Fatmir Grejqevci

Faeser: Gjermania ka vepruar më mirë në pritjen e refugjatëve nga Ukraina sesa ata nga Siria  

Refugjatet Ukrainas

Ministrja e Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Nancy Faeser ka deklaruar se Gjermania më mirë ka reaguar për refugjatët nga Ukraina sesa ata nga Siria. “Ne kemi bërë shumë gjëra shumë më mirë se sa kemi bërë gjatë lëvizjes së fundit të refugjatëve më 2015,” ka theksuar ajo duke iu …

Më shumë...

Virusi korona po shkakton edhe probleme të tjera shëndetësore

Koreja Veriore ka konfirmuar vdekjen e parë me koronavirus, pas mbylljes së kufijve prej fillimit të vitit 2020

Duke folur për pasojat e infektimit me virusin korona, drejtori i Klinikës Infektive, Arben Vishaj ka deklaruar se ky virus po shkakton edhe probleme  të tjera. Ai ka thënë se sëmundja lënë pasoja pothuajse në të gjitha organet, por më tepër lë pasoja në mushkëri. Duke shkaktuar fibrozë të mushkërive, …

Më shumë...

Ragmi Mustafa: Qeveria e Kosovës duhet ta ketë parasysh pozitën tonë

Autoritet e Kosovës Lindore kanë thënë se Qeveria e Kosovës duhet ta ketë parasysh pozitën e shqiptarëve atje. Duke folur për vendimin e Qeverisë së Kosovës për reciprocitet me Serbinë, kryetar i Këshillit Nacional Shqiptar, Ragmi Mustafa ka porositur Prishtinën zyrtare që gjatë marrjes së vendimeve, ta kenë parasysh pozitën …

Më shumë...

Krasniqi: Marrëveshjen për energjinë kryeministri Kurti e ka kundërshtuar në kohën sa ishte në opozitë

Dëmet financiare nga ndërhyrjet e Serbisë në sistemin energjetik të Kosovës mbi 100 milionë euro

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka deklaruar se për shkak të papjekurisë së kryeministrit, Albin Kurti, Kosova i ka humbur 7 vite. Ai ka thënë se marrëveshjen për energjinë në pjesën veriore të Kosovës kryeministri Kurti e ka kundërshtuar në kohën sa ishte në opozitë. “Lajmi i …

Më shumë...

Rritje e ndjeshme e rasteve të reja me virusin korona në fund të qershorit krahasuar me muajt paraprak

Koreja Veriore ka konfirmuar vdekjen e parë me koronavirus, pas mbylljes së kufijve prej fillimit të vitit 2020

Nga të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë, mësohet se javët e fundit ka pasur rritje të ndjeshme të rasteve të reja të infektuar me virusin korona. Kjo ka bërë që të shumëfishohet edhe numri i rasteve aktive. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, nga testimi i 736 mostrave, 205 kanë …

Më shumë...

598 mjekë, prej të cilëve 42 specialistë, janë të papunë edhe pse të gatshëm për ta dhënë kontributin e tyre për shoqërinë

FSSHK: Sistemit shëndetësor në vend i mungojnë rreth 5 mijë punëtorë, kjo duhet tëishte shqetësim shtetëror

Nga të dhënat e Odës së Mjekëve të Kosovës, mësohet se 598 mjekë, prej të cilëve 42 specialistë, janë të papunë ndonëse të gatshëm për ta dhënë kontributin e tyre për shoqërinë. Kryetari i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, ka deklaruar se kjo gjendje është e papranueshme dhe mungesë menaxhimi. …

Më shumë...

Autoritetet gjermane kanë kërkuar kursim të gazin dhe kanë paralajmëruar se mund të ketë mungesë të tij

Peter Bayer: Anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin Evropian nuk do të jetë i mundur pa njohjen e Kosovës

Autoritetet gjermane kanë kërkuar nga qytetarët që të kursejnë gazin dhe kanë paralajmëruar se mund të ketë mungesë të tij. Presidenti i Agjencisë Federale të Rrjetit, Klaus Mueller ju ka bër thirrje përdoruesve të gazit që të kontrollojnë dhe rregullojnë kaldajat dhe radiatorët e tyre të gazit për të maksimizuar …

Më shumë...

Rama: Ne kemi bërë një plan që do t’i heqim krejt tarifat doganore me Kosovën

Edi

Në vendin tonë po qëndron për vizitë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Ai gjatë ditës së sotme ka zhvilluar takime me drejtues të dhjetëra bizneseve dhe fermer të shumtë nga të cilët është njoftuar për veprimtarinë dhe sfidat e tyre. Duke folur për hapat që po ndërmerr qeveria që drejton …

Më shumë...

