Fatmir Grejqevci

Ukraina ka njoftuar se kryeqendra e saj – Kijevi është përballur me sulmin më të madh të deritashëm me dron

Ukraina ka njoftuar se kryeqendra e saj – Kijevi është përballur me sulmin më të madh të deritashëm me dron nga Rusia. Kreu i administratës ushtarake të Kievit, Serhiy Popko është cituar të ketë deklaruar se Rusia ka përdorur dronët e prodhimit iranian, Shahed për të kryer sulmet në Kiev, …

Më shumë...

Rukiqi: Formimi i Fondit Sovran do të jetë projekt i dështuar dhe barrë shtesë për Qeverinë e Kosovës

Berat Rukiqi

Ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka tërhequr vërejtjen se Formimi i Fondit Sovran do të jetë projekt i dështuar dhe barrë shtesë për Qeverinë e Kosovës. Ai ka shtuar më tutje se Fondi sovran është për vendet të zhvilluara e që kanë suficit tregtar dhe jo për …

Më shumë...

Murphy: E ardhmja e Serbisë është me Bashkimin Evropian dhe me Shtetet e Bashkuara të Amerikës e jo me Rusinë

Chris Murphy

Duke komentuar qëndrimin e Beogradit zyrtar në raport me Moskën zyrtare, senatori amerikan, Kris Mërfi ka thënë se e ardhmja e Serbisë është me Bashkimin Evropian dhe me Shtetet e Bashkuara të Amerikës e jo me Rusinë. Ai ka shtuar më tutje se shpreson që Serbia të miratojë sanksionet perëndimore …

Më shumë...

Në Turqi po zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale

Sot në Turqi po zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale. Në garën për të parin e vendit janë presidenti aktual, Rexhep Taip Erdogan dhe kandidati, opozitar Kemal Kılıçdaroglu. Në zgjedhjet e raundit të parë, në garën për pozitën e presidentit, ka prirë dukshëm presidenti aktual, Rexhep Erdogan, i pasuar …

Më shumë...

Opozita i quan të pavërteta pretendimet e Qeverisë Kurti për hapjen e dhjetëra mijëra vendeve të punës

Pagat më të larta të vendit do t’ i ketë treshja: Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca më të ulëtat, shërbyesit civilë

Opozita i quan të pavërteta pretendimet e Qeverisë Kurti sipas së cilës,  për gjatë dy vite qeverisje, në vendin tonë janë punësuar afër 40 mijë persona. Zyrtar të Partisë Demokratike të Kosovës kanë deklaruar për Ekonomia Online se këta shifra janë krijuar aty për aty dhe se nuk kanë të …

Më shumë...

Shefi i EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark, ka kërkuar maturi të të gjitha palëve në pjesën veriore të Kosovës

Shefi i EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark, ka kërkuar maturi të të gjitha palëve në pjesën veriore të Kosovës. Gjatë intervistës për Dojçe Velle, ai ka bërë thirrje për veprime të matura dhe shmangies së përshkallëzimit të situatës. “Do t’i bëjmë thirrje të gjithëve që të veprojnë në mënyrë të matur në …

Më shumë...

Kryeministri Kurti pretendon se ka përkrahjen ndërkombëtare për veprimet e ndërmarra në 4 komunat në veri

Kurti

Ndonëse ka marr kritika të shumta nga bashkësia ndërkombëtare për hapat e ndërmarr në katër komunat e pjesës veriore të Kosovës, kryeministri, Albin Kurti pretendon se ka përkrahjen ndërkombëtare për veprimet e ndërmarra në këto komuna. Ai ka deklaruar më tutje se Qeveria e ka mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe ka …

Më shumë...

Ermina Lekaj-Përlaskaj: Modeli kroat për pakicat kombëtare nuk do të ishte i dëmshëm për Kosovën

Deputetja shqiptare në Kuvendin e Kroacisë, Ermina Lekaj-Përlaskaj ka vlerësuar se modeli kroat për pakicat kombëtare nuk do të ishte i dëmshëm për Kosovën. Ajo ka shtuar më tutje se në bazë të këtij modeli, vetëmenaxhimi për serbët në Kosovë do të kishte një nivel më të lartë të vetëqeverisjes, …

Më shumë...

