Fatmir Grejqevci

Ministria e Arsimit bën të ditur se Provimi i Maturës Shtetërore ka shkuar sipas planit dhe dinamikës së punës

MASHTI ka marrë vendim të ndalojë organizimin dhe mbajtjen e tubimeve publike brenda hapësirave të ndërtesave të shkollave

Provimit të Maturës Shtetërore në afatin e dytë, i cili është organizuar sot nga Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, i janë nënshtruar 6732 maturantë, të cilët nuk e kanë arritur pragun e kalueshmërisë në afatin e parë. Në njoftimin e MASHTI-t thuhet se provimi i organizua në 68 …

Më shumë...

Konfirmohen 1.891 raste të reja me virusin korona, shërohen 1.483 qytetarë dhe 18 të sëmurë vdesin

Konfirmohen 1.891 raste të reja me virusion korona, shërohen 1.483 qytetarë dhe 18 të sëmurë vdesin

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 15.967 doza të vaksinës kundër Covid-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 794.812 doza të vaksinës. Deri më sot 267.979 qytetarë …

Më shumë...

Nagip Arifi: Politikanët nga Shqipëria dhe ata nga Kosova e vizitojnë Kosovën Lindore vetëm sa për të bërë fotografi

Nagip Arifi: Politikanët shqiptarë dhe ata nga Kosova po i vizitojnë Kosovën Lindore vetëm sa për të bërë fotografi

Komuna e Bujanocit po përballet me një situatë të brishtë në aspektin politik dhe ekonomik, ndërkohë që nuk ka mbështetje as nga qeveria e Kosovës dhe as nga ajo e Shqipërisë. Kryetari i Komunës, Nagip Arifi, thotë se politikanët shqiptarë po i vizitojnë vetëm sa për fotografi. E përkundër vështirësive, …

Më shumë...

Bashkatdhetarët që kanë ardhur këtë verë për pushime në Kosovë kanë shpenzuar rreth gjysmë miliardi euro

Bashkatdhetarët që kanë ardhur këtë verë për pushime në Kosovë kanë shpenzuar rreth gjysmë miliardi euro

Bashkatdhetarët që kanë ardhur këtë verë në Kosovë, sipas hulumtimeve të bëra nga organizatat joqeveritare, kanë shpenzuar rreth gjysmë miliardi euro. Ani se të dhënat zyrtare të Bankës Qendrore të Kosovës për remitenca më të fundit janë vetëm deri në muajin maj, sipas ekspertëve që i kanë bërë këto hulumtime, …

Më shumë...

Aleksandar Vuçiq: Nëse nuk anulohet vendimi për dënimin e Todosijeviqit, marrëveshja e Brukselit nuk do të ekzistojë më

Aleksandar Vuçiq: Është arritur një zgjidhje kompromisi për krizën në kufi, policia e Kosovës tërhiqet më 2 tetor

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i ka bërë thirrje Prishtinës që të anulojë aktgjykimin e deputetit të Listës Serbe, Ivan Todosijevic, të cilit Gjykata e Apeli ia ka konfirmuar dënimin me dy vjet burg për mohimin që i njëjti ia ka bërë ma Masakrës së Reçakut. Vuçiq thotë se në …

Më shumë...

Valbon Krasniqi bën thirrje për vaksinim pasi vendi po përballet me numër të madh të infektuarve

Valbon Krasniqi: Në momentin që do të ketë rënie të numrave të të infektuarve do të kërkojmë lirimin e masave

Kosova po përballet me numër të madh të infektuarve që prej fillimit të pandemisë. Kapacitetet e klinikave që trajtojnë këto raste janë drejt përfundimit, ndërkohë që me dhjetëra persona po vdesin vetëm brenda ditës. Disa shërbime në QKUK janë pezulluar, meqë sfidë po mbetet sigurimi i shtretërve të lirë. Drejtori …

Më shumë...

Sot mblidhet Qeveria e Kosovës ku pritet të vendoset për masat e reja kundër virusit korona

Sot mblidhet Qeveria e Kosovës ku pritet të vendoset për masat e reja kundër virusit korona

Qeverisë së Kosovës do të mblidhet sot në ora 16:00, me ç’rast pritet të vendosë për masat e reja anti-Covid-19. Sipas diskutimeve me nivelin komunal, që ka bërë ministri i shëndetësisë, Arben Vitia pritet që masat e reja të cilat do të jenë të vlefshme deri më 13 shtator të …

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot i certifikon partitë parlamentare për pjesëmarrje në zgjedhje lokale

Komisioni Qendror Zgjedhor e miraton dizajnin e dy fletëvotimeve për zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të mblidhe sot për të certifikuar subjektet politike dhe kandidatëve për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Mbledhja e KQZ-së, pritet të fillojë në orën 13:30. Po ashtu gjatë mbledhjes së sotme në rend të ditës për certifikim janë edhe subjektet politike parlamentare. Deri …

Më shumë...

