Fatmir Grejqevci

Ramush Haradinaj: AAK do të mbajë vetëm 5 ditë fushatë për për shkak të situatës pandemike në vend

Ramush Haradinaj: AAK do të mbajë vetëm 5 ditë fushatë për për shkak të situatës pandemike në vend

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të mbajë vetëm 5 ditë fushatë për zgjedhjet e 17 tetorit. Këtë e ka bërë të ditur kryetari i partisë, Ramush Haradinaj. Ai ka thënë se ky vendim është marrë për shkak të situatës epidemiologjike në vend. “Duke pasur parasysh situatën e rëndë epidemiologjike …

Më shumë...

​Salih Mustafa: Nuk jam fajtor për asnjë nga pikat që më ngarkohen kjo gjykatë

Salih Mustafa: Nuk jam fajtor për asnjë nga pikat që më ngarkohen kjo gjykatë

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa ndaj të cilit ka nisur sot gjykimi në Dhomat e Specializuara në Hagë, është deklaruar i pafajshëm. Nga gjyqtarja atij i është kërkuar të konfirmojë deklaratën e tij të dhënë më 28 tetor të vitit 2020 rreth fajësisë apo pafajësisë së tij. …

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Më vizitën në Shqipëri Anela Merkel i dha kryeqytetit shqiptar një peshë të veçantë në Ballkan

Enver Hoxhaj: Më vizitën në Shqipëri Anela Merkel i dha kryeqytetit shqiptar një peshë të veçantë në Ballkan

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka folur rreth vizitës së kancelares Angela Merkel në Tiranë. Hoxhaj fillimisht tha se Angela Merkel me vizitën e saj në Shqipëri i dha kryeqytetit shqiptar një peshë të veçantë në Ballkan. Me tutje Enver Hoxhaj ka vlerësuar kontributin e Agela Merkel …

Më shumë...

Uran Ismaili jep dorëheqje nga mandati i deputetit për t’u përkushtuar kandidimit për kryetar të Prishtinës

Uran Ismaili jep dorëheqje nga mandati i deputetit të Kuvendit të Kosovës për t'u përkushtuar kandidimit për kryetar të Prishtinës

Kandidati për kryetar të Prishtinës nga Partia Demokratike e Kosovës, Uran Ismaili ka dhënë dorëheqje nga mandati i deputetit të Republikës së Kosovës. Në fjalimin e tij, Ismaili tha se tani vullneti dhe dëshira e tij janë që t’i përkushtohet tërësisht Prishtinës, si kandidat për kryetar. “Vendimin e kam marrë …

Më shumë...

IKSHPK: Vaksinimi parandalon vdekjet dhe komplikimet e rënda të cilat kërkojnë shtrirjen e pacientit në spital

IKSHPK

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik me anë të një komunikate ka thënë se personat e pa-vaksinuar janë brenga më e madhe, dhe se procesi i vaksinimit shpëton jetë. Tutje, instituti ka thënë se vaksinimi zgjon mbrojtjen natyrore të trupit tonë për të krijuar rezistencë ndaj infeksioneve specifike. Përveç kësaj, vaksinimi …

Më shumë...

Një tërmet i fuqishëm më 4.1 ballë të Rihterit e ka goditur mbrëmë Shqipërinë me epiqendër në Koplik

me epiqender

Një tërmet i fuqishëm ka goditur mbrëmë Shqipërinë. Sipas Qendrës Evropiane për Monitorimin e Tërmeteve,  shkalla e goditjes ka qenë 4.1 ballë të Rihterit. Epiqendra ishte 12 kilometra larg Koplikut. Thellësia sipas informacioneve të dhëna ishte 10 km teksa lëkundjet janë ndjerë me të madhe në Mal të Zi.

Më shumë...

Isa Mustafa: Zotimi për hapjen e arkivave të UÇK-së është rënie në grackën e Beogradit dhe barazim me Serbinë

Isa Mustafa: Zotimi për hapjen e arkivave të UÇK-së është rënie në grackën e Beogradit dhe barazim me Serbinë

Ka ditë që po diskutohet rreth qëndrimit të palës së Kosovës në Bruksel, të drejtuar nga zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, lidhur me hapjen e arkivave të Kosovës për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Shumëkush nga opozita e ka konsideruar si hap të gabuar të Kosovës në negociata, derisa kryeministri Kurti ka thënë …

Më shumë...

