Fatmir Grejqevci

Zyberaj: Në ambientet e Kalasë së Tiranës është hapur ekspozita “Nga nëntorët vijmë në nëntorë shkojmë”

Drejtori i Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës, Bedri Zyberaj ka njoftuar se në ambientet e Kalasë së Tiranës të hapim ekspozitën ,, Nga nëntorët vijmë në nëntorë shkojmë”. Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave e Shqipërisë dhe Kalaja e Tiranës përsëri bashkë në aktivitet! …

Më shumë...

Nesër në vendin tonë vjen për vizitë presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor

Nesër në vendin tonë vjen për vizitë presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor. Ai do të pritet në takime nga autoritetet më të larta të vendit tonë, nga kryetarja, Vjosa Osmani dhe kryeministri, Albin Kurti dhe nga komandanti I KFOR-it,  Ferenc Kajari Gjatë qëndrimit në Kosovë, presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor …

Më shumë...

IKSHPK: Në 24 orët e fundit nuk është regjistruar asnjë viktimë nga COVID-19

IKSHPK

Duke u bazuar në të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë ka publikuar raportin për gjendjen e pandemisë gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Në të thuhet se gjatë 24 orëve, nuk ka pasur asnjë viktimë të shkaktuar nga virusi korona. Ndërkohë …

Më shumë...

Vende anekënd botës janë shqetësuar nga varianti i ri i virusit korona – Omicron

Numri i të infektuarve në botë me virusin korona prej fillimit të pandemisë e deri tani ka arritur në 250 milionë

Përhapja e variantit të ri të virusit korona – të cilin shkencëtarët e kanë pagëzuar “Omicron” ka shqetësuar qeveritë dhe ekspertët shëndetësor të vendeve anekënd botës. Ekspertët kanë thënë që ky variant i ri i virusit korona është dukshëm më infektues dhe kjo mund të bëjë që të kemi një …

Më shumë...

Abdigjiku: Në këtë datë e ditë historike, ne kujtojmë përpjekjet e shqiptarëve ndër shekuj për shtet

Lumir Abdixhiku: Për gjashtë muaj në menaxhimin e pandemisë e kemi qeverisjen më të dobët në rruzullin tokësor

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka uruar qytetarët për festat e 28 Nëntorit. Ai ka shkruar se Në këtë datë e ditë historike, ne kujtojmë përpjekjet e shqiptarëve ndër shekuj për shtet, për liri e për avansim shoqëror mes popujsh të tjerë. “28 nëntori para se të …

Më shumë...

Krasniqi: 28 Nëntori është festë shumëdimensionale për shqiptarët

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka vizituar godinën e Lidhjes Shqiptare të Prizrenin nga ku ka uruar për festat e 28 Nëntorit. “Rilindasit ishin vizionarë që punuan parreshtur për të ringjallur vetëdijen çlirimtare të trashëgimisë së Skënderbeut, vetëdije politike e kombëtare që u materializua pikërisht këtu në …

Më shumë...

The Guardian: Pabarazia e vaksinave- në vendet e pasura skadojnë, në vendet e varfra njerëzit po vdesin nga mungesa e tyre

Gazeta autoritative e Britanisë së Madhe, The Guardian ka publikuar një artikull kritik ndaj botës perëndimore gjatë kohës së pandemisë. Në këtë artikull thuhet se pandemia ka vënë në pah pabarazinë e madhe në mes vendeve të pasura dhe të varfra sa i përket trajtimit të njerëzve me vaksina. Në …

Më shumë...

Haradinaj: Mirënjohje të përjetshme për prijësit themeltarë të shtetit shqiptar që lartësuan vlerat dhe idealet kombëtare

Ramush Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka vlerësuar lart festën e shumëfisht kombëtare, 28 nëntorin. Ai ka shkruar se ndërtimi i linjës hekurudhore Kosovë-Shqipëri, mbrojtja e përbashkët ushtarake Kosovë – Shqipëri dhe shtetësia shqiptare, janë tri objektiva me të cilat shënojmë Festat e Nëntorit. “Mirënjohje të përjetshme …

Më shumë...

