Fatmir Grejqevci

Minatorët e kompanisë “Trepça” kanë paralajmëruar greva nëse deri të hënën nuk e marrin pjesën e mbetur të pagave

​Minatorët e Trepçës hyjnë në grevë si shkak i mosekzekutimit të pagave për muajin qershor

Minatorët e kompanisë “Trepça” kanë paralajmëruar greva nëse deri të hënën nuk e marrin pjesën e mbetur të pagave. Pakënaqësi me ndërmarrjen metalurgjike janë edhe praktikantët të cilëve nuk u është paguar praktika. “Jemi pajtuar që deri ditën e hënë të vazhdohet puna, por në rast se nuk kryhen obligimet, …

Më shumë...

Partitë në pushtet dhe opozita me vlerësime të ndryshme për masat e BE-së kundër Kosovës

Deputet të partive në pushtet dhe ata të opozitës kanë shfaqur mendime të ndryshme për të ardhmen e masave që Bashkimi Evropian i ka vendosur ndaj Kosovës. Deputetja nga radhët e Partisë Guxo, Jeta Statovci, ka thënë për KosovaPress, se ka sinjale nga Bashkimi Evropian se do të largohen masat …

Më shumë...

Njohësit e çështjeve ekonomike në vend kanë vlerësuar se puna e Qeverisë Kurti në ekonomi ka stagnuar

Pagat më të larta të vendit do t’ i ketë treshja: Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca më të ulëtat, shërbyesit civilë

Njohësit e çështjeve ekonomike në vend kanë vlerësuar se puna e Qeverisë Kurti në ekonomi ka stagnuar. Ata kanë thënë se premtimet e kësaj Qeveria kanë qenë më të mëdha sesa realizimet. Kryetari i Lidhjes së Bizneseve të Kosovës, Besart Dreshaj, ka thënë për Ekonomia Online se mjetet të cilat …

Më shumë...

Lajçak: Serbia dhe Kosova kanë hyrë në një fazë të re të dialogut

Miroslav Lajcak

Pas qëndrimit në Kosovë, përfaqësuesit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bashkimit Evropian, Francës, Gjermanisë dhe Italisë kanë qëndruar edhe në Serbi. Pas takimit të zhvilluar me autoritet më të larta të saj, emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka deklaruar se Serbia dhe Kosova kanë hyrë …

Më shumë...

Ish kryeministrit të Shqipërisë dhe ish liderit të PD-s-, Sali Berisha i janë caktuar masa tjera shtrënguese

Sali Berisha

Ish kryeministrit të Shqipërisë dhe ish liderit të Partisë Demokratike, Sali Berisha i janë caktuar masa tjera shtrënguese. Mediet në Shqipëri njoftojnë se atij i është bllokuar pasaporta si dhe i është caktuar masav “detyrim paraqitje”.  Top Channel ka njoftuar se kjo ndodhi pas arrestimit në aeroportin e Rinasit, Jamarbër …

Më shumë...

Bieber: Nëse kemi një qeveri serbe që bën heronj nga ata që sulmuan Policinë e Kosovës, kjo nuk është normalizim i marrëdhënieve

Florian Bieber

Njohësi i mirë i gjendjes në Ballkan dhe më gjerë, Florian Bieber ka vlerësuar se se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk mund të kthehet në dinamikën që ishte para konfliktit në Banjskë më 24 shtator dhe se situata në terren, e cila është më e keqe se një vit …

Më shumë...

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu është zotuar se do ta shkatërroj Hamasin

Kryeministri i Izraelit, B. Netanjahu, fajësoi rrjetin televiziv “Al Xhazira” për nxitje të dhunës në Jeruslaem

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu është zotuar se do ta shkatërroj Hamasin. Këtë zotim ai e ka bërë gjatë mbledhjes së sotme të kabinetit qeveritar, i cili u mbajt në Tel Aviv. Takimi është mbajtur në selinë e ushtrisë në Tel Aviv, dhe ka nisur me një minutë heshtje për …

Më shumë...

Nesër në Tiranë mbahet Samiti i Procesit të Berlinit

Nesër në Tiranë mbahet Samiti i Procesit të Berlinit, në të cilin do të marrin pjesë udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian. Në këtë takim, e kanë konfirmuar pjesëmarrjen, kancelari i Gjermanisë, Olaf Sholz dhe presidenti i Francës, Emanuel Makron. Pjesëmarrjen në këtë takim të nivelit më të lartë …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marr vendim ta dërgojnë në Mesdheun lindor edhe një aeroplanmbajtëse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marr vendim ta dërgojnë në Mesdheun lindor edhe një aeroplan mbajtëse tjetër. Duke folur për këtë vendim, Sekretari i Mbrojtjes amerikane, Lloyd Austin, njoftoi se grupi sulmues i avionëve USS Eisenhower do të urdhërohet të operojë në Mesdheun lindor, për t’iu bashkuar grupit sulmues …

Më shumë...

