Fatmir Grejqevci

ASK ka njoftuar se ka pas rritje të importit dhe rënie të eksportit

Agjencia e Statistikave

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka njoftuar se ka pas rritje të importit dhe rënie të eksportit. Kjo agjenci bënë të ditur se eksporti i mallrave në muajin korrik 2023 kishte vlerën 67 milionë e 300 mijë euro, ndërsa importi 512 milionë euro, që shënon një rritje të ndjeshme të …

Më shumë...

BSPK ka kërkuar nga institucionet kompetente të ndërmarrin masat që të rritet siguria në vendin e punës

BSPK

Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës ka kërkuar nga institucionet kompetente të ndërmarrin masat që të rritet siguria në vendin e punës. Kryetari i kësaj organizate, Atdhe Hykolli ju ka bërë thirrje autoriteteve kompetente që të marrin masa të menjëhershme për të parandaluar raste të tilla në të ardhmen. …

Më shumë...

Ismet Jashar Jashari (16.4.1967 – 25. 8. 1998)

Ismet Jashar Jashari (16.4.1967 – 25. 8. 1998)

Në mesin e luftëtarëve të lirisë së Kosovës është shquar edhe Ismet Jashar Jashari, njëri ndër luftëtarët dhe komandantët më emblematikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai lindi në fshatin Orizare të Kumanovës më 16 prill të vitit 1967. Ishte i biri i Jashar Jasharit e i nënë  Nuries. Mësimet …

Më shumë...

Habib Bahti Zogaj (9.6.1973 – 25.8.1998)

Habib Bahti Zogaj (9.6.1973 – 25.8.1998)

Habib Zogaj u lind më 9.6.1973 në Lladroc të Malishevës. Babai, Bahtiu dhe nëna Fazilja, nga jeta e tyre bashkëshortore sollën në jetë pesë fëmijë: Agronin, Afrimin, Habibin, Ibadetën dhe Jetonin. Habibi, shkollën fillore e kreu në vendlindje me sukses të shkëlqyeshëm. Mësuesit dhe shokët e gjeneratës atë e kujtojnë …

Më shumë...

Afrim Isa Buçaj (6.2.1963 – 24.8.1998)

Afrim Isa Buçaj (6.2.1963 – 24.8.1998)

I shtrirë në një sipërfaqe relativisht të gjerë në territorin e Llapushës, në pjesën Juglindore të Rrafshnaltës së Maleve të Berishës, Lladrovci është një prej vend- banimeve më të njohura të kësaj treve, banorët e të cilit iu përgjigjen zërit të atdheut. Në mesin e atyre që me punën, luftën, …

Më shumë...

Gani Sheqir Kastrati (13.3.1975 – 24.8.1998)

Gani Sheqir Kastrati (13.3.1975 – 24.8.1998)

Në familjen e varfër fshatare, por atdhetare të Sheqir Kastratit të fshatit Nekoc, më 13 mars të vitit 1975 lindi Gani Kastrati. Shkollën fillore e mbaroi në Nekoc, ndërsa në vitin shkollor 1993-1994 regjistrohet në Gjimnazin e Drenasit ( ish Gllogoc), të cilin e kryen me sukses. Gjendja e rëndë …

Më shumë...

Nuhi Zejnullah Mazreku (21.4.1959 – 24.8.1998)

Nuhi Zejnullah Mazreku (21.4.1959 – 24.8.1998)

Njëri ndër ata luftëtar të lirisë që iu përgjigjen zërit të atdheut që në orët e para ishte edhe trimi nga Goriçi i Malishevës, Nuhi Mazreku. Familja e Nuhiut ishte një familje bujare dhe me traditë të pasur kombëtare dhe mu për këtë ajo iu kishte rënë në sy organeve …

Më shumë...

Krasniqi: Qeveria Kurti ka qëndrim të pafrenuar armiqësor ndaj mësuesve e arsimtarëve

Milazim Krasniqi: Qeveria Kurti është totalisht e dështuar, ajo nuk di të ballafaqohet me krizat ekonomike, energjetike, arsimore

Analisti, Milazim Krasniqi ka drejtuar kritika ndaj Qeverisë Kurti për qasjen e saj ndaj mësimdhënësve. Ai ka konstatuar se ata që thonë se arsimin e kanë shkatërruar qeveritë e kaluara të Kosovës, ose duan ta amnistojne Serbinë për krimin shtetëror, që ka bërë duke shkatërruar arsimin shqiptar në vitet nëntëdhjetë, …

Më shumë...

