Fatmir Grejqevci

Shumicës së komunave do të ju zvogëlohet buxheti për investime kapitale

Asociacioni i Komunave të Kosovës ka reaguar lidhur me Projektligjin për Pagat, të cilin e ka publikuar Qeveria

Duke komentuar buxhetin e vendit tonë për vitin e ardhshëm si dhe për planifikimin për shpenzimin e tij gjatë vitit 2024, Asociacioni i Komunave të Kosovës ka konstatuar se shumicës së komunave do të ju zvogëlohet buxheti për investime kapitale. 22 komuna do të kenë buxhet më të vogël për …

Më shumë...

Forcat izraelite i kanë vra tetë palestinezë në Bregun Perëndimor

Dardan Molliqaj: Mbështetja e bombardimeve që Izraeli po shkakton ndaj popullatës civile janë akte të një padrejtësie historike

Autoritet palestineze kanë njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, forcat izraelite i kanë vra tetë palestinezë në Bregun Perëndimor. Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se pesë palestinezë u vranë në bastionin militant, Xhenin, derisa tre të tjerë u vranë në zona të ndryshme të Bregut Perëndimor prej mëngjesit të …

Më shumë...

Ekonomistët kanë kritikuar qasjen e Qeverisë Kurti për shpenzimin e buxhetit

Pagat më të larta të vendit do t’ i ketë treshja: Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca më të ulëtat, shërbyesit civilë

Njohësit e fushës së ekonomisë e kanë kritikuar qasjen e Qeverisë Kurti për shpenzimin e buxhetit të Kosovës. Ata kanë thënë se planifikimi i shumës më të madhe të mjeteve për subvencionim dhe shuma më e vogël për investime kapitale, është qasje e gabuar. Qeveria Kurti ka planifikuar që vlera …

Më shumë...

Ramadani: Serbia është duke bërë çmos që të krijojë grupe të armatosura dhe të struktura paramilitare serbe në Kosovë

Burim Ramadani

Njohësi i fushës së sigurisë, Burim Ramadani ka konstatuar se Serbia është duke bërë çmos që të krijojë grupe të armatosura dhe të struktura paramilitare serbe në Kosovë. Ai ka theksuar më tutje se Beogradi zyrtar po synon që të nxisë një kryengritje të armatosur në Kosovë. Gjatë intervistës për …

Më shumë...

Policia ka njoftuar për numrin e aksidenteve gjatë 24 orëve të fundit

Policisa

Policia ka njoftuar për numrin e aksidenteve gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Në raport thuhet se gjatë kësaj periudhe kohore, janë evidentuar 79 aksidente, në 24 prej të cilave ka pasur edhe njerëz të lënduar ndërsa në 55 të tjera vetëm dëme në automjete. Po ashtu njoftohet …

Më shumë...

Çanak: Serbët po armatosen përmes Kishës Ortodokse Serbe

Nenad Canak

Politikani, Nenad Çanak ka tërhequr vërejtjen se serbët janë duke u armatosur nëpërmjet Kishës Ortodokse Serbe. Ai ka shkruar se shtetet në të cilat po hyn armatimi janë Bosnja e Hercegovina, Kosova dhe Mali i Zi. “Në Bosnjë dhe Hercegovinë, kontrabanda e armëve për kampet terroriste ruse të Dodikut kalon …

Më shumë...

Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti ka bërë një varg kritikash për Fondin Sovran

Avdullah Hoti: Dialogu të zhvillohet në Bruksel dhe Uashington dhe jo nëpër skuta e hotele të plazheve siç po dialogon Kurti

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë një varg kritikash për Fondin Sovran. Ai ka renditur vërejtjet e tij dhe problemet kryesore që thotë se shkakton Ligji për themelimin e këtij Fondi. Njohësi i ekonomisë, Avdullah Hoti ka shkruar se ky fond dëmton konkurrencën, investimet private, ndërmarrjet …

Më shumë...

Lumir Abdixhiku është rizgjedhur kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Në Pallatin e Rinisë në Prishtinë po vazhdon të mbahet Kuvendi i 10 zgjedhor i Lidhjes Demokratike të Kosovës. Pjesëmarrësit në këtë kuvend, vendosën në mënyrë unanime që kryetar i kësaj partie të vazhdon të jetë kryetari aktual i saj, Lumir Abdigjiku. Për rizgjedhjen e tij në pozitën më të …

Më shumë...