Jashari: Është obligim institucional e moral i të gjithë neve që të jemi më afër njëri-tjetrit e që bashkë ta ndërtojmë shtetin

Me rastin e festës emblematike të kombit tonë, kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari i shoqëruar me bashkëpunëtorë, kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz, për nder të 28 Nëntorit. Pas nderimeve që ju ka bërë vendit ku prehen dëshmorët e kombit që ranë në altarin e atdheut gjatë luftimeve …

Më shumë...

Sot varrosen dy nxënësit e vrarë të premten në Gllogjan gjatë kthimit nga shkolla në shtëpi

Sot varrosen dy nxënësit e vrarë të premten në Gllogjan gjatë kthimit nga shkolla në shtëpi

Sot varrosen dy nxënësit e vrarë të premten në Gllogjan gjatë kthimit nga shkolla në shtëpi. Nxënësit, Genta Florim Mustafaj dhe Ledion Beqë Hamzaj u vranë nga të shtënat me armë në autobusin me të cilin po udhëtonin nga Deçani për në shtëpitë e tyre. Nga ky sulm brutal i …

Më shumë...

Shkencëtarët po diskutojnë për masat që duhet ndërmarr për t’u përballur me variantin e ri të virusit korona – Omikron

IKSHPK njofton se janë konfirmuar 48 raste të reja me virusin korona ndërsa sot janë shëruar 5 pacientë

Pas shfaqjes së variantit të ri të virusit korona – Omicron, Shkencëtarët po diskutojnë për masat që duhet ndërmarr për tu përballur me të pasi ky po llogaritet se po përhapet dukshëm më shumë se varianti i parë i virusit korona. Rastet e reja të të infektuarave me virusin omikron …

Më shumë...

Vjosa Osmani e Albin Kurti kanë nisur ditën me homazhe në Prekaz

Kryetarja, Vjosa Osmani e kryeministri Albin Kurti, kanë nisur ditën me homazhe në Kompleksin Memorial, në Prekaz. “Jemi këtu sot më 28 nëntor, për të nderuar sakrificën e brezave të shumtë, e cila kulmoi me shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë në vitin 1912, por vazhdoi edhe me shumë sakrifica të …

Më shumë...

Anthony Blinken: Shqipëria është shtet mik, partner dhe aleat i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Antony Blinken

Me rastin e 109 vjetorit të pavarësisë, Sekretari amerikan i shtetit Anthony Blinken ka uruar Shqipërinë duke theksuar se ajo është një vend mik, partner dhe aleat i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. “Në emër të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përgëzoj popullin e Shqipërisë për festimin e 109-vjetorit të …

Më shumë...

Nuk ka tregues për sulme terroriste por përpjekje për krijim të panikut

Policisa

Duke komentuar paralajmërimet alarmante të portaleve të shumta që propagandonin për mundësinë e sulmeve terroriste në qendra të mëdha tregtare, ekspert të sigurisë kanë thënë se nuk ka tregues për sulme terroriste por përpjekje për krijim të panikut. Edhe zyrtar të institucioneve të sigurisë së Kosovës kanë deklaruar se nuk …

Më shumë...

PSD-ja ka ftuar kryeministrin Albin Kurti që të votojë në referendumin për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

PSD

Zyrtar të Partisë Social Demokrate kanë ftuar kryeministrin, Albin Kurti që të votoj[ në procesin e referendumit që do të nis sot në sheshin “Skenderbeu” afër godinës së kryeministrisë. Anëtari i Partisë Socialdemokrate, Nol Nushi ka njoftuar se i ka dërguar mesazh privat dhe e-mail zyrtar kryeministrit të Kurtit që …

Më shumë...

Mimoza Hekuran Suli: Nga Tirana, Prishtina e Shkupi shqiptar, presim që të bëhen bashkë për ta rikthyer dinjitetin tonë kombëtar

Arbanë Qeriqi-Gashi: Intervistë me Mimoza Hekuran Sulin, motra e Dëshmorit të Kombit, Astrit Suli

Motra e dëshmorit të kombit nga Shqipëria të rënë në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Astrit Sulit, Mimoza Hekuran Suli i ka deklaruar Radios Kosova e Lirë se familjet e dëshmorëve dhe populli shqiptar pret nga Tirana e Prishtina zyrtare dhe Shkupi shqiptar që të koordinohen e bashkohen në …

Më shumë...