Fatmir Grejqevci

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është pritur sot në Prishtinë me një ceremoni shtetërore të organizuar në shesh

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është pritur sot në Prishtinë me me një ceremoni shtetërore të organizuar në shesh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tashmë ka pritur kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama me një ceremoni shtetërore të organizuar në qendër të shesheve. Në pritje të Ramës janë edhe shumë zyrtarë qeveritarë dhe nga Kuvendi i Kosovës. Duhet përkujtuar që vizita e Ramës në Prishtinë po realizohet në një periudhë …

Më shumë...

Pas rreth një muaji shtyrje për shkak të pandemisë me virusin korona sot në Kosovë fillon viti i ri shkollor

Pas rreth një muaji shtyrje për shkak të pandemisë me virusin korona sot në Kosovë fillon viti i ri shkollor

Pas dy shtyrjeve për shkak të pandemisë me koronavirus, sot në Kosovë fillon viti i ri shkollor. Ministrja e Arsimit Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se janë bërë përgatitjet e duhura për të filluar vitin e ri shkollor dhe se mbi 90% e mësimdhënësve dhe stafit tjetër që punon …

Më shumë...

Sadri Shaban Lokaj (26.4.1979 – 27.9.1998)

Sadri Shaban Lokaj (26.4.1979 - 27.9.1998)

“Amanet baba Shaban: Lypma trupin kah e kam! Çom’ te Kulla n’at Gllogjan, Çom’ te Kulla në oborr Edhe gjoma ni vend për vorr!” (kushtuar Sadri Lokajt, nga rapsodi popullor) Se ç’rëndësi ka varri për familjen e luftëtarit të lirisë që bjen heroikisht në fushëbetejë, dëshmon prezenca e motivit të …

Më shumë...

Albin Kurti bën të ditur në bisedat me Josep Borrellin dhe Jens Stoltenberg është dakorduar për qetësim të situatës

Albin Kurti

Albin Kurti ka bërë të ditur është dakorduar për qetësim të situatës. Kryeministri i Kosovës, ka dhënë detaje nga bisedat e sotme telefonike me shefin e diplomacisë evropiane Josep Borrellin dhe sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg mbi zhvillimet në veri, pas vendosjes së masave të reciprocitetit për targat …

Më shumë...

Ned Price: Shtetet e Bashkuara të Amerikës po punojnë që të ulen tensionet mes Kosovës dhe Serbisë

Ned Price: Shtetet e Bashkuara të Amerikës po punojnë që të ulen tensionet mes Kosovës dhe Serbisë

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price, ka thënë se Amerika po punon që të ulen tensionet mes Kosovës dhe Serbisë. “SHBA-ja po punon me Bashkimin Evropian, NATO-n dhe qeveritë e Kosovës dhe Serbisë për të ndërmarrë hapa të menjëhershëm në shtensionimin e situatës dhe për të shmangur veprimet …

Më shumë...

KMDLNj: Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak po sillen si emisarë të Vuçiqit se sa që janë lehtësues të BE-së

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka reaguar pas deklarimeve të shefit të diplomacisë evropiane për tërheqjen e njësive speciale nga veriu i Kosovës, duke thënë se Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak po sillen si emisarë të Vuçiqit se sa që janë lehtësues të BE-së. …

Më shumë...

Simiq: Protestusit iu përgjigjën ftesës së presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe kryesisë së Listës Serbe

Nënkryetari i Listës Serbe, Igor Simiq ka pranuar tërthorazi se protestuesit serb në pjesën veriore të Kosovës i janë përgjigjur ftesës së presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe kryesisë së Listës Serbe. Duke u munduar të fajësoj Njësinë Speciale të Policisë së Kosovës për gjendjen e krijuar në veri, ai …

Më shumë...

Krasniqi: Nga Kryeministri kërkuam që të marrë masa për zbatimin e ligjshmërisë në tërë territorin e Kosovës

Memli Krasniqi thotë së shumë shpejt do të votohet propozimi për Tribunalin për krimet serbe në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka njoftuar se gjatë takimit me kryeministrin Albin Kurti, janë informuar për gjendjen aktuale në veri, si dhe rrjedhën e veprimeve të deritanishme, në zbatimin e vendimit për reciprocitet me targa. “Kërkova nga Kryeministri që të marrë masa për zbatimin e ligjshmërisë, …

Më shumë...