Nesër mbahet mbledhja e radhës e Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë

Nesër mbahet mbledhja e radhës në mes të kabinetit të Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. Gjatë kësaj mbledhje, janë paralajmëruar se do të nënshkruhet disa marrëveshje për realizimin e  projekteve ndërshtetërore. Marrëveshja do të përfshijë: Infrastruktura portuale dhe hekurudhore kombëtare në funksion të tregut të përbashkët kombëtar dhe …

Më shumë...

Kryetarja Osmani kërkon nga kryediploamti Çavushoglu ndihmën e Turqisë për anëtarësimin e Kosovës në KE

Kryetarja, Vjosa Osmani ka pritur në takim ministrin e Jashtëm të Turqisë, Mevlut Çavusoglu. Në takim u bisedua për marrëdhëniet ndërshtetërore mes të dyja vendeve dhe thellimin e bashkëpunimit në të ardhmen. Gjatë bisedës mes tyre, kryetarja, Vjosa Osmani kërkoi nga krye diplomati turk, Mevlut Çavusoglu që Turqia ta ndihmoj …

Më shumë...

Vazhdon trendi i rritjes së importit të mallrave nga Serbia

BE-ja urdhëron Qeverinë e Kosovës ta ndërprejë reciprocitetin ne Serbinë

Vazhdon trendi i rritjes së importit të mallrave nga Serbia. Kjo ka bërë që vetëm në pesë mujorin e parë të këtij vitit, vlera e prodhimeve të Serbisë që kanë hyrë në Kosovë të arrij në 130 milion euro. Kjo shifër është për 25 milion euro më e lartë se …

Më shumë...

Gjermania po ndërmerr masa për reduktimin e përdorimit të gazit të Rusisë

Peter Bayer: Anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin Evropian nuk do të jetë i mundur pa njohjen e Kosovës

Gjermania po ndërmerr masa për reduktimin e përdorimit të gazit të Rusisë. Agjencia e lajmeve gjermane, “dpa” njofton se ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck po përgatit masa të mëtejshme për të frenuar konsumin e gazit natyror dhe për t’u larguar nga furnizimet tashmë të reduktuara të gazit rus. Ai …

Më shumë...

Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg paralajmëron se lufta në Ukrainë mund të zgjasë me vite

Ukraine

Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg paralajmëron se lufta në Ukrainë mund të zgjasë me vite.  Gjatë një bisede me kryeministrin e Britanisë së Madhe, Boris Xhonson, ata vlerësuan se bota duhet të përgatitet për të ofruar mbështetjen e saj afatgjatë për Ukrainën. “Ne nuk duhet të heqim dorë nga mbështetja …

Më shumë...

Çavushoglu: Ne duhet të angazhohemi që të ketë edhe eksport të Kosovës në Turqi

Duke folur për marrëdhëniet ekonomike në mes të Kosovës dhe Turqisë, krye diplomati turk,  Mevlut Çavushoglu ka theksuar se duhet të ketë edhe eksport të prodhimeve të Kosovës në Turqi dhe ne duhet të angazhohemi për këtë. Gjithashtu duhet të rriten edhe investimet e Kosovës në Turqi. “Ne duhet t’i …

Më shumë...

Çavushoglu: Turqia mbështet rrugën euroatlantike të Kosovës

Cavushoglu

Në vendin tonë është duke qëndruar shefi i diplomacisë turke, Mevlut Çavushoglu. Ai është prit në takim nga ministrja e Punëve të Jashtme të vendit tonë, Donika Gërvallaj Shvarc. Gjatë konferencës së përbashkët për medie, ai deklaroi se Turqia mbështet rrugën euroatlantike të Kosovës. “Me zonjën Donika kemi biseduar për …

Më shumë...

Kryekuvendari Konjufca deklaron se Gjykata Speciale nuk është bërë me dëshirë por nga presioni

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk është duke garantuar gjykim të drejtë dhe të paanshëm për ish-krerët e UÇK-së

Duke folur për rrethanat e krijimit të Gjykatës Speciale, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka deklaruar se kjo gjykatë nuk është bërë me dëshirë por nga presioni. “Me iu thënë të drejtën ne si Kosovë i shohim me shumë shqetësim. Shqetësuese ka qenë vet ekzistenca themelimi i kësaj …

Më shumë...