Fatmir Grejqevci

Çitaku: Kosova e përçarë nga brenda dhe e sanksionuar nga aleatët është rezultat i qeverisjes së Albin Kurtit

Kurti

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku ka vlerësuar se gjendja e rëndë në të cilin gjendet Kosova është rezultat i Qeverisë Kurti. Ajo ka shkruar se pasojat për vendin tonë do të jenë shumë më të mëdha se sa duken dhe se Kosova sot është e përçarë nga …

Më shumë...

Ish kryeministri, Avdullah Hoti ka kërkuar që Kuvendi i Kosovës të mblidhet në seancë të jashtëzakonshme

Avdullah Hoti: Albin Kurti duke mos përfillur këshillat e aleatëve, bien në kurthin e Vuçiqit që për qëllim ka tensionimin e veriut

Ish kryeministri, Avdullah Hoti ka kërkuar që Kuvendi i Kosovës të mblidhet në seancë të jashtëzakonshme dhe t’i shqyrtoj masat e Bashkimit Evropian që ia kanë vënë Kosovës. Ai ka shkruar se ndonëse ka kohë që Qeveria është njoftuar për këto masa, ajo nuk ka njoftuar as Kuvendin e as …

Më shumë...

Kryeministrja Elisabeth Borne ka paralajmëruar se në Francë mund të shpallet  gjendje e jashtëzakonshme

Ka arritur në 2 mijë numri i të arrestuarve gjatë protestave të dhunshme në Francë, pas vrasjes nga policia të një 17 vjeçari. Për ta vënë nën kontroll protestën e madhe, autoritetet e rendit kanë angazhuar rreth 45 mijë policë dhe automjete të shumta të blinduara. Organet e rendit njoftojnë …

Më shumë...

Haradinaj: Me Kurtin kryeministër, Kosova po hyn në një rrugë pa krye

Ramush Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se me Albin Kurtin kryeministër, Kosova ka hyrë në një rrugë pa krye prandaj kjo ka qenë arsyeja se pse ai ka kërkuar shkarkimin e tij. Ai ka konstatuar më tutje se  sanksionet e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës dhe …

Më shumë...

Familjari i dy viktimave të vërshimeve ka thënë se ndonëse kanë kërkuar ndihmë, ajo nuk ju është ofruar

Familjari i dy viktimave të vërshimeve në Pejë, ka thënë se edhe pse kanë kërkuar ndihmë, ajo nuk ju është ofruar. Albert Ademaj, axhë i viktimës 5 vjeçare, është cituar të ketë thënë se përkundër thirrjeve te institucionet, nuk janë ndihmuar në çastet dramatike të shkaktuar nga vërshimet. Ai ka …

Më shumë...

Autoritete të shumta kanë shfaqur ngushëllime për vdekjen e nënës dhe djalit të saj në Pejë si pasojë e vërshimeve

Autoritete të shumta kanë shfaqur ngushëllime për vdekjen e nënës dhe djalit të saj në Pejë si pasojë e vërshimeve. Familja Ademi është ngushëlluar nga autoritetet më të larta të vendit, presidentja, Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, kryeministri, Albin Kurti. Ngushëllime kanë shfaqur edhe drejtues të partive politike, …

Më shumë...

Rebelimi i grupit ‘Wagner” dhe liderit të tij, Jevgeni Prigozhin ka shpërfaqur dobësi të thella të sistemit rus të sigurisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vendosin sanksione shtesë kundër kompanisë ushtarake private ruse, “Wagner Group"

Rebelimi i grupit mercenar ‘Wagner” dhe liderit të tij, Jevgeni Prigozhin ka shpërfaqur dobësi të thella të sistemit rus të sigurisë, kanë konstatuar ekspertët perëndimorë. Radio Evropa e Lirë njofton se rebelimi mund të dobësojë edhe moralin e ushtarëve rusë në front të luftës, sipas një raporti të publikuar nga …

Më shumë...

Berisha: Eurostati ka shtyrë afatin për dërgimin e të dhënave nga regjistrimi i popullsisë për të gjitha shtetet e Evropës

EUROSTAT: Në Gjermani dhe në Francë jetojnë rreth 110 mijë emigrantë nga Shqipëria, trefishi i numrit krahasuar me vitin 2015

Ushtruesi i detyrës së kryeshefit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), Ilir Berisha ka njoftuar se institucioni evropian përgjegjës për grumbullimin e statistikave “Eurostat” ka shtyrë afatin për dërgimin e të dhënave nga regjistrimi i popullsisë për të gjitha shtetet e Evropës. Ai ka bërë të ditur se kjo shtyrje ka ndodhur nga kërkesat që kanë bërë shtet …

Më shumë...

