Fatmir Grejqevci

Ermina Lekaj-Përlaskaj: Modeli kroat për pakicat kombëtare nuk do të ishte i dëmshëm për Kosovën

Deputetja shqiptare në Kuvendin e Kroacisë, Ermina Lekaj-Përlaskaj ka vlerësuar se modeli kroat për pakicat kombëtare nuk do të ishte i dëmshëm për Kosovën. Ajo ka shtuar më tutje se në bazë të këtij modeli, vetëmenaxhimi për serbët në Kosovë do të kishte një nivel më të lartë të vetëqeverisjes, …

Më shumë...

Escobar: Nuk shoh arsye që marrëveshje e arritur mes Kosovës dhe Serbisë të mos zbatohet

Gabriel Escobar

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar i ka deklaruar agjencinë malazeze të lajmeve, Mina se nuk sheh arsye që marrëveshje e arritur mes Kosovës dhe Serbisë të mos zbatohet. Ai ka thënë se , në Serbi ka disa elemente që duhet …

Më shumë...

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka drejtuar kritika të shumta ndaj Qeverisë

Lutfi Haziri

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka drejtuar kritika të shumta ndaj Qeverisë. Ai ka shkruar se kryeministri, Albin Kurti nuk po tregon se kur do të betohen kryetarët e rinj të komunave veriore, kur kthehen zyrtarët bojkotues të institucioneve në veri, kur e zbaton draftimin e Asociacionit …

Më shumë...

PDK i ka bërë thirrje Qeverisë që të krijojë kushte për mbajtjen e seancave solemne të kryetarëve në veri

Konventa për zgjedhjen e kryetarit të ri të Partisë Demokratike të Kosovës mbahet me 3 korrik

Partia Demokratike e Kosovës i ka bërë thirrje Qeverisë që të krijojë kushte për mbajtjen e seancave solemne të kryetarëve në komunat e pjesës veriore të Kosovës. Sekretari organizativ i Partisë Demokratike të Kosovës, Betim Gjoshi ka shkruar se sot se që disa ditë të dy kryetarët e komunave nga …

Më shumë...

Kosova do të jetë nikoqire e stërvitjes më të madhe ndërkombëtare në rajonin e Ballkanit, “Defender Europe”

Sot, në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, u mbajt ceremonia e hapjes së stërvitjeve ushtarake të ushtrisë amerikane dhe NATO-s në Evropë, “Defender Europe 2023”. Në ceremoninë e hapjes morën pjesë autoritetet më të larta të vendit, kryetarja, Vjosa Osmani, kryeministri, Albin Kurti, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, komandanti i Forcës …

Më shumë...

Hovenier: Kosova është shtet që eksporton siguri

Gjatë pjesëmarrjes në ceremoninë e fillimit të stërvitjes stërvitjes “Defender Europe 2023” që filloi me antonimin e himnit të Republikës së Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nga orkestra frymore e Forcës së Sigurisë së Kosovës, ambasadori amerikan në vendin tonë, Xhef Hovenier, vlerësoi se Kosova është shtet që …

Më shumë...

Qeveria e Shqipërisë po kërkon dënim më të ashpër ndaj personave të dhunshëm dhe dënim përjetë ndaj vrasësve të fëmijëve

Sot në Shqipëri shpallet qeveria e re ‘Rama II’

Qeveria e Shqipërisë po kërkon dënim më të ashpër ndaj personave të dhunshëm dhe dënim përjetë ndaj vrasësve të fëmijëve. Me qëllim të arritjes së këtij objektivi, Ministria e Drejtësisë ka dorëzuar një projektligj në Kuvendin e Shqipërisë dhe ka kërkuar votat e deputetëve për t’i hequr të drejtën e …

Më shumë...

Presidenti i SHBA-ve, Xho Bajden ka paraqitur një pako të re ndihme ushtarake për Ukrainën

Joe Biden: E paralajmëron ISIS-K, se ende nuk e kanë mbaruar luftën me ta, Shtetet e Bashkuara të amerikës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xho Bajden njoftoi sot se ka paraqitur një pako të re ndihme ushtarake për Ukrainën për luftën e saj kundër pushtimit nga Rusia. Gjatë një takimi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyi, i cili u mbajt në Japoni, presidenti, Xho Biden tha se SHBA-ja …

Më shumë...