Naser Krasniqi: Do ta ndjek në mënyrë ligjore vendimin e Albin Kurtit për shkarkimin tim, unë nuk kam punuar jashtëligjshëm

Naser Krasniqi: Do ta ndjek në mënyrë ligjore vendimin e Albin Kurtit për shkarkimin tim, nuk kam punuar jashtëligjshëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shkarkuar zëvendëskryeshefin e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë Naser Krasniqin, pasi sipas kryeministrit, kjo pozitë nuk kishte bazë ligjore. Por kështu nuk mendon Krasniqi. Ai thotë se do të ankohet ndaj këtij vendimi. “Sigurisht që po, në mënyrë ligjore do ta ndjek, sepse unë …

Më shumë...

Joe Biden: Nëse negociatat me Iranin dështojnë do të jemi të përgatitur t’i drejtuar opsionet e tjera

Joe Biden: Nëse negociatat me Iranin dështojnë do të jemi të përgatitur t’i drejtuar opsionet e tjera

Kryetari i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden i tha kryeministrit izraelit Naftali Bennett se në raport me Iranin ai e ka vënë “diplomacinë në rend të parë” në përpjekjen për të frenuar programin bërthamor të Iranit, por nëse negociatat dështojnë, ai do të ishte i përgatitur t’i drejtohej opsioneve të …

Më shumë...

Kosova dhe Kroacia i kërkojnë që Serbisë t’i hap arkivat në mënyrë që mund të zbardhet fati i personave të pagjetur

Kosova dhe Kroacia i kërkojnë që Serbia t'i hap arkivat detajuara që mund të zbardhin fatin e personave të pagjetur

Datë zyrtare për takim nga Brukseli nuk është dhënë, por në pjesën e parë të muajit shtator delegacionet e Kosovës e Serbisë planifikohet të takohen për rrethin e ri të bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE-ja. Aty pala kosovare do të ketë një kërkesë specifike ndaj asaj serbe, e kjo ka …

Më shumë...

Edi Rama: Duhet të jemi më prezent në Kosovë ndonëse marrëdhëniet me të nuk shkojnë vaj

Edi Rama: Duhet të jemi më prezent në Kosovë ndonëse marrëdhëniet me të nuk shkojnë vaj

Kryeministri Edi Rama, ka thënë se duhet të jemi më prezent në Kosovë, teksa thekson se të gjithë e dinë se marrëdhëniet me Kosovën nuk shkojnë vaj. Ai është shprehur se nisma “Balkani i Hapur” e ka marrë një peshë të pamerituar në këtë mes. “Kosova është pjesë e pandashme …

Më shumë...

Bashkimi Evropian pritet që ta heq Kosovën nga lista e vendeve të sigurta, si shkak i numrit të madh të infektuarve

Bashkimi Evropian pritet që ta heq Kosovën nga lista e vendeve të sigurta, si shkak i numrit të madh të infektuarve

BE-ja do ta heq Kosovën nga lista e vendeve të sigurta– masa më të rrepta për pasagjerët nga vendi ynë Bashkimi Evropian vendosi të premten të kthejë kufizimet, si izolimi dhe testimi i detyrueshëm, për qytetarët e pavaksinuar të Shteteve të Bashkuara dhe pesë vendeve të tjera, thanë dy diplomatë …

Më shumë...

Oda e Avokatëve të Kosovës dënon linçimet publike që po bëhen ndaj avokatëve nga një pjesë e publikut

Oda e Avokatëve të Kosovës dënon linçimet publike që po bëhen ndaj avokatëve nga një pjesë e publikut

Oda e Avokatëve të Kosovës shprehë shqetësimin lidhur me linçimet publike të cilat vazhdojnë të bëhen nga një pjesë e opinionit publik e në llogari të avokatëve, që janë duke mbrojtur dhe përfaqësuar disa nga rastet më specifike. Sipas tyre, shteti i Kosovës dhe sistemi i drejtësisë në Kosovë, ka …

Më shumë...

16 të vdekur dhe 2.098 raste të reja janë konfirmuar sot, ndërsa janë shëruar 1.614 qytetarë

16 të vdekur dhe 2.098 raste të reja janë shënuar sot me virusin korona, ndërsa janë shëruar 1.614 qytetarë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 15.862 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 780.637 doza të vaksinës. Deri më sot 261.818 qytetarë …

Më shumë...

Në shënim të 30 gushtit – Dita Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur në Kosovë do të organizohen disa aktivitete

Në shënim të 30 gushtit – Dita Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur në Kosovë do të organizohen disa aktivitete

Këshilli Koordinues i Asociacioneve Familjare te të Zhdukurve të Kosovës në koordinim me Komisionin Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe me përkrahjen e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, organizojnë shënimin e 30 gushtit – Dita Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur. Aktivitetet për shënimin e Ditës Ndërkombëtar për Persona të …

Më shumë...