Fatmir Grejqevci

Gjykata e Hagës ka marr vendim për zgjatje e paraburgimit të ish kryekuvendarit, Kadri Veseli

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk është duke garantuar gjykim të drejtë dhe të paanshëm për ish-krerët e UÇK-së

Gjykata e Hagës ka marr vendim për zgjatje e paraburgimit të ish kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli. Këtë vendim, kjo gjykatë e ka marrë në ditën kur vendi ynë po festonte 15 vjetorin e pavarësisë. Një vendim të tillë, kjo gjykatë e ka marrë edhe ndaj drejtuesve tjerë të Ushtrisë …

Më shumë...

Militanti i VV-së, Sadri Ramabaja kërkon që të burgosurit në Hagë të mos quhen krerë të UÇK-së

Militanti partisë politike “Vetëvendosje”, Sadri Ramabaja ka kërkuar që të burgosurit në Hagë, të mos quhen krerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, meqë sipas tij, këta nuk janë drejtuesit e njëmend të UÇK-së. Ky mbrojtës i flaktë nëpër debate televizive i subjektit politik, Vetëvendosje, ka thënë se këta që po …

Më shumë...

Pensionistët janë ankuar se nuk po ia dalin ta përmbyllin muajin me 100 euro në muaj

Pensionistët janë ankuar se nuk po ia dalin ta përmbyllin muajin me 100 euro në muaj. Ata kanë përkujtuar se tani kur çmimet e artikujve ushqimor janë rritur tej mase, pensioni i tyre prej 100 euro, nuk po ju mjafton për blerjen e artikujve elementar dhe të domosdoshëm për jetë. …

Më shumë...

Kryeministri hungarez, Viktor Orban ka thënë se Evropa është e përfshirë në mënyrë indirekte në luftë me Rusinë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban ka thënë se Evropa është e përfshirë në mënyrë indirekte në luftë me Rusinë. Ai ka thënë se fakti se shumë shtete evropiane po zotohen të dërgojnë tanke luftarake për të ndihmuar Ukrainën që të luftojë pushtimin rus, tregon se Evropa është e përfshirë tërthorazi në …

Më shumë...

SHBA-të kanë paralajmëruar Pekinin se Kina do të ketë pasoja nëse ndihmon Rusinë në luftën ndaj Ukrainës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar Pekinin zyrtar se Kina do të ketë pasoja nëse ndihmon Rusinë në luftën e saj për ta pushtuar Ukrainën. Njoftohet se gjatë takimit në Mynih, ku po mbahet Konferenca e Sigurisë, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka biseduar me homologun kinez Wang …

Më shumë...

Turqia është goditur sërish nga tërmeti

Turqia është goditur sërish nga tërmeti. Mediat turke raportojnë se tërmeti me magnitudë 5.1 ballë ka ndodhur në një thellësi prej 6.2 kilometrash. Epiqendra e lëkundjeve ka qenë në lagjen Göksun të Kahramanmaraş, por janë ndjerë edhe në krahinat përreth. Presidenca e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) njoftoi për …

Më shumë...

Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri ka drejtuar kritika të shumta në adresës të Qeverisë Kurti

Besnik Tahiri

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, ka drejtuar kritika të shumta në adresës të Qeverisë Kurti. Deputeti, Besnik Tahiri ka shkruar se për dy vite me radh, qytetari i Kosovës po merr vetëm fjalë, premtime boshe dhe reflektim se çka ka ndodhë qe 20 vjet. “Është e …

Më shumë...

Borell: Hap vendimtar për rrugën evropiane të Kosovës është normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë

Josep Borrell: Kryetarët e komunave në veri të punojnë në lokacione të tjera dhe zgjedhjet të mbahen shpejt

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Jozef Borell, ka pritur në takim, kryeministrin, Albin Kurti. Ata kanë biseduar për procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë dhe të ardhmen e tyre evropiane. Pas takimit të zhvilluar,  përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Jozef Borell ka theksuar se ka diskutuar me …

Më shumë...

