KEK
Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 11)

Fatmir Grejqevci

Asociacioni i Komunave të Kosovës bën të ditur se masat ekzistuese anti-Covid do të vazhdojnë edhe për dy javë

Asociacioni i Komunave të Kosovës bën të ditur se masat ekzistuese anti-Covid do të vazhdojnë edhe për dy javë

Asociacioni i Komunave të Kosovës ka njoftuar se Ministria e Shëndetësisë ka rekomanduar që masat ekzistuese anti-Covid do të vazhdojnë edhe për dy javë. AKK-ja ka vlerësuar se në takimin që sot kanë pasur me ushtruesen e detyrës së Ministres së Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku, kanë diskutuar për situatën lidhur me ...

Më shumë...

Shërohen 94 qytetarë nga virusi korona dhe konfirmohen 30 raste të reja

Shërohen 94 qytetarë nga virusi korona dhe konfirmohen 30 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 10.736 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.407.966 doza të vaksinës. Deri më sot 588.481 qytetarë ...

Më shumë...

Andin Hoti: Serbia duhet të jap qasje në arkiva në mënyrë që të zbardhet fati i të të zhdukurve

Andin Hoti: Serbia duhet të jap qasje në arkiva në mënyrë që të zbardhet fati i të të zhdukurve

Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione është takuar me përfaqësuesit e Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. Kryesuesi i komisionit qeveritar për persona të zhdukur, Andin Hoti tha se është shumë i nevojshëm bashkëpunimi i të ...

Më shumë...

Faton Klinaku: Edhe unë është dashur që të jem në Hagë nga fillimi bashkë me shokët Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj

Faton Klinaku

Sot kur ka filluar gjykimi ndaj ish-kryetarit të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati dhe nënkryetarit Nasim Haradinaj në Gjykatën Speciale në Hagë, kreu i OVL UÇK-së, Faton Klinaku, shprehet se edhe ai është dashur të ishte sot në Hagë. Këtë deklaratë, Klinaku e ka bërë në profilin e tij në Facebook “edhe ...

Më shumë...

Krerët e OVL-UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj deklarohen të pafajshëm në fillim të seancës gjyqësore

Krerët e OVL-UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj deklarohen të pafajshëm në fillim të seancës gjyqësore

Në Gjykatën Speciale në Hagë ka nisur gjykimi ndaj ish-krerëve të Organizatës së veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt, të cilët akuzohen për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë. Versioni i paredaktuar i aktakuzës është lexuar nga prokurori në seancë të mbyllur. Seanca e sotme parasheh ...

Më shumë...

Sot takohet kryetarët e komunave për të diskutuar lidhur me situatën e pandemisë dhe lirimin e masave

Sot takohet kryetarët e komunave për të diskutuar lidhur me situatën e pandemisë dhe lirimin e masave

Sot janë ftuar në takim kryetarët e komunave për të diskutuar lidhur me situatën e pandemisë. Këtë e ka konfirmuar kryetari i Asociacionit të Komunave, Sazan Ibrahimi. “Po sot do të mbajmë takim, dhe pritet lirimi i masave pra do të ketë ndryshim të masave”, tha Ibrahimi. Takimi do të ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sejdi Hysen Hoti nga Ratkoci i Rahovecit

Ndahet nga jeta ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sejdi Hysen Hoti nga Ratkoci i Rahovecit

Pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sejdi Hysen Hoti. Ai ishte i lindur në vitin 1959. Varrimi i të ndjerit bëhet sot në orën 14:00 në varrezat e fshatit Ratkoc të Rahovecit.

Më shumë...

Britania e Madhe e largon Kosovën nga lista e vendeve të rrezikshme si i përket virusit korona

Britania e Madhe e largon Kosovën nga lista e vendeve të rrezikshme si i përket virusit korona

Britania e Madhe e ka larguar Kosovën nga lista e vendeve të rrezikshme sa i përket COVID-19. Britanikët nuk këshillohen më që t’i shmangin udhëtimet në 32 destinacione, përfshirë edhe Kosovën. Kjo u bë e ditur nga Zyra e Jashtme. Më herët qytetarët ishin këshilluar që të mos udhëtonin drejt ...

