Fatmir Grejqevci

Njoftohet se kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Arben Vitia, do të japë dorëheqje nga pozita e ministrit të Shëndetësisë

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Arben Vitia pritet të jep sot dorëheqje nga pozita e ministrit të Shëndetësisë

Arben Vitia pritet të jep dorëheqje nga pozita e ministrit të Shëndetësisë. KosovaPress mëson se për dorëheqjen nga pozita e të parit të shëndetësisë, Vitia do ta bëjë edhe në konferencën për medie në Qeverinë e Kosovës. Ndërkohë që Vitia është duke synuar qeverisjen e Komunës së Prishtinës, për çka …

Më shumë...

Bedri Hamza është optimist se do ta fitojë garën për kryetar të Mitrovicës pa balotazh

Bedri Hamza është shprehet optimist se do ta fitojë garën për kryetar të Mitrovicës pa balotazh

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës në Mitrovicë, Bedri Hamza është shprehur optimist se do ta fitojë garën për kryetar të kësaj komune pa balotazh. “Në bazë të atmosferës që e vërejë në qytet, punës që po bëhet, komunikimi me njerëz vërehet që është një atmosferë pozitive dhe unë jam …

Më shumë...

24 vjet nga protestat studentore, kur studentët kërkuan kthimin në fakultete, nga ku ishin dëbuar nga regjimi okupator serb

24 vjet nga protestat studentore të cilat u organizuan për të kundërshtuar pushtimin e Kosovës nga Serbia

Sot mbushen 24 vjet nga protestat e Lëvizjes Studentore të vitit 1997. Ishte Lëvizja Studentore e atëhershme që organizoi protestat, të cilat u organizuan për të kerkuar kthimin e studentëve në objektet universitare, nga ku studentët ishin dëbuar nga regjimi i kasapit Slobodan Millosheviqit në fillim të viteve të 90-ta. …

Më shumë...

Bekim Jashari nga Merdare thotë se këto janë arkivat tona, vuajtjet dhe historia jonë e lavdishme

Bekim Jashari nga Merdare thotë se këto janë arkivat tona, vuajtjet dhe historia jonë e lavdishme

Me rastin e kthimit të trupave të viktimave të masakrës së Rezallës, në Merdare në pritjen e këtyre trupave, bashkë me familjarët i pranishëm ishte edhe Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari. Ai, me këtë rast u shpreh se në këtë ditë krahas pikëllimit që ndajmë me familjaret e …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Qeveria e Kosovës e drejtuar nga Albin Kurti ka pranuar që në veri të ushtroj sovranitetin edhe Serbia

Fatmir Limaj: Qeveria e Kosovës e drejtuar nga Albin Kurti ka pranuar që në veri të ushtroj sovranitetin edhe Serbia

Limaj thotë se Qeveria ka pranuar që në veri të ushtroj sovranitetin edhe Serbia, shpreh kundërshti për refuzimin që Kurti i ka bërë projektit të gazsjellësit amerikan Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka reaguar pas marrëveshjes për targat. Limaj ka thënë se partia të cilën ai e drejton prej …

Më shumë...

NATO e mirëpret marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë për shtensionimin e situatës në veri

Forcat e KFOR-it nga sot marrin nën kontroll pikat kufitare të Kosovës me Serbinë në Jarinjë dhe në Bërnjakë

NATO-ja tha se mirëpret marrëveshjen midis Kosovës dhe Serbisë për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës. Në një deklaratë për media, zëdhënësja Oana Lungescu tha se misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, “do të luajë një rol themelor, për të siguruar zbatimin efektiv” të marrëveshjes. Që nga 20 …

Më shumë...

Vlora Çitaku: Marrëveshja e nënshkruar sot në Bruksel e barazon policinë me huliganët që kanë vendosur barrikadat

Vlora Çitaku

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku ka deklaruar se marrëveshja e arritur sot në Bruksel është e njëjta me atë të 2016-ës, me disa hapa prapa. Çitaku përmes një replikë në Twitter, të Emisarit Lajçak ka shkruar se kjo marrëveshje e nënshkruar barazon policinë me huliganët që kanë …

Më shumë...

Konfirmohen 45 raste të reja me virusin koroona, shërohen 298 qytetarë dhe 4 të sëmurë vdesin

Konfirmohen 45 raste të reja me virusin koroona, shërohen 298 qytetarë dhe 4 të sëmurë vdesin

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 15.910 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.328.825 doza të vaksinës. Deri më sot 530.959 qytetarë …

Më shumë...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Aleksandar Vuçiq: Është arritur një zgjidhje kompromisi për krizën në kufi, policia e Kosovës tërhiqet më 2 tetor

Me ftesë të Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, një delegacion i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, i udhëhequr nga kryetarja Gresa Caka – Nimani, po qëndron në vizitë zyrtare dy ditore në Shqipëri. Gjatë qëndrimit në Tiranë, kryetarja Caka – Nimani dhe homologia e saj shqiptare, Vitore Tusha, nënshkruan dje në një …

Më shumë...

