Fatmir Grejqevci

Zëvendëskryeministri Bislimi ka deklaruar se Qeveria e Kosovës do ta forcoj miqësinë me Greqinë

Besnik Bislimi

Zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi ju ka deklaruar medieve greke se Qeveria e Kosovës do ta forcoj miqësinë me Greqinë. “Ne do të donim të forconim miqësinë tonë me Athinën dhe kemi treguar durim duke kontribuar në këtë marrëdhënie edhe kur njohja nuk ishte në tryezë. Tani që Serbia është angazhuar praktikisht …

Më shumë...

Lideri, Ramush Haradinaj ka thënë se Prekazi është vend që na jep forcë për t’u përballur me të gjitha sfidat

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka vlerësuar se Prekazi është vend që na jep forcë për t’u përballur me të gjitha sfidat që e presin Kosovën. Gjatë vizitës në këtë vendbanim të shquar për trimëri e heroizëm, ai ka thënë se Prekazi është vendi ku ka …

Më shumë...

Arifi: Plani franko-gjerman, thikë pas shpine për shqiptarët në Luginën e Preshevës

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi ka vlerësuar se plani franko-gjerman për normalizmin e marëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, është thikë pas shpine për shqiptarët që jetojnë në Luginën e Preshevës. Ai ka theksuar se në këtë planë, ta pranuar nga Qeveria Kurti, askund nuk përmenden shqiptarët e tri …

Më shumë...

Grenell: Aktakuza e ish-kryeprokurorit të Gjykatës Speciale, Jack Smith, është e mbushur me gënjeshtra

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk është duke garantuar gjykim të drejtë dhe të paanshëm për ish-krerët e UÇK-së

Ish-përfaqësuesi special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka shkruar se akuzat në bazë të të cilave po mbahen në Hagë, ish-drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, janë të mbushura me gënjeshtra. Ai ka shkruar po ashtu se ish kryeprokurori i Hagës, Xhek …

Më shumë...

Për afër 24 vite, 2 mijë e 200 pjesëtar e kanë braktisur Policinë e Kosovës

Policisa

Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës, Imer Zeqiri ka njoftuar se rreth 100 pjesëtar, çdo vit largohen nga ky institucione me rëndësi jetike për funksionimin e shtetit. Ai ka thënë për Ekonomia Online se arsye kryesore e braktisjes së Policisë së Kosovës nga pjesëtarët e saj janë pagat e …

Më shumë...

25 vite më parë, ushtria dhe policia e Serbisë nisën sulmin e ashpër të armatosur kundër familjes Jashari në Prekaz

25 vite më parë, ushtria dhe policia e Serbisë nisën sulmin e ashpër të armatosur kundër familjes Jashari në Prekaz, familje në të cilën kishte lindur Ushtria Çlirimtare e Kosovës, e cila udhëhiqej nga Adem Shaban Jashari. Sulmi kishte nisur në orët e hershme të mëngjesit, të 5 marsit ( …

Më shumë...

Lushtaku: Deputetja Ganimete Musliu e ka thënë vetëm të vërtetën

Sami Lushtaku

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Sami Lushtaku ka reaguar ndaj fushatës së ashpër e etiketuese kundër deputetes, Ganime Musliu pas kritikave që kjo ia ka bërë kryeministrit, Albin Kurti. Ish kryetari i komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku ka shkruar se deputetja, Ganime Musliu nuk ka bërë asgjë tjetër përpos …

Më shumë...

Haziri: Nesër në Bruksel, kryeministri, Albin Kurti do ta dëshmojë se a është pro apo kundër ndarjes së Kosovës

Lufti Haziri

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka shkruar se nesër në Bruksel, kryeministri, Albin Kurti do ta dëshmoj se a është pro apo kundër ndarjes së Kosovës. Ai ka tërhequr vërejtjen se nëse krijohet Asociacioni pa njohjen nga Serbia, atëherë i bie që Kosova po jep gjithçka, për …

Më shumë...

