Fatmir Grejqevci

Deputetë të PDK-së dhe të AAK-së kanë akuzuar Qeverinë Kurti dhe kryetaren Osmani, për shkelje të Kushtetutës së Kosovës

Qeveria e Kosovës vlerëson se raporti i Bankës Botërore është plotësisht i pa vërtetë dhe i pa bazuar

Deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, kanë akuzuar Qeverinë Kurti për shkelje të Kushtetutës. Deputeti i PDK-së, Hisen Berisha ka thënë se Kushtetutën e vendit janë duke e shkelur që nga presidentja Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti e po ashtu edhe një pjesë e …

Më shumë...

Llumnica: Një kilovat, KEDS e blen për 2.95 cent, ndërsa e shet 6.74 cent

Vendimi i ZRrE-së që humbjet e energjisë t’u faturohet konsumatoreve e jo KEDS-it, i ka revoltuar qytetarët

Kryetari i sindikatës së Re të Korporatës Energjetike të Kosovës, Nexhat Llumnica ka bërë të ditur se KEDS-si e blen një kilovat energji elektrike në vlerë prej 2 euro e 95 cent ndërsa qytetarëve ua shet 6 euro e 744 cent. Ai ka shtuar më tutje se qeveria po u …

Më shumë...

Në Prishtinë mbahet “Marshi për Drejtësi” në shenjë solidariteti me drejtuesit e UÇK-së që po mbahen në Hagë

Sot në Prishtinë mbahet “Marshi për Drejtësi” në shenjë solidariteti me drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që po mbahen në Hagë, padrejtësisht. Pjesëmarrjen në këtë marsh solidarizues, e kanë konfirmuar mijëra bashkëluftëtar të tyre, të gjitha organizatat e dala nga lufta çlirimtare, Këshilli për Mbrojtjen e të drejtave të …

Më shumë...

Skënder Hyseni: Në Hagë nuk po dënohen vetëm drejtuesit e UÇK-së, por një popull i tërë

Skender Hyseni

Ish ministri i Punëve të Jashtme të vendit tonë, Skënder Hyseni ka deklaruar se në Hagë nuk po dënohen vetëm drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës por një popull i tërë. Ai ka theksuar më tutje se pretendimet se kjo gjykatë po krijohej për të hetuar pandehmat idiotike të Dik …

Më shumë...

Gashi: 2 miliardë e 500 milionë euro të cilat menaxhohen nga Trusti Pensional janë pa mbikëqyrje

Trust

Udhëheqësi i Departamentit për Ekonomi në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, Fatmir Gashi ka tërhequr vërejtjen se 2 miliardë e 500 milionë euro të cilat menaxhohen nga Trusti Pensional janë pa mbikëqyrje. Ai ka theksuar më tutje se kjo është një papërgjegjësi e madhe nga ana e Qeverisë Kurti. “Nevojiten …

Më shumë...

Tahiri: Me ‘bashkimin kombetar’ për të ardhur në pushtet; me ‘vetmenaxhimin e pakices serbe’ për të mbetur në pushtet

Kurti

Ish kryenegociatorja e vendit tonë në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri ka drejtuar kritika në adresë të kryeministrit, Albin Kurti për qëndrimet e tij para se të vije në pushtet dhe braktisjes së tyre pas ardhjes në krye të Qeverisë. Ajo ka shkruar se para se të vije në pushtet, …

Më shumë...

Kryeministri, Edi Rama ka njoftuar se gjatë takimit me kryeministrin, Albin Kurti ka biseduar për Marrëveshjen e Ohrit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se gjatë takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti ka biseduar për Marrëveshjen e Ohrit ecurinë e mëtejshme të procesit të zbatimit të saj. “I shpreha Albinit të gjithë simpatinë time për kurajon dhe realizmin me të cilin ka hedhur hapa me rëndësi …

Më shumë...

SHBA: Nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore

JGregory Raymond: Kosovës do t'i bëhet më shumë presion nga SHBA-ja se sa Serbisë në takimin e 4 shtatorit

Pas paralajmërimeve të Rusisë mbi mundësinë e vendosjes së armëve të saj bërthamore në Bjellorusi, ka reaguar edhe Departamenti amerikan i Mbrotjes. Në reagim thuhet se deri më tani, nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore. “Kemi parë raportime për njoftimin e Rusisë dhe do të …

Më shumë...

