Fatmir Grejqevci

Kandidati i LDK-së për Burimin, Ilir Ferati është takuar me stafin e institucioneve parashkollore të kësaj komune

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për Burimin, Ilir Ferati është takuar me stafin e institucioneve parashkollore të kësaj komune. “Mirëpritëm sot në takim stafin e mrekullueshëm të institucioneve parashkollore, çerdheve, të Komunës së Istogut. I falënderova për punën e shkëlqyeshme që e bëjnë çdo ditë dhe bashkë diskutuam mbi …

Më shumë...

Ministrja, Donika Gërvalla është takuar me Ministrin e Jashtëm të Arabisë, Princi Faisal bin Farhan Al-Saud

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla po qëndron për vizitë zyrtare në Arabinë Saudite ku është pritur në takim nga ministri i Jashtëm, princi, Faisal bin Farhan Al-Saud. Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla ka shprehur mirënjohjen e Qeverisë së Kosovës për …

Më shumë...

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili është takuar me banor të Kolovicës dhe Vreshtave

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili është takuar sot me banor të Kolovicës dhe Vreshtave. Gjatë bisedave me ta, ai theksoi se është e papranueshme që lagjet tuaja të kenë edhe sot, në vitin 2021 probleme elementare për jetë normale, sikurse trajtimi i ujërave …

Më shumë...

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka paralajmëruar se javën e ardhshme do të ketë reshje bore mbi vendin tonë

Lekaj: Bora nuk po ndalet e as puna për ta pastruar atë, shoferë keni kujdes përshtatjuni kushteve atmosferike

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka paralajmëruar se javën e ardhshme do të ketë reshje bore mbi vendin tonë. “Situatë pothuaj e ngjashme meteorologjike do të vazhdojë edhe ne dekadën e dytë të muajit që jemi. Riga të intensitetit të dobët deri mesatar do të vazhdojnë edhe ditën e hënë, Të …

Më shumë...

Krasniqi: Misioni i PDK-së është zhvillimi dhe krijimi i mundësive të barabarta për qytetarët

PDK

Duke kujtuar 22 vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike të Kosovës, kryetari i tashëm i saj, Memli Krasniqi ka shkruar se misioni i PDK-së është zhvillimi dhe krijimi i mundësive të barabarta për qytetarët. “Udhëheqësit e PDK-së, së bashku me qytetarët e Kosovës, për vite me radhë dhanë kontribut të …

Më shumë...

Katër të vdekur, 12 të infektuar dhe 77 të shëruar

Konfirmohen 48 raste të reja me virusin korona, shërohen 903 qytetarë dhe 6 të sëmurë e humbin jetën

Duke u bazuar në të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur katër presona nga virusi korona. Gjithashtu njoftohet se 12 qytetar tjerë janë infektuar dhe 77 janë shëruar. Numri i përgjithshëm i të shëruarve është …

Më shumë...

Cameron Munter: Shtetet e Bashkuara i kanë inkurajuar vendet e tjera që nuk e kanë njohur Kosovën ta bëjnë këtë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd, Cameron Munter ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë inkurajuar vendet e tjera që nuk e kanë njohur Kosovën ta bëjnë këtë. Ai ka theksuar më tutje se SHBA-ja po përpiqet të punojnë ngushtë me aleatët e tyre për Kosovën. Duke iu përgjigjur …

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti bënë thirrje që të votohen kandidatët e partisë politike që ai drejton

Albin Kurti

Kryeministri, Albin Kurti me anë të një video mesazhi ka bërë thirrje që në zgjedhjet lokale të 17 tetorit, të votohen kandidatët e partisë politike që ai drejton. “Udhëkryqi para këtyre zgjedhjeve është i tillë: nga njëra anë kandidatët e VETËVENDOSJE!-s me zgjidhje optimale për probleme reale, nga ana tjetër …

Më shumë...

