Fatmir Grejqevci

Gursel Hetem Sylejmani (1.11.1961 – 28.9.1998)

Gursel Hetem Sylejmani (1.11.1961 - 28.9.1998)

Duke parë sjelljet, qëndrimin dhe fjalët e Gurselit, shpeshherë mendoja dhe i thosha vetes: ky djalë nuk mund të jetë i tjetërkujt, përveçse i lirisë, me këto fjalë, nëna e tij, Sofia, përmbledh tërë atë që mund të thuhet për shpirtin liridashës e kombëtarisht të formuar të dëshmorit Gursel Sylejmani. …

Më shumë...

Sejdi Muharrem Sejdiu (8.7.1960 – 28.9.1998)

Sejdi Muharrem Sejdiu (8.7.1960 - 28.9.1998)

Sejdi Sejdiu ka lindur më 8 korrik të vitit 1960, në fshatin Nerodime e Poshtme të Ferizajt. Ai ishte rritur, si fëmijë i hareshëm dhe plot vrull. Ndër fëmijët e lagjes ishte dalluar me frymën e guximit e të iniciativës, në lojë dhe në aventurat e tjera fëmijërore. Në moshën …

Më shumë...

Bashkim Ramush Vishi (18.5.1977 – 28.9.1998)

Bashkim Ramush Vishi (18.5.1977 - 28.9.1998)

Më 18 maj të vitit 1977, në shtëpinë bujare e atdhetare të Ramush Vishit, në Dubravë, u dha lajmi për lindjen e djalit, trashëgimtarit të familjes, vëlla i pesë motrave, djalë i dëshirit. Djalin e pagëzuan me emrin Bashkim, një aspiratë e kahershme e liridashësve të Kosovës në përgjithësi e …

Më shumë...

Kemajl Ruzhdi Hetemi (10.2.1968 – 28.9.1998)

Kemajl Ruzhdi Hetemi (10.2.1968 - 28.9.1998)

Kemajli  lindi më 10 shkurt të vitit 1968 në Ferizaj. Babë Ruzhdiu dhe nënë Habibja, u përkujdesën duke punuar me mund e djersë, për të krijuar kushte për edukimin dhe rritjen e mbarë të  tre bijve të tyre. Mësimet fillestare Kemajli i kreu në shkollën tetëvjeçare “Tefik Çanga” në Ferizaj. …

Më shumë...

DASH – Vjosa Osmanit: Më aksionin e organizuar në veri e keni rrezikuar sigurinë kombëtare të Kosovës

Departamenti amerikan i Shtetit ia ka bërë të qartë kryetares së Kosovës, Vjosa Osmani, mospajtimin me mënyrën se si institucionet kosovare kanë vendosur reciprocitetin për targat e automjeteve me Serbinë, me dërgimin e forcave speciale në veri të vendit. Siç merret vesh nga burime ndërkombëtare, Osmani,t të shtunën, i është …

Më shumë...

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë i shton patrullimet përgjatë rrugëve kryesore në pikat kufitare në veri

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë i shton patrullimet përgjatë rrugëve kryesore në pikat kufitare në veri

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë (KFOR) ka zhvilluar një takim me zyrtarë të institucioneve të Kosovës dhe kryetarët e komunave të veriut për mundësinë e ndërprerjes së protestës. Kjo u bë e ditur përmes një njoftimi për media. “Masat e miratuara, të diskutuara më parë nga Komandanti i KFOR-it …

Më shumë...

Shaip Kamberi e quan fashizëm idenë e Aleksandar Vuçiq për mbylljen e kufirit për shqiptarët e Kosovës Lindore

Shaip Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka reaguar pasi kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, përmendi të hënën idenë për mbylljen e kufirit për shqiptarët e Luginës së Preshevës, përkatësisht pikën kufitare Dheu i Bardhë – Konçul. Përmes një postimi në Facebook, Kamberi tha se kjo ide është fashizëm …

Më shumë...

Nesër shpallen rezultatet për pranimin e studentëve në konviktet e Qendrës së Studentëve

Nesër shpallen rezultatet për pranimin e studentëve në konviktet e Qendrës së Studentëve

Qendra e Studentëve ka njoftuar se të martën do të shpallen rezultatet për pranimin e studentëve në konvikte, për vitin akademik 2021/22. Në njoftimin e QS-së bëhet e ditur se rezultatet do të publikohen në adresat zyrtare. Konkursi ka qenë i hapur nga data 13 deri më 19 shtator, ndërkaq …

Më shumë...

