leoni

Fatmir Grejqevci

Daka: Pavarësisht pjesëmarrjes së ulët në zgjedhje, kryetarët e komunave të pjesës veriore të Kosovës do të zgjidhen

Valdete Daka

Ish-kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Valdete Daka, ka vlerësuar se pavarësisht pjesëmarrjes së ulët në zgjedhje, kryetarët e komunave të pjesës veriore të Kosovës do të zgjidhen. Duke komentuar pjesëmarrjen e vogël të serbëve në këto zgjedhje, ajo ka deklruar për Radion Evropa e Lirë se me …

Më shumë...

Radoniqi: Procesi zgjedhor po zhvillohet në rregull, ashtu sikur është paraparë

Pas vizitës që ju ka bërë disa qendrave të votimit dhe informative që ka marr nga to, kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi ka konstatuar se procesi zgjedhor po zhvillohet në rregull, ashtu sikur është paraparë. “Sot si përfaqësues i KQZ-së se bashku me anëtarët tjerë erdhëm me …

Më shumë...

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka angazhuar staf të mjaftueshëm për sigurimin e mbarëvajtjes së zgjedhjeve

Policisa

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka angazhuar staf të mjaftueshëm për sigurimin e mbarëvajtjes së zgjedhjeve në pjesën veriore të vendit. Në njoftim thuhet se “Policia e Policia e Kosovës (PK), siç e ka bërë të ditur me kohë ka bërë planifikimet e saj operacionale duke ndërmarr të gjitha …

Më shumë...

Ushtria e Ukrainës dhe ajo e Rusisë me njoftime të kundërta për luftimet e ashpra mes tyre në rajonet lindore të Ukrainës

Ukraina ka njoftuar se ushtria e saj ka zmbrapsur dhjetëra sulme të ushtrisë ruse. Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Ukrainës, ka njoftuar se në rajonin e Bahmutit, Avdijivka, Marijinka dhe Shahtar, ushtria e Rusisë ka ndërmarr 53 sulme por se të gjitha janë zmbrapsur nga ushtarët ukrainas. Ushtria ukrainase …

Më shumë...

Të gjitha vendvotimet për zgjedhjet në pjesën veriore të Kosovës janë hapur me kohë

Valmir Elezi

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi ka njoftuar se të gjitha vendvotimet për zgjedhjet në pjesën veriore të Kosovës janë hapur me kohë. Në konferencën për medie, ai theksoi se procesi ka filluar mirë dhe i ka ftuar qytetarët të shfrytëzojnë të drejtën e tyre për votim. Ai …

Më shumë...

Ibishi: Komuniteti serb në veri të Kosovës është në kërcënim të  vazhdueshëm nga Lista Serbe

Nuredin Ibishi

Duke folur për zgjedhjet në pjesën veriore të vendit dhe vështirësitë me të cilat mund të ballafaqohet ky proces demokratik, njohësi i fushës së sigurisë, Nuredin Ibishi, ka deklaruar se komuniteti serb në veri të Kosovës është në kërcënim të  vazhdueshëm nga Lista Serbe. “Shihet një presion i vazhdueshëm i …

Më shumë...

Balsha Bozhoviq: Nuk ka normalizim të marrëdhënieve në rojan, pa demokratizim të Serbisë

Kryetari i Akademisë Rajonale për Zhvillim të Demokracisë me bazë në Novi Sad, Balsha Bozhoviq ka konstatuar se nuk ka normalizim të marrëdhënieve në rojan, pa demokratizim të Serbisë. Duke folur për raportet mes Serbisë dhe Kosovës dhe gjendjes në rajon, ai ka vlerësuar se Pa demokratizimin e Serbisë nuk …

Më shumë...

Haradinaj: 16 prilli 1999 ishte njëra ndër ditët më kritike të luftës për liri

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar betejan e 16 prillit të vitit 1999 dhe rënien në altarin e atdheut të bashkëluftëtarëve dhe vëllaut të tij. Ai ka shkruar se 16 prilli 1999 ishte njëra ndër ditët më kritike të luftës për liri. Ato ditë lufte, …

Më shumë...

