Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 42)

Fatmir Grejqevci

Ramosaj: Situata me pandeminë nuk është menaxhuar fare nga Qeveria

Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj e konsideron absurde letrën e kryeministrit Kurti për Manastirin e Deçanit

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj ka drejtuar kritika të shumta në adresë të Qeverisë. Ai ka theksuar se Qeveria nuk ka bërë asgjë për të menaxhuar me pandeminë. “Një zyrtar ose një ministër nuk mund të menaxhojë pandeminë duke dalë të japë deklarata në medie. Menaxhimi i pandemisë ...

Më shumë...

Qeveria shtrëngon masat antikovid- punonjësit nuk mund të hyjnë në institucione pa u vaksinuar…

Qeveria ka vazhduar me shtrëngimin e masave antikovid. Ajo ka marr vendim që të gjithë punonjësit e institucioneve publike, si dhe personeli i ndërmarrjeve publike në pronësi të Qeverisë apo komune, nga nesër duhet të posedojnë certifikatën e vaksinimit për vaksinimin e plotë ose marrjen e një dozë të vaksinës ...

Më shumë...

Berger: Do të nevojiten të bëhen edhe kompromise të dhimbshme që negociatat të përmbyllen me marrëveshje gjithëpërfshirëse

Sekretari i Shtetit pranë Ministrisë së Jashtme Gjermane, Miguel Berger ka paralajmëruar se në ardhmen e negociatave mes vendit tonë dhe Serbisë do të nevojiten të bëhen edhe kompromise të dhimbshme që negociatat të përmbyllen me marrëveshje gjithëpërfshirëse. Gjatë një interviste për “Dojçe Vele” ia ka deklaruar se zgjidhja e ...

Më shumë...

Tahiraj: FSK-ja e gatshme për lirim të objekteve në rast të eskalimit të situatës me pandeminë

Edhe Spitali i Ushtrisë së Kosovës pritet të hyjë në funksion të institucioneve shëndetësore me të gjitha kapacitetet

Drejtori i Departamentit të Mjekësisë në Ninistrinë e Mbrojtjes, koloneli, Xhevdet Tahiraj ka thënë se Forca e Sigurisë së Kosovës është e gatshme për lirim të objekteve në rast të eskalimit të situatës me pandeminë. “Edhe ne jemi pjesë e Kosovës dhe në rast se kërkohet një gjë e tillë ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës nesër mban seancën e parë të kryesisë për nisjen e sesionit vjeshtor

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës nesër mban seancën e parë të kryesisë për nisjen e sesionit vjeshtor. Në këtë mbledhje përveç shqyrtimit të pikave të mbetura nga seancat e kaluara, do të shqyrtohet edhe projektligji për Agjencinë për parandalimin e korrupsionit dhe projektligji për të drejtat pronësore të shtetasve të huaj në ...

Më shumë...

Përfaqësuesi i posaçëm i BE-së për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak vjen për vizitë në vendin tonë

Lajçak me notë proteste ndaj Hotit për moslejimin e vizitës së kryetarit serb në Kosovë, Vuçiq të lëvizë lirshëm

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak pritet që javën e ardhshme të vije për vizitë në vendin tonë. Duke folur për këtë vizitë, zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu ka deklaruar se gjatë qëndrimit në Kosovë, përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun me ...

Më shumë...

Fermerët kanë shfaqur paknaqësi të shumta për mënyrën e subvencionimit të tyre nga Qeveria Kurti

Gruri

Fermerët kanë nisur të përgaditin një petionit për të shfaqur paknaqësitë e tyre për mënyrën e subvencionimit të tyre nga Qeveria Kurti. Ata kanë deklaruar për lajmi.net se forma se si janë vendosur kriteret për subvencionim, do të bëjë që 80 për qind e bujqve të mbesin pa të drejtë ...

Më shumë...

Bikantov: Çdo vendim që merr Rusia në politikat e jashtme duhet të jetë e përshtatshme për Serbinë

Më shumë se 200 mijë njerëz janë evakuuar nga qendrat tregtare, stacionet e trenave dhe universitetet, në Moskë

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Alexander Bikantov ka deklaruar se Rusia duhet të jetë e kujdesshme në çdo vendim që e merr në fushën e politikës së jashtme. Ai ka shtuar më tutje se çdo vendim që merr Rusia duhet të jetë e përshtatshme për Serbinë. “Pozicioni i ...

Më shumë...