Aidan Hehir: Perëndimi po ledhaton Serbinë, duke harruar se kush ishte viktima e kush agresori në luftën e Kosovës

Gjykata Speciale

Kritik në punën e Gjykatës Speciale është treguar profesori nga Westminster University Aidan Hehir. Hehir ka thënë se po harrohet se kush ishte viktima e kush agresori në luftën e fundit në Kosovë. Derisa Gjykata Speciale po intensifikon punën e saj dhe së shpejti pritet të fillojnë gjykimet e para, …

Më shumë...

Angela Merkel: Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga asnjë nismë tjetër ndonëse gjërat mund të përshpejtohen

Angela Merkel: Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga asnjë nismë tjetër ndonëse gjërat mund të përshpejtohen

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet nga asnjë nismë tjetër, por thjesht gjërat mund të përshpejtohen përmes nismave të tjerë. Ndërsa kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se “Open Ballkan” është pjellë e Procesit të Berlinit, nuk është nismë kontradiktë e …

Më shumë...

Edi Rama: Është e pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon “Open Balkan” por merret me teori konspiracioni

Edi Rama: Është e pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon “Open Balkan” por merret me teori konspiracioni

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur se iniciativa “Open Balkan” është instrument i përshpejtimit të Procesit të Berlinit. Ai në konferencë të përbashkët me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, ka thënë se institucionet e Kosovës janë duke bërë teori konspiracioni rreth kësaj iniciative. “Open Balkan” është krijuar për të …

Më shumë...

Nga 7.027 testime, 357 qytetarë rezultojnë pozitiv me virusin korona, shërohen 1.498 dhe e humbin jetën 24 të sëmurë

Nga 7.027 testime, 357 qytetarë rezultojnë pozitiv me virusin korona, shërohen 1.498 dhe e humbin jetën 24 të sëmurë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 20.144 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.066.947 doza të vaksinës. Deri më sot 369.033 qytetarë …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: “Arkivi” i përfolur ditëve të fundit, ruhet nga kujtimet e mijëra bashkëluftëtarëve

Ramush Haradinaj: “Arkivi” i përfolur ditëve të fundit, ruhet nga kujtimet e mijëra bashkëluftëtarëve

Ish-komandanti i Zonës Operative të Dukagjinit dhe ish-kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka vizituar Gani Mehmetaj, një nga luftëtarët e dalluar të kësaj zone, që është duke lënguar nga një sëmundje e rëndë. Haradinaj ka shkruar se Ganiu dhe familja e tij, kanë strehuar dhe ushqyer luftëtarët e lirisë, me …

Më shumë...

Ganimete Musliu: Çdo ditë po e shohim hipokrizinë, narcizmin, gënjeshtarin dhe së fundmi edhe tradhëtarin e këtij vendi

Ganimete Musliu: Çdo ditë po e shohim hipokrizinë, narcizmin, gënjeshtarin dhe së fundmi edhe tradhëtarin e këtij vendi

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Albin Kurtit për hapjen e arkivave të UÇK-së. Deputetja Musliu përmes një postimi, tha se ky demagogu po e shfaqë fytyrën e vet të vërtetë çdo ditë. “Ky demagogu, që gënjeu një pjesë të popullit brenda dhe jashtë vendit, …

Më shumë...

Ndahet nga jeta në moshën 75-vjeçare dr. Rexhep Boja, ish-Myfti i Republikës së Kosovës

Ndahet nga jeta në moshën 75-vjeçare dr. Rexhep Boja, ish-Myfti i Republikës së Kosovës

Ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare dr. Rexhep Boja, ish-Myfti i Republikës së Kosovës. Lajmi është bërë i ditur nga Bashkësia Islame e Kosovës. Rexhep Boja në vitin 1990 është zgjedhur Kryetar i Bashkësisë Islame dhe më pas është rizgjedhur për tri mandate (mbi 13 vjet). Këtë institucion e ka …

Më shumë...

Armend Zemaj: Qeveria është treguar neglizhente ndaj pandemisë duke krijuar pasqyrimin se ajo ka mbaruar

Armend Zemaj

Kryetari i Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Armend Zemaj, ka kritikuar ashpër Qeverinë Kurti për menaxhimin e pandemisë Covid-19. Ai në mbledhjen e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, tha se duhet ftuar ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në një raportim të shpejtë. Zemaj tha tutje Qeveria ka qenë …

Më shumë...

Besnik Tahiri: Kërkimi i hapjes së arkivave që nuk ekzistojnë është gabim substancial

Besnik Tahiri: Kërkimi i hapjes së arkivave që nuk ekzistojnë është gabim substancial

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, para mediave është deklaruar për tri tema të rëndësishme: menaxhimin e pandemisë; arkivin e UÇK-së; dhe shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Sa i përket menaxhimit të pandemisë ai ka argumentuar se është e palogjikshme të …

Më shumë...