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ankohet se Turqia e ka armatosur FSK me armë serioze

Aleksandar Vuçiq vazhdon të viktimizohet, pretendon se në Kosovë po bëhet persekutim dhe spastrim etnik ndaj serbëve

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq është ankuar se Turqia e ka armatosur Forcën e Sigurisë së Kosovës me armë serioze. “Dua t’u tregoj njerëzve diçka që nuk e dinë. Turqia e ka armatosur seriozisht FSK-në…Turqia u ka dhënë raketa anti-tank, dronë, topa me rreze të gjatë. Këto i ka FSK-ja …

Më shumë...

BBC lajmëron se presidenti i Rusisë, Vlladimir Puntin nuk ka dal mirë me marrëveshjen me grupin Wagner

Vladimir Putin

Mediumi autoritativ i Britanisë së Madhe, BBC ka lajmëruar se presidenti i Rusisë, Vlladimir Puntin nuk ka dal mirë me marrëveshjen me grupin Wagner. Ky medium përkujton se pavarësisht qëndrimit të fortë të shfaqur dje në mediet kombëtare ruse, presidenti Putin nuk ka dal mirë nga marrëveshja e arritur me …

Më shumë...

Rafuna: Ikja e të rinjve nga Kosova do të ketë dëme ekonomike të jashtëzakonshme për vendin

Lulzim Rafuna

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Lulzim Rafuna ka vlerësuar se ikja e të rinjve nga Kosova do të ketë dëme ekonomike të jashtëzakonshme për vendin. Ai ka shtuar më tutje se vështirë se mund të ndalohet kjo prirje e ikjes nga Kosova. “Ne duhet me u koncentruar këtu …

Më shumë...

Peja po vazhdon të përballet me pasojat nga vërshimi i jashtëzakonshëm që mori edhe jetë njerëzish

Peja po vazhdon të përballet me pasojat e rënda të shkaktuara nga vërshimi i jashtëzakonshëm që mori edhe jetë njerëzish. Për t’iu dal në ndihmë qytetarëve të Pejës dhe institucioneve komunale, janë nisur edhe njësitet e kërkim shpëtimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës. “Njësitë tona të kërkim-shpëtimit tashmë janë …

Më shumë...

AKB ka vlerësuar bizneset vendore për mos ngritjen e çmimit të produkteve të tyre gjatë bllokimit të prodhimeve të Serbisë

Aleanca Kosovare e Bizneseve ka vlerësuar lart bizneset vendore për mos ngritjen e çmimit të produkteve të tyre gjatë bllokimit të prodhimeve të Serbisë. Pas inspektimeve në terren, drejtues të kësaj aleance kanë deklaruar se bizneset vendore nuk po keqpërdorin situatën e krijuar dhe se janë duke shitur prodhime me …

Më shumë...

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjen Ademaj që humbi dy familjarë nga vërshimet

Ramush Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjen Ademaj që humbi dy familjarë nga vërshimet në Pejë. “I tronditur pas vërshimeve në Pejë, apeloj që qeveria, komuna dhe të gjitha institucionet përgjegjëse, të veprojnë me vendosmëri e seriozitet.Bashkëndjej me familjen Ademaj që humbi familjarët. Bashkëndjej me …

Më shumë...

Kremlini ka njoftuar se shefi i mercenarëve të grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin do të shkojë në Bjellorusi

Kremlini ka njoftuar se Yevgeny Prigozhin, shef i mercenarëve të grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, pjesëtarët të cilët u rebeluan kundër ushtrisë së Rusisë, do të shkojë në Bjellorusi. Njoftohet se kjo marrëveshje është arritur me ndërmjetësim të presidentit të Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov nuk ka pranuar …

Më shumë...

Si pasojë e vërshimeve në Pejë janë mbytur nëna me fëmiun e saj

Drejtoria Rajonale e Policisë Pejë ka njoftuar se të shtunën në mbrëmje një fëmijë ka humbur jetën, ndërsa nëna e tij është e zhdukur, në lagjen “Asllan Qeshme”, si pasojë e vërshimeve në qytetin e Pejës. Më tutje në njoftim thuhet se rreth orës 23 e 10 minuta, policia është …

Më shumë...