leoni

Fatmir Grejqevci

Gërxhaliu: Buxheti për vitin 2024 ka vlerë më të vogël se i vitit 2023

Eksperti i ekonomisë, Safet Gërxhaliu ka vlerësuar se buxheti i Qeverisë Kurti për vitin 2024, më shumë është zgjedhor sesa zhvillimor. Ai ka deklaruar se fakti që sot Qeveria aktuale e ka shumicën, është ditë që ky ligj do të kalojë, mirëpo ky buxhet nuk mund të jetë zhvillimor, është …

Më shumë...

Tahiri: Rritja e kostos së jetës është problemi kryesor i secilit qytetarë të Kosovës

Besnik Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka drejtuar kritika në adresë të Qeverisë Kurti të cilën e ka akuzuar për skandale të shumta. Ai ka thënë se gjatë kësaj qeverie, problemi kryesor i secilit qytetarë të Kosovës është kostoja e jetës. “Sipas informatave që …

Më shumë...

GAP: Qeveria ka ndarë më shumë mjete për komunat e udhëhequra nga Vetëvendosje

Pagat më të larta të vendit do t’ i ketë treshja: Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca më të ulëtat, shërbyesit civilë

Instituti GAP ka konstatuar se ashtu sikur vitet tjera, Qeveria Kurti edhe këtë vit më shumë mjete ka ndarë për komunat e udhëhequra nga partia Vetëvendosje. Në raportin e këtij instituti thuhet se “se ngjashëm me vitin e kaluar, edhe këtë vit, qeveria ka ndarë më shumë mjete për komunat …

Më shumë...

Guterres: Besueshmëria e Këshillit të Sigurimit është dëmtuar pas vetos të armëpushmit nga e ShBA-së

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Komebeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka thënë se mos votimi i rezolutës për ndaljen e luftimeve në Gaza, nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka dëmtuar autoritetin e këpsaj organizate më të madhe ndërkombëtare. Gjatë fjalës në Doha të Katarit, ai shtoi …

Më shumë...

Tedros Adhanom Ghebreyesus: Sistemi shëndetësor i Gazës është gjunjëzuar

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka alarmuar se sistemi shëndetësor i Gazës është gjunjëzuar. Ai ka theksuar më tutje se ndikimi i konfliktit në shëndetësi, është katastrofik dhe se sistemi shëndetësor i Gazës është në gjunjë dhe po shembet. Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros …

Më shumë...

Utulash: Situata në veri e qetë, por ende e brishtë

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Ozkan Utulash ka vlerësuar se gjendja në pjesën veriore të Kosovës është e qetë por ende e brishtë. “NATO është fuqishëm e përkushtuar për sigurinë në Kosovë dhe KFOR-i do të qëndrojë për aq kohë sa të jetë e nevojshme, në përputhje me mandatin tonë të …

Më shumë...

Policia ka njoftuar se në pjesën veriore të Kosovës është arrestuar një zjarrvënës

Policia e Kosoves

Policia ka njoftuar se në pjesën veriore të Kosovës është arrestuar një person për zjarrëvënie të qëllimshme një lokali në qytetin e Zubin Potokut. Zjarrëvënia ka ndodhur gjatë orëve të mbrëshme të së shtunës ndërsa arrestimi është bërë disa orë më vonë, të dielen në mëngjes. Nga raporti I policies …

Më shumë...

Begaj: Të drejtat e njeriut janë ideal i përbashkët për të cilin luftojnë të gjithë popujt

Bajram Begaj: Kosova dhe Serbia të kthehen sa më shpejt në tryezën e dialogut dhe në zbatimin e marrëveshjeve

Kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj ka vlerësuar lart dokumentin e të drejtave të njeriut dhe ka shkruar se ky dokument themelor ka shënjuar historinë e të drejtave të njeriut. “Deklarata e të Drejtave të Njeriut është ideali i përbashkët, për të cilin luftojnë ta arrijnë të gjithë popujt dhe kombet, …

Më shumë...