Qeveria Kurti mbyll një muaj para kohe afatin për aplikim për subvencionimin e izolimit të shtëpive

Pagat më të larta të vendit do t’ i ketë treshja: Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca më të ulëtat, shërbyesit civilë

Qeveria Kurti ka mbyllur një muaj para kohe afatin për aplikim për subvencionimin e izolimit të shtëpive. Ndonëse afati për aplikim për subvencione ka qenë deri më 25 shtator, nga sot është mbyllur mundësia për aplikim. Ky lajmë është bërë i ditur nga  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë …

Më shumë...

Deputetja, Time Kadriaj ka bërë thirrje për hetimin e Qeverisë Kurti nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Time Kadrijaj thotë se tema e taksës dhe ushtrisë tashmë janë kryer dhe shumë të tjera do të kryhen pa Pacollin

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Time Kadriaj ka bërë thirrje për hetimin e Qeverisë Kurti nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ajo ka shkruar se kryeministri, Albin Kurti ju shërben agjendave armiqësore. “Ka kohë që AAK ka ngritur dyshimin rreth mundësisë që Kurti i shërben agjendave armiqësore. Thirrje publike për …

Më shumë...

Gjykata Komerciale ka obliguar Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë që t’ia paguaj 1 milion euro paditësit të saj

Gjykata Komerciale përmes aktgjykimit ka obliguar Qeverinë e Kosovës, përkatësisht Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) që t’ia paguaj mbi 1 milion euro paditësit të saj, KPU “Inspect”. Betimi në Drejtësi njofton se aktgjykimi i Komerciales, është marrë më 2 maj 2023, jashtë seancës, ndërsa shuma që do të kompensohet …

Më shumë...

Gjoshi: Tri deklaratat që e nxjerrin Kurtin përgjegjësin kryesor të aferës korruptive me rezervën shtetërore

Betim Gjoshi

Sekretari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Betim Gjoshi ka shkruar se janë tri deklarata të bëra nga kryeministri, Albin Kurti, ministres Rozeta Hajdari dhe avokatit të Ridvan Muharremit, që dëshmojnë se përgjegjës kryesor për aferën korruptive të rezervës shtetërore është kryeministri, Albin Kurti. Zyrtari i lartë i PDK-së, Betim …

Më shumë...

Pacolli: Në botën civilizuese nuk kam dëgjuar që udhëheqësit e shtetit të ofendojnë gjyqtarët dhe prokurorët e tyre

Behxhet Pacolli

Lideri i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli ka thënë se gjatë jetës së tij, asnjëherë nuk ka dëgjuar që në ndonjë shtet të civilizuar, udhëheqësit e tij t’i fyejnë gjyqtarët dhe prokurorët e tyre. “Në botën civilizuese, sidomos në shtetet më të zhvilluara dhe me demokraci të konsoliduar (flas …

Më shumë...

Nga një shpërthim në Republikën Domenikane kanë humbur jetën dhe janë plagosur dhjetëra persona

Nga një shpërthim në Republikën Domenikane kanë humbur jetën dhe janë plagosur dhjetëra persona. Mediet bëjnë të ditur se shpërthimi i fuqishëm goditi një zonë tregtare të San Cristóbal, kryeqyteti i provincës me të njëjtin emër. Instituti Kombëtar i Mjekësisë Ligjore ka konfirmuar 32 vdekje, nga të cilat 13 trupa …

Më shumë...

Sindikata e Policisë së Kosovës ka njoftuar se 50 policë kanë dhenë dorëheqje këtë vit për shkak të pagave dhe kushteve

Policia e Kosoves

Sindikata e Policisë së Kosovës ka njoftuar se 50 policë kanë dhënë dorëheqje këtë vit për shkak të pagave dhe kushteve. Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës, Imer Zeqiri ka thënë se janë shqetësuese dorëheqjet vullnetare në Policinë e Kosovës. “Deri më tani, vetëm brenda këtij viti, kemi rreth …

Më shumë...

Dhjetëra të mbytur e të lënduar nga një aksident në Pakistan

Dhjetëra udhëtar kanë pësuar nga një aksident komunikacioni në Pakistan. Mediet njoftojnë se 18 persona deri tani janë evidentuar që kanë humbur jetën dhe 17 të tjerë janë lënduar nga ndeshja e autobusit me një kamion, që janë përfshirë në flakë pasandaj. Njoftohet se mes të vdekurve ka edhe fëmijë. …

Më shumë...