Fatmir Grejqevci

Shënohet zvogëlim i ndjeshëm i numrit të të punësuarve në Kosovë

28 prilli është Dita botërore e sigurisë dhe shëndetit në punë e cila promovuan krijimin e një sigurie globale

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar të dhënat mbi numrit e të punësuarve në Kosovë dhe ka krahasuar të dhënat e këtij viti me ato të vitit paraprak. Nga krahasimi i këtyre të dhënave, mësohet se krahasuar me numrin e të punësuarve në vitin 2022, këtë vit ka një …

Më shumë...

Vazhdojnë luftimet e ashpra mes ushtrisë së Ukrainës dhe Rusisë

Rusia zgjeroi sulmin ndaj Ukrainës në periferi të kryeqytetit, Kiev, pasi sulmoi vendin nga toka, deti dhe ajri një ditë më parë

Ukraina raporton për luftime të ashpra në lindje Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase ka njoftuar se gjatë ditës së djeshme, forcat ruse kanë realizuar mbi 40 sulme ajrore dhe 51 sulme me raketa. Ndërkohë janë duke u zhvilluar luftime të ashpra gjatë sulmeve të forcave ukrainase për ta kthyer …

Më shumë...

Më shumë se 16 mijë qytetarë dhe 9 mijë e 200 automjete kaluan kufirin nga Kosova drejt Shqipërisë

Autoritetet doganore të Shqipërisë njoftojnë se edhe gjatë kësaj fundjave, ka pasur numër jashtëzakonisht të madh të banorëve të Kosovës që kanë udhëtuar drejt brigjeve të Adriatikut e Jonit. Numri i qytetarëve që kanë hy në Shqipëri nga pikat doganore me Kosovën ka arritur rreth 16 mijë persona dhe afër …

Më shumë...

Dojçe Vele konstaton se kryeministri, Albin Kurti dhe Kosova gjatë qeverisjes së tij, e ka humbur mbështetjen e SHBA-së dhe BE-së

Kurti

Mediumi i Gjermanisë “Dojçe Vele” konstaton se kryeministri, Albin Kurti dhe Kosova gjatë qeverisjes së tij, e ka humbur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian. Ky medium citon gazetën “Frankfurter Allgemeine Zeitung” të ketë shkruar se kryeministri i Kosovës, albin Kurti ka një të kaluar konfrontuese …

Më shumë...

Këshilli i Prindërve të Kosovës ka akuzuar ministren Nagavci për përpjekje për diktat në këtë Këshill

Arbërie Nagavci: Shtatori duhet të na gjejë me punëtorë arsimor të vaksinuar me të dy dozat e vaksinës

Këshilli i Prindërve të Kosovës ka akuzuar ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci për përpjekje për diktat në këtë Këshill, duke u munduar që ajo ta cakton se kush do ta përfaqëson Këshillin e Prindërve të Kosovës. Ky Këshill, njofton se në maj të këtij viti, ministrja Arbërie Nagavci ka urdhëruar …

Më shumë...

Partitë opozitare të gatshme ta përkrahin Qeverinë për zbatimin e kushtetutshmërisë por që ajo të bashkëpunoj me aleatët

Partitë opozitare janë shprehur të gatshme ta përkrahin Qeverinë për zbatimin e kushtetutshmërisë në tërë territorin e vendit por që ajo të bashkëpunoj me aleatët perëndimor të Kosovës. Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha ka thënë se partia që ai i takon, i ka ofruar bashkëpunim Qeverisë dhe …

Më shumë...

Kurti: Po bëjmë gjithçka që policët patrullues kufitarë të Kosovës të rrëmbyer nga Serbia, të lirohen sa më parë

Kryeministri, Albin Kurti njofton se do të rritet numri i inspektorëve të tregut nga 15 sa janë aktualisht në 42 inspektorë

Kryeministri, Albin Kurti ka njoftuar se janë duke bërë gjithçka që është e mundur për lirimin e tre policëve të Kosovës të rrëmbyer ditë më parë nga forcat e Serbisë. “Jemi duke bërë gjithçka që ata të lirohen sa më shpejt, të pacenuar, ndërkaq në anën tjetër, i ftojmë edhe …

Më shumë...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, paralajmëroi se nuk do të marrë pjesë në takimin me kryeministri e Kosovës, Albin Kurti

Aleksandar Vuçiq vazhdon të viktimizohet, pretendon se në Kosovë po bëhet persekutim dhe spastrim etnik ndaj serbëve

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar se nuk do të marrë pjesë në takimin me kryeministri e Kosovës, Albin Kurti, i cili është paralajmëruar të mbahet në Bruksel. Ai ka theksuar se takimi me kryeministrin e Kosovës ishte kushtëzuar me përmbushjen e kërkesave të Serbisë: tërheqjen e kryetarëve shqiptarë …

Më shumë...

