Fatmir Grejqevci

Kurti vlerëson lart konfirmimin e marrëveshjes që e kishte arritur Hashim Thaçi në Bruksel, para shumë vitesh

Albin Kurti: Do të këtë përkrahje institucionale, për të rritur cilësinë e jetës të personave me aftësi të kufizuar

Kryeministri, Albin Kurti e ka vlerësuar lart marrëveshjen e arritur në Bruksel për lëvizjen e qytetarëve të Kosovës dhe Serbisë. Ai ka deklruar për BBC se bisedimet ne Bruksel nuk kanë qenë të lehta por rezultatet janë të kënaqshme sepse tani kemi reciprocitet mes Kosovës dhe Serbisë, në kuptimin e …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë

Edi

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel të ndërmjetësuar nga bashkësia ndërkombëtare. Ai ka shkruar se është për t’u përshëndetur kjo marrëveshje dhe urojmë që të dyja palët të arrijnë drejt nivele më të larta të marrëveshjeve. “Lajm i bukur …

Më shumë...

Haradinaj: Dakordimi që të zbatohet marrëveshja e arritur në vitin 2011 shenjë e mirë e vetëdijësimit se marrëveshjet duhet të zbatohen

Ramush Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se marrëveshja e arritur për dokumentet tregon se është rritur vetëdija edhe për zbatimin e tyre. “Dakordimi që të zbatohet një marrëveshje për dokumentet, e arritur qysh në vitin 2011, është një shenjë e mirë e vetëdijësimit se marrëveshjet …

Më shumë...

Petkoviq: Marrëveshja për dokumentet nuk nënkupton njohje të Kosovës nga Serbia

Duke komentuar marrëveshjen për dokumentet të arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësim ndërkombëtar, zyrtari i lartë i Qeverinë së Serbisë, Petar Petkoviq ka deklaruar se kjo marrëveshje nënkupton njohje të Kosovës nga Serbia. Ai shtoi më tutje se kjo do të thotë se çdo qytetar i Serbisë …

Më shumë...

Ismet Jashar Jashari (16.4.1967 – 25. 8. 1998)

Ismet Jashar Jashari (16.4.1967 – 25. 8. 1998)

Në mesin e luftëtarëve të lirisë së Kosovës është shquar edhe Ismet Jashar Jashari, njëri ndër luftëtarët dhe komandantët më emblematikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai lindi në fshatin Orizare të Kumanovës më 16 prill të vitit 1967. Ishte i biri i Jashar Jasharit e i nënë  Nuries. Mësimet …

Më shumë...

Habib Bahti Zogaj (9.6.1973 – 25.8.1998)

Habib Bahti Zogaj (9.6.1973 – 25.8.1998)

Habib Zogaj u lind më 9.6.1973 në Lladroc të Malishevës. Babai, Bahtiu dhe nëna Fazilja, nga jeta e tyre bashkëshortore sollën në jetë pesë fëmijë: Agronin, Afrimin, Habibin, Ibadetën dhe Jetonin. Habibi, shkollën fillore e kreu në vendlindje me sukses të shkëlqyeshëm. Mësuesit dhe shokët e gjeneratës atë e kujtojnë …

Më shumë...

Afrim Isa Buçaj (6.2.1963 – 24.8.1998)

Afrim Isa Buçaj (6.2.1963 – 24.8.1998)

I shtrirë në një sipërfaqe relativisht të gjerë në territorin e Llapushës, në pjesën Juglindore të Rrafshnaltës së Maleve të Berishës, Lladrovci është një prej vend- banimeve më të njohura të kësaj treve, banorët e të cilit iu përgjigjen zërit të atdheut. Në mesin e atyre që me punën, luftën, …

Më shumë...

Gani Sheqir Kastrati (13.3.1975 – 24.8.1998)

Gani Sheqir Kastrati (13.3.1975 – 24.8.1998)

Në familjen e varfër fshatare, por atdhetare të Sheqir Kastratit të fshatit Nekoc, më 13 mars të vitit 1975 lindi Gani Kastrati. Shkollën fillore e mbaroi në Nekoc, ndërsa në vitin shkollor 1993-1994 regjistrohet në Gjimnazin e Drenasit ( ish Gllogoc), të cilin e kryen me sukses. Gjendja e rëndë …

Më shumë...

