Fatmir Grejqevci

Kurti: Në takimin trilateral në Bruksel, ofrova të nënshkruaj marrëveshjen bazë në emër të Republikës së Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shfaqur një video mesazh në edicionin e 11-të të Forumit të Mannheim-it,i  organizuar nga iniciativa e studentëve të Universitetit të Mannheim-it. Në këtë video mesazh, ai ka shfaqur qëndrimin e tij për marrëveshjen franko – gjermane si dhe refuzimin e palës serbe për ta …

Më shumë...

Australia po përballet me përmbytje të shumta

Reshjet e dendura të shiut kanë përmbytur shumë zona në Australi. Kjo ka bërë që të ndërmerren masa për evakuimin e banorëve nga zonat më të përmbytura. Helikopterët dhe avionët kanë shpëtuar 53 nga banorët më të rrezikuar të Burketown ndërkohë që me mjete tjera janë evakuuar edhe qindra persona …

Më shumë...

Qerkini: Kryeministri Kurti nuk e ka mbajtur premtimin se nuk do të dialogojë me Serbinë pa u zbardhur çështja e të pagjeturve

Bajram Qerkini

Kryetari i shoqatës “Zëri i Prindërve”, Bajram Qerkini ka thënë se kryeministri, Albin Kurti nuk e ka mbajtur premtimin se nuk do të dialogojë me Serbinë pa u zbardhur çështja e të pagjeturve. “Qendra Burimore mundohet t’i përcjellë dhe e përcjell çdo frymëmarrje të qeverisë, të gjithë atyre që flasin …

Më shumë...

Në Hungari ka ndodhur një aksident me dhjetëra të lënduar nga përplasja mes dhjetëra automjeteve

Në Hungari ka ndodhur një aksident me dhjetëra të lënduar nga përplasja mes dhjetëra automjeteve. Në aksidentin zinxhirorë janë përfshirë 37 automjete ku kanë pësuar 36 persona. Ngjarja ka ndodhur në autostradën M1 rreth 25 kilometra në perëndim të Budapestit. Policia ka njoftuar se në këtë aksident, janë përfshirë pesë …

Më shumë...

Sot në vendin tonë qëndron për vizitë ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias

Nikos Dendias: Me Turqinë nuk mund të merremi vesh, sepse ata janë arrogantë, por me Shqipërinë ia dalim

Sot në vendin tonë qëndron për vizitë ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias. Gjatë qëndrimit në Prishtinë, ai do të pritet në takime nga autoritet më të larta të vendit, nga kryetarja, Vjosa Osmani, kryeministri, Albin Kurti dhe ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla. Ministria e …

Më shumë...

Kuleba: Mungesa e municionit mbetet problem numër një për Ukrainën

Ministri i Jashtëm i Ukraines, Dmitro Kuleba  ka deklaruar se mungesa e municionit mbetet problem numër një për Ukrainën. Gjatë një interviste për “Bild am Sonntag” ai ka thënë se vendet e perëndimit duhet ta ndihmojnë më shumë me armë, trajnime dhe municione ushtrinë e Ukrainës që kjo ta ndaloj …

Më shumë...

Ishinger: Nuk e di që duhet ndonjë pajtim i Serbisë për raportet Kosovë-NATO

Diplomati i shquar gjerman, Wolfgang Ischinger ka shkruar se ai nuk e di që Prishtina zyrtare duhet ta marr pajtimin e Serbisë për raportet e Kosovës me NATO-n. Gjatë një bisede në rrjetet sociale me ish ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës, Petrit Selimin, ish i dërguari i Bashkimit …

Më shumë...

Shala: Është shqetësuese fakti që mbi 2.5 miliard euro të investuara brenda dhe jashtë vendit, janë pa nivel të lartë menaxhimi

Fondi i Kursimeve Pensionale njofton kontribuesit që nuk kanë aplikuar ende për tërheqjen e 10% se mund të aplikojnë deri më 6 prill

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës ka shfaqur shqetësimet për mungesë të duhur të menaxhimit të kursimeve të qytetarëve të Kosovës në Trustin e Kursimeve Pensionale. Ai ka theksuar se është shqetësuese fakti që mbi 2 miliard e 500 milion euro të investuara brenda dhe jashtë vendit, janë …

Më shumë...