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kërkon seancë të jashtëzakonshme lidhur me situatën e krijuar në veri

AAK

Shefi i Grupi Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, ka bërë me dije se kjo parti kërkon që me urgjencë të thirret një seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit për të diskutuar situatën e krijuar në veriun e Kosovës. “Menjëherë do të kërkojmë nënshkrimet për thirrjen e kësaj …

Më shumë...

Daut Haradinaj: Kosova dhe populli i saj nuk do të lejojnë në asnjë rrethanë që të cenohet liria dhe territori i saj

Kandidati i AAK-së për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj premton hapjen

Kandidati për kryetar të Prishtinës, ish-gjenerali i UÇK-së, Daut Haradinaj ka reaguar lidhur me situatën e krijuar së fundi në veri të vendit. Haradinaj deklaroi se provokimet serbo-ruse në kufi po e dëshmojnë të vërtetën kriminale të ish-regjimit që sot janë liderë të Serbisë. Ai shtoi se Kosova dhe populli …

Më shumë...

Komisioni Qendror Zgjedhor njofton votuesit e sallës ‘1 Tetori’ se do të votojnë tek Fakulteti i Edukimit

Komisioni Qendror Zgjedhor njofton votuesit e sallës ‘1 Tetori’ se do të votojnë tek Fakulteti i Edukimit

Të gjithë votuesit të cilët e kanë për qendër të votimit sallën e sporteve “1 Tetori” në Prishtinë do të transferohen për të votuar pak më tutje, në Fakultetin e Edukimit. Ky njoftim i KQZ-së vjen pasi salla “1 Tetori” është duke shërbyer si qendër e vaksinimit dhe imunizimit të …

Më shumë...

Ushtarët e KFOR-it vendosen në zonën neutrale në mes kufirit të Kosovës dhe Serbisë

Ushtarët e KFOR-it kanë vendosen në zonën neutrale në mes kufirit të Kosovës dhe Serbisë

Njësitë e Misionit Paqeruajtës, KFOR kanë arritur në zonën neutrale në mes kufirit të Kosovës dhe Serbisë, ku gjithashtu po qëndron edhe Njësia Speciale e Policisë së Kosovës. Në disa fotografi të publikuara së fundi shihen ushtarët amerikanë, polakë dhe kanadezë duke patrulluar. Ndryshe më parë është raportuar për një …

Më shumë...

Daut Haradinaj premton 500 euro për çdo fëmijë që lind dhe po aq për mbulim të ceremonive të vdekjeve

Daut Haradinaj me plan konkret, premton 500 euro për çdo fëmijë që lind dhe po aq për mbulim të ceremonive të vdekjeve

Nga 500 euro për çdo lindje ka premtuar kandidati i AAK-së për Prishtinën, Daut Haradinaj. Ai ka premtuar një ndihmë po aq në shifër edhe për familjet që humbin anëtarët, si lehtësim për mbulim të ceremonive të vdekjeve. Për ndihmën për lindjet, ai ka thënë se synimi është të stimulohet …

Më shumë...

Takimi i KPMM-së me përfaqësuesit e kompanisë turke “Ilbak”

Takimi i KPMM-së me përfaqësuesit e kompanisë turke “Ilbak”

Zyrtarët e KPMM-së, drejtori z. Ramiz Krasniqi, kryeinspektori i minierave z. Naim Sejdiu, si dhe disa udhëheqës të departamenteve të KPMM-së, kanë pritur në sallat e KPMM-së përfaqësuesit e kompanisë turke “Ilbak”. Delegacioni i kompanisë turke “Ilbak” ishin z. Macit Gül, z. Eyup Batal, z. Hasan Giray, z. Mehmet Kaya, …

Më shumë...

Edi Rama: Serbia po bën manovra me gjeneralë të ushtrisë së mundur 20 vjet më parë në fushën e luftës

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është deklaruar para mediave pas takimit që pati me kryeministrin e vendit, Albin Kurti. Rama me këtë rast deklaroi se ndjehet mjaftë mirë që po viziton Prishtinën, pas përfundimit të asamblesë të OKB-së ku çështja e njohjes së Kosovës ishte një nga përparësitë e vizitës …

Më shumë...

Albin Kurti: Kosova dhe Shqipëria duhet të rrisin bashkëpunimin për më shumë drejtësi, barazi dhe zhvillim

Albin Kurti: Kosova dhe Shqipëria duhet të rrisin bashkëpunimin për më shumë drejtësi, barazi dhe zhvillim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ai i Shqipërisë, Edi Rama kanë mbajtur një konferencë për media pas takimit që patën në Qeverinë e Kosovës. Me këtë rast, kryeministri Kurti ka falënderuar Edi Ramën për vizitën në Kosovë pas marrjes së mandatit të tretë në krye të Qeverisë së Shqipërisë. …

Më shumë...