Fatmir Grejqevci

Lideri i “Alternativa Demokratike Shqiptare”, Shqiprim Arifi ka drejtuar kritika ndaj qeverive të Kosovës

Shqiprim Arifi: Shqiptarët e Kosovës Lindore asnjëherë nuk do të zbrapsen nga dëshira dhe kërkesa për bashkim me Kosovën

Lideri i “Alternativa Demokratike Shqiptare”, Shqiprim Arifi, ju ka bërë thirrje shqiptarëve të Kosovës lindore që të marrin pjesë në zgjedhje që në Kuvendin e Serbisë të kemi sa më shumë deputet shqiptar. Ai u bëri thirrje qytetarëve që të dalin të votojnë, siç tha i për t’i dhënë mesazhin …

Më shumë...

Kamberi: Duhet të angazhohemi maksimalisht që të paktën t’i kemi tre deputet shqiptar në Kuvendin e Serbisë

Shaip Kamberi

Bartësi i listës Koalicioni i Shqiptarëve të Bashkuar, Shaip Kamberi, ka bërë thirrje për angazhim maksimal që të paktën të sigurohen ulëse për tre deputet shqiptar në Kuvendin e Serbisë. “Duhet të angazhohemi që të ruajmë nivelin e përfaqësimit së paku me 3 deputet. Është më rëndësi vazhdimi i luftës …

Më shumë...

Autoritetet e Ukrainës njoftojnë se atë që kanë bërë serbët dikur në Srebrenicë, tani e kanë bërë rusët në qytetin Bucha

OKB: 847 civilë ukrainas, përfshirë 64 fëmijë, janë vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, afër një muaj më parë

Autoritetet e Ukrainës njoftojnë se atë që kanë bërë serbët dikur në Srebrenicë, tani e kanë bërë rusët në qytetin Bucha. Ministria e Mbrojtjes së Ukraninës e ka përshkruar tmerrin që kanë hasur pas hyrjes në qytetin Bucha, i cili ndodhet në perëndim të kryeqytetit, Kievit. “Srebrenica e re. Qyteti …

Më shumë...

Forcat ruse kanë nisur sulm me raketa kundër qytetit bregdetar të Ukrainës – Odesës

Forcat ruse kanë nisur sulm me raketa kundër qytetit bregdetar të Ukrainës – Odesës. Ndërkohë, zëdhënës i administratës ushtarake rajonale të Odesës, Serhiy Bratchuk, u ka bërë thirrje banorëve që të qëndrojnë në strehimore. Duke folur për këtë sulm, këshilltar i Ministrisë së Brendshme Anton Herashchenko, ka deklaruar se Odesa …

Më shumë...

Sindikatat sërish paralajmërojnë protesta nëse Qeveria nuk plotëson kërkesat e tyre

Punëtorët në Kosovë protestojnë sot kundër vdekjeve në vendin e punës, pagave të ulëta dhe padrejtësive në punë

Sindikatat sërish kanë paralajmëruar protesta nëse Qeveria nuk plotëson kërkesat e tyre. Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), Atdhe Hykolli  ka thënë për “Ekonomia Online” se janë duke e pritur Ligjin e Pagave, duke shtuar se shpresojnë që ligji të kalojë dhe të plotësojë zbrazëtirën që …

Më shumë...

Rozeta Hajdari: Në zonën ekonomike të Lypjanit do të vendoset parku gjerman i biznesit

Ministrja Hajdari: Mentor Hyseni e Artan Dërmaku janë njerëz që ju beson Qeveria dhe nuk vjedhin

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka paralajmëruar se së shpejti do të filloi realizimi i projektit për ndërtimin e parkut gjerman të biznesit në të cilin do të ketë shumë vende të punës. Ajo ka shtuar më tutje se ky park gjerman i biznesit do të vendoset …

Më shumë...

Prokuroria e Ukrainës ka njoftuar se nga fillimi i luftës e deri më tani 158 fëmijë janë vrarë dhe 258 janë plagosur

Ukraine

Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës ka njoftuar se nga fillimi i luftës e deri më tani, në Ukrainë janë evidentuar 158 fëmijë të vrarë por dyshohet se numri i tyre mund të jetë edhe më i madh. Shumica e viktimave janë në rajonin e Kievit (75). Pasuar nga rajoni Donetsk …

Më shumë...

Tregtia mes Kinës dhe Bashkimit Evropian ka arritur vlerën e rreth 2 miliardë euro në ditë

Tregtia mes Kinës dhe Bashkimit Evropian ka arritur vlerën e rreth 2 miliardë euro në ditë. Kjo ka bërë që Bashkimi Evropian ta analizoj ndikimin e Kinës në Evropë dhe efektet që mund t’i ketë në të ardhmen rritja e tij në vazhdimësi nëpërmjet projekteve të shumta që është duke …

Më shumë...

