Fatmir Grejqevci

Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Franco Federici vizitoi trupat e vendosura në pikë kalimet në Jarinjë e Bërnjak

Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Franco Federici vizitoi trupat e vendosura në pikë kalimet kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, në Jarinjë e Bërnjak. Ai tha se njësitë e KFOR-it janë plotësisht të gatshme për të kryer këtë detyrë të rëndësishme në mbështetje të stabilitetit lokal dhe rajonal. “Në ditët e …

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti javën e ardhshme merr pjesë samitin e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe BE-së në Slloveni

Albin Kurti

Kryeministri, Albin Kurti javën e ardhshme pritet të marr pjesë samitin e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian në Slloveni. Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka deklaruar për “KosovaPress”, se ekzekutivi veçse ka shprehur gatishmërinë për arritjen e dy marrëveshjeve, por gjithmonë mbi bazën e trajtimit …

Më shumë...

Kandidati i Nismës Socialdemokrate për kryetar të Malishevës, Ekrem Kastrati ka vazhduar fushatën në fshatrat e kësaj ane

Kandidati i Nismës Socialdemokrate për kryetar të Malishevës, Ekrem Kastrati, i shoqëruar nga kryetari i këtij subjekti, Fatmir LImaj, ka vazhduar fushatën në fshatrat e kësaj ane. Ai programin qeverisës për këtë komune e ka paraqitur para banorëve të fshatrave Damanek, Guriq dhe Kërvasari. Kandidati i Nismës Socialdemokrate për kryetar …

Më shumë...

GAP: Pagesa e polisave kufitare nga buxheti i shtetit nuk do duhet të shërbejë si praktikë edhe në vitet e ardhshme

Instituti GAP ka publikuar sot raportin “Pagesa e polisave kufitare nga buxheti i shtetit”. Pas hulumtimeve të realizuara, ky institut ka rekomanduar që pagesat e polisave kufitare nga buxheti i shtetit nuk do duhet të shërbejë si praktikë edhe në vitet e ardhshme sepse është një shpërndarje e padrejtë e …

Më shumë...

ShSKUK: Janë duke u trajtuar 174 pacientë , 128 pacientë me oksigjeno-terapi dhe 14 në gjendje të rënduar shëndetësore

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka njoftuar se ka rënie të dukshme të rasteve për hospitalizim të të infektuarave me virusin korona por se ende ka raste që janë duke marr trajtim nëpër spitalet e Kosovës. Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka njoftuar se për momentin, …

Më shumë...

Tahiri: Qeveria Kurti i ktheu në protektorat dy pikat kufitare në veri që ishin të pavarura

Edita Tahiri

Ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri ka shfaqur vërejtjet e saj për zhvillimet e fundit në pjesën veriore të vendit tonë dhe për epilogun atje. Ajo ka tërhequr vërejtjen se Qeveria i ka kthyer dy pikat kufitare në veri, nga pavarësia në protektorat ndërkombëtar. “Sot Policia speciale …

Më shumë...

Haradinaj: Ribashkimi i Gjermanisë shënon fitoren e lirisë dhe demokracisë ndaj regjimeve totalitare

Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka uruar Qeverinë e Gjermanisë dhe popullin e saj për Ditën e Bashkimit. Ai ka shkruar se Ribashkimi i Gjermanisë shënon fitoren e lirisë dhe demokracisë ndaj regjimeve totalitare dhe ishte një frymëzim e shpresë për popujt e shtypur kudo në …

Më shumë...

Haradinaj: Çdo qytet metropol në botë, i ka burimet e ujit në kënde të ndryshme të qytetit dhe kështu do ta bëjmë edhe Prishtinën

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj ka vazhduar me paraqitjen e tij të programit qeverisës për kryeqendrën tonë. Ai ka thënë se çdo qytet metropol në botë, i ka burimet e ujit në kënde të ndryshme të qytetit, kryesisht për t’iu përgjigjur emergjencave …

Më shumë...