Nuhi Zejnullah Mazreku (21.4.1959 – 24.8.1998)

Nuhi Zejnullah Mazreku (21.4.1959 – 24.8.1998)

Njëri ndër ata luftëtar të lirisë që iu përgjigjen zërit të atdheut që në orët e para ishte edhe trimi nga Goriçi i Malishevës, Nuhi Mazreku. Familja e Nuhiut ishte një familje bujare dhe me traditë të pasur kombëtare dhe mu për këtë ajo iu kishte rënë në sy organeve …

Më shumë...

Paul Carney: Trupat britanike duhet të jenë në gjendje gatishmërie për luftë ndaj Rusisë

Duke folur për luftën në Ukrainë dhe mundësinë e zgjerimit të saj, Oficeri i Urdhrit në Britani, Paul Carney ka deklaruar se trupat britanike duhet të jenë në gjendje gatishmërie për luftë ndaj Rusisë. Ai ka shtuar më tutje se bota po përballet me realitete të reja, dhe se Britania …

Më shumë...

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq e quan bandë Policinë e Kosovës

Duke folur për takimin e 18 gushtit në Bruksel, presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq gjatë konferencës për medie theksoi se autoritetet e Kosovës, gjegjësisht kryeministri, Albin Kurti e ka paraqitur një propozim prej gjashtë pikave në takim. “Prishtina erdhi me idenë e diskutimit të një marrëveshjeje të përgjithshme prej gjashtë …

Më shumë...

Tahiri: Për shkak të paaftësisë së Qeverisë Kurti dhe Bordit të KEK-ut, Kosova humbi 56 milionë € për një muaj

Anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhafer Tahiri, ka vlerësuar se për shkak të paaftësisë së Qeverisë Kurti dhe Bordit të KEK-ut, Kosova ka humbur 56 milionë euro nga 19 korriku për energji. Ai ka shkruar se energji nuk po prodhohen në Bllokun A5 në KEK, nga 19 …

Më shumë...

Të arrestuarit në uzinën ushtarake në Gramsh, dyshohet se janë anëtar të shërbimit sekret ushtarak rus – GRU

Mediet në Shqipëri njoftojnë se ka dyshime se të arrestuarit në uzinën ushtarake në Gramsh, dyshohet se janë anëtar të shërbimit sekret ushtarak rus – GRU. Top Chanel njofton se Drejtoria e Antiterrorit në Policinë e Shtetit bashkë me shërbimet sekrete janë duke hetuar disa pista në lidhje me tre …

Më shumë...

Atletja e Shqipërisë, Luiza Gega është shpallur kampione e Evropës në garën e 3 mijë metrave me pengesa

Atletja e Shqipërisë, Luiza Gega është shpallur kampione e Evropës në garën e 3 mijë metrave me pengesa. Shpallja e saj kampione evropian në këtë disiplinë të atletikës është bërë në Munih të Gjermanisë. Distancën prej 3 mijë metrave me pengesa, atletja shqiptare, Luiza Gega e kaloi për 9 minuta …

Më shumë...

Ambasadorja amerikane, Juri Kim: Qëndrojmë me aleatin tonë deri në zbardhjen e fakteve

Yuri Kim:

Kundër sulmit ndaj dy efektivëve të ushtrisë së Shqipërisë në uzinën e armëve në Gramsh nga tre spiunë të dyshuar, 2 rus e një ukrainas, ka reaguar edhe ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Juri Kim. Ajo ka njoftuar se për këtë çështje, ka biseduar me ministrin …

Më shumë...

Sazonov: Ballkani gjithmonë ka qenë në qendër të ambicieve imperialiste ruse

Hulumtuesi dhe profesori në Akademinë Ushtarake të Estonisë, Vladimir Sazonov ka deklaruar se ashtu sikur shtetet e baltikut, edhe Ballkani, gjithmonë ka qenë në qendër të ambicieve imperialiste ruse. Gjatë një interviste për “The Geopost” ai ka thënë se Rusia përdor lëvizjet anti-evropiane, anti-BE, anti-NATO dhe bënë përpjekje të krijoj …

Më shumë...