NATO ka kritikuar paralajmërimet e Rusisë për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi

Në samitin e NATO-s do të diskutohet për një gamë të gjerë temash, por që pritet që të dominojë çështja e Ukrainës

NATO ka kritikuar paralajmërimet e Rusisë mbi mundësinë e vendosjes së armëve bërthamore në Bjellorusi. Një zëdhënës i aleancës ushtarake, është cituar të ketë thënë se “NATO është vigjilente dhe ne po e monitorojmë nga afër situatën. Ne nuk kemi parë ndonjë ndryshim në qëndrimin bërthamor të Rusisë që do …

Më shumë...

Nikolla: Kuvendi nxit dhe mbështet bashkëpunimin e shkëlqyer midis Shqipërisë dhe Kosovës në të gjitha fushat

Gjatë qëndrimit në Tiranë, kryeministri, Albin Kurti është pritur në takim edhe nga kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla. Ajo tha se institucione që ajo drejton, nxit dhe mbështet bashkëpunimin e shkëlqyer midis Shqipërisë dhe Kosovës në të gjitha fushat. Ne mbështesim perspektivën evro-atlantike të Kosovës dhe vijojmë të …

Më shumë...

Tahiri: Antikushtetutshmëria në këtë Qeveri është duke u bërë normë dhe standard qeverisës

Besnik Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka vlerësuar se në Qeverinë Kurti, normë dhe standard qeverisës, është bërë antikushtetutshmëria. “Vendimi i fundit i Gjykatës Kushtetuesese rreth Ligjit për Këshillin Prokurorial të Republikës së Kosovës e vërteton se antikushtetutshmëria në këtë Qeveri është duke u …

Më shumë...

Shahini: Paralajmërimi se gjatë vitit 2023 rritja ekonomike do të jetë vetëm 3 për qind, është shqetësues

Agim Shahini: Vendimet e Qeverisë për masat anti-Covid janë kundërthënëse me njëra-tjetrën dhe jo mirë të analizuara

Kryetari i Aleancës Kosovare të Biznesit, Agim Shahini ka tërhequr vërejtjen se paralajmërimi se gjatë vitit 2023 rritja ekonomike do të jetë vetëm 3 për qind, është shqetësuese. Ai ka shtuar më tutje se Qeveria Kurti po mburret për rritjen e të hyrave në buxhet, por në fakt ato para …

Më shumë...

Begaj: Zotimi i marrë nga palët në Ohër do të respektohet plotësisht

Zyra e Presidentit të Shqipërisë njofton se kryetari i vendit, Bajram Begaj ka pritur në takim, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, me të cilin ka biseduar mbi zhvillimet më të fundit të negociatave mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një njoftimi për mediet, zyra e Presidencës bën me dije se: “Begaj, pasi …

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti po qëndron në Tiranë ku po pritet nga autoritetet më të lata të Shqipërisë

Kryeministri, Albin Kurti po qëndron në Tiranë ku do të zhvilloj takime me autoritetet më të lata të Shqipërisë. Ai është pritur në takim, nga kryetari i Shqipërisë Bajram Begaj. Pas këtij takimi, kryeministri, Albin Kurti pritet në takim edhe nga kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla dhe kryeministri, …

Më shumë...

Stano: Në ditët në vijim do të inicohet procesi për hapat e parë të zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit

Peter Stano

Zëdhënësi kryesor për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Peter Stano ka deklaruar se në ditët në vijim do të inicohet procesi për hapat e parë të zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Ai ka theksuar se në ditët në vijim, tani me miratimin nga Këshilli Evropian institucionet e …

Më shumë...

Kurti: Institucionet duhet të punojnë më shumë që brezi i ardhshëm mos të kalojë nëpër vuajtjet që i ka kaluar ky brez

Kryeministri, Albin Kurti ka bërë homazhe te kompleksi e të rënëve në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël, ku 24 vite më parë, forcat shqiptar vrasëse serbe, vranë dhe masakruan 243 njerëz dhe i kallën dhe rrënuan afër 900 shtëpi. Duke kujtuar këto krime të tmerrshme, kryeministri, Albin …

Më shumë...