Fatmir Grejqevci

Antonello De Riu: Kosovës mund t’i liberalizohen vizat gjatë presidencës çeke

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Antonello De Riu ka shfaqur shpresën e tij se Kosovës mund t’i liberalizohen vizat gjatë presidencës çeke. Gjatë intervistës për “Kosovapress” ai ka thënë se Italia mbështet fuqishëm largimin e regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës. “Qëndrimi i Italisë për liberalizimin e vizave është …

Më shumë...

Afër një mijë raste të reja të infektuar me virusin korona, tre të vdekur nga ky virus dhe rreth një mijë të shëruar

Koreja Veriore ka konfirmuar vdekjen e parë me koronavirus, pas mbylljes së kufijve prej fillimit të vitit 2020

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar raportin për gjendjen e pandemisë në vendin tonë gjatë 24 orëve të fundit. Nga raporti mësohet se gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar edhe 978 raste të reja me virusin korona, tre kanë vdekur nga ky virus dhe 1 mijë e 83 të infektuar janë …

Më shumë...

Agani: Izolimi social gjatë dy viteve të pandemisë, do të ketë pasoja afatgjata për shëndetin mendor

Agani: Koalicioni PDK-PD do të dalë fitues i zgjedhjeve të 11 qershorit

Eksperti i shëndetit mendor, Ferid Agana ka vlerësuar se izolimi social gjatë dy viteve të pandemisë, do të ketë pasoja afatgjata për shëndetin mendor. Gjatë intervistës për “Ekonomia Online” psikiatri, Agani ka thënë po ashtu se qytetarët duhet të jenë të vetëdijshëm se çdo traumë e re do ta gjejë …

Më shumë...

Mustafa: Të thuash se presioni i Thaçit e solli Gjykatën Speciale, është papërgjegjësi

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk është duke garantuar gjykim të drejtë dhe të paanshëm për ish-krerët e UÇK-së

Ish kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish kryeministër i Kosovës, Isa Mustafa ka vlerësuar se të thuash se presioni i Thaçit e solli Gjykatën Speciale, është papërgjegjësi. “Specialen e kanë shtyrë përpara ndërkombëtarët dhe se të njëjtit janë shprehur qartë që nëse nuk e bën Kosova do të …

Më shumë...

Bajram Begaj sot merr detyrën e presidentit të Shqipërisë

Gjeneral Begaj

Bajram Begaj sot merr detyrën e presidentit të Shqipërisë. Ai është zgjedhur në këtë pozitë nga shumica e deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë. Pritet që në Kuvend të jenë të gjitha grupet parlamentare, përveç deputetëve mbështetës të Sali Berishës, të cilët ende nuk kanë konfirmuar pjesëmarrjen. Bajram Begaj, propozim i …

Më shumë...

Grupi për Studime Juridike dhe Politike ka konstatuar se konkursi për 32 zyrtarë nga MPJD është i jashtëligjshëm

Ministria e Jashtme: Është e gabuar përpjekja e zyrtarëve të në Bruksel që liberalizimi i vizave të kushtëzohet me dialogun

Grupi për Studime Juridike dhe Politike ka konstatuar se konkursi për 32 zyrtarë nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, është i jashtëligjshëm. Drejtoresha e kësaj organizate, Arbëresha Loxha ka vlerësuar se në qoftë se edhe pas procesit të ristrukturimit nuk arrihet të plotësohen këto pozita, atëherë procesi i …

Më shumë...

OBSH-ja ka shpallur linë e majmunëve emergjencë globale

Sipas OBSH-së mbi 60% e popullsisë duhet të imunizohet ndaj virusit korona në mënyrë që të ulen infektimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur linë e majmunëve emergjencë globale. Ky vendim është marr pas rritjes së vazhdueshme të rasteve anekënd botës. Duke folur për linë e majmunëve dhe përhapjen e saj, drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ( OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka deklaruar se deri …

Më shumë...

Rritje e madhe e importit dhe rritje e vogël e eksportit

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka njoftuar për bilancin tregtar të vendit tonë gjatë periudhës së parë të vitit 2022.  Nga të dhënat e publikuara mësohet se përderisa ka pasur rritje të ndjeshme të vlerës së mallrave të importuara, rritja e vlerës së mallrave të eksportuara ka qenë shumë e …

Më shumë...

