leoni

Fatmir Grejqevci

Shtatë vendet më të industrializuara janë zotuar për t’i dhënë fund ndotjes plastike derë në vitin 2040

Shtatë vendet më të industrializuara janë zotuar për t’I dhënë fund ndotjes plastike derë në vitin 2040. Ministrat për Ambient dhe Klimë të shteteve të këtij grupi kanë thënë se shtetet e tyre janë zotuar për të marrë masa për ta arritur këtë objektiv. “Ne jemi zotuar për t’i dhënë …

Më shumë...

Qytetarët e Kolumbisë në ankth nga mundësia e shpërthimit të vullkanit vdekjeprurës

Shumë qytetar në Kolumbi janë duke jetuar të frikësuar në pritje të shpërthimit të vullkanit për të cilin, besohet se do të jetë vdekjeprurës. Autoritetet ju kanë thënë banorëve të zones, ku po pritet të shpërthjej vullkani, që të largohen nga banesat, shtëpitë dhe pronat e tyre për shkak se …

Më shumë...

Kurti: Ajo që është rënë dakord tani duhet të zbatohet – plotësisht dhe menjëherë

Kryeministri, Albin Kurti, mbajti një fjalë rasti në edicionin e dhjetë të “Javës së Gruas”, organizuar nga Instituti Kombëtar Demokratik

Kryeministri, Albin Kurti ka shkruar se marrëveshjet duhet të zbatohen dhe atë jo pjesërisht por tërësisht. Duke aluduar në Marrëveshjen e Ohrit të arritur në muajin mars në Ohër, ai ka shkruar se për atë çka është rënë dakord duhet edhe duhet të zbatohet – plotësisht dhe menjëherë.  “Ne kemi …

Më shumë...

Autoritetet e Ukrainës kanë njoftuar për luftime të ashpra në qytetin Bakhmut

Autoritetet e Ukrainës kanë njoftuar për luftime të ashpra në qytetin Bakhmut mes ushtrisë ukrainase dhe dhe ushtrisë ruse. Zëdhënës i komandës ushtarake lindore të Ukrainës, Serhiy Cherevatyi ka njoftuar se beteja të përgjakshme të papara në dekadat e fundit po zhvillohen në mes të zonës urbane të qytetit. “Ushtarët …

Më shumë...

Abazoviq: Demarkacioni mes Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi, është punë e kryer

Duke folur për çështjen e demarkacionit, kryeministri i malit të Zi, Driton Abazoviq ka theksuar se demarkacioni mes Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi, është punë e kryer. Pyetjes se nëse gjatë vizitës treditore në Kosovës ka biseduar me autoritet më të larta të vendit mikëpritës për çështjen e …

Më shumë...

Policia ka njoftuar se në Leshak të Leposaviqit, tri veturave u është vënë zjarri

Policisa

Policia e Kosovës ka njoftuar se në në Leshak të Leposaviqit, tri veturave u është vënë zjarri. Në njoftimin thuhet se kjo është bërë e ditur nga një qytetar që e ka raportuar rastin në Polici. “Fshatin Leshak, Leposaviq 15.04.2023 – 01:40. Policia është njoftuar nga një qytetar mashkull kosovar, se …

Më shumë...

Dhjetëra civilë të vrarë nga luftimet në Sudan

Dhjetëra civilë të vrarë nga luftimet në Sudan

Nga luftimet që kanë filluar në qytetin Kartum të Sudanit, njoftohet se janë vrarë dhjetëra civil. Nga konflikti i armatosur që nisi një ditë më parë, njoftohet se kanë humbur jetën të paktën 50 viktima. Luftimet janë duke ndodhur në pika kyçe strategjike në Kartum, në mes të ushtarëve të …

Më shumë...

Instituti GAP ka konstatuar se për shkak të ndaljes së investimeve kapitale, ekonomia e Kosovës ka pësuar goditje të madhe

Pagat më të larta të vendit do t’ i ketë treshja: Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca më të ulëtat, shërbyesit civilë

Instituti GAP ka konstatuar se për shkak të ndaljes së investimeve kapitale, ekonomia e Kosovës ka pësuar goditje të madhe. Në Në raportin e këtij institute thuhet se Qeveria e Kosovës performon dobët sa i përket realizimit të investimeve kapitale. Duke folur për këtë Raport, ish-ministri i Financave, Haki Shatri …

Më shumë...

