Fatmir Grejqevci

Çeku: Qeveria nuk po bën sa duhet për ish drejtuesit e UÇK-së që po akuzohen padrejtësisht në Hagë

Si shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë luftës dhe ish kryeministër i vendit tonë, Agim Çeku, ka vlerësuar se Qeveria nuk po bën sa duhet  për ish drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që po akuzohen padrejtësisht në Hagë. Gjatë një prononcimi për T7, ai …

Më shumë...

Numri i viktimave nga tërmeti që ka goditur Turqinë dhe Sirinë, ka kaluar në mbi 33 mijë

Nga rrënojat në Idlib të Sirisë u nxor tërë një familje, dy vajza, djali, nëna dhe babai

Numri i viktimave nga tërmeti që ka goditur të hënën, më 6 shkurt,Turqinë dhe Sirinë, ka kaluar në mbi 33 mijë. Sky News raporton se nga të dhënat e fundit mësohet se numri i njerëzve që kanë humbur jetën në rajonet e goditura nga tërmeti në Turqi, ka arritur në …

Më shumë...

OKB: Kemi dështuar të ofrojmë ndihmë për njerëzit në Siri, ata me të drejtë ndjehen të braktisur

Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka pranuar se banorët e Sirisë nuk janë ndihmuar sikur e kanë merituar, gjatë përballjes me pasojat e rënda nga tërmeti i 6 shkurtit, i cili goditi edhe Turqinë. Zyrtari më i lartë i ndihmës humanitare i Kombeve të Bashkuara, Martin Griffiths, pranoi se …

Më shumë...

Autoritetet e larta të Turqisë dhe Greqisë vlerësojnë ndihmën që këto shtete ia kanë dhënë njëra tjetrës gjatë tërmeteve

Më shumë se 21 mijë njerëz tashmë dihet se kanë vdekur nga tërmetet e së hënës në Turqi dhe në Siri

Sot në Turqi ka shkuar për visitë, ministri I Jashtëm I Greqisë, Nikos Dendias për të pare nga afër dëmet e shkaktuara nga tërmetet dhe për të shfaqur gatishmërinë e Athinës zyrtare për të ofruar ndihmë për t’u përballur me këtë fatkeqësi natyrore që ka goditur Turqinë. Gjatë bisedës miqësore …

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg nuk ka interesim për të kandiduar për mandat tjeter në këtë pozitë

Në samitin e NATO-s do të diskutohet për një gamë të gjerë temash, por që pritet që të dominojë çështja e Ukrainës

Mediet gjermane kanë njoftuar se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg nuk ka interesim për të kandiduar për mandat tjeter në këtë pozitë. Duke iu referuar deklaratës së dhënës së Aleancës Ushtarake Veri Atlantike, Oana Lungesku, këto medie njoftoj se sekretari i përgjithëm, Jens Stoltenberg, nuk është I gatshëm …

Më shumë...

KPK ka dënuar gjuhën me përmbajtje kërcënuese të Ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka dënuar gjuhën me përmbajtje kërcënuese të Ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ndaj prokurorit të Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Iliaz Beqiri, të përdorur gjatë seancës së fundit gjyqësore ndaj saj, në të cilën akuzohet për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës. “Këshilli Prokurorial i Kosovës …

Më shumë...

Nënoficerë të Ushtrisë së Shqipërisë dhe nënoficerë të FSK-së, po kryejnë stërvitje të përbashkëta

Disa nënoficerë të Ushtrisë së Shqipërisë dhe nënoficerë të Forcës së Sigurisë së Kosovës, po kryejnë stërvitje të përbashkëta në Qendrën e Arsimimit Profesional të Nënoficerëve në Zall- Herr të Shqipërisë. Ministri i Mbrotjes, Armend Mehaj ka shkruar se pjesëmarrësit në këto stërvitje, po tregojnë rezultate të larta. “Në Qendrën …

Më shumë...

Tahiri: Gjatë qëndrimit në Amerikë, kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka zhvilluar takime të rëndësishme

Haradinaj

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka njoftuar se gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka realizuar takime të rëndësishme. “Për ne vizita ka qenë mundësi e jashtëzakonshme për takime të rëndësishme në Uashington. Haradinaj është takuar …

Më shumë...