Rashiq: Djegia e veturave në veri, po bëhet për të parandaluar zgjedhjet e 22 prillit

Kryetari i PDP-së, Nenad Rashiq, u shpreh se Albin Kurti nuk do të tregojë aspak tolerancë për situatën reale që mbretëron në veri të Kosovës

Duke komentuar djegiet e veturave në pjesën veriore të Kosovës, politikani serb, Nenad Rashiq është cituar të ketë deklaruar se këto veprime kanë për qëllim për të parandaluar zgjedhjet e 22 prillit. “Sa e di unë edhe kështu nga informacionet private kjo nuk do të thotë që ata strukturat të …

Më shumë...

Eduard Xhosef:  Liderët e Kosovës duhet të mendojnë edhe për pasojat e mbajtjes së zgjedhjeve në veri

Edward Joseph

Eksperti i politikës së jashtme dhe njohësi shumë i mirë i Ballkanit, Edward Joseph ka delaruar se liderët e Kosovës duhet të mendojnë edhe për pasojat e mbajtjes së zgjedhjeve në veri të parapara të mbahen të dielën e ardhshme. Gjatë një interviste të dhënë për Kosovapres, analisti amerikan, Edward …

Më shumë...

Shtatë vendet më të industrializuara janë zotuar për t’i dhënë fund ndotjes plastike derë në vitin 2040

Shtatë vendet më të industrializuara janë zotuar për t’I dhënë fund ndotjes plastike derë në vitin 2040. Ministrat për Ambient dhe Klimë të shteteve të këtij grupi kanë thënë se shtetet e tyre janë zotuar për të marrë masa për ta arritur këtë objektiv. “Ne jemi zotuar për t’i dhënë …

Më shumë...

Qytetarët e Kolumbisë në ankth nga mundësia e shpërthimit të vullkanit vdekjeprurës

Shumë qytetar në Kolumbi janë duke jetuar të frikësuar në pritje të shpërthimit të vullkanit për të cilin, besohet se do të jetë vdekjeprurës. Autoritetet ju kanë thënë banorëve të zones, ku po pritet të shpërthjej vullkani, që të largohen nga banesat, shtëpitë dhe pronat e tyre për shkak se …

Më shumë...

Kurti: Ajo që është rënë dakord tani duhet të zbatohet – plotësisht dhe menjëherë

Kryeministri, Albin Kurti, mbajti një fjalë rasti në edicionin e dhjetë të “Javës së Gruas”, organizuar nga Instituti Kombëtar Demokratik

Kryeministri, Albin Kurti ka shkruar se marrëveshjet duhet të zbatohen dhe atë jo pjesërisht por tërësisht. Duke aluduar në Marrëveshjen e Ohrit të arritur në muajin mars në Ohër, ai ka shkruar se për atë çka është rënë dakord duhet edhe duhet të zbatohet – plotësisht dhe menjëherë.  “Ne kemi …

Më shumë...

Autoritetet e Ukrainës kanë njoftuar për luftime të ashpra në qytetin Bakhmut

Autoritetet e Ukrainës kanë njoftuar për luftime të ashpra në qytetin Bakhmut mes ushtrisë ukrainase dhe dhe ushtrisë ruse. Zëdhënës i komandës ushtarake lindore të Ukrainës, Serhiy Cherevatyi ka njoftuar se beteja të përgjakshme të papara në dekadat e fundit po zhvillohen në mes të zonës urbane të qytetit. “Ushtarët …

Më shumë...

Abazoviq: Demarkacioni mes Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi, është punë e kryer

Duke folur për çështjen e demarkacionit, kryeministri i malit të Zi, Driton Abazoviq ka theksuar se demarkacioni mes Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi, është punë e kryer. Pyetjes se nëse gjatë vizitës treditore në Kosovës ka biseduar me autoritet më të larta të vendit mikëpritës për çështjen e …

Më shumë...

Policia ka njoftuar se në Leshak të Leposaviqit, tri veturave u është vënë zjarri

Policisa

Policia e Kosovës ka njoftuar se në në Leshak të Leposaviqit, tri veturave u është vënë zjarri. Në njoftimin thuhet se kjo është bërë e ditur nga një qytetar që e ka raportuar rastin në Polici. “Fshatin Leshak, Leposaviq 15.04.2023 – 01:40. Policia është njoftuar nga një qytetar mashkull kosovar, se …

Më shumë...