Në qytetin Kan Jounis në jug të Rripit të Gazës po zhvillohen luftime të ashpra

Në qytetin Kan Jounis në jug të Rripit të Gazës po zhvillohen luftime të ashpra. Ato kanë nisur mbrëmë dhe kanë vazhduar edhe gjatë orëve të mëngjesit të sotëm. Radio Evropa e Lirë njofton se këto luftime vazhduan pasi Izraeli e vazhdoi ofensivën tokësore falë vendimit të Shteteve të Bashkuara …

Më shumë...

Vazhdon rritja e numrit të rasteve të dhunës në familje

Ish-drejtori i Qendrës për Punë Sociale në Prishtinë, Vebi Mujku, tha se sipas statistikave në Kosovë për çdo vit ka rritje për 20 për qind të rasteve të dhunës në familje. “Rastet e dhunës pothuaj se statistikisht për çdo vit rriten rreth 20 për qind nga viti në vit, që …

Më shumë...

Që nga janari e deri në fillim të dhjetorit, Klinika e Gjinekologjisë ka pasur 7 mijë e 253 lindje

Drejtori i Klinikës së Gjinekologjisë, Zef Ndrejaj ka thënë se nga janari e deri në fillim të dhjetorit të këtij viti, në këtë klinikë ka pasur 7 mijë e 253 lindje, prej tyre, 3 mijë e 675 meshkuj dhe 3 mijë 787 femra. “Duke marr për bazë me numrin e …

Më shumë...

Partitë opozitare kanë vlerësuar se Qeveria Kurti e ka dëmtuar subjektivitetin e Kosovës në arenën ndërkombëtarë

Partitë opozitare, kanë vlerësuar se Qeveria Kurti e ka dëmtuar subjektivitetin e Kosovës në arenën ndërkombëtarë. Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ariana Musliu–Shoshi, ka thënë për Ekonomia Online se Kosova gjendet në një pozitë më të dëmshme përgjatë 20 vjeçarit. Ajo ka theksuar më tutje se përgjatë kësaj qeverie, …

Më shumë...

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut. Deklarata Universale për të Drejtat e Njeriut, është miratua në 10 dhjetor të vitit 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara. Pas miratimit të kësaj deklarate, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ftoi të gjitha shtetet anëtare që …

Më shumë...

Presidenti Erdogan e ka akuzuar botën perëndimore se ka mbajt qëndrim barbar ndaj luftës mes Izraelit dhe Hamasit

Turqia

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan e ka akuzuar botën perëndimore se ka mbajt qëndrim barbar ndaj luftës mes Izraelit dhe Hamasit. Gjatë fjalimit të tij në Stambolli, një ditë para 75 vjetorit të Deklaratës Universale për të Drejtave e Njeriut, ai theksoi se Izraeli ka kryer masakra dhe mizori …

Më shumë...

Kryekuvendari Konjufca ka thënë se BE-ja ka bërë një hap të gabuar me propozimin e saj për AKS

Glauk Konjufca i ka reaguar edhe deputetit tjetër të Vetëvendosjes, Gramos Agusholli, lidhur me komunitetin horr, LGBT+

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca e ka vlerësuar hap të gabuar të Bashkimit Evropian propozimin e draftit për krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe. Ai ka theksuar më tutje se nuk i ka takuar BE-së ta propozojë një projekt-statut të tillë dhe ka shtuar rendi normal i gjërave është që …

Më shumë...

Zyra e Presidencës ka njoftuar se kryetarja Osmani është takuar me presidentin e Kenias, William Ruton

Zyra e Presidencës ka njoftuar se kryetarja, Vjosa Osmani është takuar me presidentin e Kenias, William Ruton. Gjatë takimit mes tyre është biseduar për raportet dypalëshe Kosovë-Kenia si dhe zhvillimin e mëtejmë të tyre. “Presidentja Osmani ka theksuar se thellimi i raporteve në mes të dy shteteve është në të …

Më shumë...