Fatmir Grejqevci

Konjufca: Masakra e Poklekut dhe Çikatovës së Vjetër dëshmojnë më së miri se Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë

Konjufca i Vetëvendosjes ka akuzuar kryetaren e KQZ-së, Valdete Daka, se po dëshiron eliminimin politik të Albin Kurtit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka deklaruar se masakra e Poklekut dhe Çikatovës së Vjetër dëshmojnë më së miri se Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë. Gjatë homazheve të bëra te përmendoret kushtuar të vrarëve dhe të masakruarve nga ushtria e Serbisë, kryekuvendari, Glauk Konjufca ka theksuar se …

Më shumë...

Qalaj: Gjendja në Policinë e Kosovës nuk ka qenë kurrë më keq se në këtë periudhë

Rashit Qalaj

Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka vlerësuar se gjendja në institucionin që ka udhëhequr dikur, nuk ka qenë kurrë më keq se sa që është në këtë periudhë. Gjatë intervistës për “Ekonomia Online” ai ka theksuar se të arrestohet për dy muaj gati 80 zyrtarë policor është alarm …

Më shumë...

Autoritetet e larta të vendit urojnë për Pashkët besimtarët e krishterë

Mesazhi i Pashkëve Katolike: Nuk duam vetëvrasjen e kombit

Autoritetet e larta të vendit urojnë për Pashkët besimtarët e krishterë. Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka shkruar se populli shqiptar e ka traditë mijëvjeçare të Pashkëve, kësaj feste që na frymëzon për dashuri, paqe e solidaritet, dhe na rrëfen për ngadhënjimin e jetës mbi vdekjen, …

Më shumë...

Mehaj: Investimi në ushtri është obligim i yni të cilin do ta përmbushim me çdo kusht

Validimi i kapaciteve të këmbësorisë është objektivi kryesor i FSK-së në ushtrimin “Defender Europe 21” më ushtrinë amerikane

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka shkruar se investimi në ushtri është obligim të cilin duhet përmbushur me çdo kusht. “Forcimi dhe pajisja e ushtrisë sonë, është garanca kryesore e sigurisë dhe stabilitetit në vend e në rajon. Ushtria jonë është furnizuar e vazhdon të furnizohet me armatim dhe pajisje …

Më shumë...

Sot u përkujtuan 77 të masakruarit e fshatrave, Poklek i Vjetër e Çikatovë e Vjetër, në mesin e tyre 23 të mitur

Sot u përkujtuan 77 të masakruarit e fshatrave, Poklek i Vjetër e Çikatovë e Vjetër, në mesin e tyre 23 të mitur. 23 vjet më parë, më 17 prill të vitit 1999,  ushtria dhe policia  kriminale  serbe ka kryer një masakër barbare në fshatrat Poklek i Vjetër dhe Çikatovë e …

Më shumë...

Rusia ka intensifikuar sulmet e armatosura kundër Ukrainës

Ukraine

Rusia ka intensifikuar sulmet e armatosura kundër Ukrainës pasi kjo e fundit fundosi Rusisë një nga anijet e saj më të fuqishme ushtarake të quajtur “Moskva”, në Detin e Zi. Sulmet ruse janë përqendruar në zonën e qytetit Mariopol, Lviv dhe kryeqytetin e Ukrainës, Kiev. Njoftohet se luftimet më të …

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti ka uruar besimtarët katolikë e protestantë për Pashkët

Albin Kurti

Kryeministri, Albin Kurti ka uruar besimtarët katolikë e protestantë për Pashkët. “Këto vite i kaluam të sfiduar nga pandemia e vështirësitë. E tani një popull i madh në kontinentin tonë po përjeton luftën e pushtimin, krimet dhe tmerrin e masakrave. Qofshin këto kremtime edhe lavd për dashurinë e qëndrueshmërinë e …

Më shumë...

Është hapur një pikë e re kufitare mes Kosovës dhe Shqipërisë

Është hapur një pikë e re kufitare mes Kosovës dhe Shqipërisë. Në ceremoninë e hapjes së kësaj pike kufitare mes Shishtavecit dhe Krshevës, u paralajmërua se do të arrihen marrëveshje të tjera në mes dy shteteve tona dhe u tha se kjo pikë kufitare përveç që do të lehtësojë qarkullimin …

Më shumë...