Mediet në Serbi kanë paralajmëruar se në ditët në vijim, serbët e Kosovës do ta shpallim njëanshëm Asociacionin e Komunave Serbe

Mediet në Serbi kanë paralajmëruar se në ditët në vijim, serbët e Kosovës do ta shpallim njëanshëm Asociacionin e Komunave Serbe. E përditshmja serbe, Blic, raportoi më 17 qershor se serbët në Kosovë do të nisin në mënyrë të pavarur të formojnë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Duke cituar …

Më shumë...

NATO ka njoftuar se po ndërmerr të gjitha hapat për të ofruar mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes në veri të Kosovës

Në samitin e NATO-s do të diskutohet për një gamë të gjerë temash, por që pritet që të dominojë çështja e Ukrainës

NATO ka njoftuar se po ndërmerr të gjitha hapat për të ofruar mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes në veri të Kosovës. Zëdhënësja e kësaj aleance ushtarake, Oana Lungescu ka theksuar se  misioni i aleancës ushtarake perëndimore në Kosovë, KFOR, po i merr shumë seriozisht ngjarjet në veri të …

Më shumë...

Kuçi: Prodhimet e “Solidit” blihen nga shtete të ndryshme por jo nga institucionet e Kosovës

Kuçi: Prodhimet e "Solidit" blihen nga shtete të ndryshme por jo nga institucionet e Kosovës

Pronari i kompanisë së shquar “ Solid” që ka depërtuar suksesshëm edhe në treguan evropian, Shefqet Kuçi ka deklaruar se përderisa prodhimet e kësaj kompanie blihen nga shtete të ndryshme të botës, produktet e saj nuk blihen nga institucionet e Kosovës. Ai ka deklaruar për Ekonomia Online se rreth 76 …

Më shumë...

Ekspertët e ekonomisë kanë tërhequr vërejtjen se gjendja e tensionuar në veri po shkakton probleme në ekonomi

Agim Shahini

Ekspertët e ekonomisë kanë tërhequr vërejtjen se gjendja e tensionuar në pjesën veriore të Kosovës,  po shkakton probleme në ekonomi. Ata kanë thënë se imazhi që është duke u krijuar për Kosovën është demotivues për bizneset që duan të investojnë në vendin tonë. Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim …

Më shumë...

Protestuesit në Serbi kanë paralajmëruar radikalizim të tyre nëse nuk ju plotësohen  kërkesat nga Qeveria

Protestuesit në Serbi kanë paralajmëruar radikalizim të tyre nëse nuk ju plotësohen  kërkesat nga Qeveria. Protesta me moton “Serbia kundër dhunës” janë mbajtur në Beograd, Novi Sad, Nish dhe Kragujevc. Protestat filluan pas dy vrasjeve masive që tronditën Serbinë në fillim të majit. Protestuesit po kërkojnë shkarkimin e ministrit të …

Më shumë...

Po vazhdojnë kërkimet për gjetjen e trupave të tre të aksidentuarve që ranë me veturë në lumin Lepenc

Po vazhdojnë kërkimet për gjetjen e trupave të tre të aksidentuarve që ranë me veturë në lumin Lepenc. Ndonëse përveç ekipeve profesionale dhe pjesëtarëve të policisë, janë angazhuar edhe shumë vullnetar, ata po ballafaqohen me sasi të jashtëzakonshme të ujit dhe rritje të nivelit të lumit për shkak të shirave …

Më shumë...

Berisha: Gjykata Speciale është sakrifica e fundit në shërbim të Kosovës

Hisen Berisha

Duke folur për rrethanat e krijimit të Gjykatës Speciale, deputeti i Kuvendit të Kosovës, Hisen Berisha ka vlerësuar se krijimi i kësaj gjykate ishte sakrifica e fundit në shërbim të Kosovës. Ai ka shtuar më tutje se në Këshillin e Evropës, është miratuar një raport i cili e akuzonte Kosovën …

Më shumë...

Çështja e keqtrajtimit të shqiptarëve në Kosovën Lindore nga Serbia, do të ngrihet edhe në Parlamenti Evropian

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, njohja nga të gjitha shtetet e BE-së do të ishte në dobishme

Këshilltarja e kryeministrit Albin Kurti për Luginën e Preshevës, Ardita Sinani ka njoftuar se çështja e keqtrajtimit të shqiptarëve të Luginës së Preshevës nga Serbia do të ngrihet edhe në Parlamenti Evropian. Ajo ka paralajmëruar se të hënën, me 12 qershor, së bashku Medvegjës e Bujanocit në Parlamentin Evropian dhe Këshillin …

Më shumë...