Fatmir Grejqevci

Lëvizja për Bashkim: ZRRE dhe Qeveria ende kanë kohë për përmirësimin e gabimeve të tyre ndaj qytetarëve

Lëvizja për Bashkim

Lëvizja për Bashkim ka shprehur qëndrimin e saj për situatën energjetike të krijuar në vendin tonë, pas paralajmërimeve për rritjen e çmimit të energjisë dhe ka konstatuar se ZRRE dhe Qeveria ende kanë kohë për përmirësimin e gabimeve të tyre ndaj qytetarëve. “Kosova po përballet me një krizë energjetike si …

Më shumë...

Çeku: Mund të ketë rritje të çmimit të rrymës për biznese por jo edhe për ekonomitë familjare

Ish ministri i Energjisë dhe Minierave nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Et’hem Çeku, ka deklaruar se mund të ketë rritje të çmimit të rrymës për biznese por jo edhe për ekonomitë familjare. Gjatë intervistës të dhënë për “Kosovapress” ai ka deklaruar se ka fajësuar të gjitha partitë …

Më shumë...

SHVL-UÇK ka kërkuar përgjegjësi për rastin e pjesëtarit të UÇK-së, tashmë i ndjerë, Rexhail Qerimi

Shoqata e Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare kanë kërkuar përgjegjësi rastin e pjesëtarit të UÇK-së, tashmë i ndjerë, Rexhail Qerimit, për të cilin u raportuar se u gjetë i vdekur në burgun e Shkupit. Në reagim thuhet se “fatkeqësisht, Rexhaili iku para kohe pa e pritur për balljen …

Më shumë...

Koreja Veriore po teston raketa me rreze të gjata veprimi pavarësisht se OKB-ja ia kanë tërhequr vërejtjen

Koreja Veriore ka realizuar edhe një test me raketa me rreze të gjatë veprimi pavarësisht se Kombet e Bashkuara ia kanë tërhequr vërejtjen shumë herë që të mos bëj testime të tilla. Njoftohet se kjo ka qenë raketë me rreze të mesme, e cila ka rritur një lartësi prej 2 …

Më shumë...

Mediet britanike: Rusia po shqyrton disa plane për pushtimin e Ukrainës

Më shumë se 200 mijë njerëz janë evakuuar nga qendrat tregtare, stacionet e trenave dhe universitetet, në Moskë

Mediat britanike kanë botuar këtë të shtunë planet më të mundshme të pushtimit të Ukrainës nga Rusia, ndërkohë që tensionet ngrihen në qiell. Duke u thirre në mediet britanike, “Top Chanel” njofton se Vladimir Putin, mund të tentojë një stil zbarkimi si ai i të ashtuquajturës D-Day, për të marrë …

Më shumë...

Në vendin tonë pritet të arrijnë diplomatët, Gabriel Escobar dhe Miroslav lajcak lidhur me dialogun Kosovë-Serbi

Miroslav Lajçak

Nesër në vendin tonë pritet të arrijnë dy zyrtar të lart të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Gabriel Eskobar dhe Mirosllav Lajçak. Sipas zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, dy diplomatët Lajçak dhe Escobar, do të takohen me udhëheqësit politik në Kosovë, liderë të …

Më shumë...

Një stuhi bore ka përfshirë pjesën veri lindore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Një stuhi bore ka përfshirë pjesën veri lindore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Reshjet e dendura të borës dhe erërat e fuqishme kanë shkaktuar ndërprerje të rrymës në disa zona. Guvernatorët e Merilendit, Masaçusetsit, Nju Xhersit dhe Nju Jorkut shpallën gjendjen e jashtëzakonshme dhe ju kërkuan banorëve të qëndrojnë …

Më shumë...

Stoltenberg: NATO është e gatshme për përgjigje nëse Rusia zgjedh formën e konfrontimit me luftë të armatosur

Po e shohim një botë më të paparashikueshme e të pasigurt, thotë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg

Sekretarit të Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se NATO po përgatitet për variante të ndryshme të një agresioni të mundshëm të Rusisë. “Dojçe Vele”  njofton se ai ka deklaruar në një konferencë online të organizuar në Bruksel nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës se përqendrimi i trupave ruse …

Më shumë...

