Fatmir Grejqevci

Lideri i AKR-së, Behxhet Pacolli ka thënë se do ta mbështesë mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti

Behxhet Pacolli

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Behxhet Pacolli, ka thënë se do ta mbështesë mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti. Ai ka thënë se do ta mbështesë mocionin e nisur nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe ka shtuar se këtë mocion duhet ta përkrahë edhe Partia Demokratike e …

Më shumë...

Stoltenberg: Ne duhet të përgatitemi për një luftë të gjatë në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se lufta në Ukrainë do të zgjatë më shumë se sa është menduar. Ai ka shtuar më tutje se shumica e luftërave zgjasin më shumë se sa pritet kur fillojnë prandaj ne duhet të përgatitemi për një luftë të gjatë në …

Më shumë...

Deputetja Ariana Musliu – Shoshi ka shkruar se VV-së i duhet kohë për ta kuptuar se marrëveshjet e Thaçit ishin të mira

Duke komentuar vlerësimin e fundit të kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca për marrëveshjen e vitit 2013 mes Kosovës dhe Serbisë, deputetja, Ariana Musliu – Shoshi ka shkruar se VV-së i duhet kohë për ta kuptuar se marrëveshjet e Thaçit ishin të mira. Ajo ka shkruar se tani Vetëvendosjes …

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes ka njoftuar se janë rreth 20 avionë kinezë pranë Tajvanit

Disa aeroplanë ushtarakë të Serbisë pritet të manovrojnë mbi komunat Preshevë Medvegjë e Bujanoc

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit ka njoftuar se kanë rreth 20 avionë kinezë pranë vendit. Kjo ministri ka njoftuar po ashtu se fluturaket kineze kanë kryer misione të paspecifikuara “me rreze të gjatë veprimi” dhe se kanë hyrë në pjesën juglindore të ishullit. Aktivitete të tilla të ushtrisë kineze, janë …

Më shumë...

Afër 300 infermiere kanë marrë dokumente për ta lëshuar Kosovën dhe për gjetur punë në shtetet perëndimore

Sipas Odës së Infermierëve dhe Mamive zvogëlimi i numrit të infermierëve është lajm i keq

Kryetarja e Odës së Infermierëve të Kosovës, Nexhmije Gori ka deklaruar se vetëm gjatë periudhës së gjashtë mujorit të parë, institucioni që ajo drejton, ka lëshuar 286 licenca për infermierë, certifikata që u shërbejnë atyre për punësim jashtë vendit. Ajo ka thënë për Ekonomia Online se numri i infermierëve që …

Më shumë...

Nikçi: Inspektorati i Punës për shkeljen e dispozitave ligjore ka shqiptuar 619 gjoba

​Sindikata e punëtorëve në sektorin privat reagon ashpër për gjendjen e rënd të punëtorëve në Kosovë

Kryeinspektori i Punës, Hekuran Nikçi ka thënë se gjatë këtij viti është rritur numri i gjobave të shqiptuara por se qëllimi i tyre nuk është ndëshkimi por vetëdijesimi për respektimin e të drejtave të punëtorëve dhe përfilljen e kritereve për rritjen e sigurisë në vendin e punës. “Inspektorati i Punës për …

Më shumë...

Deputeti, Ferat Shala ka kritikuar Qeverinë për mënyrën e shpenzimit të parasë publike

Ferat Shala

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala ka kritikuar Qeverinë për mënyrën e shpenzimit të parasë publike. “Do duhej dhe është koha e fundit që Qeveria të reflektojë sa i përket çështjes së menaxhimit të parasë publike dhe po shpresoj dhe besoj që ky vit nuk do …

Më shumë...

Ekspertët kanë tërhequr vërejtjen mbi mundësinë e përhapjes së sëmundjeve në Libi si pasojë e vërshimeve

Ekspertët kanë tërhequr vërejtjen mbi mundësinë e përhapjes së sëmundjeve në Libi si pasojë e vërshimeve, të cilat shkaktuar mijëra viktima. Shumë njerëz kanë pësuar nga shirat e rrëmbyeshëm të cilat kanë bërë që të qahen edhe dy diga që kanë vërshuar sipërfaqe të mëdha. Autoritetet kanë dhënë shifra të …

Më shumë...