Lidhja Demokratike e Kosovës po e mban Kuvendin e 10 zgjedhor

Lidhja Demokratike e Kosovës po e mban Kuvendin e 10 zgjedhor të saj. Punimet e Kuvendit kanë nisur me fjalimin e kryetarit aktual, Lumir Abdixhikut. Gjatë fjalimit para të pranishmëve, ai falënderoi të gjithë qytetarët që kanë kontribuar për fuqizimin e kësaj partie. “Në emër të gjithë juve, gjithë anëtarësisë …

Më shumë...

Kurti: Që komuniteti serb të marrë pjesë në zgjedhjet në Serbi duhet të ketë një marrëveshje të veçantë

Kryeministri, Albin Kurti njofton se do të rritet numri i inspektorëve të tregut nga 15 sa janë aktualisht në 42 inspektorë

Kryeministri, Albin Kurti ka thënë se që komuniteti serb të marrë pjesë në zgjedhjet në Serbi duhet të ketë një marrëveshje të veçantë, bazuar në sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës. Në letrën që ai i ka kthyer shefit të misionit të OSBE-së në Kosovë, Michale Davenport, ka shkruar se kërkesa …

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg vjen nesër për vizitë në vendin tonë

Jens Stoltenberg

Nesër vjen për vizitë në vendin tonë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Ai do të pritet në takime nga autoritetet më të larta të vendit, kryetarja, Vjosa Osmani dhe kryeministri, Albin Kurti. Në njoftimet e NATO-s thuhet se “Sekretari i Përgjithshëm do të vazhdojë udhëtimin e tij në …

Më shumë...

SHBA: Agresioni i Rusisë në Ukrainë vë në pah rëndësinë e punës së Uashingtonit për të ndihmuar shtetet e Ballkanit Perëndimor

DASH

Pas deklaratës së presidentit të Ukrainës, Volodimir Zelenski, se Moska dëshiron të nxisë konflikt në Ballkanin Perëndimor, zyrtar të Departamentit të Shtetit kanë thënë se agresioni i Rusisë në Ukrainë vë në pah urgjencën dhe rëndësinë e punës së Uashingtonit për të ndihmuar shtetet e Ballkanit Perëndimor. Zëdhënësi i Departamentit …

Më shumë...

Erdogan: Turqia do të bëjë përpjekje për të rindërtuar infrastrukturën e shkatërruar, spitalet dhe shkollat në Rripin e Gazës

Turqia

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan ka thënë se Turqia do të bëjë përpjekje për të rindërtuar infrastrukturën e shkatërruar, spitalet dhe shkollat në Rripin e Gazës. “Nëse arrihet armëpushim, ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të kompensuar shkatërrimin e shkaktuar nga Izraeli. Si Turqi, ne e …

Më shumë...

Elshani: Gjendja në veri është e qetë dhe e sigurt

Mitrovica Veriore dhe Zveçani futën në karantinë, reagon Thaçi, thotë kjo është papërgjegjshmëri e Qeverisë së Kosovës

Pas raportimeve për eksplodime në pjesën veriore të Mitrovicës, zëvendësdrejtori i Policisë për rajonin e Veriut, Veton Elshani ka deklaruar se gjendja në veri është e qetë dhe e sigurt. “Ka pas informacione që në Mitrovicë të Veriut kanë qenë dy detonime, por policia konfirmon se ne jemi në qytet …

Më shumë...

Tahiri: Drafti i statutit të Asociacionit i pranuar nga kryeministri Kurti është i dëmshëm për Kosovën

Analistët: Lista Serbe u kthye në institucionet e Kosovës për shkak të asociacionit si dhe për mos ta humbur mandatin

Shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka konstatuar se drafti i statutit të Asociacionit i pranuar nga kryeministri, Albin Kurti është i dëmshëm për Kosovën. Ai ka thënë për Kosovapres se nga drafti që kanë parë dhe që është më i përafërt me draftin origjinal …

Më shumë...

Sindikatat kanë deklaruar se janë tejet të zhgënjyera nga mënyra se si po i trajton Qeveria Kurti

Sindikatat kanë deklaruar se janë tejet të zhgënjyera nga mënyra se si po i trajton Qeveria Kurti. Drejtues të tyre kanë përkujtuar se gjatë kohës sa Vetëvendosja ka qenë në opozitë, ato gjithmonë kanë gjetur përkrahje ndërsa tani që kjo parti është në pushtet, po i keqtrajton. Përfaqësuesi i Shoqatës …

Më shumë...