Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 23)

Fatmir Grejqevci

Ndahet nga jeta Miftar Kiqina, babai i katër dëshmorëve të kombit nga Baica e Drenasit

Ndahet nga jeta Miftar Kiqina, babai i katër dëshmorëve të kombit nga Baica e Drenasit

Ndahet nga jeta Miftar Kiqina, lajmin e kanë bërë të ditur familjarët në rrjetet sociale. I ndjeri ishte babai i katër dëshmorëve: Afrim, Bajram, Faton dhe Ramiz Kiqina. Në lidhje me rastin e vdekjes së Miftar Kiqinës, ka reaguar edhe ish-kryeministri, Ramush Haradinaj. “Pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta të ...

Më shumë...

Me një Akademi me 3 tetor 2021 shënohet të 30-vjetori i Mbledhjes se Tretë të Përgjithshme të Lëvizjes Popullore të Kosovës

Me një Akademi me 3 tetor 2021 shënohet të 30-vjetorit Mbledhjes se Tretë të Përgjithshme të Lëvizjes Popullore të Kosovës

Njoftohen anëtarë, veprimtarë e drejtues të Lëvizjes Popullore të Kosovës, të përpjekjeve për liri e bashkim kombëtar se në vitin jubilar të Pranverës Shqiptare ’81, Shoqëria Lëvizja, bashkë me institutet dhe shoqatat tona autoktone, shënon 30-vjetorin e Mbledhjes se Tretë të Përgjithshme të LPRK-së. Akademia për 30 vjetorin e kësaj ...

Më shumë...

Njësia Speciale ROSU nuk largohet nga veriu i vendit pa u hequr barrikadat e vendosura nga serbët

Njësia Speciale e Policisë së Kosovës nuk largohet nga veriu i vendit pa u hequr barrikadat

Me marrëveshjen për targat e arritur në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ishte paraparë që në ora 08:00 të së shtunës të fillojë largimi i barrikadave në veri dhe vendosja e KFOR-it në Bërnjakë dhe Jarinjë. Por një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur. Burime të KosovaPress bëjnë të ...

Më shumë...

Tërheqja e Kosovës nga projekti për ndërtimin e infrastrukturës së gazit po kundërshohet nga partitë opozitare

Tërheqja e Kosovës nga projekti për ndërtimin e infrastrukturës së gazit po kundërshohet nga partitë opozitare

Tërheqja e Qeverisë së Kosovës nga projekti për ndërtimin e infrastrukturës së gazit të financuar nga Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit e Qeverisë së SHBA-së (MCC) ka hasur në kundërshtime nga partitë opozitare në Kosovë. Reagime për këtë kanë ardhur edhe nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, që e ka ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: Skandaloze është legjitimimi që ka bërë Qeveria Kurti ndaj Serbisë për ngjitëset në targa të veturave

Memli Krasniqi

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka bërë një vlerësim lidhur me vendimet e ndërmarra nga institucionet e BE-së lidhur me shtensionimin e situatës në veri. Krasniqi ka cilësuar skandaloze, siç thotë ai, legjitimimin që ka bërë Qeveria Kurti ndaj Serbisë për ngjitëset në targa të veturave. Për këtë, ai ka ...

Më shumë...

PZAP e gjobitë me pesë mijë euro LDK-në për vendosjen e materialit propagandistik në Prishtinë

PZAP

Paneli Zgjedhor për Anesa dhe Parashtresa e ka gjobitur me pesë mijë euro LDK-në për vendosjen e materialit propagandistik të fushatës për kandidatin për kryetar të kësaj komune, Përparim Rama. Vendimi vjen pas ankesës së subjektit tjetër politik Lëvizja Vetëvendosje, “Pranohet si e bazuar ankesa e subjektit politik Lëvizja Vetëvendosje ...

Më shumë...

Uran Ismaili: Për t’i përjetuar dhe njohur problemet për disa javë rresht kam bujtë nëpër lagje të Prishtinës

Uran Ismaili: Për t’i përjetuar dhe njohur problemet për disa javë rresht kam bujtë nëpër lagje të Prishtinës

Kandidati për kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili pas disa javësh që ka bujtë nëpër lagje e fshatëra të Prishtinës, tani ka dalë edhe me zotime konkrete për ta. Ai e ka nisur me lagjet Dardania dhe Lakrishte, ku para dhjetërave banorëve u ka treguar atyre se cila punë do ti ...

Më shumë...

Selim Pacolli: Shoqatat e dala nga lufta në Prishtinë do të kenë linjë të rregullt buxhetore

Selim Pacolli: Shoqatat e dala nga lufta në Prishtinë do të kenë linjë të rregullt buxhetore

Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli, përmes një postimi në rrjetin social ka deklaruar se  pjestaret e shoqatave  dala nga lufta do të kenë linjën e tyre të rregullt buxhetore.“Tani e tutje shoqatat e dala nga Lufta e UÇK-së, në Komunën e Prishtinës, do te jene me linjë të ...