Zyra e KM ka njoftuar se kryeministri Kurti ka marrë letër nga autoritet më të larta të Gjermanisë, Francës dhe Italisë

Kryeministri në detyrë Isa Mustafa emërohen katër ministra të ri të Qeverisë së Kosovës

Zyra e Kryeministrisë ka njoftuar se kryeministri, Albin Kurti ka marrë letër nga autoritet më të larta të Gjermanisë, Francës dhe Italisë. Në njoftim thuhet se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar një letër të përbashkët nga presidenti i Francës Emmanuel Macron, kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz dhe kryeministrja …

Më shumë...

Eksperti i bujqësisë, Imer Rusinovci ka vlerësuar se moti që po mbretëron në shkurt, do të ketë pasoja për të mbjella

Eksperti i bujqësisë, Imer Rusinovci ka vlerësuar se moti që po mbretëron në shkurt, do të ketë pasoja negative për të mbjella. Ai ka paralajmëruar se këtë vit, nuk pritet të ketë prodhim të lartë të kulturave bujqësore. Gjatë intervistës për Ekonomia Online, eksperti i bujqësisë, Imer Rusinovci ka thënë …

Më shumë...

Tahiri: Nuk mbrohen interesat kombëtare duke pranuar marrëveshje pa njohje reciproke

Edita Tahiri

Ish kryenegociatorja e vendit tonë, Edita Tahiri, ka reaguar ndaj paralajmërimeve për zhvillimet që mund të ndodhin nesër në Bruksel, ku kryeministri, Albin Kurti do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq. Duke komentuar mbi paralajmërimet për nënshkrimin e marrëveshjes franko – gjermane, për të cilën thuhet se do …

Më shumë...

Vadym Skibitsky: Ukraina është e gatshme për kundërofensivë në pranverë

Zëvendësshefi ukrainas i inteligjencës ushtarake, Vadim Skibitski ka deklaruar se forcat e armatosura të Ukrainës do të jenë të gatshme të nisin kundërofensivë në pranverë kundër forcave ruse, që janë duke tentuar ta pushtojnë Ukrainën. Ai ka shtuar më tutje se qëllimi i Kijevit zyrtar, është që ta çlirojë gjithë …

Më shumë...

Presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin ka thënë se NATO po merr pjesë në luftën në Ukrainë

Vladimir Putin

Presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin ka thënë se NATO po merr pjesë në luftën në Ukrainë. Ai ka thënë se shtetet anëtare të saj po e bëjnë këtë duke dërguar armë në Ukrainë. “Ata po dërgojnë armë në Ukrainë në vlerë të miliarda dollarëve. Kjo është pjesëmarrje. Kjo nënkupton që …

Më shumë...

Dhjetëra të vdekur nga përmbytja e një barke me emigrant në jug të Italisë

Dhjetëra të vdekur nga përmbytja e një barke me emigrant në jug të Italisë. Deri më tani, në brigjet e bregdetit të Kalabrisë, janë gjetur trupat e pajetë të 27 personave. Mendohet se në barkën e përmbytur, kanë qenë rreth 100 emigrant, 50 prej të cilëve kanë shpëtuar nga përmbytja …

Më shumë...

Meteorologu, Klaus Haslinger ka paralajmëruar se mungesa e borës do të pasohet me thatësira verës në Evropë

Duke folur për mungesën e madhe të borës gjatë këtij dimri në Evropë dhe pasojat e saj në të ardhmen, meteorologu i njohur austriak, Klaus Haslinger ka shfaqur shqetësimin e tij se mungesa e borës do të pasohet me thatësira verës në Evropë. Ai ka përkujtuar se këtë dimër, ka …

Më shumë...

Nesër mbahet mbledhja mes qeverisë së Shqipërisë dhe Malit të Zi

Të hënën, më 27 shkurt, në mbahet mbledhja mes qeverisë së Shqipërisë dhe Malit të Zi. Mbledhja do të mbahet në ndërtesën e re të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi, në Podgoricë. Gjatë këtij takimi ndërqeveritar, është paraparë të të nënshkruhet edhe marrëveshja për ndërtimin e …

Më shumë...