Fatmir Grejqevci

Edward Joseph: Problemi në Ballkan është se Serbia nuk e pranon rendin perëndimor

Eduard Jospeh: Shkaku i problemeve në Ballkanin Perëndimor është se Serbia nuk e pranon rendin perëndimor

Profesori në Universitetin Johns Hopkins dhe një nga ekspertët kryesorë amerikanë për Ballkanin, Edward Joseph ka deklaruar se problemi në Ballkan është  Serbia ajo që nuk e pranon rendin perëndimor.“Kjo është e vërtetë. E keni vënë re që në fillim. Ky është një problem i veçantë për regjimin e Vuçiqit …

Më shumë...

Khodorkovsky Center: Për pandeminë, Rusia shpenzon 128 milionë euro ndërsa për propagandë dyfish më shumë

Më shumë se 200 mijë njerëz janë evakuuar nga qendrat tregtare, stacionet e trenave dhe universitetet, në Moskë

Khodorkovsky Communications Center, që drejtohet nga opozitari i Kremlinit e që jeton në ekzil, Mikhail Khodorkovsky njofton se përderisa për pandeminë, Rusia ka planifikuar të shpenzoi 128 milion euro, për propagandë parasheh të shpenzon 645 milion euro. Khodorkovsky Communications Center, e cila drejtohet nga Mikhail Khodorkovsky një biznesmen në ekzil, …

Më shumë...

Vuletiq: Opozita serbe e ka përmbysur regjimin e Millosheviqit por nuk e ka çmontuar sistemin e tij

Kryetari i Forumit Demokratik Civil në Serbi, Zoran Vuletiq ka konstatuar se opozita serbe e ka përmbysur regjimin e Sllobodan Millosheviqit por nuk e ka çmontuar sistemin e tij. Gjatë një interviste për “Al Xhazira” ai ka theksuar se absolutisht është për thyerjen e politikës së Millosheviqit. “Modeli ynë nënkupton …

Më shumë...

Rëndohet gjendja shëndetësore në Shqipëri nga pandemia, 547 të infektuar dhe 7 viktima brenda 24 orëve

Rëndohet gjendja shëndetësore në Shqipëri nga pandemia. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se brenda 24 orëve, janë raportuar 547 qytetar të infektuar nga virusi korona ndërkohë që janë shëruar 409 qytetarë dhe 7 viktima të shkaktuara nga ky virus. Gjysma e të infektuarave janë nga bashkia e Tiranës …

Më shumë...

Rukiqi: Të ulet akciza për naftën dhe disa prodhime tjera

Berat Rukiqi

Duke komentuar rritjen e jashtëzakonshme të çmimeve dhe masat e ndërmarra nga Qeveria Kurti, kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka vlerësuar se Qeveria duhet a ulë akcizën për naftën, vajrat, gazin si dhe zbritjen e TVSh-së për disa produkte bazike. “Ka buxhet dhe instrumente fiskale të cilat …

Më shumë...

Banorët e Bulqizës të shqetësuar nga tërmetet e njëpasnjëshme

Banorët e Bulqizës po ndjehen të shqetësuar nga tërmetet e njëpasnjëshme. Brenda 48 orëve, ky vend është goditur shtatë herë, ku më i fuqishmi ishte 4.5 shkallë të rihterit.  Duke folur për dëmet e shkaktuara nga to, kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla,  ka deklaruar se dëme janë shënuar pothuajse në …

Më shumë...

Numri i mërgimtarëve me të drejtë vote për balotazh është rreth 10 mijë

Zgjedhjet e 14 shkurtit janë të pestat që mbahen me radhë në Kosovë dhe do të kushtojnë 5 milionë e 578 mijë e 712 euro

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) Valmir Elezi ka deklaruar se numri i mërgimtarëve me të drejtë vote për balotazh është 10 mijë 220 qytetarë, nga 15 mijë e 530, sa ishte në zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Ai ka sqaruar se kjo rënie e numrit është për shkak …

Më shumë...

Në Romë po mbahet takimi i liderëve të vendeve të G20

Në Romë po mbahet takimi i liderëve të vendeve të G20 ku po diskutojnë për masat që duhet ndërmarr për t’u ballafaquar me pandeminë e shkaktuar nga koronavirusi dhe ndryshimet klimatike. Gjatë fjalës së hapjes së samitit, kryeministri i Italisë, Mario Draghi tha se jemi shumë pranë përmbushjes së objektivit …

Më shumë...

