leoni

Fatmir Grejqevci

Deri në fund të muajit prill, qytetarët e Kosovës duhet të bëjnë pagesën e këstit të parë të tatimit në pronë, në të kundërtën, do të gjobiten

Qeveria ka paralajmëruar qytetarët se deri në fund të muajit prill, qytetarët e Kosovës duhet të bëjnë pagesën e këstit të parë të tatimit vjetor në pronë, në të kundërtën, do të gjobiten. Nëse pagesa nuk bëhet në kohë, do të aplikohet një interes prej 0.65 për qind për secilin …

Më shumë...

Kryetarja, Vjosa Osmani ka pritur në takim kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq

Gjatë qëndrimit në vendin tonëp, kryeministri I Malit të Zi, Dritan Abazoviq, është pritur në takim edhe nga kryetarja, Vjosa Osmani. Ajo ka vlerësuar lart marrëveshjen për shërbime ajrore të Kosovës dhe Malit të Zi, e cila do t’I krijon Kosovës lehtësira, duke shkurtuar distancën e rrugës ajrore me shtetet …

Më shumë...

Limaj: Në Kosharen heroike u zhvillua beteja e cila kulmoi me thyerjen e kufirit i cili dhunshëm ishte vendosur mes shqiptarëve

Lideri i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka përkujtuar 24 vjetorin e betejës së Koshares, për thyrjen e kufirit që ndante kombin shqiptar. Ai ka shkruar se kjo betejë theu këtë kufij dhe se kombi shqiptar do t’I kujton me respekt të gjithë të rënit në këtë betejë. Sot, 24 vjet …

Më shumë...

Ish kryenegociatorja Tahiri ka shkruar se Qeveria Kurti ka shkelur Kushtetutën e Kosovës

Edita Tahiri

Ish kryenegociatorja në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri ka shkruar se Qeveria Kurti ka shkelur Kushtetutën e Kosovës. Ajo ka shkruar se në Marrëveshjen e Ohrit, as që është përmendur Kushtetuta e Kosovës. “Sot Dita e Kushtetutes te shtetit tone. U shkel nga qeveria, nuk permendet ne marreveshje me serbine, …

Më shumë...

Në Hamburg ka shpërthyer një zjarr i madh që ka shkaktuar edhe re të mëdha të tymit

Në Hamburg ka shpërthyer një zjarr i madh që ka shkkatuar edhe re të mëdha të tymit. Sasia e jashtëzakonshme e tymit ka shtyrë autoritetet që të kërkojnë nga qytetarët t’I mbajnë mbyllur dritaret për shkak të kimikave në tym. Agjencia e lajmeve gjermane, Dpa, është cituar të ketë njoftuar …

Më shumë...

Halimi: Çdo përpjekje nga partia në pushtet për të mos i respektuar vendimet e Gjykatës Kushtetuese e çon vendin në krizë politike e institucionale

Sibel Halimi

Zëdhënësja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sibel Halimi, ka vlerësuar se çdo përpjekje nga partia në pushtet për të mos i respektuar vendimet e Gjykatës Kushtetuese e çon vendin në krizë politike e institucionale si dhe paraqet shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut. Ajo ka konstatuar më tutje …

Më shumë...

Papa Françesku ka bër thirrje për t’I dhënë fund të gjitha konflikteve dhe gjakderdhjeve në botë

Papa Françesku po kërkon falje në Amerikën e Veriut për gjenocidin që Kisha Katolike u shkaktoi indigjenëve

Gjatë lutjes për Pashkët, në sheshin e Shën Pjetrit të Vatikanit para 100 mijë besimtarëve, Papa Françesku ka bër thirrje për t’I dhënë fund të gjitha konflikteve dhe gjakderdhjeve në botë. Në fjalimin e tij para masës së krishter, ai iu lut Zotit që t’i ngushëllojë të plagosurit dhe të …

Më shumë...

Krasniqi: Kosova ka një Qeveri e kryeministër që shpeshherë kanë marrë veprime anti-kushtetuese

Memli krasniqi: Ende punë për të bërë që pjesëtarët e Policisë së Kosovës të kenë trajtim dinjitoz

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka shkruar se Kosova ka një Kushtetutë që pëmban vlerat më të larta bashkëkohore por se ajo është shkelur shumë here nga Qeveria dhe kryeministri i Kosovës. Ai ka shkruar se Kushtetuta është akti më i lartë juridik i Kosovës dhe pasqyrë …

Më shumë...

