KEK
Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 4)

Fatmir Grejqevci

Ministria e Shëndetësisë njofton se deri më tani janë dhënë 1 milion e 432 mijë e 135 doza të vaksinës anti-COVID-19

Ministria e Shëndetësisë nuk e ka kontraktuar gazin medicinal ‘N2O’ në QKUK

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për gjendjen e pandemisë në vendin tonë dhe procesin e deri tashëm të vaksinimit. Në njoftimin e ministrisë njoftohet se nga fillimi i procesit të vaksinimit e deri më tani, janë dhënë 1 milion e 432 mijë e 135 doza të vaksinës anti-COVID-19. Nga këto, ...

Më shumë...

Zyrtarë të LDK-së kanë shfaqur shqetësime se Qeveria Kurti mund ta pranojë Asociacionin e Komunave Serbe

LDK e mbledh kryesinë e partisë për të vendosur nëse do ta përkrah kandidaturën e Vjosa Osmanit për kryetare të Kosovës

Zyrtar të Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë shfaqur shqetësime se Qeveria Kurti mund ta pranojë asociacionin e komunave serbe. Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Muhamet Hamiti ka deklaruar për KosovaPress se asociacioni me fuqi ekzekutive duhet të jetë i papranueshëm për Kosovën, por sipas tij me Qeverinë Kurti rrezikohet themelimi ...

Më shumë...

Afër 1 mijë të vdekur e 30 mijë të infektuar nga koronavirusi brenda 24 orëve në Rusi

Afër 1 mijë të vdekur e afër 30 mijë të infektuar nga koronavirusi brenda 24 orëve janë raportuar në Rusi por ka zëra se ky numër mund të jetë edhe më i madh. Rritja e rasteve të vdekjeve dhe infektimeve në shumë shtete po i atribuohet variantit Delta, që është ...

Më shumë...

Rama: Njohja e Kosovës nga Serbia është kapitulli i fundit i historisë plot dhimbje të shpërbërjes së Jugosllavisë

Edi Rama: Mandati i tretë do të jetë një faqe e re e bashkëpunimit me Kosovën, pavarësisht mosdakordësive

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka deklaruar se njohja e Kosovës si shtet sovran e i pavarur nga Serbia është kapitulli i fundit i historisë plot dhimbje të shpërbërjes së Jugosllavisë. Gjatë intervistës për Radio Televizionin e Spanjës, ai ka theksuar më tutje se tensionet janë pjesë e atij procesi. ...

Më shumë...

Kandidati për kryetar të Mitrovicës nga VV, Agim Bahtiri ka rishfaqur bindjen se do ta fitoj garën pa balotazh

Kandidati i për kryetar të Mitrovicës nga radhët e Vetëvendosjes, Agim Bahtiri ka rishfaqur bindjen se do ta fitoj garën pa balotazh. Ai ka shkruar se ministri i Mbrojtjes, kryeushtari Armend Mehaj ishte dëshmitar i një pritje madhështore në Zhabar. Fitorja bindëse pa balotazh ndryshe nuk duket. Edhe në Suhodoll ...

Më shumë...

Haradinaj: Jam i nderuar me përkrahjen ish kryeministrit Çeku dhe avokatit Ramë Gashi

Kandidatit për kryetar të Prishtinës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj ka shkruar se përkrahje e tij nga personalitete të rëndësishme sa po vjen e po rritet. Ai ka marrë përkrahje nga ish shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Çeku, i ...

Më shumë...

Abdixhiku: Të gjithë bashkë kemi përballuar sfidën shëndetësore të shekullit

Kandidati nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Vushtrrisë, Xhafer Tahiri ka deklaruar se LDK-ja po i kthehet fuqishëm qytetarit. I shoqëruar nga kryetari i LDK-së, Lumir Abdigjiku, ai vizitoi Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Vushtrri dhe bisedoj me stafin mjekësor të kësaj qendre. “Jam falënderues ...

Më shumë...

Mehmeti: Nuk premtojmë gjëra që nuk mund ti realizojmë por gjëra që janë të vërteta dhe të kapshme

Kandidati i Aleancës Kosova e Re për kryetar të Prishtinës, Gëzim Mehmeti, fushatën e tij e ka zhvilluar në Hajvali ku ka shpalosur programin e tij qeverisës për komunës e Prishtinës për katër vitet e ardhshme. “Do të ndërtohet shtëpia për të moshuar. Një gjë tjetër do ta bëjmë, edhe ...

