leoni

Fatmir Grejqevci

Në zgjedhjet parlamentare në Greqi po marrin pjesë edhe 9 kandidatë me origjinë shqiptare

Sot në Greqi po mbahen zgjedhjet parlamentare në të cilat po marrin pjesë edhe 9 kandidatë me origjinë shqiptare. Këta kandidatë po marrin pjesë në listat e partive greke. Top Chanel njofton se dy prej kandidatëve, Fatos Malaj dhe Niko Bilika kandidojnë për partinë PASOK, njëri në Athinë dhe tjetri …

Më shumë...

Ministri, Faton Peci ka njoftuar se do të bëhen inspektime në terren për programin e subvencioneve për pagesa direkte

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci ka njoftuar se do të bëhen inspektime në terren për programin e subvencioneve për pagesa direkte. Gjatë inspektimeve në terren në fshatin Cërnillë të komunës së Ferizajt, ai tha se viti 2023 është viti rekord i të mbjellave në territorin e …

Më shumë...

KFOR-i ka shtuar praninë përgjatë zonës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë

Një tog me ushtarakë britanikë arriti në Kosovë për ta ndihmuar KFOR-in

KFOR-i ka shtuar praninë përgjatë zonës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë. Komanda Rajonale e KFOR-it ka njoftuar se ka zhvilluar aktivitetin “Eagle Nine”, për të rritur praninë e saj si përgjatë kufirit mes Kosovës dhe Serbisë. KFOR bën të ditur se njësitet italiane të saj të përforcuara nga togat Maqedonisë …

Më shumë...

Zelenski: Qyteti Bakhmut pothuajse është shkatërruar tërësisht

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka deklaruar se qyteti i Bakhmut pothuajse është shkatërruar tërësisht. Pyetjes se nëse ky qytet është ende nën kontrollin e forcave ukrainase, ai i është përgjegjur se mendon se më nuk kanë kontroll mbi këtë qytet. “Mendoj që nuk është. Është vetëm në zemrat tona. …

Më shumë...

Afër 40 mijë banorë të Italisë janë evakuuar nga vendbanimet e tyre për shkak të rrëshqitjes së dheut nga përmbytjet e ujit

Për shkak të shirave të dendur, afër 40 mijë banorë të Italisë janë evakuuar nga vendbanimet e tyre për shkak të rrëshqitjes së dheut. Mediet italiane njoftojnë se moti me të reshura të dendura po vazhdon në zonën e Emilia Romagna dhe kjo ka bërë që shumë sipërfaqe të tokës …

Më shumë...

Sipas ministrit, Hekuran Murati, fajet për mos uljen e çmimeve i ka Lidhja Demokratike e Kosovës

Hekuran Murati

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka lënë të nënkuptohet se fajet për mos uljen e çmimeve i ka Lidhja Demokratike e Kosovës. Ai ka shkruar se fajet për këtë qëndrojnë te Lidhja Demokratike e Kosovës e cila e ka çuar në Gjykatën Kushtetuese ligjin për çmimet tavan dhe për këtë …

Më shumë...

Sot në vendin tonë organizohet dita promovuese e ushtrimit më të madh ushtarak ndërkombëtar “Defender Europe 23”

ShBA përkrah anëtarësimin e Republikës së Kosovës në NATO!

Sot në vendin tonë organizohet dita promovuese e ushtrimit më të madh ushtarak ndërkombëtar “Defender Europe 23”. Me këtë rast, qytetarët tonë të mund të shohin nga afër një pjesë të njësive, pajisjeve dhe automjeteve të ushtrisë së vendit. Në ceremoninë e hapjes së ushtrimit më të madh ndërkombëtar ushtarak …

Më shumë...

Kompania Rajonale e Ujësjellësit ka paralajmëruar se do të fillojë shkyqjen e konsumatorëve që nuk i kanë kryer obligimet

Kompania Rajonale të Ujësjellësit ka paralajmëruar se do të fillojë shkyqjen e konsumatorët që nuk i kanë kryer obligimet kësaj kompanie për shërbimet që kanë marrë nga ajo. Zëdhënësja e Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) “Prishtina”, Arjeta Mjeku, ka deklaruar për Ekonomia Online se borxhi i konsumatorëve në këtë kompani, …

Më shumë...