Hovenier: Krenar që mbështes popullin dhe institucionet e Kosovës

Jeffrey M. Hovenier

Ambasadori I Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Xhef Hovenier, ka uruar për Ditën e Kushtetutës. Ai ka shkruar se ndjehet krenar që është mbështetës I popullit dhe institucioneve të Kosovës. “Ne, populli i Kosovës, jemi të vendosur për të ndërtuar një të ardhme të Kosovës si një …

Më shumë...

Ushtria e Kinës ka nisur stërvitjen ushtarake duke simuluar rrethimin e Tajvanit

Ushtria e Kinës ka nisur stërvitjen ushtarake duke simuluar rrethimin e Tajvanit. Në këtë stërvitje, po marrin pjesë 42 avion luftarak dhe 8 anije luftarake. Media shtetërore kineze ka njoftuar se stërvitjet ushtarake do të organizojnë njëkohësisht patrulla rreth ishullit të Tajvanit, duke formuar një rrethim të gjithanshëm. Poashtu njoftohet …

Më shumë...

Deliu: Sa ishte në opozitë, kryeministri Kurti i quante super kriminel shkelësit e Kushtetutës së Kosovës

Blerta Deliu-Kodra

Me rastin e Ditës së Kushtetutës, deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu ka kujtuar se si i quante dikur kryeministri Albin Kurti, shkelësit e Kushtetutës. Ajo ka shkruar se sa ishte në opozitë, kryeminsitri I tashëm, Albin Kurti deklaronte se kush e shkel kushtetutën është “super-kriminel”. …

Më shumë...

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka kërkuar nga Qeveria që të respektoj Kushtetutën

Haradinaj

Liderii Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kërkuar nga Qeveria që të respektoj Kushtetutën dhe ka theksuar se çdo sjellje kundër Kushtetutës e humb legjitimitetin dhe legalitetin qeverisës.  Ai ka shkruar se Republika e Kosovës ka Kushtetutë moderne e të avancuar që është shkruar mbi parimet më të …

Më shumë...

Njohësit e fushës së drejtësisë kanë thënë se mos zgjedhja e Kryeprokurotit të Shtetit është e pajustifikueshme

Njohësit e fushës së drejtësisë kanë thënë se mos zgjedhja e Kryeprokurotit të Shtetit është e pajustifikueshme. Ata kanë thënë se mospërzgjedhja e kryeprokurorit të shtetit tash e një vit, është shumë e dëmshme për Kosovën dhe kanë përkujtuar se për këtë shkak, institucionet tona janë kritikuar në Raportine Progresit. …

Më shumë...

Sot është Dita e Kushtetutës së Kosovës

13 vjet nga hyrja në fuqi e aktit më i lartë juridik të vendit Kushtetutës së Republikës të Kosovës

Sot është Dita e Kushtetutës së Kosovës. Ajo u miratua, 13 vite më pare, më 9 prill të vitit 2008, ndërsa hyri në fuqi, më 15 qershor të po atij viti, vit në të cilin vendi ynë, kishte shpalluar pavarësisnë, disa muaj më parë. Nëpërmjet Kushtetutës së saj, Kosova është …

Më shumë...

Gjergji: Mos të hezitojmë që këtë natë t’i lutemi Zotit tonë për të gjithë popujt, për të gjithë njerëzit

Në Katedralen Shën Nënë Tereza Prishtinë, është mbajtur mesha selemne për Pashkët katolike gjatë së cilës u lexuan pjesë të librit të shenjtë të fees së krishter, Biblës si dhe u bënë lutje për mbretërimin e paqes në mbarë botën. Mesha u drejtua nga Ipeshkvi i Dioqezës Prizren-Prishtinë, Dodë Gjergj. …

Më shumë...

Kuçi: Vendimet e Gjykatës Kushtetuese duhet të respektohen ashtu sikur janë respektuar edhe në të kaluarën

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, thotë se Kosova është në dialog me Serbinë si pasojë e status-quos

Ish-kryetar i Komisionit për Hartimin e Kushtetutës së Kosovës, Hajredin Kuçi ka porositur që të respektohen vendimet e Gjykatës Kushtetuese ashtu sikur janë respektuar edhe në të kaluarën, qoftë edhe kur është dëmtuar interesoni personal. Ai ka theksuar se hartimi i Kushtetutës së Kosovës është njëra prej punëve më të …

Më shumë...