Escobar: Nuk shoh arsye që marrëveshje e arritur mes Kosovës dhe Serbisë të mos zbatohet

Gabriel Escobar

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar i ka deklaruar agjencinë malazeze të lajmeve, Mina se nuk sheh arsye që marrëveshje e arritur mes Kosovës dhe Serbisë të mos zbatohet. Ai ka thënë se , në Serbi ka disa elemente që duhet …

Më shumë...

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka drejtuar kritika të shumta ndaj Qeverisë

Lutfi Haziri

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka drejtuar kritika të shumta ndaj Qeverisë. Ai ka shkruar se kryeministri, Albin Kurti nuk po tregon se kur do të betohen kryetarët e rinj të komunave veriore, kur kthehen zyrtarët bojkotues të institucioneve në veri, kur e zbaton draftimin e Asociacionit …

Më shumë...

PDK i ka bërë thirrje Qeverisë që të krijojë kushte për mbajtjen e seancave solemne të kryetarëve në veri

Konventa për zgjedhjen e kryetarit të ri të Partisë Demokratike të Kosovës mbahet me 3 korrik

Partia Demokratike e Kosovës i ka bërë thirrje Qeverisë që të krijojë kushte për mbajtjen e seancave solemne të kryetarëve në komunat e pjesës veriore të Kosovës. Sekretari organizativ i Partisë Demokratike të Kosovës, Betim Gjoshi ka shkruar se sot se që disa ditë të dy kryetarët e komunave nga …

Më shumë...

Kosova do të jetë nikoqire e stërvitjes më të madhe ndërkombëtare në rajonin e Ballkanit, “Defender Europe”

Sot, në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, u mbajt ceremonia e hapjes së stërvitjeve ushtarake të ushtrisë amerikane dhe NATO-s në Evropë, “Defender Europe 2023”. Në ceremoninë e hapjes morën pjesë autoritetet më të larta të vendit, kryetarja, Vjosa Osmani, kryeministri, Albin Kurti, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, komandanti i Forcës …

Më shumë...

Hovenier: Kosova është shtet që eksporton siguri

Gjatë pjesëmarrjes në ceremoninë e fillimit të stërvitjes stërvitjes “Defender Europe 2023” që filloi me antonimin e himnit të Republikës së Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nga orkestra frymore e Forcës së Sigurisë së Kosovës, ambasadori amerikan në vendin tonë, Xhef Hovenier, vlerësoi se Kosova është shtet që …

Më shumë...

Qeveria e Shqipërisë po kërkon dënim më të ashpër ndaj personave të dhunshëm dhe dënim përjetë ndaj vrasësve të fëmijëve

Sot në Shqipëri shpallet qeveria e re ‘Rama II’

Qeveria e Shqipërisë po kërkon dënim më të ashpër ndaj personave të dhunshëm dhe dënim përjetë ndaj vrasësve të fëmijëve. Me qëllim të arritjes së këtij objektivi, Ministria e Drejtësisë ka dorëzuar një projektligj në Kuvendin e Shqipërisë dhe ka kërkuar votat e deputetëve për t’i hequr të drejtën e …

Më shumë...

Presidenti i SHBA-ve, Xho Bajden ka paraqitur një pako të re ndihme ushtarake për Ukrainën

Joe Biden: E paralajmëron ISIS-K, se ende nuk e kanë mbaruar luftën me ta, Shtetet e Bashkuara të amerikës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xho Bajden njoftoi sot se ka paraqitur një pako të re ndihme ushtarake për Ukrainën për luftën e saj kundër pushtimit nga Rusia. Gjatë një takimi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyi, i cili u mbajt në Japoni, presidenti, Xho Biden tha se SHBA-ja …

Më shumë...

Në zgjedhjet parlamentare në Greqi po marrin pjesë edhe 9 kandidatë me origjinë shqiptare

Sot në Greqi po mbahen zgjedhjet parlamentare në të cilat po marrin pjesë edhe 9 kandidatë me origjinë shqiptare. Këta kandidatë po marrin pjesë në listat e partive greke. Top Chanel njofton se dy prej kandidatëve, Fatos Malaj dhe Niko Bilika kandidojnë për partinë PASOK, njëri në Athinë dhe tjetri …

Më shumë...