Ministria e Shëndetësisë njofton se numri i rasteve aktive ka arrit në 33 mijë

Koreja Veriore ka konfirmuar vdekjen e parë me koronavirus, pas mbylljes së kufijve prej fillimit të vitit 2020

Ministria e Shëndetësisë njofton se numri i rasteve aktive të infektuar me virusin korona ka arrit në 33 mijë. Gjithashtu njoftohet se që nga nisja e fushatës së vaksinimit e deri më tani, janë dhënë një milion e 700 mijë doza të vaksinës.  Deri më tani, me dy doza të …

Më shumë...

Mark Milley: Në rast të sulmit të armatosur të Rusisë kundër Ukrainës, pasojat do të jenë të mëdha për të dyja palët

Zyrtarët e lartë ushtarakë amerikan kanë paralajmëruar se në rast të sulmit të armatosur të Rusisë kundër Ukrainës, pasojat do të jenë të mëdha për të dyja palët. Ata kanë tërhequr vërejtjen se Rusia do të mbjellë një rrugë të përgjakshme e shkatërrimi për të gjitha palët, nëse vendos t’i …

Më shumë...

Escobar: Vizita në Kosovë dhe Serbi ka për qëllim për të nxitur palët që të kthehen në tavolinën e dialogut

Gabriel Escobar

Emisari Special i Departamentit Amerikan të Shtetit, Gabriel Escobar ka deklaruar se vizita e tij në Kosovë dhe Serbi ka për qëllim për të nxitur palët që të kthehen në tavolinën e dialogut. Gjatë intervistës të dhënë për agjencinë e lajmeve “Nova”, ai ka theksuar se palët duhet të dalin …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtuan kërkesën e Rusisë për të ndaluar Ukrainën që t’i bashkohet NATO-s

Amerika duhet të sigurojë që Kosova të marrë trajtim të drejtë dhe njohje si vend i pavarur, thonë ligjvënësit amerikanë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kundërshtuar kërkesën e Rusisë për të ndaluar Ukrainën që t’i bashkohet NATO-s. “Ne e kemi bërë të qartë se ka parime thelbësore për të cilat ne jemi të përkushtuar t’i mbështesim dhe mbrojmë, duke përfshirë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, dhe të drejtën …

Më shumë...

Rusia ka paralajmëruar masa të ashpra nëse nuk plotësohen kërkesat e saj për mos zgjerimin e NATO-s drejt saj

Rusia ka paralajmëruar masa të ashpra nëse nuk plotësohen kërkesat e saj për mos zgjerimin e NATO-s drejt shteteve pranë saj. Moska ka kërkuar garanci që Ukraina dhe shtetet e tjera ish-sovjetike nuk do të anëtarësohen në NATO si dhe që aleanca të tërheqë trupat nga vendet e tjera të …

Më shumë...

Isufi: FSK-ja në dispozicion të Shteteve të Bashkuara, nëse kjo i kërkohet nga Amerika për ndonjë mision

Kuvendi i Kosovës sot mbanë seancë të jashtëzakonshme pas vendimit për dërgimin e FSK-së në misione jashtë vendit me Gardën Kombëtare të Ajovës

Zyrtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë cituar të kenë deklaruar se FSK-ja do të t’i ofrojë pjesëtarët e saj në dispozicion të SHBA-së, nëse kjo i kërkohet nga Amerika për ndonjë mision. Shefi i Komunikimit Strategjik në Ministrinë e Mbrojtjes së Kosovës, kolonel,  Sefer Isufi, i ka deklaruar …

Më shumë...

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka paralajmëruar ulje të temperaturave minimale gjatë ditëve në vijim

Fshati Berishë është bllokuar nga bora dhe komunikimi, mungesa e energjisë elektrike dhe mungesa e ujit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka paralajmëruar ulje të temperaturave minimale gjatë ditëve në vijim. Në njoftim thuhet se masat e ftohta polare do të vazhdojnë të mbeten prezent edhe gjatë javës së fundit të muajit janar. Këto masa të ftohta do të kushtëzojnë mot të ftohët dhe me pak reshje …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se janë marrë masa të reja ndaj pandemisë

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se janë marrë masa të reja ndaj pandemisë. Ai ka shkruar se është vendosur që punonjësit e Komunës së Prishtinës, ndërmarrjeve publike lokale, të posedojnë një nga dëshmitë e mëposhtme, në mënyrë që t’ju lejohet hyrja në ambientet e punës: 1. Çertifikatën e …

Më shumë...