leoni

Hajdar Eid: Pesëmbëdhjetë vjet bllokadë e Gazës, hapni menjëherë dyert e burgut tonë

Të paktën 165 palestinezë janë vrarë dhe 290 të tjerë janë plagosur në 24 orët r fundit gjatë sulmeve të Izraelit

Të paktën 165 palestinezë janë vrarë dhe 290 të tjerë janë plagosur gjatë 24 orëve të fundit ndërsa Izraeli po i vazhdon sulmet e tij në Rripin e Gazës, njoftoi  Ministria e Shëndetësisë në enklavën e bllokuar,  Pushtimi  izraelit kreu 19 masakra kundër familjeve në Rripin e Gazës, duke lënë 165 dëshmorë dhe 290 të plagosur gjatë 24 orëve të fundit”, thuhet në një deklaratë të ministrisë. Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi shpëtimtarët nuk janë në gjendje t’i arrijnë ata”, thuhet në deklaratë. e viktimat e fundit palestineze, numri i të vdekurve nga sulmet e vazhdueshme të Izraelit në Gaza që nga 7 tetori është rritur në 26 mijë e  422, kurse 65 mijë e 87 të tjerë janë plagosur, tha ministria. Lufta izraelite ka zhvendosur brenda 85 për qind të popullsisë së Gazës, e cila përballet me mungesë akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa më shumë se gjysma e infrastrukturës së enklavës, sipas OKB-së, është dëmtuar ose shkatërruar.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …