Fatmir Grejqevci

Borrel: Masat ndëshkuese që Bashkimi Evropian i ka vendosur Kosovës, në korrik, mund të hiqen ose të shtohen

Josep Borrell: Albin Kurti, nuk ka pranuar të fillojë procesi i themelimit të Asociacionit, pa formalizmin e njohjes si hap i parë

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë se masat ndëshkuese që Bashkimi Evropian ka vendosur ndaj Kosovës në korrik, mund të hiqen ose shtohen. Heqja apo shtimi i tyre varet nga rrjedhja e situatës në terren dhe dialogu për normalizimin e raporteve me Serbinë. Radio Evropa e …

Më shumë...

Sibel Halimi: Qeveria Kurti nuk ka ditur ta shfrytëzojë momentin kur Amerika filloi të udhëhiqej nga kryetari Baiden

Sibel Halimi

Zëdhënësja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sibel Halimi ka konstatuar se Qeveria Kurti nuk ka ditur ta shfrytëzoj momentumin kur Shtetet e Bashkuara të Amerikës udhëhiqen nga presidenti Xho Baiden. Ajo ka thënë se njohja reciproke mes Serbisë dhe Kosovës ka qenë edhe synimi në dialog që e ka përmendur …

Më shumë...

Mustafa: Synimi kryesor i dialogut Kosovë-Serbi ka qenë arritja e njohjes reciproke, por ndryshoi gjatë Qeverisë Kurti

Pagat më të larta të vendit do t’ i ketë treshja: Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca më të ulëtat, shërbyesit civilë

Duke komentuar deklaratën e zëvëndëskryeministrit Besnik Bislimi të dhënë për “Danas”, së cilës i ka thënë se Kosova ka bërë një lëshim të madh në Ohër duke heqë dorë nga njohja formale, ish kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka theksuar se qëllimi kryesor i dialogut Kosovë-Serbi ka qenë arritja e …

Më shumë...

Gjykata Themelore në Prishtinë ka parashkruar lëndën në të cilën, në mes tjerëve akuzohej edhe ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla

Gjykata Themelore në Prishtinë ka parashkruar lëndën në të cilën, në mes tjerëve akuzohej për huliganizëm edhe ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. “Gjykata Themelore në Prishtinë ka nxjerrë tri vendime përmes të cilave ka konstatuar parashkrimin absolut të ndjekjes penale ndaj ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, kryetarit të …

Më shumë...

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit të Kosovës

Deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës e lëshojnë sallën e Kuvendit, nuk marrin pjesë në votime

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit të Kosovës gjatë së cilës janë paraparë disa pika të rendit të ditës. Njoftohet se një ndër to do të jetë edhe Projektligji për shëndet riprodhues dhe fertilizim të asistuar mjekësor, projektligj ky që ka bërë të shfaqen mospajtime brenda deputetëve të Vetëvendosjes. Gjatë mbledhjes …

Më shumë...

Nga përmbytjet në Greqi kanë humbur jetën 14 persona

Reshjet e dendura kanë shkaktuar përmbytje të mëdha në Greqi nga të cilat kanë pësuar shumë njerëz. Mediet greke njoftojnë se deri më tani janë raportuar 14 persona të mbytur dhe tre të zhdukur. ANA-MPA njofton se Trupi i një gruaje 88-vjeçare dhe i djalit të saj 65-vjeçar janë gjetur …

Më shumë...

Rashiq: Regjimi në Serbi po iu bën presion serbëve të Kosovës

Kryetari i PDP-së, Nenad Rashiq, u shpreh se Albin Kurti nuk do të tregojë aspak tolerancë për situatën reale që mbretëron në veri të Kosovës

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq deklaroi se regjimi i Serbisë po bën presion kundër serbëve nga Kosova. Gjatë konferencës për medie, ai shtoi më tutje se është shqetësues fakti i ndalimit të serbëve nga Kosova në Serbi. Ministri, Nenad Rashiq theksoi më tutje se serbët e ndaluar po …

Më shumë...

Viola von Cramon: BE-ja nuk po i kushton vëmendje meritore pasivizimit të adresave të shqiptarëve në Kosovën Lindore

Viola von Cramon

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka shkruar se Brukseli zyrtar nuk po i kushton vëmendje të duhur nasave që po ndërmerr Beogradi zyrtar ndaj popullit shqiptar në Kosovën Lindore. Ajo ka shkruar se Bashkimi Evropian nuk po i kushton vëmendje meritore pasivizimit të adresave të shqiptarëve …

Më shumë...

Antonio Guterres: Bota po përballet me rrezik të konflikteve të cilat mund të kenë pasoja katastrofike për njerëzimin

Antonio Guterres

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka tërhequr vërejtjen se bota po përballet me rrezik të konflikteve të cilat mund të kenë pasoja katastrofike për njerëzimin. Gjatë fjalimit në samitin e 20 shteteve më të industrializuara, ai ka theksuar se sot bota është si një …

Më shumë...

MASHT: Është kryer pagesa për grupin e dytë të prindërve që kanë aplikuar për subvencionimin e librave

MASH e anulon tenderin prej 1.3 milion euro për krijimin e sistemit të digjitalizimit për menaxhimin e arsimit.

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar se është kryer pagesa për grupin e dytë të prindërve që kanë aplikuar për subvencionimin e librave për fëmijët e tyre. Kjo ministri njofton se deri më tani procesuar për pagesë pas verifikimit 130 mijë aplikuesve dhe në fillim të javës …

Më shumë...

MPJD ka shfaqur gatishmërinë e Kosovës për ta ndihmuar Marokun për tu përballur me pasojat e tërmetit

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka shfaqur gatishmërinë e Kosovës për ta ndihmuar Marokun për tu përballur me pasojat e tërmetit. “Jemi thellësisht të pikëlluar nga tërmeti shkatërrues që ka goditur Marokun. Ngushëllimet tona të përzemërta shkojnë për familjet e pikëlluara dhe urojmë shërim të shpejtë për të …

Më shumë...

Partitë opozitare kërkojnë që kryeministri Kurti të raportojë në Kuvend para takimit me kryetarin e Serbisë

Albin Kurti nuk e priti në takim Edi Ramën, por shprehet i gatishëm për takim me Vuçiqin

Partitë opozitare kanë kërkuar që kryeministri, Albin Kurti të raportoj në Kuvend para takimit me presidentit e Serbisë, Aleksander Vuçiq, që është paralajmëruar të realizohet me 14 shtator. Deputet nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kanë thënë se nuk presin asgjë të mirë për Kosovën …

Më shumë...

ISPI: Kosovës iu kanë vënë sanksione të shumta, Serbisë asnjë

Instituti i Italisë për Studime Politike Ndërkombëtare (ISPI) ka konstatuar se përderisa Kosovës i janë vërë sanksione të shumta, Serbisë asnjë. Në raportin e këtij instituti tërhiqet vërejtja se një qasje e tillë është e rrezikshme dhe e padrejtë.  “Rreziqet e një qasjeje të tillë janë të dyfishta. Para së …

Më shumë...

Numri i njerëzve që kanë humbur jetën nga tërmeti në Marok, ka arritur në mbi dy mijë

Nga të dhënat e Ministrisë së Brendshme të Marokut, mësohet se numri i njerëzve që kanë humbur jetën nga tërmeti, ka arritur në mbi dy mijë. Shumë prej tyre besohet se janë nga zonat malore ku është shumë vështirë të arrihet. Autoritetet kanë njoftuar se janë duke u zhvilluar aktivitete …

Më shumë...

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike paralajmëroi për një kërcënim të mundshëm bërthamor

Udhëheqësit e Ukrainës kanë akuzuar Rusinë për granatimin e qëllimshëm të centralit bërthamor, në Zaporozhia

Zëri i Amerikës njofton se Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka paralajmëruar për një kërcënim të mundshëm bërthamor, për shkak të rritjes së intensitetit të luftimeve pranë centralit më të madh bërthamor në Evropës, i cili ndodhet në Ukrainë. Të shtunën forcat ukrainase vazhduan të bëjnë përpara me kundërsulmin e …

Më shumë...

Kryeministri Kurti ka kërkuar nga Amerika dhe BE-ja që ta nxisin Serbinë të përmbush obligimet që dalin nga drafi franko-gjerman

Albin Kurti

Kryeministri, Albin Kurti ka shkruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian duhet ta nxisin Serbinë të përmbush obligimet që dalin nga drafi franko-gjerman. Ai ka shkruar më tutje se Serbia ka rënë dakord me versionin përfundimtar, por tani po kërkon ta minojë atë. “Një vit më parë, …

Më shumë...