Fatmir Grejqevci

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj njofton se në FSK do të pranohen rreth 850 rekrutë të rinj

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj njofton se FSK do të pranohen rreth 850 rekrutë të rinj

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka deklaruar se shumë shpejt do të hapet konkursi më i madh i rekrutimit në ushtrinë e Kosovës. Ai potencoi se do të pranohen rreth 850 rekrutë të rinj. Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, Mehaj tha se procesi do të jetë tejet …

Më shumë...

Rizvanolli: Disa investitorë nuk kanë shprehur interesim për investim, disa të tjerë kanë vënë kushte të pafavorshme

Artane Rizvanolli: Disa investitorë nuk kanë shprehur interesim për investim, disa të tjerë kanë vënë kushte të pafavorshme

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka dhënë informacione për tërheqjen e vendit nga projekti për ndërtimin e infrastrukturës së gazit të financuar nga Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit e Qeverisë së SHBA-së (MCC).Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës ajo ka thënë se disa investitorë nuk kanë shprehur interesim …

Më shumë...

Ministri i Financave, Hekuran Murati bën të ditur se sot është bërë pagesa e shtesave për fëmijë

Euro

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka njoftuar se sot është bërë pagesa e shtesave për fëmijë. Kjo pagesë është bërë për gjithsej 16 mijë  e një pranues. Murati deklaroi se 831 aplikuese kanë pasur të dhëna të pasakta, andaj përmes eKosova do të njoftohen që të përmirësojnë të dhënat, e …

Më shumë...

R. Haradinaj: Kurti po i thotë projektit amerikan, projekt rus, ta rikthejnë vendimin për gazin dhe të jap dorëheqje

Ramush Haradinaj

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Albin Kurti dhe kabinetit të tij. “Kurti po i thotë projektit amerikan, projekt rus. Përveç se i tha jo Amerikës atë e cilësoi rus. Refuzimi është shumë shqetësues dhe lëkundi miqësinë me Amerikën. Para dorëheqjes ta …

Më shumë...

Abelard Tahiri: Për dy dekada s’ka pasur marrëveshje më të dëmshme sesa kjo tani e cila po e implementon Zajednicën

Abelard Tahiri: Për dy dekada s’ka pasur marrëveshje më të dëmshme sesa kjo tani e cila po e implementon Zajednicën

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka deklaruar se Qeveria e Kosovës vendosi reciprocitet me targa, vendim ky i pa konsultuar me askënd madje as me PDK-në apo miqtë ndërkombëtarë. “Megjithatë ne si parti opozitare vendosëm të mbështesim, çdo vendim i Qeverisë së Kosovës që është karshi Republikës …

Më shumë...

Gjatë kësaj jave në Gjykatën Speciale fillon gjykimi ndaj krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinaj

Gjatë kësaj jave në Gjykatën Speciale fillon gjykimi ndaj krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinaj

Këtë javë fillon gjykimi ndaj krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. Më 15 korrik 2021, Kryetarja e Dhomave të Specializuara, Ekaterina Trendafilova caktoi gjykatësit Çarls Smith III, Kristof Barte, Genël Metro dhe Fergal Gejnor (rezervë) në Trupin Gjykues II. …

Më shumë...

David Phillip: Vendimi për reciprocitet ka qenë i vonuar por edhe Serbia duhet të mos kërkojë gjithnjë trajtim special

David Phillip: Vendimin i Kosovës për reciprocitet ka qenë i vonuar por edhe Serbia duhet të mos kërkojë gjithë trajtim special

Të shtunën, më 2 tetor, janë zhbllokuar dy pikat kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak, të cilat lidhin Kosovën dhe Serbinë. Në rrugët që çojnë në këto dy pika nuk ka barriera të vendosura nga serbët dhe nga aty është larguar edhe Njësia Speciale e Policisë së Kosovës. Pjesëtarët e KFOR-it e …

Më shumë...

Albin Kurti: Që të ketë drejtësi në raportet Kosovë – Serbi duhet angazhuar për reciprocitet të plotë

Albin Kurti

Kryeministri Albin Kurti, ka thënë se janë duke u angazhuar për reciprocitet të plotë, në mënyrë që të ketë drejtësi karshi raporteve të Kosovës me Serbinë. E sipas Kurtit, në kuadër të reciprocitetit të plotë, të vije edhe njohja reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. I pari i ekzekutivit, ka hedhur …

Më shumë...

Nga sot nis zbatimi i marrëveshjes për targat ku Kosova dhe Serbia do të mbulojnë elementet shtetërore

Nga sot nis zbatimi i marrëveshjes për targat ku Kosova dhe Serbia do të mbulojnë elementet shtetërore të tabela

Pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjakë, të cilat lidhin Kosovën me Serbinë, që nga e shtuna janë liruar për qarkullim, pas largimit të barrikadave të vendosura nga serbët lokalë dhe largimit të Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës. Këto dy pika kufitare ishin bllokuar me kamionë me zhavorr nga serbët lokalë, …

Më shumë...

Memli Krasniqi: Prizreni është dhe do të mbetet Jerusalemi i PDK-së dhe me fitoren e Shaqir Totajt

Memli Krasniqi: Prizreni është dhe do të mbetet Jerusalemi i PDK-së dhe me fitoren e Shaqir Totajt

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka qëndruar sot në Prizren, ku ka takuar qytetarët e Zhurit, Hasit, Tusuzit dhe qendrës së Prizrenit. Përmes një postimi në rrjetin social, Krasniqi thotë se në këto bastione bashkë me kryetarin e ardhshëm të Prizrenit, Shaqir Totaj prezantuan programin e PDK-së për ndryshimet e …

Më shumë...

Në shënim të 30 vjetorit të Mbledhjes së Tretë të Përgjithshme të LPRK-së është mbajtur një Akademi

Në shënim të 30 vjetorit të Mbledhjes së Tretë të Përgjithshme të LPRK-së është mbajtur një Akademi

Të dielën është mbajtur Akademi për shënimin e 30 vjetorit të Mbledhjes së Tretë të Përgjithshme të Lëvizjes Popullore për Republikën e Kosovës. Fjala e mbajtur para të pranishmëve e Halil Selimit, si vezhgim i përgjithshëm, nga pozita e një udhëheqësi të OMLK-LPRK-së: Mledhja e Tretë e Përgjithshme e LPRK-së, …

Më shumë...

Kandidati i PDK-së, Uran Ismaili ka vazhduar me nënshkrimin e zotimeve të tij nëpër lagjet dhe fshatrat e Prishtinës

Kandidati i PDK-së, Uran Ismaili ka vazhduar me nënshkrimin e zotimeve të tij nëpër lagjet dhe fshatrat e Prishtinës

Kandidati për Kryetar të ardhshëm të Prishtinës, Uran Ismaili ka vazhduar me nënshkrimin e zotimeve të tij konkrete nëpër lagjet dhe fshatrat e Prishtinës. Dje, në Koliq, ai ka nënshkruar punët që do t’i kryej në 2 vitet e para të qeverisjes për tërë Gollakun. Ismaili ka thënë se disa …

Më shumë...

Fermerët kanë kërkuar nga kryeministri Kurti që të përmirësohen format e subvencionimeve për agro-bizneset

Kryeministri, Albin Kurti ka vizituar fabrikën AgroKosova Holding ku është njoftuar me problemet dhe vështirësitë me të cilat përballen fermerët në përgjithësi dhe kultivuesit e rrushit në veçanti. Ndërkohë, kryeministri Albin Kurti  “Jam i inkurajuar me punën dhe shërbimin që ofroni,  i pamë rreth 105 hektarë vreshta dhe e përcollëm …

Më shumë...

Kandidati nga VV për kryetar të Rahovecit, Visar Korenica ka premtuar rrugë me katër korsi Xërxë-Rahovec

Kandidati nga radhët e  Vetëvendosjes për kryetar të Rahovecit, Visar Korenica ka premtuar rrugë me katër korsi Xërxë-Rahovec. “Çdo rrugë duhet të jetë në interes të banorëve të vendit. Me ministrinë e linjës do ta rimodelojmë këtë rrugë dhe në mandatin prej një viti, sa ta marrim ne qeverisjen, do …

Më shumë...

Kandiq: Serbia nuk është e gatshme të dënojë përgjegjësit e krimeve

Natasha Kandiq: Vuçiq duhet të kërkojë falje publikisht dhe t'u drejtohet familjarëve të viktimave

Aktivistja serbe për të drejtat e njeriut, Natasha Kandiq, deklaroi se, Serbia duke mos i ndjekur penalisht krimet e luftës po dëshmon se nuk është gati të dënojë përgjegjësit për krimet e kryera në Kosovë. Ajo ka deklaruar për “Kosovapress” se Serbia nuk është e gatshme të pranojë faktet që …

Më shumë...

Dy të vdekur dhe 23 raste të reja me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë

Sot u shënua një rast i vdekjes nga virusi korona, janë shënuar 25 raste të reja, ndërsa janë shëruar 362 të infektuar

Dy të vdekur dhe 23 raste të reja me COVID-19 janë evidentuar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, gjatë kësaj periudhe kohore, janë shëruar 114 qytetarë. Një rast i vdekjes është regjistruar në Lipjan, një grua e moshës mbi 80-vjeçare, dhe një …

Më shumë...