Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 12)

Fatmir Grejqevci

PDK përkujton përvjetorin e demostratave të 68-ës kundër dhunës dhe politikës shtypëse serbe ndaj shqiptarëve

PDK përkujton përvjetorin e demostratave të 68-ës kundër dhunës dhe politikës shtypëse serbe ndaj shqiptarëve

Partia Demokratike e Kosovës e ka përkujtuar përvjetorin e demostratave të 68-ës kundër dhunës dhe politikës shtypëse jugosllave ndaj shqiptarëve. Në një postim në faqen e kësaj partie në rrjetin social thuhet se me këto demonstrata u artikuluan për herë të parë kërkesat për Kosovën republikë, për përdorimin e lirshëm ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në samitin e Bashkimit Evropian në Slloveni kërkon liberalizimin e vizave

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në samitin e Bashkimit Evropian në Slloveni kërkon liberalizimin e vizave

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po merr pjesë në samitin e Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor që po mbahet në Slloveni. Kurti ka thënë se shpreson që ky samit do ta bëjë Bashkimin Evropian të qëndrojë në thelbin e saj e që është zgjerimi i saj. “Kanë kaluar ...

Më shumë...

Ursula Von der Leyen: Vendet e Ballkanit i takojnë familjes evropiane, ne i duam ata në Bashkimin Evropian

Ursula Von der Leyen: Vendet e Ballkanit i takojnë familjes evropiane, ne i duam ata në Bashkimin Evropian

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen po merr pjesë në samitin me vendet e Ballkanit Perëndimor që ka nisur punimet sot në Slloveni. Para mediave, Von der Leyen ka thënë se ky është një samit i rëndësishëm me vendet e Ballkanit Perëndimor.  Ajo ka thënë se vendet e ...

Më shumë...

Sebastian Kurz: Austria do të donte një datë për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Sebastian Kurz: Austria do të donte një datë për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha sonte në Lubjanë se Austria do të donte një datë për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor. “Nëse nuk ka datë, atëherë shpesh do të thotë që ritmi po ngadalësohet,” tha Kurz në një deklaratë për mediat para Samitit të nesërm BE-Ballkani Perëndimor. Ai vlerësoi ...

Më shumë...

Abelard Tahiri: Për herë të parë në Kosovë, Qeveria Kurti i legalizoi targat e lëshuara nga Serbia

Abelard Tahiri: Për herë të parë në Kosovë, Qeveria Kurti i legalizojë targat e lëshuara nga Serbia

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka folur rreth marrëveshjes së Kosovës dhe Serbisë në Bruksel në lidhje me targat e automjeteve. Ai ka kritikuar mungesën e kryeministrit Albin Kurti në seancën ku është diskutuar rreth kësaj marrëveshje, duke thënë se ai i ka ikur përgjegjësisë. Tutje, Tahiri ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: Rahoveci, qyteti ikonik i rrushit e vreshtave meriton një qeverisje vizionare

Memli Krasniqi: Rahoveci, qyteti ikonik i rrushit e vreshtave meriton një qeverisje vizionare

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, dhe kandidati i kësaj partie për kryetar të Rahovecit, Bejtullah Deliu, kanë vizituar sot Teqenë e Shejh Muhedinit dhe kantinën e verës “Bodrumi i Vjetër”, si dhe kanë takuar banorët e Fortesës, ku prezantuan programin e PDK-së për qeverisjen e Rahovecit në katër vitet e ...

Më shumë...

Lumir Abdixhiku: BE të aplikojë standarde të njëjta për rajonin dhe të jap liberalizimin për Kosovën

Lumir Abdixhiku: BE të aplikojë standarde të njëjta për rajonin dhe të jap liberalizimin për Kosovën

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku tha se Bashkimi Evropian duhet të aplikojë standarde të njëjta për Ballkanin Perëndimor duke liberalizuar vizat për Kosovën. Ai këto komente i bëri në një video-konferencë në Samitin e Partive Popullore Evropiane për Ballkanin Perëndimor që u mbajt të martën në Lubjanë. “Në vigjilje të ...

Më shumë...

Konfirmohen 38 raste të reja më Covid-19, shërohen 185 qytetarë dhe shënohen 2 raste të vdekjeve

Sot u shënua një rast i vdekjes nga virusi korona, janë shënuar 25 raste të reja, ndërsa janë shëruar 362 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 8.777 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.388.583 doza të vaksinës. Deri më sot 573.312 qytetarë ...

Më shumë...