Stoltenberg: Është jetike që edhe Beogradi edhe Prishtina të tregojnë përmbajtje dhe t’i kthehen dialogut

Po e shohim një botë më të paparashikueshme e të pasigurt, thotë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jans Stoltenberg njoftoi se ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq lidhur me situatën në veri të Kosovës. Ai ka shkruar se tani është jetike që Prishtina e Beogradi të tregojnë përmbajtje dhe t’i kthehen dialogut. “Bisedova me …

Më shumë...

Selakoviq: Lavrov më ka thënë se mund të llogarisni në mbështetjen e Rusisë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikolla Selakoviq ka deklaruar për agjencisë serbe të lajmeve “Tanjug” se gjatë qëndrimit në selinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Një Jork, është takuar me ministrinë e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, Sergej Llavrov. Shefi i diplomacisë serbe, Nikolla Selakoviq …

Më shumë...

Ambasadori i Rusisë në Serbi, Alexander Botsan-Kharchenko ka vizituar ushtrinë serbe afër kufirit me Kosovën

Mediet serbe njoftojnë se ambasadori i Rusisë në Beograd, Alexander Botsan-Kharchenko ka vizituar ushtrinë serbe afër kufirit me Kosovën. Portali serb B92 njofton se ambasadori Kharchenko ka shoqëruar ministrin e Mbrojtjes së Serbisë, Nebojša Stefanović i cikli ka deklaruar se ushtria është a gatshme që në çdo qast t’i kryj …

Më shumë...

Mediet serbe njoftojnë se kryetari i Serbisë ka biseduar me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s për situatën në Kosovë

Aleksander Vuçiq

Mediet serbe njoftojnë se kryetari i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka biseduar me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Temë qendrore e bisedës mes tyre mësohet të ketë qenë situata në pjesën veriore të Kosovës. Pas bisedës së zhvilluar, kryetari i Serbisë, Aleksandër Vuçiq është cituar të ketë thënë se …

Më shumë...

5 viktima e 77 të infektuar tjerë gjatë 24 orëve të fundit nga virusi korona

Shtatë raste të reja me virusion korona, një rast i vdekjes dhe 199 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve

Duke u bazuar në të dhënat e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 5 qytetar nga virusi korona dhe 77 të tjerë janë infektuar ndërsa 696 të infektuar janë shëruar.  Në 24 orët e fundit janë …

Më shumë...

Borell: Serbia dhe Kosova duhet të de-përshkallëzojnë pa kushte situatën në terren

Josep Borrell

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të largojnë menjëherë policinë speciale dhe barrikadat nga veriu i Kosovës. “Unë vazhdoj ta ndjek nga afër situatën në veri të Kosovës. Serbia dhe Kosova duhet të de-përshkallëzojnë …

Më shumë...

Ministria e Punëve të Jashtme të Austrisë ka reaguar ndaj situatës në pjesën veriore të vendit tonë

Ministria e Punëve të Jashtme të Austrisë ka reaguar ndaj situatës në pjesën veriore të vendit tonë dhe ka dënuar ashpër incidentet e mbrëmshme në Kosovë dhe ka thënë se zgjidhja e çështjeve të hapura qëndron në negociata, jo në dhunë. “Ne i dënojmë ashpër incidentet e mbrëmshme në Kosovë. …

Më shumë...

Haradinaj: Unë kam qenë dhe jam në Kosovë dhe për Kosovën në çdo kohë dhe situatë

Ramush Haradinaj

Duke komentuar njoftimet dashakeqe se lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka munguar në takimin e kryetarëve të partive opozitare të mbajtura sot me kryeministrin, Albin Kurti, ai ka shkruar se gjithmonë ka qenë dhe është i gatshëm për ta dhënë kontributin e tij maksimal për Kosovën. …

Më shumë...