leoni

Fatmir Grejqevci

KFOR-i ka bërë të ditur se ndodhen në Banjskë dhe se janë të gatshëm të përgjigjen nëse shfaqet nevoja

KFOR-i ka bërë të ditur se janë në gjendje gatishmërie dhe të gatshëm për të intervenuar nëse shfaqet nevoja. Në komunikatën e lëshuar, KFOR-i ka njoftuar se janë në bisedë me Bashkimin Evropian, institucionet e Republikës së Kosovës dhe komandantin e ushtrisë serbe për të gjetur sa më parë një …

Më shumë...

Gjermania ka dënuar ashpër sulmin ndaj policisë së Kosovës në veri dhe ka kërkuar që kriminelët të sillen para drejtësisë

Peter Bayer: Anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin Evropian nuk do të jetë i mundur pa njohjen e Kosovës

Gjermania ka dënuar ashpër sulmin ndaj policisë së Kosovës në veri dhe ka kërkuar që kriminelët të sillen para drejtësisë. “Ne dënojmë sulmin e tmerrshëm ndaj Policisë së Kosovës në termat më të ashpër të mundshëm. Mendimet tona janë me familjen e oficerit të vrarë dhe të plagosurit rëndë. Grupet …

Më shumë...

Giovanni Pietro Barbano: EULEX është i gatshëm për të përkrahur institucionet e Kosovës në masën maksimale

Shefi i EULEX-it, Giovanni Pietro Barbano, ka thënë se është i tmerruar nga sulmi i të dielës në veri të Kosovës. Ai ka shkruar se misioni që ia drejton është i gatshëm për të ofruar përkrahje maksimale për institucionet e Kosovës. “Ngushëllimet më të thella për familjen e zyrtarit policor …

Më shumë...

Është arrestuar një nga anëtarët e grupit kriminel të armatosur

Burime nga vendi i ngjarjes i kanë thënë Radios Kosova e Lirë se është arrestuar një nga anëtarët e grupit kriminel të armatosur. Po ashtu njoftohet se janë duke vazhduar shkëmbime zjarri mes dhjetëra pjesëtarëve të grupit kriminal të armatosur dhe pjesëtarëve të Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës. Kohë …

Më shumë...

Policia e Kosovës ka njoftuar se një anëtar i grupit kriminal të armatosur është vrarë

Policia e Kosovës ka njoftuar se një anëtar i grupit kriminal të armatosur është vrarë. Gjithashtu ka njoftuar se situata brenda dhe jashtë Manastirit të Banjskas është e tensionuar dhe se grupet e armatosura po vazhdojnë të shtiejnë me armë të rënda të zjarrit. “Sulmuesit profesional në numër të konsiderueshëm, …

Më shumë...

Burime nga terreni kanë thënë për Radion Kosova e Lirë se dhjetëra kriminelë të armatosur janë vë nën rrethim

Burime nga terreni kanë thënë për Radion Kosova e Lirë se Njësia Speciale e Policisë së Kosovës ia kanë dalur t’i bllokojnë dhjetëra pjesëtarë të armatosur që kanë sulmuar sot Policinë e Kosovës. Ata janë të armatosur me armë të rënda, mjete të blinduara, snajperë dhe armë tjera të kalibrit …

Më shumë...

Autoritetet më të larta të Shqipërisë kanë thënë se Shqipëria do të jetë përherë në krah të Kosovës

Autoritetet më të larta të Shqipërisë, presidenti, Bajram Begaj dhe kryeministri, Edi Rama kanë thënë se Shqipëria do të jetë përherë në krah të Kosovës. Presidenti, Bajram Begaj ka thënë se sulmi i armatosur kundër Policisë së Kosovës është cenim i rëndë i rendit dhe sigurisë të Kosovës. “Dënoj me …

Më shumë...

Policia e Kosovës ka vënë nën rrethim grupet e armatosura që sulmuan sot policinë në pjesën veriore të vendit

Policia e Kosovës ka vënë nën rrethim grupet e armatosura që sulmuan sot policinë në pjesën veriore të vendit. Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Fehmi Hoti njoftoi se ende ka shkëmbime zjarri por personat që kanë sulmuar Policinë e Kosovës janë nën rrethim. “Deri më tani që kemi informacione zyrtare …

Më shumë...

