Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 2)

Fatmir Grejqevci

Qeveria ka mbajtur mbledhje elektronike gjatë së cilës janë miratuar masat e reja kundër Covid-19

Qeveria ka mbajtur mbledhje elektronike gjatë së cilës, duke u bazuar në rekomandimet e nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe ministrive përkatëse, janë miratuar masat e reja kundër Covid-19. Në mesin e këtyre masave është edhe vendimi për lejimin e mësimit me prani fizike të të gjithë ...

Më shumë...

PZAP: Subjektet politike kanë paraqitur ankesat e para për shkelje të kodit të mirësjelljes

PZAP

Partitë politike kanë paraqitur ankesat e tyre të para për shkelje të kodit të mirësjelljes për zgjedhjet lokale. Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa njoftoi se deri në orët e para të pasdites janë paraqitur pesë ankesa. Kryesues i Sekretariatit të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) Mul Desku,ka ...

Më shumë...

Deri në ora 15.00, kanë votuar 506 mijë e 682 votues

Sot publikon rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë të ditur pjesëmarrjen në zgjedhje deri në ora 15.00. Nga të dhënat e publikuara mësohet se deri në këtë kohë, në zgjedhje kanë dale 506 mijë e 682 qytetar ose 27 për qind e elektoratit. Po sipas të dhënave të Komisionit Qendror i Zgjedhjeve, ...

Më shumë...

10 raste të reja me COVID-19 dhe asnjë viktimë

Konfirmohen 445 raste të reja me virusin korona, 5 pacientë të sëmurë vdesin dhe 266 pacientë shërohen

Duke u bazuar në të dhënat e Institutit Kombëtare të Shëndetësisë Publike, Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit nuk ka pasur asnjë viktimë. Numri i rasteve të reja të infektuara nga ky virus, është dhjetë. Nga 2 mijë 484 testime, 10 qytetarë kanë rezultuar pozitiv në ...

Më shumë...

Policia ka kërkuar nga qytetarët që t’i respektojnë masat anti kovid edhe gjatë votimit

Policia e Kosoves

Policia e Kosovës ka kërkuar nga qytetarët që t’i respektojnë masat anti kovid edhe gjatë votimit. Policia e Kosovës, bazuar në urdhrin operativ për zgjedhjet lokale 2021, është duke i ndërmarr të gjitha veprimet e saj konform planifikimeve operacionale për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor, me qëllim ofrimin e sigurisë, mbajtjen ...

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes: Kosova dhe SHBA-ja po diskutojnë për avancimin e bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes

Ministria e Mbrojtjes njofton se ministri, Armend Mehaj ka takuar në Uashington, Laura Cooper, zëvëndës-asistente e Sekretarit të Mbrojtjes. Në takim është biseduar për avancimin e bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes, atë kibernetike dhe rritjen e pjesëmarrjes në misione dhe ushtrime të përbashkëta. “Gjithashtu, ministri Mehaj e ritheksoi ofertën e ...

Më shumë...

Ibrahimi: Ka pasur premtime reale por edhe të tilla që i tejkalojnë kapacitetet buxhetore të komunës

Sazan Ibrahimi

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi ka vlerësuar pozitivisht procesin zgjedhor që po zhvillohet sot në vendin tonë. Duke folur për fushatën zgjedhore dhe premtimet gjatë saj, ai ka thënë se ka pasur premtime reale por edhe të tilla që i tejkalojnë kapacitetet buxhetore të komunës. “Është ...

Më shumë...

AAK-ja:  Në disa qendra të votimit ka pasur probleme me energjinë elektrike por janë tejkaluar

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka vlerësuar pozitivisht mbarëvajtjen e deritashme të procesit zgjedhor. Floriana Sadiku nga zyra për media nga ky subjekt politik ka thënë së në përgjithësi procesi zgjedhor po shkon mirë por ka pasur pak probleme me furnizime me energji. “Sot është një ditë e rëndësishme për ...

Më shumë...

Gashi: Përqindja e qytetarëve që kanë votuar është e ngjashme me atë të vitit 2017

Shefi i shtabit zgjedhor të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi ka deklaruar që sipas komisionarëve dhe vëzhguesve të tyre, pjesëmarrja në zgjedhje është ngjashëm me proceset e kaluara zgjedhore, diku 10 përqind e qytetarëve kanë votuar dhe pritet që të shtohet fluksi në orët e pasdites. Si shtab i ...