Borrel: Masat ndëshkuese që Bashkimi Evropian i ka vendosur Kosovës, në korrik, mund të hiqen ose të shtohen

Josep Borrell: Albin Kurti, nuk ka pranuar të fillojë procesi i themelimit të Asociacionit, pa formalizmin e njohjes si hap i parë

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë se masat ndëshkuese që Bashkimi Evropian ka vendosur ndaj Kosovës në korrik, mund të hiqen ose shtohen. Heqja apo shtimi i tyre varet nga rrjedhja e situatës në terren dhe dialogu për normalizimin e raporteve me Serbinë. Radio Evropa e …

Më shumë...

Sibel Halimi: Qeveria Kurti nuk ka ditur ta shfrytëzojë momentin kur Amerika filloi të udhëhiqej nga kryetari Baiden

Sibel Halimi

Zëdhënësja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sibel Halimi ka konstatuar se Qeveria Kurti nuk ka ditur ta shfrytëzoj momentumin kur Shtetet e Bashkuara të Amerikës udhëhiqen nga presidenti Xho Baiden. Ajo ka thënë se njohja reciproke mes Serbisë dhe Kosovës ka qenë edhe synimi në dialog që e ka përmendur …

Më shumë...

Mustafa: Synimi kryesor i dialogut Kosovë-Serbi ka qenë arritja e njohjes reciproke, por ndryshoi gjatë Qeverisë Kurti

Pagat më të larta të vendit do t’ i ketë treshja: Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca më të ulëtat, shërbyesit civilë

Duke komentuar deklaratën e zëvëndëskryeministrit Besnik Bislimi të dhënë për “Danas”, së cilës i ka thënë se Kosova ka bërë një lëshim të madh në Ohër duke heqë dorë nga njohja formale, ish kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka theksuar se qëllimi kryesor i dialogut Kosovë-Serbi ka qenë arritja e …

Më shumë...

Gjykata Themelore në Prishtinë ka parashkruar lëndën në të cilën, në mes tjerëve akuzohej edhe ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla

Gjykata Themelore në Prishtinë ka parashkruar lëndën në të cilën, në mes tjerëve akuzohej për huliganizëm edhe ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. “Gjykata Themelore në Prishtinë ka nxjerrë tri vendime përmes të cilave ka konstatuar parashkrimin absolut të ndjekjes penale ndaj ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, kryetarit të …

Më shumë...

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit të Kosovës

Deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës e lëshojnë sallën e Kuvendit, nuk marrin pjesë në votime

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit të Kosovës gjatë së cilës janë paraparë disa pika të rendit të ditës. Njoftohet se një ndër to do të jetë edhe Projektligji për shëndet riprodhues dhe fertilizim të asistuar mjekësor, projektligj ky që ka bërë të shfaqen mospajtime brenda deputetëve të Vetëvendosjes. Gjatë mbledhjes …

Më shumë...

Nga përmbytjet në Greqi kanë humbur jetën 14 persona

Reshjet e dendura kanë shkaktuar përmbytje të mëdha në Greqi nga të cilat kanë pësuar shumë njerëz. Mediet greke njoftojnë se deri më tani janë raportuar 14 persona të mbytur dhe tre të zhdukur. ANA-MPA njofton se Trupi i një gruaje 88-vjeçare dhe i djalit të saj 65-vjeçar janë gjetur …

Më shumë...

Rashiq: Regjimi në Serbi po iu bën presion serbëve të Kosovës

Kryetari i PDP-së, Nenad Rashiq, u shpreh se Albin Kurti nuk do të tregojë aspak tolerancë për situatën reale që mbretëron në veri të Kosovës

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq deklaroi se regjimi i Serbisë po bën presion kundër serbëve nga Kosova. Gjatë konferencës për medie, ai shtoi më tutje se është shqetësues fakti i ndalimit të serbëve nga Kosova në Serbi. Ministri, Nenad Rashiq theksoi më tutje se serbët e ndaluar po …

Më shumë...

Viola von Cramon: BE-ja nuk po i kushton vëmendje meritore pasivizimit të adresave të shqiptarëve në Kosovën Lindore

Viola von Cramon

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka shkruar se Brukseli zyrtar nuk po i kushton vëmendje të duhur nasave që po ndërmerr Beogradi zyrtar ndaj popullit shqiptar në Kosovën Lindore. Ajo ka shkruar se Bashkimi Evropian nuk po i kushton vëmendje meritore pasivizimit të adresave të shqiptarëve …

Më shumë...