Mijëra qytetarë liridashës anekënd trojeve etnike e më gjerë po vizitojnë Prekazin, vendlindjen e Adem Jasharit dhe tëUÇK-së

Mijëra qytetarë liridashës, anekënd trojeve etnike dhe anekënd botës po vizitojnë Prekazin, vendlindjen e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ata kanë deklaruar se ky vend i mbush krenari dhe dashuri për komb e atdhe dhe ju sjellë ndjenja të papërshkrueshme. Liridashësi i kombit e atdheut, Meçan Zotaj, nga Mallakstra e Shqipërisë, …

Më shumë...

LDK: Rënia heroike dhe sakrifica sublime e familjes Jashari ishte kambanë dhe dëshmi e përpjekjes tonë kolektive shekullore për liri

LDK

Lidhja Demokratike e Kosovës e ka vlerësuar lart betejën e 5, 6, dhe 7 marsit, të vitit 1998. Në komunikatën për medie thuhet se rënia heroike dhe sakrifica sublime e familjes Jashari ishte kambanë dhe dëshmi e përpjekjes tonë kolektive shekullore për liri. “Datat 5, 6 dhe 7 mars të …

Më shumë...

Begaj: Që Kosova të fillonte një epokë të re do të duhej qëndresa dhe heroizmi i Adem Jasharit dhe i familjes së tij

Kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka kërkuar që bashkëpunimi në mes të dy shteteve të shtrihet në të gjitha fushat

Roli i familjes Jashari në luftën e armatosur për çlirimin e Kosovës është vlerësuar lart nga kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj. Ai ka shkruar se që Kosova të fillonte një epokë të re do të duhej qëndresa dhe heroizmi i Adem Jasharit dhe i familjes së tij. “Do të duhej …

Më shumë...

Gjatë viteve 2021 vendi është braktisur nga rreth 40 mijë banorë, kryesisht të rinj

Drejtori për statistika të popullsisë në Agjencinë e Statistikave të Kosovës (ASK), Avni Kastrati ka deklaruar se gjatë viteve 2021 e 2022, vendi është braktisur nga 80 mijë banorë, kryesisht të rinj. Ai ka thënë se pjesa më e madhe e qytetarëve migrojnë në vendet e Bashkimit Evropian, ndonëse ka …

Më shumë...

Konjufca: Në historinë e një populli nuk ka ngjarje më të rëndësishme sesa lufta për çlirim

Glauk Konjufca i ka reaguar edhe deputetit tjetër të Vetëvendosjes, Gramos Agusholli, lidhur me komunitetin horr, LGBT+

25 vjetori i betejës heroike të 5, 6 dhe 7 marsit të vitit në Prekaz, është përkujtuar edhe nga kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca. Ai ka shkruar se në historinë e një populli nuk ka ngjarje më të rëndësishme sesa lufta për çlirim. “Sot e 25 vjet më …

Më shumë...

Osmani: Kosova është shtet i pavarur dhe si i tillë do të mbetet gjithmonë

Në ceremoninë e zhvilluar në kazermën “Adem Jashari” të Forcës së Sigurisë së Kosovës në Prishtinë, ka marrë pjesë edhe kryetarja e vendit, Vjosa Osmani. Gjatë fjalës para të pranishmëve ajo ka thënë se Kosova është shtet i pavarur dhe si i tillë do të mbetet gjithmonë. “Sot jemi mbledhur …

Më shumë...

Kurti: Sot e përmbushim vizionin e atëhershëm të Adem Jasharit duke ndihmuar Forcën e Sigurisë së Kosovës

Kryeministri, Albin Kurti, ka vlerësuar lartë betejën e armatosur të zhvilluar me 5, 6 e 7 mars të vitit 1998 dhe përkujtimin e saj nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Në këtë 25 vjetor të Epopesë së UCK-së le të kujtojmë fillet e kësaj traditë përkujtimore të nisur më 5, 6 …

Më shumë...

Jashari: Për hir të luftës, gjakut, bijtë e bijave tona, të gjejmë një gjuhë të përbashkët e t’i arrijmë qëllimet

Përfaqësuesi i familjes Jashari, Rifat Jashari ka përkujtuar luftën e lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe të arriturat e Forcës së Sigurisë së Kosovës. Me rastin e 25-vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ai ka uruar shëndet e mbarësi për ushtarët e Forcave të Sigurisë së Kosovës …

Më shumë...