Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 18)

Fatmir Grejqevci

Memli Krasniqi: Aksioni në veri të vendit nuk ka qenë në koordinim me partnerët ndërkombëtar

Memli Krasniqi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka folur për situatën në veri të Kosovës, pas vendosjes së masës së reciprocitetit me Serbinë për targat. Ai ka thënë se PDK-ja e ka parë veprim legjitim e të nevojshëm vendosjen e masës së reciprocitetit me Serbinë. Sipas tij, veprimet e ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Çka don Serbia për veti, në dëm të Kosovës!

Sadik Halitjaha: Çka donë Serbia për veti, në dëm të Kosovës!

Deklarata e Vuçiqit po sa doli nga mbledhja e Sigurisë Kombëtare të Serbisë e tha vetëm me njw fjali! -Nečemo ostati da se bruka Serbia?! Që donë te thotë shqip -Nuk do ta lamë Serbinë te turpërohet-?! Mbajtja pezull e dialogut duke mos u marrur vesh është bërë me qellim ...

Më shumë...

Memli Krasniqi ndihet krenar për përurimin e Qendrës Kombëtare të Xhudos në qytetin e Pejës

Memli Krasniqi ndihet krenar për përurimin e Qendrës Kombëtare të Xhudos në qytetin e Pejës

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka marrë sot pjesë në përurimin e Qendrës Kombëtare të Xhudos në Pejë. Përmes një postimi, Krasniqi ka thënë se ndihet krenar që iniciativa e tij e mëhershme si ish-ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, sot është materializuar për të shërbyer si adresë e ngritjes ...

Më shumë...

Policia e Kosovës hap konkurs për pranimin e zyrtarëve të rinj policorë

Policia e Kosovës hap konkurs për pranimin e zyrtarëve të rinj policorë

Policia e Kosovës ka hapur konkursin për pranimin e zyrtarëve të rinj policorë nga i gjithë vendi. Në njoftimin e Policisë së Kosovës janë bërë të ditura edhe udhëzimet që kanë të bëjnë me formën e aplikimit. Në kuadër të Policisë së Kosovës janë gjithsej rreth 9 mijë zyrtarë policorë, ...

Më shumë...

Shënohen 8 raste të vdekjeve, konfirmohen 68 raste të reja me virusin korona dhe shërohen 323 qytetarë

Shënohen 8 raste të vdekjeve, konfirmohen 68 raste të reja me virusin korona dhe shërohen 323 qytetarë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 15.617 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.299.482 doza të vaksinës. Deri më sot 513.544 qytetarë ...

Më shumë...

Ansambli “Shota” e përfaqeson Kosovën në Festivalin e valleve dhe kulturës folklorike të shteteve të Ballkanit në Turqi

Ansambli "Shota" e përfaqeson Kosovën në Festivalin e valleve dhe kulturës folklorike të shteteve të Ballkanit në Turqi

Konsullja e Republikës së Kosovës në Ankara, Sherife Shala, shoqëruar nga koordinatori i Qendrës së Kulturës Shqiptare z. Serdal Vardar, dhe Konsulli i Nderit në Izmir, z. Muharrem Toprak, me ftesë të Komunës Metropolitane të Izmirit, morën pjesë hapjen e edicionit të 15-të të Festivalit të valleve dhe kulturës folklorike ...

Më shumë...

Karl Nehammer: Të veprohet më vigjilencë, Policia e Kosovës po vepron me kujdes edhe pse nuk e ka detyrën e lehtë

Karl Nehammer: Të veprohet më vigjilencë, Policia e Kosovës po vepron me kujdes edhe pse nuk e ka detyrën e lehtë

Ministrin i Brendshëm të Austrisë, Karl Nehammer, ka folur për gjendjen në veri pas takimit me homologun kosovar Xhelal Sveçla. Ai ka bërë thirrje për vigjilencë, duke shtuar institucionet kosovare po veprojnë në mënyrë të kujdesshme e pozitive në këtë situatë. “Operacioni politik bëhet në vigjilencë të shtruar dhe kam ...

Më shumë...

Haradinaj: Të gjitha procedurat janë përfunduarar për projektin e Kompleksit Adem Demaçi vetëm duhet të finalizohet

Daut Haradinaj: Të gjitha procedurat janë përfunduarar për projektin e Kompleksit Adem Demaçi vetëm duhet të finalizohet

Kandidati për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj ka thënë se janë kryer të gjitha procedurat për projektin e Kompleksit Adem Demaçi në hyrje të kryeqytetit vetëm se duhet të realizohet. “Projekti i Kompleksit Adem Demaçi, tek Rrethi i Flamurit duhet të zbatohet sa më parë, në bashkëpunim të plotë me ...

Më shumë...