Mustafa: Shtyrja e zgjedhjeve do të ishte vendim i gabueshëm

Isa Mustafa

Ish kryeministri i Kosovës nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se shtyrja e zgjedhjeve do të ishte vendim i gabueshëm. Ai është cituar të ketë thënë se mbajtja e zgjedhjeve është akti më i lartë demokratik të një vendi dhe ka shtuar se ka forma të tjera ...

Më shumë...

ShSKUK: Më shumë ka pacientë që po lirohen në shtëpi se sa që po pranohen në spitale, ndërsa 65 janë në gjendje të rënduar

SShSKUK: Më shumë ka pacientë që po lirohen në shtëpi se sa që po pranohen në spitale, ndëra 65 janë në gjendje të rënduar

Bazuar në raportet e dërguara nga klinikat Covid-19 në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, në 24-orët e fundit ka pasur më shumë lirime të pacientëve, krahasuar me numrin e pranimeve. Në QKUK ka pasur 25 pranime të  pacientëve, kundrejt 40 lirimeve të tjera që janë bërë nga ana e mjekëve. ...

Më shumë...

Shërohen 1.944 qytetarë nga Covid-19, konfirmohen 583 raste të reja dhe shënohen 14 raste të vdekjeve

Konfirmohen 48 raste të reja me virusin korona, shërohen 903 qytetarë dhe 6 të sëmurë e humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 19.807 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.015.733 doza të vaksinës. Deri më sot 355.633 qytetarë ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: PDK do të punojë fuqishëm që lidhja jonë me Amerikën dhe më shumë popullin e saj të forcohet edhe më shumë

Memli Krasniqi: PDK do të punojë fuqishëm që lidhja jonë me Amerikën dhe popullin e saj të forcohet

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka kujtuar terrorin mbi Shtetet e Bashkuara të Amerikës në 20 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001. Ai ka shprehur keqardhje për viktimat e pafajshme që humbën jetën 20 vite më parë. Më tutje Krasniqi, ka thënë se viktimat ishin të 70 kombësive ...

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti thotë së NATO do të qëndrojnë në Ballkan por edhe në Kosovë

Albin Kurti: Do të këtë përkrahje institucionale, për të rritur cilësinë e jetës të personave me aftësi të kufizuar

Pas tërheqjes amerikane nga Afganistani, në vend ka pasur shumë debate rreth mundësisë që Amerika të largojë prezencën ushtarake edhe nga Kosova. Lidhur me këtë ka pasur mospajtime, meqë thuhej që Afganistani dhe Kosova s’janë raste të ngjashme. Megjithatë një reagim i Joe Biden, se largimi nga Afganistani nuk është ...

Më shumë...

FSK marshon bashkë me ushtrinë amerikane në nderim të viktimave e 11 shtatorit në Amerikë

Forca e Sigurisë së Kosovësmarshon me ushtrinë amerikane në nderim të viktimave e 11 shtatorit në Amerikë

Në nderim të viktimave të sulmit terrorist të 11 Shtatorit në Shtetet e Bashkuara, FSK së bashku me ushtrinë amerikane kanë mbajtur marshin e përbashkët kondicional. Këtë lajm e ka bërë të ditur përmes një postimi, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, i cili ka thënë se me ushtrinë amerikane do ...

Më shumë...

Adil Behramaj: Vjosa Osmanit kurrë nuk i është dëgjuar zëri derisa nga 20 – 30 qytetarë po na vdesin përditë

Adil Behramaj: Vjosa Osmanit kurrë nuk i është dëgjuar zëri deri sa 20 - 30 qytetarë po na vdesin përditë

Adil Behramaj, ish-këshilltar i ish-kryetarit Thaçi ka reaguar për manovrat politike të Vetëvendosjes së dhe kryetares Osmani për shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Behramaj me anë të një postimi  ka thënë se qeveria s’ua ndali dasmat mërgimtarëve për të shpëtuar jetë njerëzish, e tani po duan t’ua ndalojnë qytetarëve zgjedhjet për ...

Më shumë...

Hekuran Murati njoftoi se pagesat e para për fëmijët dhe lehonat do të fillojnë në fund të muajit shtator

Hekuran Murati: Pagesat e para për fëmijët dhe lehonat do të fillojnë në fund të muajit shtator

Ministri i Financave, Punës e Transfereve, Hekuran Murati ka njoftuar  lidhje me shtesat e fëmijëve dhe pagesave për lehonat në bazë të Pagës së Ringjalljes Ekonomike. Ai ka thënë se shtesat e fëmijëve dhe subvencionimi për lehonat do të merren në fund të muajit. Murati ka theksuar se numri i ...

Më shumë...