Fatmir Grejqevci

Senatorja amerikane Jeanne Shaheen ka thënë se është e shqetësuar nga financimet ruse në Ballkan

Senatorja amerikane Jeanne Shaheen ka thënë se është e shqetësuar nga financimet ruse në Ballkan. Gjatë intervisët për Zërin e Amerikës, ajo ka thënë se nuk ka informacione specifike se para kanë marrë nga Rusia partitë politike të shteteve Ballkanit Perëndimor, sikur është Shqipëria, Bosnje dhe Mal të zi, por …

Më shumë...

Tahiri: Qeveria duhet t’i plotësojë kushtet e grevistëve, të nisë mësimi dhe të mos bëhet hajgare me popull

Besnik Tahiri

Zyrtari i lartë i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka drejtuar kritika në adresë të Qeverisë Kurti për gjendjen e rënduar në sistemin e arsimit ku për shkak të grevave, ende nuk ka filluar mësimi. Ai ka shkruar se Qeveria duhet t’i plotësojë kushtet e grevistëve, të nisë …

Më shumë...

Lushi: Intelektualët dhe akademikët e VV-së hiç asnjë fjalë për mungesën e konkurrencës

Ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që tani kontributin për komb e atdhe vazhdon ta jep nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës , Uk Lushi ka kritikuar zgjedhjet që po mbahen në subjektin politikë Vetëvendosje. Ai ka ironizuar me mungesën e garës për postin e të parit të partisë. “Garë …

Më shumë...

Ymeri: Në kohën e PAN-it kemi mbajtur grevë tri javore dhe jemi përkrahur nga opozitari i atëhershëm, Albin Kurti

Ymer Ymeri

Nënkryetari i Sindikatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, Ymer Ymeri ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit, Albin Kurti i cili SBASHK-un e ka quajtur sindikatë të koalicionit PAN ( Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë er Kosovës dhe Nismës Socialdemokrate ). Nënkryetari i SBASHK-ut, Ymer Ymeri ia ka thënë …

Më shumë...

Gucati: Sot dy vjet në emër të drejtësisë, u bë padrejtësia më e madhe ndaj krerëve të OVL UÇK-së

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk është duke garantuar gjykim të drejtë dhe të paanshëm për ish-krerët e UÇK-së

Musli Gucati, djali i ish-kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucatit ka shfaqur kritikat e tij ndaj padrejtësisë që po ua bën drejtuesve të luftës sonë çlirimtare Gjykata Speciale në Hagë. “ Dy vite më parë 25 shtator 2020, në emër të drejtësisë …

Më shumë...

Çitaku: Kur urrejtja për një njeri është më e madhe se dashuria për Kosovën

Vlora Çitaku

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku ka kritikuar kryetaren e vendit, Vjosa Osmanin, kryeministrin, Albin Kurtin dhe ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvallen Shvarc për shkak të mosvlerësimit nga ana e tyre e fjalimit të kryeministrit, Edi Rama në Asamblenë e Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të …

Më shumë...

Ish-kryeministri, Avdullah Hoti kritikon qeverinë për mungesën e dialogut social me SBAShK-un

Avdullah Hoti: Albin Kurti duke mos përfillur këshillat e aleatëve, bien në kurthin e Vuçiqit që për qëllim ka tensionimin e veriut

Ish-kryeministri, Avdullah Hoti ka kritikuar Qeverinë Kurti për mungesën e dialogut social me Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë. Gjatë intervistës për Kosovapres, ai ka theksuar se mungesa e dialogut social tash e një kohë e ka sjellë këtë situatë . “Besoj që kësaj radhë janë plotësisht të …

Më shumë...

Subjekti politik Vetëvendosje mban zgjedhjet për liderin e partisë me kandidatin e vetëm, liderin e saj, Albin Kurti

Subjekti politik Vetëvendosje mban zgjedhjet për liderin e partisë me kandidatin e vetëm, liderin e saj Albin Kurti. Krahas zgjedhjeve për të parin e partisë, në Vetëvendosje po mbahen edhe zgjedhjet për kryetarëve të degëve të këtij subjekti poltik, proces zgjedhor të cilit i paraprinë shumë dorëheqje të kandidatëve të …

Më shumë...