Më shumë...

Ismaili: Gjatë mandatit tim do ta bëjë transportin publik falas për të gjithë qytetarët e Prishtinës

Uran Ismaili

Kandidati nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili është zotuar se gjatë mandatit të tij do ta bëjë transportin publik falas për të gjithë qytetarët e Prishtinës. Ai ka treguar se kostoja e transportit publik falas në Prishtinë do të kushtojë rreth 15 milion ...

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, kërkon debat parlamentar lidhur me çështjen e gazsjellësit

Ramush Haradinaj

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se bashkë me grupin parlamentar të partisë së tij kanë dorëzuar kërkesën në Kuvend për debat parlamentar lidhur me çështjen e gazsjellësit. Haradinaj në një reagim në facebook ka thënë se në këtë seancë do të diskutohet hapur dhe me argumente, ...

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj takohet me shefin e shtabit të përgjithshëm të forcave të armatosura të Maqedonisë së Veriut

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj takohet me shefin e shtabit të përgjithshëm të forcave të armatosura të Maqedonisë së Veriut

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, e ka vlerësuar lartë  kontributin e Forcave të Armatosura të Maqedonisë së Veriut në kuadër të KFOR-it dhe misionet tjera në kuadër të NATO-s. Ai këto deklarata i bëri gjatë takimit me shefin e shtabit të përgjithshëm të forcave të armatosura të Republikës së Maqedonisë ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shefqet Avdyl Ceroviku

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shefqet Avdyl Cervodiku

Ne moshën 70-vjeçare, është ndarë nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shefqet Avdyl Ceroviku. Ai ishte pjesëtarë i Brigadës 114 “Fehmi Lladrovci” dhe pjesë e Togut të Dytë për Intervenim të shpejtë. Varrimi bëhet sot në varrezat e Shipolit, në orën 13:00, në Mitrovicë.

Më shumë...

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari e nderon dëshmorin Abedin Rexha në 23 vjetorin e rënies së tij

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari e nderon dëshmorin Abedin Rexha në 23 vjetorin e rënies së tij

Kryetari i komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me nënkryetarin Nuredin Lushtaku, kryesuesen, Fatbardha Haliti, shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, asamblistë, drejtorë, familjarë të dëshmorit e qytetarë, kanë bërë  homazhe tek varri i dëshmorit Abedin Rexha, në 23-vjetorin e rënies, në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Marinë. ...

Më shumë...

MASHTI ndalon organizimin dhe mbajtjen e tubimeve publike brenda hapësirave të ndërtesave të shkollave

MASHTI ka marrë vendim të ndalojë organizimin dhe mbajtjen e tubimeve publike brenda hapësirave të ndërtesave të shkollave

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka marrë vendim të ndalojë organizimin dhe mbajtjen e tubimeve publike brenda hapësirave të ndërtesave të shkollave dhe të objektet arsimore ku organizohet procesi mësimor. Sipas vendimit të MASHTI-it, subjektet politike të certifikuara për zgjedhje lokale nuk duhet të mbajnë tubimet politike gjatë ...

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e shpall emergjencën në furnizimin e energjisë elektrike

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e shpall emergjencën në furnizimin e energjisë elektrike

Qeveria e Shqipërisë mbajti, këtë të premte, një mbledhje jashtë rendit, pasi ka deklaruar emergjencën në furnizimin e energjisë elektrike. Në një deklaratë për mediat pas mbledhjes, kryeministri Rama u shpreh se ditën e shtunë do të prezantohet plani për të përballur këtë situatë. Kryeministri theksoi se piku i krizës ...

Më shumë...

Vetëm 15 mijë e 532 qytetarë kanë aplikuar nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 17 tetorit

Vetëm 15 mijë e 532 qytetarë kanë aplikuar nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 17 tetorit

Kanë mbetur edhe 9 ditë nga mbajtja e zgjedhjeve lokale në Kosovë. E për të votuar për këto zgjedhje kanë aplikuar vetëm 15 mijë e 532 qytetarë dukshëm më pak se në zgjedhjet nacionale të cilat u mbajtën vitin e kaluar. Zëdhënësi për media i KQZ-së, Valmir Elezi, në një ...

Më shumë...