Kisha Ortodokse Serbe ka pranuar se një mjet i blinduar ka hyrë me forcë brenda oborrit të Manastirit të Banjskës

Kisha Ortodokse Serbe ka pranuar se një mjet i blinduar ka hyrë me forcë brenda oborrit të Manastirit të Banjskës. Në reagimin e saj thuhet se persona të maskuar dhe të armatosur po lëvizin nëpër hapësirën e këtij manastiri. “Ky është një incident i rëndë me implikime potencialisht të gjera. …

Më shumë...

Sejdiu: Lufta speciale e Serbisë kundër Kosovës tash po hynë në një fazë të re

Fatmir Sejdiu

Kundër sulmit të Policisë së Kosovës në pjesën veriore të vendi është dënuar edhe nga ish kryetari i Kosovës, Fatmir Sejdiu. Aika paralajmëruar se lufta speciale e Serbisë kundër Kosovës tash po hynë në një fazë të re. ”Vrasja sotme e Afrim Bunjakut, rreshter i Policisë së Kosovës nuk mund …

Më shumë...

Schneeberger: Kështu ndodh kur qetëson Vuçiqin dhe luftën kundër krimit e quan provokim dhe e dënon

Kundër sulmit të organizuar prej grupeve kriminale ndaj Policisë së Kosovës ka reaguar edhe këshilltarja e Bashkimit Evropian, Kati Schneeberger. Ajo ka drejtuar kritika ndaj qasjes së faktorit ndërkombëtar në raport me Serbinë, të cilën vazhdojnë ta ledhatojnë në vazhdimësi. Ajo ka theksuar se është koha për ta mbrojtur popullin …

Më shumë...

Ambasada amerikane ka dënuar ashpër sulmin ndaj Policisë së Kosovës dhe ka kërkuar sjelljen e autorëve para drejtësisë

Iniciativa e Vetëvendosjes për mbajtjen e seancës për Ndryshimin e Ligjit të Zgjedhjeve stopohet nga Ambasada Amerikane

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë ka dënuar ashpër sulmin ndaj Policisë së Kosovës dhe ka kërkuar sjelljen e autorëve të këtij krimi para drejtësisë. Ambasadori, Xhek Hovenier ka thënë se Policia e Kosovës ka përgjegjësi të plotë dhe legjitime për zbatimin e ligjit në Kosovë. …

Më shumë...

SHSKUK ka bërë të ditur se është ngritur gjendja e gatishmërisë në institucionet shëndetësore të Kosovës

Shërbimi Spitalor, Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK), ka bërë të ditur se është ngritur gjendja e gatishmërisë në institucionet shëndetësore të Kosovës si pasojë e zhvillimeve të fundit në pjesën veriore të vendit. “Pas ngjarjeve të ndodhura në Leposaviq, Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka ngritur gjendjen e …

Më shumë...

Krasniqi: Në këtë moment të dhembjes, qëndrojmë të bashkuar në përkrahje të policëve tanë

Memli Krasniqi thotë së shumë shpejt do të votohet propozimi për Tribunalin për krimet serbe në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka shkruar se është i tronditur nga lajmi për vrasjen e zyrtarit të Policisë së Kosovës, dhe plagosjen e tjetrit, sot në pjesën veriore të Kosovës. “Sot, në këtë moment të dhembjes, qëndrojmë të bashkuar në përkrahje të policëve tanë, të cilët, …

Më shumë...

Mblidhet Këshilli i Sigurisë së Kosovës

Qeveria e Kosovës vlerëson se raporti i Bankës Botërore është plotësisht i pa vërtetë dhe i pa bazuar

Gjendja e rënduar për shkak të sulmit të armatosur nga grupe të organizuara kundër Policisë së Kosovës në pjesën veriore të vendit, ka bërë që të thirret mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës. Kjo mbledhje është konfirmuar nga kryeministri, Albin Kurti. Autoritet më të larta të vendit, kryetarja, Vjosa …

Më shumë...

Policia e Kosovës dhe KFOR-i kanë shtuar praninë në vendin ku ndodhi sulmi i armatosur

Policia e Kosovës dhe KFOR-i kanë shtuar praninë në rrugën Mitrovicë – Leposaviq, përkatësisht në afërsi të Banjskës. Shtimi i pranisë së tyre është bërë pas sulmit të armatosur kundër Policisë së Kosovës, gjatë të cilit është vrarë rreshteri, Afrim Bunjaku dhe një tjetër është plagosur derisa po i kundërviheshin …

Më shumë...