Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 110)

Fatmir Grejqevci

Çerkin Dukolli: 22 vite më parë u përjetësuan Ibrahim Mazreku, Ejup Kryeziu, Kujtim Krasniqi dhe Milaim Beha

Çerkin Dukolli: 22 vite më parë u përjetësuan Ibrahim Mazreku, Ejup Kryeziu, Kujtim Krasniqi dhe Milaim Beha

Anëtari i Nismës Socialdemokrate, Çerkin Dukolli, ka kujtuar dëshmorët Ibrahim Mazreku, Ejup Kryeziu, Kujtim Krasniqi dhe Milaim Beha në 22-vjetorin e rënies heroike të tyre. Ai përmes një postimi në rrjetin social ka thënë se lufta e UÇK-së dhe dëshmorët e saj janë kuptimi dhe baza e themeleve shtetërore. “22 ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta Zoje Prendi, nëna e pesë martirëve të kombit të të vrarë mizorisht në masakrën e Mejës nga forcat serbe

Ndahet nga jeta nëna e pesë martirëve të kombit të të vrarë mizorisht në masakrën e Mejës nga forcat serbe

Sot ka vdekur nëna e pesë djemve të vrarë nga forcat serbe në masakrën e Mejës. Zoje Prendi serbët më 27 prill 1999 ia vranë pesë djem, Viktorin, Sokolin, Markun, Robertin dhe Gjergjin.Fotoja e nënës Zoje Prendi është e vendosur në Muzeun e Kujtesës në Prishtinë. Masakra e Mejës ishte ...

Më shumë...

Faton Klinaku: Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla-Schwartz e luan rolin e prokurores

Faton Klinaku

Faton Klinaku i Organizatës së Veteranëve të Luftës i ka reaguar ashpër ministres së Jashtme, Donika Gërvalla për disa deklarata që i bëri mbrëmë për mediat zvicerane, duke përmendur në kontekst pozitiv Specialen, e madje duke mos harruar që në media ndërkombëtare t’i përmend edhe vrasjet e pasluftës në Kosovë. ...

Më shumë...

Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi për luftimin e krimit të organizuar

Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi për bashkëpunim në luftimin e krimit të organizuar

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe Kreu i Prokurorisë së Posaçme të Republikës së Shqipërisë, Arben Kraja, kanë nënshkruar memorandum mirëkuptimi për bashkëpunim në luftimin e krimit të organizuar, korrupsionit, pastrimit të parave, terrorizmit dhe veprave tjera penale. Lumezi tha se luftimi i korrupsioni nuk mposhtet me vetëm nga puna ...

Më shumë...

Fahri Fazliu, nipi i dy heronje të kombit, Fahri e Bahri Fazliu, mori ftesë për intervistim nga Gjykata Speciale

Fahri Fazliu nipi i dy heronje të kombit Fahri e Bahri Fazli merr ftesë për intervistim nga Gjykata Speciale

Nipi i dy heronjve të kombit, vëllezërve: Fahri e Bahri Fazliu, i cili  e mban emrin e xhaxhait  së tij Fahriut ka marrë festë për intervistim nga Gjykata Speciale e Hagës. Lajmin e ka bërë të ditur përmes një shkrimi në rrjetin social.  Ai ka shkruar: “Të nderuar miq, shokë, ...

Më shumë...

Donika Schwarz ka vazhduar sulmet kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës duke e akuzuar atë për krime lufte

Donika Gervalla

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Schwarz, e ka vazhduar diskursin kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës duke thënë se ishin anëtarët e kësaj force ushtarake që kryen vrasje përgjatë kohës së pasluftës. Sikurse në deklaratat e mëhershme, edhe kësaj here ajo për mediumin zviceran ‘NZZ’ ka kërkuar “drejtësi për të ...

Më shumë...

Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri thotë se kryeministri Kurti po do t’i kapë institucionet në emër të çkapjes

​Besnik Tahiri: Aleanca për Ardhmerinë e Kosovës nuk pranon në asnjë formë, Asociacioni me kompetenca ekzekutive

Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri ka akuzuar qeverinë Kurti për shkarkim e bordit të AKP, dhe emërimin e bordit të ri. Sipas tij Kurti po do t’i kapë institucionet në emër të çkapjes. “Po e shoh njëfarë tendence, e pash edhe sot në Komisionin Parlamentarë, edhe jam ka pe nijë, ...

Më shumë...

