Fatmir Grejqevci

Antonio Guterres: Bota po përballet me rrezik të konflikteve të cilat mund të kenë pasoja katastrofike për njerëzimin

Antonio Guterres

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka tërhequr vërejtjen se bota po përballet me rrezik të konflikteve të cilat mund të kenë pasoja katastrofike për njerëzimin. Gjatë fjalimit në samitin e 20 shteteve më të industrializuara, ai ka theksuar se sot bota është si një …

Më shumë...

MASHT: Është kryer pagesa për grupin e dytë të prindërve që kanë aplikuar për subvencionimin e librave

MASH e anulon tenderin prej 1.3 milion euro për krijimin e sistemit të digjitalizimit për menaxhimin e arsimit.

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar se është kryer pagesa për grupin e dytë të prindërve që kanë aplikuar për subvencionimin e librave për fëmijët e tyre. Kjo ministri njofton se deri më tani procesuar për pagesë pas verifikimit 130 mijë aplikuesve dhe në fillim të javës …

Më shumë...

MPJD ka shfaqur gatishmërinë e Kosovës për ta ndihmuar Marokun për tu përballur me pasojat e tërmetit

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka shfaqur gatishmërinë e Kosovës për ta ndihmuar Marokun për tu përballur me pasojat e tërmetit. “Jemi thellësisht të pikëlluar nga tërmeti shkatërrues që ka goditur Marokun. Ngushëllimet tona të përzemërta shkojnë për familjet e pikëlluara dhe urojmë shërim të shpejtë për të …

Më shumë...

Partitë opozitare kërkojnë që kryeministri Kurti të raportojë në Kuvend para takimit me kryetarin e Serbisë

Albin Kurti nuk e priti në takim Edi Ramën, por shprehet i gatishëm për takim me Vuçiqin

Partitë opozitare kanë kërkuar që kryeministri, Albin Kurti të raportoj në Kuvend para takimit me presidentit e Serbisë, Aleksander Vuçiq, që është paralajmëruar të realizohet me 14 shtator. Deputet nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kanë thënë se nuk presin asgjë të mirë për Kosovën …

Më shumë...

ISPI: Kosovës iu kanë vënë sanksione të shumta, Serbisë asnjë

Instituti i Italisë për Studime Politike Ndërkombëtare (ISPI) ka konstatuar se përderisa Kosovës i janë vërë sanksione të shumta, Serbisë asnjë. Në raportin e këtij instituti tërhiqet vërejtja se një qasje e tillë është e rrezikshme dhe e padrejtë.  “Rreziqet e një qasjeje të tillë janë të dyfishta. Para së …

Më shumë...

Numri i njerëzve që kanë humbur jetën nga tërmeti në Marok, ka arritur në mbi dy mijë

Nga të dhënat e Ministrisë së Brendshme të Marokut, mësohet se numri i njerëzve që kanë humbur jetën nga tërmeti, ka arritur në mbi dy mijë. Shumë prej tyre besohet se janë nga zonat malore ku është shumë vështirë të arrihet. Autoritetet kanë njoftuar se janë duke u zhvilluar aktivitete …

Më shumë...

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike paralajmëroi për një kërcënim të mundshëm bërthamor

Udhëheqësit e Ukrainës kanë akuzuar Rusinë për granatimin e qëllimshëm të centralit bërthamor, në Zaporozhia

Zëri i Amerikës njofton se Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka paralajmëruar për një kërcënim të mundshëm bërthamor, për shkak të rritjes së intensitetit të luftimeve pranë centralit më të madh bërthamor në Evropës, i cili ndodhet në Ukrainë. Të shtunën forcat ukrainase vazhduan të bëjnë përpara me kundërsulmin e …

Më shumë...

Kryeministri Kurti ka kërkuar nga Amerika dhe BE-ja që ta nxisin Serbinë të përmbush obligimet që dalin nga drafi franko-gjerman

Albin Kurti

Kryeministri, Albin Kurti ka shkruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian duhet ta nxisin Serbinë të përmbush obligimet që dalin nga drafi franko-gjerman. Ai ka shkruar më tutje se Serbia ka rënë dakord me versionin përfundimtar, por tani po kërkon ta minojë atë. “Një vit më parë, …

Më shumë...