Krasniqi: Kryeministri Kurti po ikë nga përgjegjësia në krizën më të madhe ekonomike të vendit

Krasniqi: Kosova asnjëherë nuk është respektuar më shumë se sa me vizitën e fundit të Thaçit në Francë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka shkruar se kryeministri, Albin Kurti është i paaftë për ta bërë detyrën e kryeministrit dhe po ikë nga përgjegjësia në krizën më të madhe ekonomike të vendit që nga paslufta. “Ai që refuzon të përgjigjet e të mbajë përgjegjësi për dështimet …

Më shumë...

Lideri i Nismes Socialdemokrate, Fatmir Limaj thotë se kryeministri Kurti e ka deformuar idenë e tyre

Fatmir Limaj: Qeveria e Kosovës e drejtuar nga Albin Kurti ka pranuar që në veri të ushtroj sovranitetin edhe Serbia

Duke komentuar zotimin e kryeministrit Kurti për “punësimin e një anëtari të çdo familjeje” lideri i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka theksuar se kryeministri, Albin Kurti e ka deformuar idenë e tyre. “Kjo qeveri aktuale e ka deformu vetë idenë, është shumë e vonuar sepse sot me qindra mijëra të …

Më shumë...

Autoritetet e Ukrainës paralajmërojnë se Rusia po përgatitet për fazë të re të ofenzivës

Autoritetet e Ukrainës paralajmërojnë se Rusia po përgatitet për fazë të re të ofenzives. Zyrtar në Kievë kanë thënë se ata po shohin se tani janë duke u bërë bombardime përgjatë gjithë linjës së kontaktit dhe në mbarë vijën e frontit. “Ka përdorim aktiv të taktikave të aviacionit dhe sulmeve …

Më shumë...

Qytetar të Drenicës nuk kanë lejuar të hyjë në Prekaz një autobus me qytetar nga Serbia që po shëtiste nëpër Kosovë

Të indinjuar me mënyrën e trajtimit dhe mos kërkimin e faljes për krimet e kryera në Prekaz, Drenicë dhe anekënd Kosovës nga Serbia, një grup i qytetarëve të komunës së Skenderajt, nuk kanë lejuar të hyjë në vendlindjen e komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në Prekaz, një autobus …

Më shumë...

Bajrami: Gjenocidi i Serbisë ka qenë ndërrmarrje e organizuar, jo UÇK-ja

Arsim Bajrami

Ish-ministri i Arsimit dhe anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Arsim Bajrami ka njoftuar se ka vizituar të gjithë drejtuesit dhe eprorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që po mbahen padrejtësisht në Hagë. “Në një vizitë disa ditëshe në Hagë vizitova të gjithë të paraburgosurit, të cilet padrejtësishtë …

Më shumë...

KRU “Prishtina” njofton se ka rënie të ndjeshme të nivelit të ujit në liqenet akumuluese

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” ka njoftuar se ka rënie të ndjeshme të nivelit të ujit në liqenet akumuluese dhe ka paralajmëruar se mund të ketë reduktime të furnizimit me ujë. Kjo kompani njofton se niveli i ujit në liqenin e Badovcit është minus 8 metra në kuotën e kapërderdhjes, …

Më shumë...

Ka arritur në afër 5 mijë numri i rasteve aktive të infektuar me virusin korona

Koreja Veriore ka konfirmuar vdekjen e parë me koronavirus, pas mbylljes së kufijve prej fillimit të vitit 2020

Ka arritur në afër 5 mijë numri i rasteve aktive të infektuar me virusin korona. Nga raporti i Ministrisë së Shëndetësisë, mësohet se vetëm gjatë 24 orëve të fundit, janë evidentuar edhe  852 raste të reja. Gjatë këtij harku kohor, janë shëruar 293 të infektuar dhe një ka pësuar me …

Më shumë...

Policia e Kosovës njofton se është goditur qëllimisht vetura e tyre në veri nga një kamion që po kontrabandonte mall

Policia e Kosovës njofton se është goditur qëllimisht vetura e tyre në veri nga një kamion që po kontrabandonte mall. “Policia e Kosovës, respektivisht Departamenti për Kufi, në vazhdën e realizimit të objektivave strategjike në parandalimin dhe luftimin e krimit, kontrabandës dhe dukurive tjera kriminale ndërkufitare, më datë 16.07.2022 në …

Më shumë...