Bërnabiq: Serbia s’ka asnjë obligim nga Marrëveshja e Ohrit, Kosova ka Asociacionin

Ana Brnabiq thotë se nuk tërhiqet nga deklaratat skandaloze e raciste të bëra ditë me parë për shqiptarët

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq është cituar të ketë deklaruar se Serbia s’ka asnjë obligim nga Marrëveshja e Ohrit, Kosova ka Asociacionin. Por, ka shtuar ajo, nuk besoj se Kosova do ta themeloj asociacionin. Mediet serbe e kanë cituar atë të ketë thënë se opozita në Serbi po sulmon qeverinë …

Më shumë...

Deri në fund të muajit prill, qytetarët e Kosovës duhet të bëjnë pagesën e këstit të parë të tatimit në pronë, në të kundërtën, do të gjobiten

Qeveria ka paralajmëruar qytetarët se deri në fund të muajit prill, qytetarët e Kosovës duhet të bëjnë pagesën e këstit të parë të tatimit vjetor në pronë, në të kundërtën, do të gjobiten. Nëse pagesa nuk bëhet në kohë, do të aplikohet një interes prej 0.65 për qind për secilin …

Më shumë...

Kryetarja, Vjosa Osmani ka pritur në takim kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq

Gjatë qëndrimit në vendin tonëp, kryeministri I Malit të Zi, Dritan Abazoviq, është pritur në takim edhe nga kryetarja, Vjosa Osmani. Ajo ka vlerësuar lart marrëveshjen për shërbime ajrore të Kosovës dhe Malit të Zi, e cila do t’I krijon Kosovës lehtësira, duke shkurtuar distancën e rrugës ajrore me shtetet …

Më shumë...

Limaj: Në Kosharen heroike u zhvillua beteja e cila kulmoi me thyerjen e kufirit i cili dhunshëm ishte vendosur mes shqiptarëve

Lideri i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka përkujtuar 24 vjetorin e betejës së Koshares, për thyrjen e kufirit që ndante kombin shqiptar. Ai ka shkruar se kjo betejë theu këtë kufij dhe se kombi shqiptar do t’I kujton me respekt të gjithë të rënit në këtë betejë. Sot, 24 vjet …

Më shumë...

Ish kryenegociatorja Tahiri ka shkruar se Qeveria Kurti ka shkelur Kushtetutën e Kosovës

Edita Tahiri

Ish kryenegociatorja në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri ka shkruar se Qeveria Kurti ka shkelur Kushtetutën e Kosovës. Ajo ka shkruar se në Marrëveshjen e Ohrit, as që është përmendur Kushtetuta e Kosovës. “Sot Dita e Kushtetutes te shtetit tone. U shkel nga qeveria, nuk permendet ne marreveshje me serbine, …

Më shumë...

Në Hamburg ka shpërthyer një zjarr i madh që ka shkaktuar edhe re të mëdha të tymit

Në Hamburg ka shpërthyer një zjarr i madh që ka shkkatuar edhe re të mëdha të tymit. Sasia e jashtëzakonshme e tymit ka shtyrë autoritetet që të kërkojnë nga qytetarët t’I mbajnë mbyllur dritaret për shkak të kimikave në tym. Agjencia e lajmeve gjermane, Dpa, është cituar të ketë njoftuar …

Më shumë...

Halimi: Çdo përpjekje nga partia në pushtet për të mos i respektuar vendimet e Gjykatës Kushtetuese e çon vendin në krizë politike e institucionale

Sibel Halimi

Zëdhënësja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sibel Halimi, ka vlerësuar se çdo përpjekje nga partia në pushtet për të mos i respektuar vendimet e Gjykatës Kushtetuese e çon vendin në krizë politike e institucionale si dhe paraqet shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut. Ajo ka konstatuar më tutje …

Më shumë...

Papa Françesku ka bër thirrje për t’I dhënë fund të gjitha konflikteve dhe gjakderdhjeve në botë

Papa Françesku po kërkon falje në Amerikën e Veriut për gjenocidin që Kisha Katolike u shkaktoi indigjenëve

Gjatë lutjes për Pashkët, në sheshin e Shën Pjetrit të Vatikanit para 100 mijë besimtarëve, Papa Françesku ka bër thirrje për t’I dhënë fund të gjitha konflikteve dhe gjakderdhjeve në botë. Në fjalimin e tij para masës së krishter, ai iu lut Zotit që t’i ngushëllojë të plagosurit dhe të …

Më shumë...