Më shumë...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë inkurajon angazhimin e mëtejshëm për zgjerimin e Bashkimit Evropian

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë inkurajon angazhimin e mëtejshëm për zgjerimin e Bashkimit Evropian

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë inkurajon angazhimin e mëtejshëm për zgjerimin e BE -së, dhe kujton se mbajtja e premtimeve janë kyç për këtë proces. Ky këshill mirëpret Samitin Brdo BE-Ballkani Perëndimor dhe deklaratën përmbyllëse të tij. Mbështetja e qartë e BE -së për perspektivën evropiane të rajonit të Ballkanit, si ...

Më shumë...

Kandidati i AAK-së për kryetar të kryeqytetit, Daut Haradinaj, shprehet i bindur se Prishtina do të ketë balotazh

Kandidati i AAK-së për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj premton hapjen

Kandidati i AAK-së për kryetar të kryeqytetit, në zgjedhjet vendore të 17 tetorit, Daut Haradinaj, shprehet i bindur se Prishtina do të ketë  balotazh. Ai thotë se i pari mund të dalë, Arben Vitia, derisa gara për të dytin mbetet e hapur. Unë jam i bindur se do të ketë ...

Më shumë...

Shtatë kongresmenë amerikan i dërgojnë letër kryetarit Joe Biden, lidhur me tensionet mes Kosovës e Serbisë

Biden

Shtatë kongresmenë amerikanë i kanë dërguar një letër kryetarit, Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken, lidhur me  tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi reciprocitetin e targave, duke kërkuar që Amerika që të fokusohet tek zgjidhja e tensionit mes dy vendeve në Ballkan. “Nisur nga ...

Më shumë...

Sot në Hagë fillon gjykimi kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt

Gucati - Haradinaj

Sot pritet të mbahet gjykimi i dytë në Gjykatën Speciale në Hagë, kësaj radhe kundër përfaqësuesve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, të cilët akuzohen për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë. Shefja e Informimit dhe Komunikimit Publik, Angela Griep, tha se në ...

Më shumë...

41 qytetarë rezultojnë pozitiv me virusin korona, shërohen 198 të infektuar dhe një i sëmurë vdes

41 qytetarë rezultojnë pozitiv me virusin korona, shërohen 198 të infektuar dhe një i sëmurë vdes

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 8.637 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.397.224 doza të vaksinës. Deri më sot 579.622 qytetarë ...

Më shumë...

Kryetari amerikan, Joe Biden e nominon për ambasador të Amerikës në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier

Kryetari amerikan, Joe Biden e nominon për ambasador të Amerikës në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier

Kryetari i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e ka nominuar për ambasador të Amerikës në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier. Njoftimi është bërë nga ana e Shtëpisë së Bardhë. Ai është një diplomat karriere i shërbimit të jashtëm amerikan që ka qenë pjesë e stafit të të Dërguarit të Posaçëm të ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj fton qytetarët e Gjakovës që të bashkohen edhe njëherë më 17 tetor, për të votuar Ardian Gjinin

Ramush Haradinaj fton qytetarët e Gjakovës që të bashkohen edhe njëherë më 17 tetor, për të votuar Ardian Gjinin

Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, në një videoadresim për qytetarët e Gjakovës, me rastin e zgjedhjeve të 17 tetorit, ka kërkuar edhe një mandat për kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini. “Gjakova ka kaluar shumë periudha të vështira por është shumë krenare me të gjitha ...

Më shumë...

KMDLNJ: Dënimi i Goran Stanishiq më 20 vjet për vrasjen e 13 civilëve shqiptarë është i pamjaftueshëm

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut përmes një komunikate për media ka thënë se dënimi i Goran Stanishiq për vrasjen e 13 civilëve shqiptarë është i pamjaftueshëm nëse nuk trajtohen edhe rastet tjera dhe përgjegjësit për planifikim, mospengim dhe kryerje të këtyre masakrave. Sipas KMDLNJ-së, masakra ...

Më shumë...