Mijëra palestinezë janë larguar nga veriu i Rripit të Gazës

Mijëra palestinezë janë larguar nga veriu i Rripit të Gazës, për shkak të frikës nga sulmi i pritshëm tokësor izraelit. Ndërkohë, Izraeli ka vazhduar me sulmet ajrore në atë zonë dhe tha se do të mbante dy rrugë të hapura për të lejuar njerëzit t’i shpëtonin rrezikut. Zëri i Amerikës …

Më shumë...

Gazeta autoritative “Le Monde” shkruan se sulmi Banjskë të Kosovës ishte i frymëzuar nga rasti i Krimesë në Ukrainë

Gazeta autoritative franceze “Le Monde” shkruan se sulmi i komandove serbe në fshatin Banjskë të Kosovë,s ishte i frymëzuar nga rasti i sulmit të Rusisë në Krime të Ukrainës. Kjo gazetë i ka kushtuar një artikull të sulmit të armatosur të grupeve terroriste serbe kundër Policisë së Kosovës në pjesën …

Më shumë...

Izraeli ka njoftuar se po bëhen përgatitjet përfundimtare për nisjen e sulmit nga toka, deti e ajri

Guterres, dënoi sulmin e Hamasit kundër Izraelit, por shprehet thellësisht i shqetësuar me rrethimin e plotë që ka bërë Rripit të Gazës

Izraeli ka njoftuar se po bëhen përgatitjet përfundimtare për nisjen e sulmit nga toka, deti e ajri kundër Hamasit në Rripin e Gazës. Izraeli është duke kryer përgatitje për një ofensivë tokësore në Rripin e Gazës të kontrolluar prej Hamasit, pasi u ka kërkuar palestinezëve që jetojnë në atë territor …

Më shumë...

Blakaj: Gjykimi i krimeve të luftës në mungesë të realizueve të tyre, është jo efikas

Bekim Blakaj thotë se nuk është humane të dënohen kriminelët serbët në mungesë, pasi u shkelen të drejtave e tyre njerëzore (!)

Drejtori i Fondit për të Drejtën Humanitare, Bekim Blakaj ka thënë se gjykimi i krimeve të luftës në mungesë të realizueve të tyre, është jo efikas. Ai ka shtuar më tutje se edhe nëse dikush dënohet në mungesë, sipas ligjit, në momentin që ai arrestohet për të vuajtur dënimin, ai ka …

Më shumë...

Mesiq: Sulmi në fshatin Banjskë të Kosovës ishte i përgatitur nga disa institucione të Serbisë

Stipe Mesic

Ish presidenti I Kroacisë, Stipe Mesiq ka vlerësuar se sulmi në fshatin Banjskë të Kosovës ishte i përgatitur nga disa institucione të Serbisë. Ai ka shtuar më tutje se reagime i Policisë së Kosovës ishte i matur, profesional dhe parandalues dhe për këtë, duhet përgëzuar. “Pra, kur një ditë të …

Më shumë...

Gjatë pjesës së parë të këtij viti, 60 pjesëtar të Policisë së Kosovës kanë dhenë dorëheqje

Policisa

Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovë, Imer Zeqiri ka vlerësuar se është shqetësues fakti se dhjetëra pjesëtar të Policisë së Kosovës kanë dhënë dorëheqje nga ky institucion i rëndësishëm për ruajtje e rendit dhe sigurisë. Ai ka thënë se Policia e Kosovës ka treguar rezultate mbresëlënëse në vazhdimësi dhe …

Më shumë...

Hossein Amirabdollahian: Nëse përfshihet Hezbullahu në luftime, mund të ketë zgjerim të luftës

Ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amirabdollahian, ka paralajmëruar se nëse përfshihet grupi “Hezbullah” i Libanit në luftime në Izrael, atëherë mund të ketë zgjerim të luftës. Ai i ka bërë thirrje Izraelit që t’i ndalë sulmet në Gaza, sepse mandej mund të përfshihet edhe Hezbullahu dhe se lufta mandej …

Më shumë...