Daniel Serwer: Nuk pritet që ketë njohje reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbië në një të ardhme të afërt

Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri ka akuzuar qeverinë Kurti për shkarkim e bordit të AKP, dhe emërimin e bordit të ri. Sipas tij Kurti po do ti kapë institucionet në emër të çkapjes. “Po e shoh njëfarë tendence, e pash edhe sot në Komisionin Parlamentarë, edhe jam ka pe nijë, diqysh po ju ngutet që në emër të çkapjes me kap sa më shpejt shtetin. Kurti e ka përdorë, dhe doli në foltore, çka ka qef me dëgju populli tha: Na e nalum hajnin në Kosovë, edhe ma nuk ka hajni AKP-ja mshelet, shuhet. AKP sot nuk është shuar. AKP është qatu”, tha ai. “Paramendoni çfarë argumenti një takim i bordit kushton 20 mijë euro, e i këtij bordit të ri sa kushton?!,”. Nuk është këtu një parti shtet, diqysh fortë është ka i ngutet që në emër të çkapjes me kap sa më shpejt shtetin” tha ai

Përfaqësuesi Special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Mathew Palmer ka deklaruar në Prishtinë se rruga më e mirë në fund të dialogut do të ishte njohja e Kosovës nga Serbia. Mirëpo, eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, është pesimist se do të ketë njohje reciproke Kosovë-Serbi ...

Më shumë...

Betim Gjoshi: Ju kërkojmë falje Walker se tani në krye të shtetit janë disa që nuk i lidhë asgjë me historinë e Kosovës

Betim Gjoshi

Betim Gjoshi nga Partia Demokrartike e Kosovës ka komentuar deklaratën e ambasadorit William Walker se nuk ishte njoftuar për shkëputje të kontratës nga presidentja Vjosa Osmani, e as që ishte kontaktuar nga ajo. ‘’Ju kërkojmë ndjesë z. Walker, sepse momentalisht dhe aksidentalisht janë disa njerëz në krye të shtetit që ...

Më shumë...

Fëmijë të shumtë sot kanë vizituar kazermat e Forcës së Sigurisë të Kosovës

Fëmijë të shumtë sot e kanë vizituar kazermat e Forcës së Sigurisë të Kosovës

Në kuadër të shënimit të 1 Qershorit –Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, sot Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FSK-së, ka organizuar Ditën e Hapur në kazermat e FSK-së me pritjen e nxënësve të disa shkollave fillore të mesme të ulta të vendit. Pritje u organizua në kazermat e ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Roli i Amerikës në dialog është i domosdoshëm për arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse

Ramush Haradinaj: Roli i Amerikës në dialog është i domosdoshëm për arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse

Zëvendësndihmës Sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Matthew Palmer, është takuar sot me kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinajn. Në takim Haradinaj ka ritheksuar se AAK është e vendosur në qëndrimin e saj që roli Amerikës në dialog është i domosdoshëm për arritjen e marrëveshjes përfundimtare. ...

Më shumë...

Nesër në Dyz të Besianës përkujtohen dëshmorët e kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha

Nesër në Dyz të Besianës përkujtohen dëshmorët e kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha

Nesër më 2 qershor 2021 në fshatin Dyz të Besianës në orën 13:00 mbahen homazhe përkujtimore te vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha në 22 vjetorin e përjetësisë së tyre. Gjithashtu nderime bëhen edhe tek varrezat e dëshmorëve në fshatin Penuhë në orën 14:00 ...

Më shumë...

Matthew Palmer: Forma se si duhet të bëhet asociacioni është forma e cila dakordohet mes palëve

Matthew Palmer: Forma se si duhet të bëhet asociacioni është forma e cila dakordohet mes palëve

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer dhe i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, pas takimeve që zhvilluan dje me krerët e shtetit dhe opozitarët kanë mbajtur konferencë të përbashkët për media në zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë. Palmer tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës ...

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti e pret në takim një delegacion nga Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë

Kryeministri, Albin Kurti e pret në takim një delegacion nga Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në Ditën ndërkombëtare të fëmijëve mirëpriti në takim një delegacion nga Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë (KOMF), të udhëhequr nga drejtorja ekzekutive e KOMF, Donjetë ...

Më shumë...

Banorët e Karaqevës i drejtohen institucioneve vendore më një letër të hapur

BASHKËSIA LOKALE E FSHATIT KARAQEVË E POSHTME ËSHTË PËR HAPJEN E SHKOLLAVE

BASHKËSIA LOKALE KARAQEVË E POSHTME Nr. protokolit—–2021 K. Kamenicë LETËR E HAPUR PËR INSTUTUCIONET E LARTA TË REPUBLIKËS SE KOSOVËS PËR KRYEMINISTRIN E REPUBLIK{S SE KOSOVËS 1. Z. ALBIN KURTIN 2. PRESIDENTEN E REPUBLIKËS SE KOSOVËS ZONJA VJOSA OSMANI 3. KRYEPARLAMENTARIN Z. GLAUK KONJUFCA 4. MINISTREN E DREJTSISË ZONJA ALBULENA ...

Më shumë...

Avokatit të Popullit: 1 Qershori është mundësi për të reflektuar si shoqëri për gjendjen dhe të drejtat e fëmijëve

Avokatit të Popullit: 1 Qershori është mundësi për të reflektuar si shoqëri për gjendjen dhe të drejtat e fëmijëve

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Institucioni i Avokatit të Popullit shpreh rëndësinë e kësaj date për të reflektuar si shoqëri lidhur me gjendjen e të drejtave të fëmijëve. Kjo ditë duhet të shërbej si një thirrje për të gjithë lidhur me mbrojtjen dhe respektimin e të drejtave të ...

Më shumë...