Ismet Kryeziu: Kryeministri Kurti ka sakrifikuar qëndrimet e tij politike rreth dialogut me Serbinë për pushtet

Kurti

Drejtori i Institutit të Kosovës për Demokraci, Ismet Kryeziu ka vlerësuar se kryeministri, Albin Kurti, për hir të pushtetit, ka sakrifikuar qëndrimet e tij politike rreth dialogut me Serbinë. Gjatë intervistës për Nacionalen, drejtori i KDI-së, Ismet Kryeziu ka shtuar më tutje shefi i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, pranimin …

Më shumë...

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës kanë deklaruar se kryeministri Kurti është  gatshëm të takohet me presidentin Vuçiq

Pagat më të larta të vendit do t’ i ketë treshja: Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca më të ulëtat, shërbyesit civilë

Zyrtar të Qeverisë së Kosovës kanë deklaruar se kryeministri, Albin Kurti është  gatshëm të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq. Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka thënë për KosovaPress se kryeministri Kurti është I gatshëm për takim andaj edhe janë në kontakt të vazhdueshëm me Bashkimin Evropian …

Më shumë...

Shahini: Koeficienti i pagave prej 105 euro, po dëmton punëtorët e të gjithë sektorëve

Agim Shahini

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini ka vlerësuar se koeficienti i pagave prej 105 euro, po dëmton punëtorët e të gjithë sektorëve. “Ligji i Pagave dhe përcaktimi i koeficientit i cili është premtuar më shumë dhe është marrë vendim më pak e dëmton drejtpërdrejtë punëtorët e sektorëve të …

Më shumë...

Kryetari i SPSP-së, Jusuf Azemi ka shfaqur shqetësimin se në muajt e ardhshëm edhe më shumë të rinj do të largohen nga Kosova

​Sindikata e punëtorëve në sektorin privat reagon ashpër për gjendjen e rënd të punëtorëve në Kosovë

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka shfaqur shqetësimin se në muajt e ardhshëm edhe më shumë të rinj do të largohen nga Kosova. Ai ka përkujtuar se gjatë vitit 2020 – 2021, afër 100 mijë banorë të Kosovës janë larguar nga këtu. “Ikja e punëtorëve …

Më shumë...

Numri i viktimave nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë, ka arritur në mbi 29 mijë

Termeti turqi

Nga përditësimi i të dhënave për pasojat e tërmetit që goditë në fillim të kësaj jave Turqinë dhe Sirinë, bëhet e ditur se numri i njerëzve që kanë humbur jetën, ka arritur në 29 mijë. Po ashtu njoftohet se shumica prej tyre janë nga Turqia. Autoritetet turke kanë njoftuar se …

Më shumë...

Bugajski: Krijimi i Asociacionit të Komunave Serbe mund të ketë pasoja negative për Kosovën dhe rajonin

Bugajski

Njohësi i rrethanave në Ballkan, Evropë e më gjerë, analisti amerikan, Janosz Bugajsi ka tërhequr vërejtjen se krijimi i Asociacionit të Komunave Serbe mund të ketë pasoja negative për Kosovën dhe rajonin. Ai ka shkruar se edhe pse ithtarët e AKS-së pretendojnë se ajo nuk do të cenojë kushtetutën e …

Më shumë...

Zelenski: Situata po bëhet edhe më e ashpër në Ukrainën lindore, për shkak të një vale të re bombardimesh ruse

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka njoftuar se situata po bëhet edhe më e ashpër në Ukrainën lindore, për shkak të një vale të re bombardimesh ruse. Ai shtoi më tutje se Rusia po i shtynë gjithnjë e më shumë në sulm forcat e saj, me synimin për të shkatërruar …

Më shumë...

Autoritetet austriake kanë njoftuar se si pasojë e ortekut, kanë vdekur 10 persona

Autoritetet austriake kanë njoftuar se si pasojë e ortekut në pjesën e Alpeve që shtrihen në territorin e saj dhe të Zvicrës, kanë vdekur 10 persona. Autoritetet austriake kanë aktivizuar nivelin e katër të ortekëve – i dyti për nga rreziku – pas reshjeve intensive dhe erës në disa zona. …

Më shumë...