Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 41)

Fatmir Grejqevci

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia apelon sërish qytetarët e Kosovës që të vaksinohen kundër Covid-19

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia apelon sërish qytetarët që të vaksinohen kundër Covid-19

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Arben Vitia tha të hënën se shëndeti i fëmijëve dhe i nënave do të jetë gjithmonë prioritet i Qeverisë aktuale të Kosovës, andaj u bëri thirrje qytetarëve të vaksinohen kundër sëmundjes Covid-19, që shkakton koronavirusi. “U bëjë thirrje edhe njëherë qytetarëve të vendit që të ...

Më shumë...

2705 studentë të rregullt do të regjistrohen në afatin e dytë të pranimit në Universitetin e Prishtinës

2705 studentë të rregullt do të regjistrohen në afatin e dytë të pranimit në Universiteti i Prishtinës

Universiteti i Prishtinës ka njoftuar se sot është hapur konkursi plotësues për pranimin e studentëve të rinj në vitin e parë të studimeve për vitin akademik 2021-2022. Në njoftimin e bërë nga UP-ja thuhet se 2705 studentë të rregullt parashihen të regjistrohen në këtë afat të dytë. “Të dashur maturantë, ...

Më shumë...

Albin Kurti: Kosova nuk ka çfarë të fsheh nga paslufta kemi qenë nën administrimin e ndërkombëtarëve

Albin Kurti: Kosova nuk ka çfarë të fsheh nga paslufta kemi qenë nën administrimin ndërkombëtarë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përkrahur idenë që të hapen arkivat e UÇK-së. Teksa ka folur për këtë, Kurti tha se me hapjen e arkivave, do të ndihmohej të gjendeshin të pagjeturit. Ai insiston se duhet të hapen edhe arkivat në Beograd sa më shpejt që të jetë e ...

Më shumë...

PDK kërkon dorëheqjen e ministres së Arsimit për shkak të shtyrjes së sërishme të fillimit të vitit shkollor

PDK kërkon dorëheqjen e ministres së Arsimit për shkak të shtyrjes së sërishme të fillimit të vitit shkollor

Anëtari i Kryesisë së PDK-së, ish-ministri i Inovacionit Muzafer Shala ka kërkuar dorëheqjen e ministres së Arsimit për shkak të shtyrjes së sërishme të procesit të arsimit. “Arbërie Nagavci duhet të japë dorëheqje. Sot nuk pati guxim as të dalë para kamerave”, ka shkruar ai. Shala thotë se 330 mijë ...

Më shumë...

Lul Raka: Doza e tretë anti-Covid u jepet personave me sistem imunitar të kompromituar apo të dobësuar

Lul Raka: Doza e tretë anti-Covid u jepet personave me sistem imunitar të kompromituar apo të dobësuar

Mikrobiologu Lul Raka, në një status në rrjetin social ka shpjeguar pse disa shtete po praktikojnë dhënien e dozës së tretë anti-Covid tek qytetarët e tyre. Ai ka treguar se kjo vaksinë po jepet pasi që disa persona nuk grumbullojnë numrin e duhur të anti-trupave andaj kjo dozë ua forcon ...

Më shumë...

Shtatorja e heroit Ymer Alushani “Vogëlushit” që pritet të vendoset në Komoran është afër finalizimit

Shtatorja e heroit Ymer Alushani "Vogëlushit" që pritet të vendoset në Komoran është afër finalizimit

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci ka publikuar fotot e shtatores së heroit Ymer Alushani “Vogëlushi” i cili është në proces të finalizimit dhe që pritet të vendoset në Komoran. “Luani i Grykës së Llapushnikut, Ymer Alushani – Vogëlushi, po përjetësohet në bronz, për të qenë edhe fizikisht ndër ne, në ...

Më shumë...

Më 15 shtator 2021 nderohet dëshmori i parë i Brigadës 141 “Mehë Uka” heroi i kombit, Avni Shabani

Më 15 shtator 2021 nderohet dëshmori i parë i Brigadës 141 "Mehë Uka" heroi i kombit, Avni Shabani

Me rastin e 23 vjetorit të betejës së Mazhiqit dhe rënies së dëshmorit të parë të Brigadës 141 “Mehë Uka”, të Zonës Operative të Shalës, heroit të kombit Avni Shabani, do të mbahen homazhe më datën 15.09.2021. Nderimet fillojnë në orën 10:00 tek varrezat e dëshmorëve në Shipol të Mitrovicës, ...

Më shumë...

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel do ta vizitojë Shqipërinë në fillim të javës së ardhshme

Angela Merkel

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel do ta vizitoj Shqipërinë në fillim të javës së ardhshme. Ajo do të pritet në takim nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Temë qendrore e bisedës mes tyre do të jenë çështjet e politikës ekonomike dhe marrëdhëniet dypalëshe midis Shqipërisë dhe Gjermanisë, por edhe çështje ...