Kastrati: Ushtria e Kosovës duhet të blejë armatim të rëndë

Ushtarët e Kosovës tregohen të suksesshëm në Shtetet e Bashkuara në Garën e Luftëtarit më të Mirë

Ish-Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Kadri Kastrati ka thënë se Ushtria e Kosovës duhet të blejë armatim të rëndë. Duke komentuar buxhetin prej 100 milion eurove për vitin 2022 për Forcën e Sigurisë së Kosovës, ai ka përkujtuar se Ushtria e Kosovës tani për tani është e furnizuar …

Më shumë...

Paralajmërohet se situata shëndetësore në Kosovës mund të përkeqësohet nga pandemia

Vazhdon të rritet numri i të infektuarve me Covid-19 vetëm sot janë konfirmuar 888 raste të reja

Ndonëse krahasuar me rajonin, situata e pandemisë në vendit tonë është dukshëm më e mirë, është paralajmëruar se mund të përkeqësohet në të ardhmen. Infektologu Ilir Tolaj dhe ish-ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj kanë tërhequr vërejtjen se vendet e rajonit janë duke u përball me një valë të re të …

Më shumë...

Qytetarët kërkojnë që Qeveria të marr masa ndaj rritjes së çmimeve që është bërë trend në Kosovë

Qytetarët kanë kërkuar që Qeveria të marr masa ndaj rritjes së çmimeve e cila është bërë trend në Kosovë. Ata kanë deklaruar se rritja e çmimit të prodhimeve ushqimore, mandej rrymës, naftës por edhe produkteve tjera, po bëhet pasi bizneset nuk po kontrollohen nga shteti. Kryetari i shoqatës “Konsumatori”, Selatin …

Më shumë...

IKSHPK: Në 24 orët e fundit nuk është regjistruar asnjë viktimë si pasojë e COVID-19

IKSHPK

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë nuk është regjistruar asnjë viktimë si pasojë e COVID-19. Gjatë kësaj periudhe kohore, janë raportuar edhe 13 raste të reja të infektuara me këtë virus ndërkohë që janë shëruar 21 të infektuar më parë. Numri …

Më shumë...

Kienzler: Kosova për ndërkombëtarët është vetëm laborator eksperimental

Drejtoresha e Qendrës britanike për Shoqëri dhe Shëndet Mendor, Hanna Kienzler, ka shfaqur habinë e saj ndaj reagimeve lidhur me keq parkingun e një veture të EULEX-it në vendin tonë. Ajo ka shkruar se reagimi i madh ndaj parkimit të gabuar ndaj një veture të EULEX-it është interesant pasi kjo …

Më shumë...

Mjekët kanë tërhequr vërejtjen se fëmijët mund të kenë probleme me shëndet mendor për shkak të pandemisë

ISHKP shpërndanë në gjithë vendin zyrtarët mjekësor, për parandalimin e përhapjes së koronavirusit

Mjekët kanë tërhequr vërejtjen se fëmijët mund të kenë probleme me shëndet mendor për shkak të pandemisë. Ata kanë thënë ndonëse virusi korona nuk ka prekur numër të madh fëmijësh, pandemia covid-19 ka dëmtuar shëndetin mendor të tyre. Mjekët kanë alarmuar se psikozat janë çrregullimi kryesor i shfaqur pas izolimit …

Më shumë...

Policia e Kosovës njofton se persona të panjohur kanë djegur dy kamionë në Zubin Potok dhe në Mitrovicën e Veriut

Policia e Kosovës njofton se persona të panjohur kanë djegur dy kamionë, njërin  në Zubin Potok dhe tjetrin në Mitrovicën e Veriut. Sipas Policisë, persona të pa njohur në Zubin Potok i kanë vënë zjarrin kamionit të ankuesit, i cili ishte i parkuar para shtëpisë. Zjarrfikësit kanë shuar zjarrin. Nga …

Më shumë...

Gjatë muajit shtator ka as rritje ndjeshme të çmimeve të prodhimeve ushqimore

Gjatë muajit shtator ka as rritje ndjeshme të çmimeve të prodhimeve ushqimore. Në tërësi, kjo rritje ka qenë afër 5 për qind por për disa prodhime, rritja e çmimit është kanë tepër e madhe. Vaji ushqimor është shtrenjtuar më së shumti – 28.2 për qind. Shefi i Divizionit të Statistikave …

Më shumë...