Sipas kryeministrit, Albin Kurti, sindikatat e Kosovës janë të PAN-it

Kryeministri Kurti

Kryeministri, Albin Kurti ka drejtuar sërish kritika të ashpra ndaj sindikatave të Kosovës në përgjithësi dhe kundër Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në veçanti. Ai ka thënë se këto janë sindikata të PAN-it, akronim i koalicionit qeverisës, PDK-AAK-Nisma, që drejtohej nga Ramush Haradinaj. “Bëhet fjalë për një …

Më shumë...

Në Itali po mbahen zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme

Sot në Itali po mbahen zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme. Zgjedhjet e parakohshme u nxitën pasi mosmarrëveshjet e brendshme rrëzuan në korrik Qeverinë e Unitetit Kombëtar të ish-kryeministrit Mario Draghi. Njohësit e rrethanave politike atje kanë paralajmëruar se ka mundësi që zgjedhjet të fitohen nga koalicioni i djathtë dhe Italia …

Më shumë...

Qindra qytetar janë arrestuar derisa protestonin kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë

Qindra qytetar janë arrestuar derisa protestonin kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë. Këto protesta të gjera kanë nisur kur presidenti, Vladimir Putin njoftoi planet për të mobilizuar 300 mijë rezervistë për të luftuar në Ukrainë. Një grup i pavarur për të drejtat e njeriut ka njoftuar se këto …

Më shumë...

Deputet të partive opozitare kanë vlerësuar se Qeveria Kurti ka dështuar në të gjithë dikasteret e saj

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është miratuar projektligji për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme

Deputet të partive opozitare kanë vlerësuar se Qeveria Kurti ka dështuar në të gjithë dikasteret e saj. Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajdar Beqa ka deklaruar për Ekonomia Online se Kosovën po e pret një dimër mjaft i vështirë me ngritje të çmimeve reduktime të mëdha të rrymës. “Nëse …

Më shumë...

Von Cramon: Marrëveshja e re mes Serbisë dhe Rusisë është skandaloze

Cramon: Vuçiq po e bën këtë për të larguar vëmendjen nga kriza e brendshme politike

Duke folur për marrëveshjen e arritur në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në mes të ministrave të jashtëm të Rusisë e Serbisë për konsultimin mes të ministrive përkatëse të këtyre shteteve për periudhën 2023-2024, raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka …

Më shumë...

Drejtues të sindikatave kanë paralajmëruar se në Kosovë mund të ketë trazira sociale

Drejtues të sindikatave të punëtorëve kanë paralajmëruar se në Kosovë mund të ketë trazira sociale. Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka deklaruar në një emision të televizionit 21 se punëtorët e sektorit privat, vazhdimisht kanë qenë të diskriminuar. Ai ka shtuar më tutje se kërkesat …

Më shumë...

Çerkin Dukolli: 19 shtatori Dita e TMK-së

19 shtatori Dita e TMK-së. Nostalgji e krenari bashkë. 23 vite më parë u themeluan Trupat e Mbrojtjes së Kosovës, organizatë kjo që shënonte momentin e ri të strukturës së sigurisë në vend. Për më tepër TMK-ja u krijua dhe njihet si urë lidhëse nga UÇK- ja drejt rrugës së …

Më shumë...

Hasani: Formimi i Asociacionit të Komunave Serbe do ta rrënoj sistemin unitar të Kosovës

Enver Hasani

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, profesori Enver Hasani ka paralajmëruar se krijimi i Asociacionit të Komunave Serbe do ta rrënoj sistemin unitar shtetit të Kosovës. “Në bazë të asaj që na thonë, bëhet fjalë për regjionalizim të Kosovës, ndryshim i formës së shtetit, që Kosova mos të jetë më shtet unitar”, …

Më shumë...