Gërxhaliu: Pandemia ka shkaktuar frikë të qytetarët për të marr angazhime të mëdha financiare

Safet Gërxhaliu

Ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu ka deklaruar se pandemia ka shkaktuar frikë të qytetarët për të marr angazhime të mëdha financiare. Ai ka theksuar më tutje se në pamundësi që qytetarët dhe bizneset ta shijojnë ndihmën e institucioneve alternativë të vetme i kanë pasur bankat. “Bizneset dhe …

Më shumë...

Për të votuar në zgjedhjet lokale të 17 tetorit kanë të drejt afër dy milion votues

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon sot tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike

Sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në zgjedhjet lokale të 17 tetorit, të drejt vote kanë 1 milion e 885 mijë e 448 qytetar. Sipas KQZ-së, në këto zgjedhje janë 90 mijë e 586 votues më shumë, krahasuar me zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Kosovës që u …

Më shumë...

Ministria e Shëndetësisë njofton se deri më tani janë dhënë 1 milion e 432 mijë e 135 doza të vaksinës anti-COVID-19

Ministria e Shëndetësisë nuk e ka kontraktuar gazin medicinal ‘N2O’ në QKUK

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për gjendjen e pandemisë në vendin tonë dhe procesin e deri tashëm të vaksinimit. Në njoftimin e ministrisë njoftohet se nga fillimi i procesit të vaksinimit e deri më tani, janë dhënë 1 milion e 432 mijë e 135 doza të vaksinës anti-COVID-19. Nga këto, …

Më shumë...

Zyrtarë të LDK-së kanë shfaqur shqetësime se Qeveria Kurti mund ta pranojë Asociacionin e Komunave Serbe

LDK e mbledh kryesinë e partisë për të vendosur nëse do ta përkrah kandidaturën e Vjosa Osmanit për kryetare të Kosovës

Zyrtar të Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë shfaqur shqetësime se Qeveria Kurti mund ta pranojë asociacionin e komunave serbe. Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Muhamet Hamiti ka deklaruar për KosovaPress se asociacioni me fuqi ekzekutive duhet të jetë i papranueshëm për Kosovën, por sipas tij me Qeverinë Kurti rrezikohet themelimi …

Më shumë...

Afër 1 mijë të vdekur e 30 mijë të infektuar nga koronavirusi brenda 24 orëve në Rusi

Afër 1 mijë të vdekur e afër 30 mijë të infektuar nga koronavirusi brenda 24 orëve janë raportuar në Rusi por ka zëra se ky numër mund të jetë edhe më i madh. Rritja e rasteve të vdekjeve dhe infektimeve në shumë shtete po i atribuohet variantit Delta, që është …

Më shumë...

Rama: Njohja e Kosovës nga Serbia është kapitulli i fundit i historisë plot dhimbje të shpërbërjes së Jugosllavisë

Edi Rama: Mandati i tretë do të jetë një faqe e re e bashkëpunimit me Kosovën, pavarësisht mosdakordësive

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka deklaruar se njohja e Kosovës si shtet sovran e i pavarur nga Serbia është kapitulli i fundit i historisë plot dhimbje të shpërbërjes së Jugosllavisë. Gjatë intervistës për Radio Televizionin e Spanjës, ai ka theksuar më tutje se tensionet janë pjesë e atij procesi. …

Më shumë...

Kandidati për kryetar të Mitrovicës nga VV, Agim Bahtiri ka rishfaqur bindjen se do ta fitoj garën pa balotazh

Kandidati i për kryetar të Mitrovicës nga radhët e Vetëvendosjes, Agim Bahtiri ka rishfaqur bindjen se do ta fitoj garën pa balotazh. Ai ka shkruar se ministri i Mbrojtjes, kryeushtari Armend Mehaj ishte dëshmitar i një pritje madhështore në Zhabar. Fitorja bindëse pa balotazh ndryshe nuk duket. Edhe në Suhodoll …

Më shumë...

Haradinaj: Jam i nderuar me përkrahjen ish kryeministrit Çeku dhe avokatit Ramë Gashi

Kandidatit për kryetar të Prishtinës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj ka shkruar se përkrahje e tij nga personalitete të rëndësishme sa po vjen e po rritet. Ai ka marrë përkrahje nga ish shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Çeku, i …

Më shumë...