Hasani: Sot zhdukjen e Dik Martit po e kërkojnë ata që e sponsorizuan Raportin e paraqitur nga ai para 10 – 12 viteve

Në mesin ambasadorëve që pritet të shkarkohen nga Qeveria Kurti është edhe veprimtari, Nait Hasani, ambasador në Shqipëri

Ish ambasadori i vendit tonë në Shqipëri, Nait Hasani ka deklaruar se është kanë e ditur se raporti i Dick Marty ka qenë një gjë e ditur se është furnizuar nga shërbimet e Serbisë dhe mbështetur nga shërbimet e Rusisë. Ai raport ka pasur ndikim të madh sidomos në Bashkimin …

Më shumë...

Kuleba: Gjermania dhe Franca bënë gabim strategjik që nuk lejuan Ukrainën të anëtarësohej në NATO në vitin 2008

Dimitri Kuleba, i ka bërë thirrje Rusisë për armëpushim, në mënyrë që të kryhen riparime në centralin bërthamor të Çernobilit

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmitro Kuleba ka deklaruar se Gjermania dhe Franca bënë gabim strategjik që nuk lejuan Ukrainën të anëtarësohej në NATO në vitin 2008. Ai ka theksuar më tutje se nëse Ukraina do të ishte anëtare e NATO-s, kjo luftë nuk do të ndodhte. “Gabimi strategjik që …

Më shumë...

34 raste të reja të infektuar me virusin korona, 31 të shëruar dhe asnjë viktimë

Koreja Veriore ka konfirmuar vdekjen e parë me koronavirus, pas mbylljes së kufijve prej fillimit të vitit 2020

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar raportin për gjendjen e pandemisë në vendin tonë gjatë 24 orëve të fundit. Në raport thuhet se gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë evidentuar 34 raste të reja të infektuar me virusin korona, 31 të shëruar dhe asnjë viktimë. Gjithashtu njoftohet se …

Më shumë...

Në Francë po mbahen zgjedhjet presidenciale

Franca mori vendim për të ndaluar përfundimisht telefonat celularë në shkollat fillore dhe tetë-vjeçare

Në Francë po mbahen zgjedhjet presidenciale. Mbikëqyrësit e procesit zgjedhor njoftojnë se deri në mesditë, pjesëmarrja në zgjedhje ka qenë e ulët, më e vogël se në zgjedhjet e fundit të mbajtura në vitin 2017. Ministria e Punëve të Brendshme të Francës ka njoftuar se deri në ora 12.00, në …

Më shumë...

Zyrtar të Ukrainës kanë njoftuar se në Kijevë është gjetur varrezë masive me dhjetëra trupa të civilëve

Zyrtar të Ukrainës kanë njoftuar se në Kijevë është gjetur varrezë masive me dhjetëra trupa të civilëve. Duke iu referuar Taras Didych, kreu i komunitetit Dmytrivka që përfshin Buzovën, Radio Evropa e Lirë njofton se trupat u gjetën në një gropë pranë një stacioni karburanti. Trupat ishin zbuluar gjithashtu në …

Më shumë...

Nisma: Lajmet për vrasjen e Dik Martit tregojnë se Serbia nuk ka hequr dorë nga logjika terroriste e funksionimit

Nisma Socialdemokrate

Nisma Socialdemokrate ka reaguar lidhur me lajmin sipas të cilit shërbimi i fsheht i Serbis po synon ta vras ish prokurorin zvicerran, Dik Marti, i cili kohë më parë, duke u bazuar në të dhëna të Serbisë ka ngritur akuza kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në reagimin e Nismës Socialdemrokrate …

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti vlerëson lart vizitat e realizuara gjatë qëndrimit në Greqi

Albin Kurti: Do të këtë përkrahje institucionale, për të rritur cilësinë e jetës të personave me aftësi të kufizuar

Kryeministri, Albin Kurti vlerëson lart vizitat e realizuara gjatë qëndrimit në Greqi. Ai ka shkruar se në përmbyllje të “Forumit Ekonomik të Delfit” ka marrë pjesë në drekën e shtruar nga Kryeministri i Greqisë bashkë me homologët e Ballkanit “Biseduam për situatën në Ukrainë dhe për solidarizimin e mbështetjen për …

Më shumë...

Gjatë ditës së sotme janë evidentuar dy tërmete, një në Shqipëri dhe tjetri në Turqi

Dita e sotme ka nisur me dy tërmete, i pari ka goditur Shqipërinë ndërsa i dyti Turqinë. Tërmeti i regjistruar në Shqipëri ka ndodhur në pjesën veriore të saj, në rrethin e Tropojës dhe është ndjerë edhe në pjesën e Kosovës pranë Shqipërisë. Instituti i Gjeoshkencave në Shqipëri njofton se …

Më shumë...