Mehmeti: Policia e Kosovës është e përgatitur në nivelin maksimal për t’iu përgjigjur të gjitha sfidave

10 vjet nga rënia e policit Enver Zymberi në aksionin për të shtrirë kontrollin e shtetit në veri të vendit

Drejtori i përgjithshëm i Policisë, Samedin Mehmeti ka deklaruar se Policia e Kosovës është e përgatitur në nivelin maksimal për t’iu përgjigjur të gjitha sfidave me të cilat përballet vendi sa i përket sigurisë. Gjatë një dekalrimi për “Ekonomia Online” ai ka thënë se policia e gatshme të intervenojë në …

Më shumë...

Partitë shqiptare të Kosovës lindore në zgjedhjet parlamentare të Serbisë po marrin pjesë me dy lista zgjedhore

Partitë shqiptare të Kosovës lindore në zgjedhjet parlamentare të Serbisë po marrin pjesë me dy lista zgjedhore. Në garë janë koalicioni i Shqiptarëve të Bashkuar me bartës liste, Shaip Kamberi dhe Alternativa Demokratike Shqiptare me bartës liste, Shqiprim Arifi. Listat e tyre përbëhen nga 20 kandidatë dhe synojnë të marrin …

Më shumë...

Bugajski: Tani është një moment i mirë që Kosova të bëjë thirrje për anëtarësim në NATO

Bugajski

Analisti i shquar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Janusz Bugajski, ka deklaruar se tani është një moment i mirë që Kosova të bëjë thirrje për anëtarësim në NATO. Duke folur për luftën në Ukrainë dhe situatën në rajonin e Ballkanit dhe më gjerë, ai ka deklaruar se nëse Ukraina …

Më shumë...

Ibrahimi: AKK është i shqetësuar për bashkëpunimin e komunave të Kosovës me nivelin qendror të qeverisjes

Sazan Ibrahimi

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi ka thënë se asociacioni që ai drejton ka shfaqur shqetësim për mos bashkëpunimin në mes komunave dhe nivelit qendror mbi hartimin e politikave që prekin kompetencat e nivelit lokal. “Derisa ka potencuar edhe qeverisjen njëvjeçare të kryeministrit duke e cilësuar si …

Më shumë...

Haxhiu: S’ka sigurime shëndetësore deri në vitin 2024,

Oda Amerikane mirëpret vendimin për shtyrjen e mbledhjes së premiumeve shëndetësore

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu ka deklaruar se deri në vitin 2024, nuk do të ketë sigurime shëndetësore. Ai ka deklaruar për “Ekonomia Online” se sipas programit legjislativ të Qeverisë plotësim-ndryshimi i Ligjit për sigurime shëndetësore është i planifikuar në fund të vitit 2022, çka …

Më shumë...

37 raste të reja të infektuara me virusin korona dhe 32 të shëruar

Shtatë raste të reja me virusion korona, një rast i vdekjes dhe 199 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar raportin e saj mbi gjendjen e pandemisë në vendin tonë gjatë 24 orëve të fundit. Nga ky raport mësohet se gjatë kësaj periudhe kohore, në vendin tonë nuk ka pasur asnjë viktimë të shkaktuar nga ky virus por ka pasur 37 raste të reja dhe …

Më shumë...

Papa Françesku ka vazhduar me thirrjet e tij për ndalimin e luftës para se ajo ta fshij njerëzimin nga historia

Papa Françesku po kërkon falje në Amerikën e Veriut për gjenocidin që Kisha Katolike u shkaktoi indigjenëve

Papa Françesku ka vazhduar me thirrjet e tij për ndalimin e luftës para se ajo ta fshij njerëzimin nga historia. Gjatë fjalimit të tij të së dielës, ai ka përkujtuar se ka kaluar më shumë se një muaj nga pushtimi i Ukrainës, që nga fillimi i kësaj lufte mizore dhe …

Më shumë...

Kyrylo Budanov: Rusia po tenton ta ndajë Ukrainën në dysh pasi ajo dështoi për ta marr nën kontroll tërë vendin

Kreu i Inteligjencës ushtarake të Ukrainës, Kyrylo Budanov ka paralajmëruar se Rusia do të bëjë përpjekje për ta ndar Ukrainën në dysh pasi ajo dështoi për ta marr nën kontroll tërë vendin. Ai ka theksuar më tutje se Rusia është duke u munduar për të një Kore të Veriut dhe …

Më shumë...