Kryeministri Kurti u takua me Lord Stuart Peach, të dërguarin e Posaçëm të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor

Zyra e Kryeministrit njofton se gjatë qëndrimit në Gjermani, kryeministri, Albin Kurti është takuar me të dërguarin e Posaçëm të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Lord Stuart Peach. Gjatë takimit mes tyre është diskutuar për  marrëdhëniet e shkëlqyera bilaterale, rëndësinë e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve, veçanërisht në fushën e …

Më shumë...

Kryeministri Kurti ka shfaqur besimin e tij se plani i BE-së mundëson njohjen de-fakto të Kosovës nga Serbia

Albin Kurti

Kryeministri, Albin Kurti ka rishfaqur bindjen e tij se plani i Bashkimit Evropian mundëson njohjen de-fakto të Kosovës nga Serbia. Ai i ka deklaruar gaztës franceze “Lë Mond” se ky plan ofron “njohje de fakto mes dy vendeve, si ajo që ishte bërë mes dy Gjermanive në vitin 1972. Duke …

Më shumë...

Çeku: Qeveria nuk po bën sa duhet për ish drejtuesit e UÇK-së që po akuzohen padrejtësisht në Hagë

Si shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë luftës dhe ish kryeministër i vendit tonë, Agim Çeku, ka vlerësuar se Qeveria nuk po bën sa duhet  për ish drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që po akuzohen padrejtësisht në Hagë. Gjatë një prononcimi për T7, ai …

Më shumë...

Numri i viktimave nga tërmeti që ka goditur Turqinë dhe Sirinë, ka kaluar në mbi 33 mijë

Nga rrënojat në Idlib të Sirisë u nxor tërë një familje, dy vajza, djali, nëna dhe babai

Numri i viktimave nga tërmeti që ka goditur të hënën, më 6 shkurt,Turqinë dhe Sirinë, ka kaluar në mbi 33 mijë. Sky News raporton se nga të dhënat e fundit mësohet se numri i njerëzve që kanë humbur jetën në rajonet e goditura nga tërmeti në Turqi, ka arritur në …

Më shumë...

OKB: Kemi dështuar të ofrojmë ndihmë për njerëzit në Siri, ata me të drejtë ndjehen të braktisur

Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka pranuar se banorët e Sirisë nuk janë ndihmuar sikur e kanë merituar, gjatë përballjes me pasojat e rënda nga tërmeti i 6 shkurtit, i cili goditi edhe Turqinë. Zyrtari më i lartë i ndihmës humanitare i Kombeve të Bashkuara, Martin Griffiths, pranoi se …

Më shumë...

Autoritetet e larta të Turqisë dhe Greqisë vlerësojnë ndihmën që këto shtete ia kanë dhënë njëra tjetrës gjatë tërmeteve

Më shumë se 21 mijë njerëz tashmë dihet se kanë vdekur nga tërmetet e së hënës në Turqi dhe në Siri

Sot në Turqi ka shkuar për visitë, ministri I Jashtëm I Greqisë, Nikos Dendias për të pare nga afër dëmet e shkaktuara nga tërmetet dhe për të shfaqur gatishmërinë e Athinës zyrtare për të ofruar ndihmë për t’u përballur me këtë fatkeqësi natyrore që ka goditur Turqinë. Gjatë bisedës miqësore …

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg nuk ka interesim për të kandiduar për mandat tjeter në këtë pozitë

Në samitin e NATO-s do të diskutohet për një gamë të gjerë temash, por që pritet që të dominojë çështja e Ukrainës

Mediet gjermane kanë njoftuar se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg nuk ka interesim për të kandiduar për mandat tjeter në këtë pozitë. Duke iu referuar deklaratës së dhënës së Aleancës Ushtarake Veri Atlantike, Oana Lungesku, këto medie njoftoj se sekretari i përgjithëm, Jens Stoltenberg, nuk është I gatshëm …

Më shumë...

KPK ka dënuar gjuhën me përmbajtje kërcënuese të Ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka dënuar gjuhën me përmbajtje kërcënuese të Ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ndaj prokurorit të Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Iliaz Beqiri, të përdorur gjatë seancës së fundit gjyqësore ndaj saj, në të cilën akuzohet për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës. “Këshilli Prokurorial i Kosovës …

Më shumë...