Tahiri: Është detyrë e imja që të punoj edhe më shumë këtë mandat për punësimin dhe mbështetjen e grave

Kryetari aktual dhe kandidati për kryetar të komunës së Vushtrrisë, nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhafer Tahiri bashkë me Igballe Tahirin dhe deputeten Rrezarta Krasniqi kanë zhvilluar takimet me qytetar të kësaj komune para të cilëve kanë shpalosur programi qeverisës për katër vitet e ardhshme. Kryetari aktual dhe …

Më shumë...

Krasniqi: Leonora Morina Bunjaku do ta qeverisë Gjilanin bashkë me qytetarët

Në kuadër të fushatës zgjedhore, kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka qëndruar në Gjilan, ku së bashku me kandidaten e PDK-së për kryetare të kësaj komune, Leonora Morina Bunjaku dhe kandidatë për asamble komunale kanë vizituar afaristë, mësimdhënës, punëtorë shëndetësorë. “Partia Demokratike e Kosovës është më e …

Më shumë...

Kandidati i AKR-së për kryetar të komunës së Prishtinës, Gëzim Mehmeti, ka shpalosur programin para banorëve të fshatit Barilevë

  Kandidati i AKR-së për kryetar të komunës së Prishtinës, Gëzim Mehmeti, ka shpalosur programin e tij politik para banorëve të fshatit Barilevë. Ai tha se deri më tani e kemi dëshmuar se me nënkryetarin e komunës ( Selim Pacollin) se jemi në shërbim të qytetarëve. Jemi munduar të jemi …

Më shumë...

Qalaj: Policia e Kosovës është qysh moti e gatshme dhe e përgatitur të jetë pjesë e INTERPOL-it

Rashit Qalaj

Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka deklaruar se Policia e Kosovës është qysh moti e gatshme e përgatitur të jetë pjesë e INTERPOL-it. Ai ka deklaruar më tutje se mendon që Kosova duhet të bëjë përpjekje vazhdimisht që të bëhet pjesë e institucioneve ndërkombëtare, e sidomos kur të …

Më shumë...

Serbia përballet me pasoja serioze nga pandemia, 51 të vdekur dhe 6 mijë e 412 të infektuar brenda 24 orëve

Mbahet tryeza “Finalja e dialogut Kosovë–Serbi”

Serbia përballet me pasoja serioze nga pandemia – 51 të vdekur dhe 6 mijë e 412 të infektuar brenda 24 orëve nga varianti i ri i virusit korona. Gjithashtu njoftohet se nga testimi i 19 mijë e 572 mostrave, pozitivë në koronavirus kanë dalë 6 mijë e 412 persona, pra …

Më shumë...

Në Tiranë është marshuar kundër vaksinimit të detyruar

Mbrëmë në Tiranë është marshuar kundër vaksinimit të detyruar dhe kanë brohoritur “Zgjohuni nga gjumi” “Trupi im, Zgjedhja ime” e parolla të tjera. Protestuesit kanë thënë se janë kundër vaksinës anti Covid dhe paralajmëruan duke bënë thirrje që do të vijojnë me këto veprime, edhe nëse i pengon policia. “Të …

Më shumë...

PK: Gjendja e sigurisë në pjesën veriore të Kosovës, pas largimit të pengesave është kthyer në normalitet

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Policia e Kosovës ka lëshuar një komunikatë në të cilën thuhet se gjendja në pjesën veriore të vendit është rikthyer në normalitet. “Gjendja e sigurisë në pjesën veriore të Republikës së Kosovës, pas largimit të pengesave, lirimit të rrugëve për qarkullim dhe lëvizje të lirë i është kthyer normalitetit, përderisa …

Më shumë...

Katër të infektuar e humbin jetën, konfirmohen 56 raste të reja me virusin korona dhe 281 qytetarë shërohen

Katër të infektuar e humbin jetën, konfirmohen 56 raste të reja me virusin korona dhe 281 qytetarë shërohen

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 14.149 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.357.810 doza të vaksinës. Deri më sot 551.601 qytetarë …

Më shumë...