Eurodeputetët kërkojnë të tërhiqen forcat speciale të Kosovës dhe barrikadat e serbëve në veri

Njësia Speciale e Policisë së Kosovës nuk largohet nga veriu i vendit pa u hequr barrikadat

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë kërkuar nga Kosova dhe Serbia që të tërhiqen forcat e Policisë së Kosovës, çdo njësi ushtarake si dhe barrikadat e vendosura nga serbët  me mjete të rënda në pikëkalimet kufitare mes dy vendeve, në Jarinjë dhe në Bërnjak. Serbia dhe Kosova duhet të gjejnë urgjentisht ...

Më shumë...

Ahmet Grajqevci: Shkrimi i gazetarës Blerta Ahmeti “Pritet kthimi i eshtrave të profesor Ukshin Hotit” është i pavërtetë

Ahmet Grajqevci: Shkrimi i gazetarës Blerta Ahmeti "Pritet kthimi i eshtrave të profesor Ukshin Hotit" është i pavërtetë dhe tendencioz

Ahmet Grajqevci, kryetar i Këshillit Koordinues për të Zhdukurit dhe Krimet e Luftës në Kosovë ka reaguar pas shkrimit tendencioz të një gazetareje sipas të cilës pritet kthimi i eshtrave të profesor Ukshin Hotit. “Si kryetar i KKAFZHK-së dhe në emër të këtij këshilli, Reagoj ndaj shkrimit tendencioz dhe të ...

Më shumë...

SBAShK-u kërkon që të bëhet zgjidhje për rreth 400 mësimdhënës me sëmundje të rënda

SBAShK-u kërkon që të bëhet zgjidhje për rreth 400 mësimdhënës me sëmundje të rënda

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, po kërkon që të bëhet zgjidhje për punëtorët e arsimit me sëmundje të rënda që ata të marrin paga e të lirohen nga procesi mësimor. Kështu ka bërë të ditur i pari i kësaj sindikate, Rrahman Jasharaj. Ai thotë se numri i ...

Më shumë...

​Kuvendit të Kosovës i rekomandohet miratimi i Projektligjit për dërgimin e FSK-së në misione jashtë vendit

​Kuvendit të Kosovës i rekomandohet miratimi i Projektligjit për dërgimin e FSK-së në misione jashtë vendit

Komisioni parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe të Mbrojtjes ka i ka rekomanduar Kuvendit miratimin në parim të Projektligjit për dërgimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit. Po ashtu komisioni ka miratuar nismën legjislative për hartimin e projektligjit për komisionarin parlamentar për FSK-në. Ky komisioni ka miratuar edhe ...

Më shumë...

Edi Rama: Teoria që trau ka ndarë kombin është e pakuptimtë, tarifa në Rrugën e Kombit nuk mund të hiqet

Edi Rama: Teoria që trau ka ndarë kombin është e pakuptimtë, tarifa në Rrugën e Kombit nuk mund të hiqet

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka komentuar të pakuptimtë teorinë se trau i Rrugës së Kombit ka ndarë Kosovën dhe Shqipërinë. Ai theksoi se është një tarifë shërbimi që vendoset në cdo shtet, madje edhe mes dy qyteteve, duke theksuar se ajo nuk do të hiqet. “Tarifa Rrugës së ...

Më shumë...

28 shtatori është Dita Ndërkombëtare e të Drejtës për Informim dhe përfshinë të drejtën e lirisë së shprehjes

Mediet

28 shtatori është Dita Ndërkombëtare e të Drejtës për Informim E drejta e informimit është e drejtë e inkorporuar në të drejtën e lirisë së shprehjes, poashtu kjo e drejtë është e garantuar edhe me Kushtetutën e vendit dhe Ligjin për Qasje në Dokumente Publike. Si e drejtë, bazohet në ...

Më shumë...

Lindita Nikolla shprehet e shqetësuar me pasivizimin e adresave të shqiptarëve në Medvegjë

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla shprehet e shqetësuar me pasivizimin e adresave të shqiptarëve në Medvegjë

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, nëpërmjet një letre drejtuar përfaqësuesit politik të Medvegjës, Muharrem Salihu, ka shprehur vullnetin e saj për të mbështetur shqiptarët që jetojnë në Kosovën Lindore, respektivisht në Medvegjë. Ajo nëpërmjet një letre të cilën ia ka kthyer përfaqësuesit politik të Medvegjës, Muharrem Salihut, ka ...

Më shumë...

Nazim Xhemshir Terziu (8.9.1977 – 28.9.1998)

Nazim Xhemshir Terziu (8.9.1977 - 28.9.1998)

Nazim Terziu lindi më 8 tetor të viti 1977, në fshatin e quajtur Sllatina e Lepencit. Kjo familje ashtu si edhe shumë familje të tjera shqiptare liridashëse, ishte e varfër ekonomikisht. Përveç kësaj familja Tërziu, për shkak të qëndresës dhe kundërshtimit që i kishte bërë pushtetit okupator ishte në shënjestër ...

Më shumë...