Më shumë...

Shërohen 409 të infektuar, konfirmohen 42 raste të reja me virusin korona dhe 2 të sëmurë e humbin jetën

Shërohen 409 të infektuar, konfirmohen 42 raste të reja me virusin korona dhe 2 të sëmurë e humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 14.821 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.343.656 doza të vaksinës. Deri më sot 541.431 qytetarë ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj, kritikon Qeverinë Kurti për anulimin e projektit amerikan lidhur me gazin si dhe për targat

R. Haradinaj: Kosova dhe ka marr dy goditje të rënda nga kryeministri Albin Kurti

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, sot gjatë një konference për medie ka kritikuar Qeverinë Kurti për anulimin e projektit amerikan për gazin si dhe për marrëveshjen e arritur në Bruksel, për targat. Ai ka thënë se Kurti me këto veprime e fundit ka rrezikuar shtetin e ...

Më shumë...

Armend Zemaj: Arben Vitia, papërgjegjësinë e dëshmoi, paaftësinë e vulosi, dështimit nuk mund t’i ikë

Armend Zemaj: Arben Vitia, papërgjegjësinë e dëshmoi, paaftësinë e vulosi, dështimit nuk mund t’i ikë

Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Mehaj, ka reaguar pas dorëheqjes së Arben Vitisë nga posti i ministrit të Shëndetësisë. Ai ka thënë se sot, iku nga detyra ministri më i dështuar i qeverisë më populliste. “Thënë ndryshe e lëshoi detyrën për të synuar një detyrë të re, duke lënë të nënkuptohet ...

Më shumë...

Daut Haradinaj i fton kundërkandidatët në debat të hapur për shpalosje të ofertës para qytetarëve të Prishtinës

Kandidati i AAK-së për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj premton hapjen

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj, i ka ftuar kundërkandidatët e tij në debat të hapur për t’i shpalosur programet për kryeqytetin. Haradinaj ka shkruar se Prishtina dhe qytetarët e saj duhet ta shohin kë duhet votuar. “Nga pamundësia që t’i përballim argumentet ...

Më shumë...

Bodo Weber: Dialogu i udhëhequr nga BE ka humbur besueshmërinë, kërkohet angazhimi i Amerikës

Bodo Weber: Dialogu i udhëhequr nga Bashkimi Evropian ka humbur fuqinë dhe besueshmërinë, kërkohet angazhimi i Amerikës

Eksperti i njohur gjerman për Ballkanin, Bodo Weber deklaroi se pret ulje të tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë pas marrëveshjes së Brukselit për targat që është arritur gjatë së enjtes. Weber thotë se kryetari serb Aleksandër Vuçiq e përdori masën e reciprocitetit për të rritur tensionet, si një mjet thelbësor ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: 1 tetori i vitit 1997, na kujton guximin rinor ndaj padrejtësive dhe fillimin e ndryshimit të madh

Ramush Haradinaj: 1 tetori i vitit 1997, ‘na kujton guximin rinor për t’u ngritur mbi padrejtësitë dhe paralajmërimin e ndryshimit të madh

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kujtuar protestat e Lëvizjes Studentore që ndodhën 24 vjet më parë. Përmes një postimi, kreu i AAK-së, tha se 1 tetori i vitit 1997, ‘na kujton guximin rinor për t’u ngritur mbi padrejtësitë dhe për ta paralajmëruar e legjitimuar ndryshimin ...

Më shumë...

Njoftohet se kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Arben Vitia, do të japë dorëheqje nga pozita e ministrit të Shëndetësisë

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Arben Vitia pritet të jep sot dorëheqje nga pozita e ministrit të Shëndetësisë

Arben Vitia pritet të jep dorëheqje nga pozita e ministrit të Shëndetësisë. KosovaPress mëson se për dorëheqjen nga pozita e të parit të shëndetësisë, Vitia do ta bëjë edhe në konferencën për medie në Qeverinë e Kosovës. Ndërkohë që Vitia është duke synuar qeverisjen e Komunës së Prishtinës, për çka ...

Më shumë...

Bedri Hamza është optimist se do ta fitojë garën për kryetar të Mitrovicës pa balotazh

Bedri Hamza është shprehet optimist se do ta fitojë garën për kryetar të Mitrovicës pa balotazh

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës në Mitrovicë, Bedri Hamza është shprehur optimist se do ta fitojë garën për kryetar të kësaj komune pa balotazh. “Në bazë të atmosferës që e vërejë në qytet, punës që po bëhet, komunikimi me njerëz vërehet që është një atmosferë pozitive dhe unë jam ...

Më shumë...