Nga numërimi i deri tashëm i votave, del se Partia Socialiste ka fituar tri bashki

Nga numërimi i deri tashëm i votave, del se Partia Socialiste ka fituar tri bashki. Autoritetet zgjedhore kanë njoftuar se Partia Socialiste ka fituar garat për kryetar bashkie në Elbasan, Kamëz dhe Vorë. Nga votat e numëruara, mësohet se në Elbasan, ka fituar kandidati i Partisë Socialiste, Gentian Llataj, duke …

Më shumë...

Sipas KQZ, deri në ora 18.00, në zgjedhjet lokale në Shqipëri kanë marrë pjesë rreth 37 për qind të qytetarëve me të drejt vote

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, deri në ora 18.00, në zgjedhjet lokale në Shqipëri kanë marrë pjesë rreth 37 për qind të qytetarëve me të drejt vote. Në shumicën e qendrave të votimit, procesi i zgjedhjeve ka përfunduar në ora 19.00 por në disa qendra, ku ka pasur qytetar duke …

Më shumë...

Edhe një fitore historike e kryetarit të Turqisë, Rexhep Tajip Edrogan, në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare

Sot në Turqi u mbajtën zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare. Pas votimit, i cili ka kaluar pa akte dhune dhe me një pjesëmarrje të jashtëzakonshme të votuesve, në numërimet e para, bëhet e ditur se kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka fituar bindshëm kund dy rivalëve të tij të opozitës.  …

Më shumë...

Deri në ora 16.00 kanë votuar rreth 32 për qind e votuesve

Në Shqipëri po vazhdon procesi i votimit për zgjedhjet lokale, nga të cilat do të zgjidhen 61 kryetar të bashkive. Njoftohet se deri në ora 16.00, kanë votuar 32.18 për qind e votuesve. Bashkitë ku ka pasur pjesëmarrje më të madhe të votuesve deri në ora 16.00 janë ato që …

Më shumë...

Zgjedhjet në Shqipëri po shoqërohet me disa probleme dhe incidente

Zgjedhjet në Shqipëri po shoqërohet me disa probleme dhe incidente. Nga të dhënat nga terreni mësohet se gjatë procesit të votimit elektronik, janë shfaqur disa pengesa që kanë pamundësuar votimin në këtë mënyrë. Një problem tjetër ka ndodhur në një qendër tjetër të votimit ku rënia e suvasë ka shkaktuar …

Më shumë...

Hoti: Kosova qenka zhvilluar nga “regjimet e kaluara”

Avdullah Hoti: Albin Kurti duke mos përfillur këshillat e aleatëve, bien në kurthin e Vuçiqit që për qëllim ka tensionimin e veriut

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka shkruar se nga të dhënat e Bankës Botërore mësohet se vendi është zhvilluar gjatë qeverisjeve të kaluara. Ai ka shkruar se këto të dhëna dëshmojnë se pavarësisht vështirësive me të cilat është përballur, Kosova është zhvilluar gjatë qeverisjeve paraprake …

Më shumë...

Konjufca: Serbia mbron kriminelët e saj, për ta fshehur të vërtetën e saj gjenocidale

Glauk Konjufca i ka reaguar edhe deputetit tjetër të Vetëvendosjes, Gramos Agusholli, lidhur me komunitetin horr, LGBT+

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka thënë se përderisa Kosova nderon të rënët për liri, Serbia mbron kriminelët e saj, për ta fshehur të vërtetën e saj gjenocidale. “Kriminelët e rekrutuar nga burgjet serbe në grupin paramilitar “Çakallët”, si pjesë kyçe e aparatit ushtarak të regjimit serb dhe gjenocidit të …

Më shumë...

PDK ka kritikuar Qeverinë Kurti për qasje të egër ndaj sektorit privat

Konventa për zgjedhjen e kryetarit të ri të Partisë Demokratike të Kosovës mbahet me 3 korrik

Partia Demokratike e Kosovës ka vlerësuar se Qeveria Kurti ka qasje të egër ndaj sektorit privat dhe për këtë shkak nuk ka investime të huaja. Koordinatori i Financave në PDK, Arben Mustafa ka thënë se qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti ka dështuar t’i mbajë premtimet karshi sektorit privat. Gjatë …

Më shumë...