Në zgjedhjet parlamentare në Greqi po marrin pjesë edhe 9 kandidatë me origjinë shqiptare

Sot në Greqi po mbahen zgjedhjet parlamentare në të cilat po marrin pjesë edhe 9 kandidatë me origjinë shqiptare. Këta kandidatë po marrin pjesë në listat e partive greke. Top Chanel njofton se dy prej kandidatëve, Fatos Malaj dhe Niko Bilika kandidojnë për partinë PASOK, njëri në Athinë dhe tjetri …

Më shumë...

Ministri, Faton Peci ka njoftuar se do të bëhen inspektime në terren për programin e subvencioneve për pagesa direkte

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci ka njoftuar se do të bëhen inspektime në terren për programin e subvencioneve për pagesa direkte. Gjatë inspektimeve në terren në fshatin Cërnillë të komunës së Ferizajt, ai tha se viti 2023 është viti rekord i të mbjellave në territorin e …

Më shumë...

KFOR-i ka shtuar praninë përgjatë zonës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë

Një tog me ushtarakë britanikë arriti në Kosovë për ta ndihmuar KFOR-in

KFOR-i ka shtuar praninë përgjatë zonës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë. Komanda Rajonale e KFOR-it ka njoftuar se ka zhvilluar aktivitetin “Eagle Nine”, për të rritur praninë e saj si përgjatë kufirit mes Kosovës dhe Serbisë. KFOR bën të ditur se njësitet italiane të saj të përforcuara nga togat Maqedonisë …

Më shumë...

Zelenski: Qyteti Bakhmut pothuajse është shkatërruar tërësisht

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka deklaruar se qyteti i Bakhmut pothuajse është shkatërruar tërësisht. Pyetjes se nëse ky qytet është ende nën kontrollin e forcave ukrainase, ai i është përgjegjur se mendon se më nuk kanë kontroll mbi këtë qytet. “Mendoj që nuk është. Është vetëm në zemrat tona. …

Më shumë...

Afër 40 mijë banorë të Italisë janë evakuuar nga vendbanimet e tyre për shkak të rrëshqitjes së dheut nga përmbytjet e ujit

Për shkak të shirave të dendur, afër 40 mijë banorë të Italisë janë evakuuar nga vendbanimet e tyre për shkak të rrëshqitjes së dheut. Mediet italiane njoftojnë se moti me të reshura të dendura po vazhdon në zonën e Emilia Romagna dhe kjo ka bërë që shumë sipërfaqe të tokës …

Më shumë...

Sipas ministrit, Hekuran Murati, fajet për mos uljen e çmimeve i ka Lidhja Demokratike e Kosovës

Hekuran Murati

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka lënë të nënkuptohet se fajet për mos uljen e çmimeve i ka Lidhja Demokratike e Kosovës. Ai ka shkruar se fajet për këtë qëndrojnë te Lidhja Demokratike e Kosovës e cila e ka çuar në Gjykatën Kushtetuese ligjin për çmimet tavan dhe për këtë …

Më shumë...

Sot në vendin tonë organizohet dita promovuese e ushtrimit më të madh ushtarak ndërkombëtar “Defender Europe 23”

ShBA përkrah anëtarësimin e Republikës së Kosovës në NATO!

Sot në vendin tonë organizohet dita promovuese e ushtrimit më të madh ushtarak ndërkombëtar “Defender Europe 23”. Me këtë rast, qytetarët tonë të mund të shohin nga afër një pjesë të njësive, pajisjeve dhe automjeteve të ushtrisë së vendit. Në ceremoninë e hapjes së ushtrimit më të madh ndërkombëtar ushtarak …

Më shumë...

Kompania Rajonale e Ujësjellësit ka paralajmëruar se do të fillojë shkyqjen e konsumatorëve që nuk i kanë kryer obligimet

Kompania Rajonale të Ujësjellësit ka paralajmëruar se do të fillojë shkyqjen e konsumatorët që nuk i kanë kryer obligimet kësaj kompanie për shërbimet që kanë marrë nga ajo. Zëdhënësja e Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) “Prishtina”, Arjeta Mjeku, ka deklaruar për Ekonomia Online se borxhi i konsumatorëve në këtë kompani, …

Më shumë...