Fatmir Grejqevci

Forcat e armatosura të Polonisë kanë rekrutuar numrin më të madh të ushtarëve që nga viti 2008

Forcat e armatosura të Polonisë kanë rekrutuar numrin më të madh të ushtarëve që nga viti 2008. Ministri i Mbrojtjes, Mariusz Blaszcak, ka deklaruar se vetëm gjatë vitit 2022, Polonia ka rekrutuar 13 mijë e 500 ushtar profesionist. Radio Evropa e Lirë njofton se Polonia, e cila kufizohet me enklavën …

Më shumë...

Rob Bauer: NATO është e gatshme për luftë të drejtpërdrejtë me Rusinë

NATO: Hapja e hapësirës së ultë ajrore të Kosovës e përmirëson dukshëm të trafikut ajror civil drejt Prishtinës

Admirali dhe kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s, Rob Bauer ka deklaruar se Aleanca Ushtarake Veri-Atlantike është e gatshme për luftë të drejtpërdrejt me Rusinë. Gjatë një interviste për televizionin publik portugez RTP, ai ka përkujtuar se gjatë samitit të NATO-s në Madrid të mbajtur vitin e kaluar, Aleanca vendosi …

Më shumë...

Ministria e Shëndetësisë ka kërkuar nga qytetarët që ta vlojnë ujin e pijes para se ta konsumojnë

IKSHPK dhe MSH apelojnë qytetarët që janë testuar pozitiv me virusin të qëndrojnë mbyllur dhe pa kontakte me të tjerët

Ministria e Shëndetësisë ka kërkuar nga qytetarët që ta vlojnë ujin e pijes para se ta konsumojnë. Në komunikatën e kësaj ministrie tërhiqet vërejtja se për shkak të reshjeve të dendura të ditëve të fundit, situata me ujë të pijes është vështirësuar dukshëm. Për këtë arsye, uji para përdorimit duhet …

Më shumë...

Më shumë se 50 njerëz kanë humbur jetën në dy aksidente në Pakistan

Pakistani është tronditur sot nga dy aksidente ku humb jetën dhe u lënduan dhjetëra qytetar. Mediet nga atje njoftojnë se aksidenti i parë ka ndodhur kur një autobus ra në një luginë dhe mori flakë në jug-perëndim të Pakistanit, dhe shkaktoi vdekjen e 41 udhëtarëve. Ndërkohë, edhe në jugperëndim të …

Më shumë...

Mandl: Nuk është Kosova që bllokon Serbinë, është gjithmonë Serbia që bllokon Kosovën

Eurodeputeti austriak, Lukas Mandl thotë së liberalizimi i vizave për Kosovën është i vonuar, duhet të ndodhë tani

Duke folur për raportet mes Prishtinës dhe Beogradit zyrtar, eurodeputeti austriak, Lukas Mandl ka konstatuar se nuk është Kosova që bllokon Serbinë, është gjithmonë Serbia që bllokon Kosovën. “Madje edhe më e keqja, është qartazi një atmosferë urrejtjeje, një ideologji shumë negative ndaj Kosovës nga ky fqinj verior” ka theksuar …

Më shumë...

Petritsch: Plani franko-gjerman nuk nënkupton arritjen e marrëveshjes finale Kosovë-Serbi

Petrich: Gjykata Speciale për UÇK-në test për perëndimin

Diplomati i shquar austriak, Volfgang Petriç ka vlerësuar se plani franko-gjerman është një hap i rëndësishëm drejt normalizimit të raporteve Kosovë-Serbi, por nuk nënkupton arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare. Ai ka thënë se ky është një propozim me ide konkrete dhe që shërben për uljen e tensioneve por që nuk …

Më shumë...

Pas dhunës dhe vrasjeve në Jerusalem, Sekretari i SHBA-ve, Antoni Blinken ka udhëtuar për në Lindjen e Mesme

Pas dhunës dhe vrasjeve mes palestinezëve dhe izraelitëve në Jerusalem, Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Antoni Blinken ka udhëtuar për në Lindjen e Mesme. Zëri I Amerikës ka njoftuar se Departamenti i Shtetit po bën thirrje për ulje të tensioneve, ndërkohë që Sekretari i Shtetit Antony …

Më shumë...