Më shumë...

23 të vdekur nga Covid-19 brenda 24 orëve të fundit dhe 424 të infektuar

Shtatë raste të reja me virusion korona, një rast i vdekjes dhe 199 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, nga koronavirusi në vendin tonë kanë humbur jetën 23 persona ndërkohë që 424 të tjerë janë infektuar. Gjatë kësaj periudhe kohore janë shëruar një mijë e 324 të infektuar. Ministria e Shëndetësisë njofton gjithashtu se gjatë 24 orëve të ...

Më shumë...

Nisja e vitit të ri shkollor 2021-2022 shtyhet edhe për dy javë tjera

Më kërkesë të SBASHK-ut fillimi i vitit të ri shkollor 2020-2021 është shtyrë për 14 shtator për shkak të pandemisë

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Albërie Nagavci ka njoftuar se nisja e vitit të ri shkollor 2021-2022 shtyhet edhe për dy javë tjera. “Rekomandimet e fundit të IKSHPK-së janë që viti shkollor të shtyhet edhe për dy javë dhe ne do t’i respektojmë këto rekomandime për shkak se ...

Më shumë...

Ish ministrja e Shëndetësisë së Francës do të përballet me drejtësinë për keq menaxhimit të pandemisë

Ish-ministrja e Shëndetësisë së Francës, Agnes Buzyn do të përballet me drejtësinë për mënyrën e menaxhimit të pandemisë. Ajo është vënë zyrtarisht nën akuzë për mënyrën se si ajo e menaxhoi pandeminë e koronavirusit, pas deklaratave të  prokurorëve përpara gjykatës në Paris se ka prova të mjaftueshme për ta hetuar ...

Më shumë...

Gjukanoviq: Kryetari i Serbisë Aleksander Vuqiq e do Kosovën pa shqiptarët brenda saj

Gjukanoviq: Serbia dëshiron ta sigurojë njëfarë kompensimi për humbjen e Kosovës me projektin serbo-madh

Kryetar i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq i ka dhenë një intervistë mediumit kroat “Jutarnji” gjatë së cilës ka dhenë mendimin e tij edhe për qasjen e presidentit të Serbisë Aleksander Vuqiq ndaj Kosovës. “Ai e ka tejkaluar Millosheviçin dhe është në gjendje të arrijë gjithçka që Millosheviçi nuk e ...

Më shumë...

Zyrtar të LDK-së kanë drejtuar akuza të shumta ndaj Vetëvendosjes

LDK-LVV

Zyrtar të Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë drejtuar akuza të shumta ndaj Vetëvendosjes për të cilën kanë thënë se është treguar e plogësht në vendimmarje dhe joefiksa, me mungesë transparence e mangësi tjera të shumta. Gjatë një interviste për “Kosovapress”, nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shqipe Mjekiqi ka deklaruar ...

Më shumë...

Rritje të rasteve të viktimave dhe të infektuarve nga virusi korona në Shqipëri

Shënohen 19 raste të vdekjeve,konfirmohen 703 raste të reja, shërohen 2.255 pacientë

Në Shqipëri është duke u rritur numri i viktimave dhe të të infektuarave me virusin korona. Nga raportimi I MInistrisë së Shëndetësisë mësohet se gjatë 24 orëve të fundit, atje janë raportuar 869 raste të reja të të infektuarave dhe katër qytetar që kanë humbur jetën si pasojë e infektimit ...

Më shumë...

Krasniqi: Sa herë që LVV tenton t’i jap shtysë përmbushjes së ambicieve për pushtet – prodhon nga një krizë

Analisti, Albert Krasniqi ka shkruar se sa herë që Vetëvendosja tenton t’i jap shtysë përmbushjes së ambicieve për pushtet – prodhon nga një krizë. Ai ka shkruar më tutje se me idenë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale, kt subjekt politik po luan me kartën e sigurisë. “Nëse nuk ia del ...

Më shumë...

Qeveria është duke zhvilluar mbledhje online për votimin e masave të reja kundër përhapjes së koronavirusit

Qeveria e Kosovës aprovon masat e reja kundër pandemisë të cilat hyjnë në fuqi nga data 27 shtator

Zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu ka njoftuar se Qeveria e Republikës së Kosovës është duke zhvilluar mbledhje online për votimin e masave të reja kundër përhapjes së koronavirusit. “Qeveria është duke mbajt një mbledhje elektronike ku do të votohen masat e reja kundër pandemisë. Mbledhja pritet do të përfundojë gjatë ...

Më shumë...