Bob Menendez: Gjëja e fundit që duhet të bëhet është Asociacioni i Komunave Serbe e që do të ishte recetë për katastrofë

Bob Menendez: Gjëja e fundit që duhet të bëhet është Asociacioni i Komunave Serbe e që do të ishte recetë për katastrofë

“Gjëja e fundit që duhet të bëhet është Asociacioni i Komunave Serbe. Kjo do të ishte recetë për katastrofë”, kështu deklaroi kreu i Komitetit për Punë të Jashtme në Senatin amerikan, Bob Menendez. Ai kritikoi administratën Trump për presion vetëm ndaj Kosovës dhe tha se ka qenë gabim diskutimi për ...

Më shumë...

Kandidati për kryetar të Prishtinës nga AAK, Daut Haradinaj, premton themelimin e zyrës për Vlerat e Luftës

Kandidati për kryetar të Prishtinës nga AAK, Daut Haradinaj, premton themelimin e zyrës për Vlerat e Luftës

Flitet shumë për vlerat e luftës, por vetëm kaq. Nuk veprohet shumë institucionalisht. Komuna e Prishtinës tradicionalisht e ka neglizhuar këtë çështje, përkundër faktit se në komunën e Prishtinës janë rreth 70 dëshmorë, 400 invalidë dhe 3,500 veteranë të luftës. Një veprim konkret për t’i ndihmuar çështjes së vlerave të ...

Më shumë...

Joe Biden shpreh mbështetjen e tij të fortë për integrimin e vendeve të Ballkanit në Bashkimin Evropian

Joe Biden

Kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka shprehur mbështetjen e fortë për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. Perspektiva evropiane e rajonit, u diskutua gjatë një telefonate që numri një i Uashingtonit zhvilloi me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen. Të dy ...

Më shumë...

Goran Stanishiq dënohet me 20 vite burgim për vrasjen e 13 civilëve në Sllovi të Lipjanit gjatë luftës në Kosovë

Goran Stanishiq dënohet me 20 vite burgim për vrasjen e 13 civilëve në Sllovi të Lipjanit gjatë luftës në Kosovë

Goran Stanishiq është dënuar me 20 vite burgim nga Gjykata Themelore në Prishtinë, pasi u gjet fajtor për vrasjen e 13 civilëve në Sllovi të Lipjanit gjatë luftës së fundit në Kosovë. Aktgjykimi ndaj tij u shpall të martën nga kryetari i turpit gjykues, gjykatësi Valon Kurtaj. Sipas aktakuzës së ...

Më shumë...

“Neue Zürcher Zeitung”: Për aq kohë sa Serbia nuk e pranon Kosovën, dobia që ka Kosova nga “Open Balkan” është zero

“Neue Zürcher Zeitung”: Për aq kohë sa Serbia nuk e pranon Kosovën, dobia që ka Kosova nga “Open Balkan” është zero

Gazeta konservatore e Zürichut shkruan se synimi i Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për qarkullim të lirë të mallrave dhe personave, ka ngjallur mosbesim në rajon. Aq kohë sa Serbia nuk e pranon Kosovën, dobia që ka Kosova nga “Open Balkan” është zero. Pas dokumentit anonim mbi kufijtë e ...

Më shumë...

KQZ: Dëshmia e vaksinimit për virusin korona nuk do të kërkohet nga votuesit në ditën e zgjedhjeve

KQZ

Kur kanë mbetur edhe më pak se dy javë deri në mbajtjen e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit, KQZ-ja është duke bërë të gjitha përgatitjet e duhura që procesi zgjedhor të shkojë mirë. Zëdhënësi i këtij institucioni Valmir Elezi ka thënë se po punojnë që gjithçka të jetë gati për ...

Më shumë...

Armend Mehaj: Ushtarakët tanë që studiojnë në Mbretërinë e Bashkuar janë aseti i çmuar i ushtrisë së Kosovës

Armend Mehaj: Ushtarakët tanë cilët studiojnë në Mbretërinë e Bashkuat janë aseti i çmuar i ushtrisë së Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe kolonel Ejup Maqedonci të hënën kanë realizuar një takim virtual me ushtarket dhe ushtarakët e Kosovës të cilët po studiojnë në Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst, në Mbretërinë e Bashkuar. Me këtë rast Mehaj thotë se këta ushtarakë janë kreanri ...

Më shumë...

Ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde e cila e kryeson OSBE-në e viziton sot Shqipërinë

Ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde e cila e kryeson OSBE-në e viziton sot Shqipërinë

Ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde, që për shkak të rotacionit mban edhe postin e kreut të OSBE-së, do të zhvillojë një vizitë këtë të martë në Tiranë. Sipas agjendës, Linde do të takojë akterë të ndryshëm politik ku do të diskutojë kryesisht për sigurinë dhe bashkëpunimin rajonal, si dhe ...

Më shumë...