Italia ka nënshkruar marrëveshje me Libinë për furnizim me gaz nga ky vend i Afrikës në vlerë prej 8 miliard dollar

 Italia ka nënshkruar marrëveshje me Libinë për furnizim me gaz nga ky vend i Afrikës në vlerë prej 8 miliard dollar. Mediet italizne njoftojnë se kompania shtetërore e energjisë në Itali, ENI, ka nënshkruar një marrëveshje prej 8 miliardë dollarësh me Korporatën Kombëtare të Naftës së Libisë për të zhvilluar …

Më shumë...

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat është shprehur e zhgënjyer me institucionet qendrore të vendit

​Sindikata e punëtorëve në sektorin privat reagon ashpër për gjendjen e rënd të punëtorëve në Kosovë

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të punësimit është shprehur e zhgënjyer me institucionet qendrore të vendit pasi që ato nuk po e diskutojnë më projektligjin për pagën minimale. Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës (SPSPK), Jusuf Azemi ka tërhequr vërejtjen se projektligji për pagën minimale …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes së Italisë ka paralajmëruar se nëse tankset ruse hyjnë në Kijevë kjo do të jetë nisja e luftës së tretë botërore

Ministri i Mbrojtjes së Italisë, Guido Krosetto ka tërhequr vërejtjen se nëse do të hyjnë tankset ruse në kryeqytetin e Ukrainës, në Kijveë, atëherë kjo do të jetë nisja e luftës së tretë botërore. Agjencia e lajmeve italiane ANSA njofton se këto deklarata ai i ka bërë pas një takimi …

Më shumë...

Mandl: Edhe mua më ka humbë durimi nga mos marrja e vendimit për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Në Vjenë është themeluar Shoqata e Miqësisë Austri- Kosovë

Eurodeputeti i Austrisë, Lukuas Mandl, ka deklaruar se edhe atij i ka humbur durimi nga mos marrja e vendimit për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. “Presim me padurim që të hyjë në funksion liberalizimi i vizave nga 1 janari i vitit 2024. Kemi parë që ky proces është …

Më shumë...

Mulsiu: Nga dita e parë e ardhjes në pushtet, Qeveria Kurti ka bërë diferencime politike dhe punësime familjare

Deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu ka drejtuar kritika në adresë të ekzekutivit të vendit. Ajo ka deklaruar se nga dita e parë e ardhjes në pushtet, Qeveria Kurti ka bërë diferencime politike ndaj punonjësve dhe punësime familjare. “Qeveria e Kosovës nga dita e parë e …

Më shumë...

Nga reshjet e dendura që po vazhdojnë disa ditë me radhë, mijëra hektar janë përmbytur në veriun e Shqipërisë

Nga reshjet e dendura që po vazhdojnë disa ditë me radhë, mijëra hektar janë përmbytur në veriun e Shqipërisë. Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile bëri të ditur se si pasojë e prurjeve të shumta, vazhdon shkarkimi i kontrolluar në kaskadën e Drinit me 300 metër kub për sekondë. Sasia …

Më shumë...

Kreu i Dumës ruse, Vyacheslav Volodin ka lënë të nënkuptohet se Rusia mund t’i përdor armët bërthamore ndaj Ukrainës

Kreu i Dumës ruse, Vyacheslav Volodin ka lënë të nënkuptohet se Rusia mund t’i përdor armët bërthamore ndaj Ukrainës, nëse do të vije deri te një përshkallëzim i luftës mes dy shteteve. Ai ka tërhequr vërejtjen se nëse “Uashingtoni dhe shtetet e NATO-s furnizojnë me armë, që mund të përdoren …

Më shumë...

Ministria e Shëndetësisë ju ka bërë thirrje banorëve të zonave të përmbytura që ujin për pije ta vlojnë para përdorimit

Ministria e Shëndetësisë ju ka bërë thirrje banorëve të zonave të përmbytura që ujin për pije ta vlojnë para përdorimit. “Ministria e Shëndetësisë njofton se si pasojë e vërshimeve në pjesën më të madhe të vendit tonë situata me ujë të pijes është vështirësuar dukshëm. Uji para përdorimit patjetër të …

Më shumë...

Bekim Jashari ka përkujtuar betejën e 25 viteve më parë të familjes me forcat e Serbisë në Prekaz

Djali i Heroit të Kosovës, Hamës Jashari, Bekimi së bashku me asamblist të Skenderajt, bashkëpunëtor, farefis e miq, ka përkujtuar betejën e 25 viteve më parë të familjes me forcat e Serbisë në Prekaz. Ai ka shkruar se 25 vite me parë, në mëngjesin e 22 janarit, pushtuesi serb në …

Më shumë...