Universiteti i Prishtinës në këtë vit akademik në nivelin master të studimeve do të regjistrojë 2228 studentë

Universiteti i Prishtinës në nivelin master të studimeve në këtë vit akademik do të regjistrojë 2228 studentë

Në këtë vit akademik, Universiteti i Prishtinës do të regjistrojë 2228 studentë në nivelin master në programet studimore të 14 njësive akademike. Kushtet e përbashkëta të konkursit, mënyrën e përzgjedhjes, afatet dhe dokumentacionin e nevojshëm për aplikim mund t’i gjeni duke klikuar në vegzën në vijim: https://uni-pr.edu/page.aspx?id=1,35,1463 “Aplikimi nis që sot …

Më shumë...

Banka Botërore mbështet reformimin e skemave të ndihmës sociale në Kosovë, më ndarjeen e 47 milionë euro kredi

bb

Banka Botërore njofton se ka miratuar Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale për Kosovën, i cili, sipas saj, synon ta përmirësojë paanshmërinë dhe përshtatshmërinë e programeve të ndihmës dhe mbrojtjes sociale. Sipas BB-së, mbështetja financiare për këtë projekt është 47 milionë euro kredi nga Asociacioni Ndërkombëtar për Zhvillim …

Më shumë...

Instituti Ed Guard lanson studimet gjurmuese, projekt ky i mbështetur nga BE për Aftësimin Profesional

Instituti Ed Guard lanson studimet gjurmuese, projekt ky i mbështetur nga BE për Aftësimin Profesional

Instituti Ed Guard sot ka bërë lansimin e studimeve gjurmuese, projekt ky i mbështetur nga Bashkimi Evropian për Aftësimin Profesional, rikualifikimin profesional dhe punësimin. Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit , Arbërie Nagavci tha se akoma ekziston një hendek madh në punësim e të rinjve pas shkollimit. “Akoma ekziston …

Më shumë...

Albana Bytyqi – LV-së: E lëshuat bajrakun, me ju 10 vjet mbrapa krejt dhe drejt, më as parti politike vendimmarrëse nuk jeni

Albana Bytyqi - Vetëvendosjes: E lëshuat bajrakun, me ju 10 vjet mbrapa krejt dhe drejt, më as parti politike vendimmarrëse nuk jeni

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Albana Bytyqi ka kritikuar Qeverinë Kurti. Madje deputetja tha se Vetëvendosja lirshëm nga sot mund të ndërrojë emrin në “Vet për Vota”, e jo Vetëvendosje. Sipas saj me Qeverinë Kurti jemi 10 vjet mbrapa. Deputetja e AAK-së shtoi se sot forcat e sigurisë, …

Më shumë...

Viktimat e masakrës së Rrezallës të zhvarrosura në Kizhevak të Serbisë do të riatdhesohen sot në Kosovë

Viktimat e masakrës së Rrezallës të zhvarrosura në Kizhevak të Serbisë do të riatdhesohen sot në Kosovë

Viktimat e Masakrës së Rrezallës të zhvarrosura nga varreza masive në Kizhevak, Serbi, do të riatdhesohen sot në Republikën e Kosovës. Kështu kanë njoftuar nga Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur. “Komisioni Qeveritar i Republikës së Kosovës për Persona të Zhdukur, në koordinim me familjet, në vazhdimësi ka kërkuar që …

Më shumë...

Në Bruksel edhe sot pritet që të vazhdojnë bisedimet për targat në mes të delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë

Në Bruksel edhe sot pritet që të vazhdojnë bisedimet për targat në mes të delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë

Delegacioni serb në bisedimet me Kosovën në Bruksel ka përfunduar të mërkurën takimin me të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Mirosllav Lajçak mirëpo nuk kanë dhënë përgjigje nëse e pranojnë draft dokumentin për zgjidhjen e çështjes së targave të automjeteve, e cila ka shkaktuar tension gjatë ditëve të fundit …

Më shumë...

Avdullah Hoti thotë se kryeministri Albin Kurti ka vepruar pa plan të qartë dhe pa koordinim me partnerët

Avdullah Hoti thotë se kryeministri Albin Kurti ka vepruar pa plan të qartë dhe pa koordinim me partnerët

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti e mbështet veprimin e Kosovës, e cila vendosi të aplikojë masën e reciprocitetit për targat. “Kosova i është përmbajtur kësaj marrëveshjeje dhe ka marrë një veprim në përputhje të saj”, tha ish-kryeministri. Sipas tij, aplikimi i kësaj mase është në të drejtën e Kosovës, ndërsa …

Më shumë...