Limaj: Kryeministri, Albin Kurti e ka kthyer Kosovën në OJQ

Fatmir Limaj

Lider i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka drejtuar kritika të ashpra ndaj kryeministrit dhe Qeverisë Kurti. Ai ka theksuar se kryeministri, Albin Kurti e ka kthyer Kosovën në Organizatë Joqeveritare. Lider i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj është cituar të ketë konstatuar më tutje se kjo qeveri ka ministra të paaftë …

Më shumë...

Rafuna: Kosova ende nuk ka një strategji që do t’i riorientonte remitancat në zhvillim ekonomik të vendit

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna ka thënë se Kosova ende nuk ka një strategji që do t’i riorientonte remitancat në zhvillim ekonomik të vendit. Ai ka shtuar më tutje se nëse i analizon raportet e Bankës Qendrore të Kosovës, e sheh që mundemi me u shpreh lirisht …

Më shumë...

Numri i turistëve që kanë vizituar dhe qëndruar për pushime në Shqipëri ka arritur në 5 milion e 200 mijë

Numri i turistëve që kanë vizituar dhe qëndruar për pushime në Shqipëri gjatë muajve janar – korrik, ka arritur në 5 milion e 200 mijë. Nga të dhënat e Instituti i Statistikave të Shqipërisë mësohet se 2 milion e 200 mijë turisë kanë qenë nga Kosova, rreth 400 mijë nga …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës nesër mban seancë të jashtëzakonshme

Deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës e lëshojnë sallën e Kuvendit, nuk marrin pjesë në votime

Me kërkesë të opozitës, Kuvendi i Kosovës nesër mban seancë të jashtëzakonshme. Seanca e jashtëzakonshme është thirrur për të diskutuar për gjendjen në arsim dhe mungesën e librave shkollor. Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës , Eliza Hoxha ka shkruar se Kuvendi duhet të ndërpres pushimin dhe ti kthehet punës. …

Më shumë...

Të rinjtë e Kosovës duhet të presin rreth 5 vite për të hyrë në punë

AKB: Bizneset dhe Punëtorët e sektorit privat, humbës të vitit 2020 në Kosovë

Aleanca Kosovare e Biznesit ka njoftuar se të rinjtë e Kosovës duhet të presin 5 vite për të hyrë në punë. “Aleanca Kosovare e Biznesit ka bërë një studim hulumtues për 10 vitet e kaluara rreth tregut të punës në Kosovë, ku mesatarisht punosohen rreth 8 mijë të pa punë …

Më shumë...

Jakshiq: Një Serbi e udhëhequr nga Aleksandar Vuçiq nuk e meriton të jetë pjesë e BE-së

Vuçiq fton serbët e Kosovës që ta votojnë Listën Serbe

Analisti serb, Boshka Jakshiq, ka drejtuar kritika të ashpra kundër presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq. Ai ka thënë se nën drejtimin e Vuçiqit, Serbia nuk është duke bërë asgjë për ta merituar vendin e saj në Bashkimin Evropian. “Kjo lloj Serbie që drejtohet nga Aleksandar Vuçiq nuk e meriton të …

Më shumë...

Analisti, Bodo Weber ka shkruar se ka ndryshuar qasja e perëndimit ndaj Serbisë

Bodo Weber

Duke komentuar thirrjen që bënë 60 politikan amerikan dhe evropian për ta ndryshuar qasjen e perëndimit ndaj Beogradit zyrtar, analisti, Bodo Ueber ka thënë se kjo thirrje tregon se qasja e perëndimit ndaj Serbisë ka ndryshuar. “Ky ndryshim do të ishte i mirëpritur, por për fat të keq, ne nuk …

Më shumë...

Kraemer: Disa liderë perëndimorë janë ngopur me manipulimet e presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq

Bashkëpunëtor në Institutin e Kërkimeve të Politikës së Jashtme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Riçard Kramer ka thënë se disa liderë perëndimorë janë ngopur me manipulimet e presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq. Ai ka shtuar më tutje se perëndimi është përkulur mbrapsht në përpjekje për ta joshur Beogradin në …

Më shumë...