Më shumë...

Limaj: Kosova është shembull i demokracisë në rajon

Limaj: Nuk mund të ketë marrëveshje përfundimtare me Serbinë pa një unitet të brendshëm nacional

Kryetari i Nisma-s Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vlerësuar lart mbarëvajtjen e zgjedhjeve lokale dhe ka theksuar se Kosova është shembull i demokracisë në rajon. “Kosova si shembull i demokracisë në rajon, vazhdon të kryejë çdo qytetarë detyrën e vet. Ne po shkojmë drejtë përzgjedhjes së legjislaturave lokale për 4 vjetët ...

Më shumë...

DnV: Proces i rregullt i votimit dhe respektim i kënaqshëm i masave anti-Covid

Organizata “Demokracia në Veprim” ( DnV) ka njoftuar se procesi I votimit po zhvillohet në rregull dhe po zbatohen masat anti-kovid. Sipas raportimeve të vëzhguesve të Demokracisë në Veprim (DnV) procesi i votimit deri në mesditë po shoqërohet me pjesëmarrje të ulët të qytetarëve në votim, me përjashtim të komunave ...

Më shumë...

Mandle: Procesi zgjedhor po zhvillohet mbarë dhe deri më tani nuk kemi vërejtur parregullsi

Shef i Misionit Vëzhgues të Bashkimit Evropian, Lukas Mandle e ka vlerësuar pozitivisht procesin zgjedhor në vendin tonë. Shef i Misionit Vëzhgues të BE-së që po monitorojnë procesin e zgjedhjeve lokale në Kosovë, Lukas Mandle ka deklaruar se deri tani nuk është raportuar ndonjë parregullsi e madhe në vend. “Kemi ...

Më shumë...

Sipas të dhënave të KQZ-së mësohet se deri në ora 11.00 në komunat me shumicë serbe ka pas dalje shumë më të madhe në zgjedhje

Komisioni Qendror Zgjedhor njofton se regjistrimi për votim përmes postës mund të bëhet deri më 18 gush

Sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, mësohet se deri në ora 11.00 në komunat me shumicë serbe ka pas dalje shumë më të madhe në zgjedhje. Sipas këtyre të dhënave në vend deri në orën 11:00 kanë votuar 8.24 për qind e qytetarëve që kanë të drejtë vote. ...

Më shumë...

Escobar: SHBA ka mekanizma për t’iu kundërvënë ndërhyrjes së Rusisë në punët e brendshme të Malit të Zi

Gabriel Escobar: Prioritet numër një është që të ulen menjëherë tensionet e larta të krijuara në mes Kosovës dhe Serbisë

Diplomati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Pablo Eskobar ka deklaruar se Uashingtoni ka mekanizma politikë dhe diplomatikë për t’iu kundërvënë ndërhyrjes së Rusisë në punët e brendëshme të Malit të Zi. Gjatë fjalës në forumin 2BS (To be Secure) në Budva, Zëvëndësi i ndihmësit të sekretarit amerikan të Shtetit ...

Më shumë...

Në Kllokot janë arrestuar katër persona për blerje të votës

Policia e Kosovës, ka arrestuar 18 të dyshuar për trafikim me armë gjatë operacionit policor, “Shënjestra”

Në Kllokot janë arrestuar katër persona për blerje të votës. Prokurori i Shtetit në bashkëpunim me Policinë e Kosovës ka njoftuar se mbrëmë në orët e vona, janë arrestuar katër persona në Kllokot, me inicialet A.D., M.K., A.T dhe Xh.B., në lidhje me procesin zgjedhor dhe me këtë dyshohet se ...

Më shumë...

Vjosa Osmani e Albin Kurti u bënë thirrje qytetarëve të dalin e të votojnë

Kryetarja Vjosa Osmani e kryeministri Albin Kurti ju kanë bërë thirrje qytetarëve të dalin e të votojnë duke i respektuar masat kundër pandemise ka shkruar kryetarja Vjosa Osmani. Ndërkohë, kryeministri, Albin Kurti ju ka bërë thirrje votuesve që të marrin pjesë në zgjedhje. Katër vite të mbara e të mira ...

Më shumë...