OMK: Të gjitha institucioneve publike të vihen në zbatim të plotë të Ligjit për Luftimin e Pandemisë

Partitë opozitare kanë konstatuar se pushteti aktual ka dështuar për t’i mbajtur në Kosovë punëtorët shëndetësorë

Partitë opozitare kanë konstatuar se pushteti aktual ka dështuar për t’i mbajtur në Kosovë punëtorët shëndetësorë. Ish-ministri i Shëndetësisë, tani deputet i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Zemaj ka thënë se ikja e mjekëve dhe e profesionistëve të tjerë shëndetësorë është një fatkeqësi e madhe që është duke e goditur vendin, e që është duke e lënduar sektorin publik shëndetësor dhe atë privat. Ai ka theksuar më tutje se ikja e mantelbardhëve nga Kosova po ndodhë për shkak se Qeveria dhe Ministria e Shëndetësisë janë duke dështuar me politikat e tyre në sektorin e shëndetësisë. Edhe deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Shemsedin Dreshaj, i cili me profesion është mjek, ka thënë për Ekonomia Online se ende nuk kanë parë një strategji të mirëfilltë në drejtim të marrjes së hapave konkretë lidhur me ndalimin e ikjes së profesionistëve shëndetësorë. Ai ka theksuar më tutje se largimi i profesionistëve shëndetësorë është një keqe e madhe që po i ndodhë vendit dhe me liberalizimin e vizave dhe ka shtuar se ekzistojnë gjasat që ky trend të rritet.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …