Fatmir Grejqevci

Kastrati: ShBA-ja në vitin 2014 ka mbështetur krijimin e ushtrisë së Kosovës

Gjykata Speciale kundër UÇK-së, me seli në Hagë, fton për hetime ish-komandantin e FSK-së Kadri Kastrati

Ish-komandanti i FSK-së, Kadri Kastrati, ka thënë se në vitin 2014 ShBA-ja e kishte mbështetur krijimin e ushtrisë së Kosovës, por kjo nuk kishte ndodhur për shkak të mosmarrëveshjeve në mes spektrit politik vendës. “Në mars të vitit 2014 FSK-ja ka qenë e gatshme të shndërrohet në ushtri dhe janë dorëzuar …

Më shumë...

Apostolova: Kushtetuesja ta rishikojë Asociacionin

Bashkimi Evropian nënshkruan sot kontratë për ndihmë prej 5 milionë eurosh më Kosovën për luftimin e koronavirusit

Përfaqësuesja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalyia Apostolova, ka thënë se marrëveshja për Asociacionin e komunave serbe duhet të rishikohet edhe njëherë nga Gjykata Kushtetuese. Ajo ka kërkuar që ky asociacion të themelohet sa më parë. “Marrëveshja e asociacionit duhet të rishikohet dhe asociacioni të themelohet sa më …

Më shumë...

Sela i kujton Dimovskit fjalën që tha Jankullovska për shqiptarët

Sela i kujton Dimovskit fjalën që tha Jankullovska për shqiptarët

Kreu i LR-PDSH-së, Ziadin Sela në vazhdimin e seancës konstitutive të Kuvednit të Maqedonisë gjatë të mërkurës, në një replikë drejtuar deputetit të VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski, këtij të fundit ia rikujtoi thënien e ish ministres, Jankullovska e cila pati thënë së shqiptarët mund t’i shfarosë për dy orë. “Kur flas …

Më shumë...

Një tog me ushtarakë britanikë arriti në Kosovë për ta ndihmuar KFOR-in

Një tog me ushtarakë britanikë arriti në Kosovë për ta ndihmuar KFOR-in

Një ekip nga Mbretëria e Bashkuar, i përbërë nga rreth 30 trupa ushtarake, ka arritur në vendin tonë për t’iu bashkuar forcave të NATO-s në Kosovë, për t’i ndihmuar ata në ruajtjen e sigurisë, mbrojtjen dhe lirinë e lëvizjes. Ky lajm është publikuar në rrjetin social në faqen e Ambasadës …

Më shumë...

Në fshatin Shkabaj është hapur panairi ndërkombëtar “Prishtina 2017”

Në fshatin Shkabaj është hapur panairi ndërkombëtar “Prishtina 2017”

Në Kosovë është shënuar ngritje e zhvillimit ekonomik, edhe pse ende në këtë fushë duhet të punohet që të arrihen rezultate të kënaqshme, u tha në hapje të panairit ndërkombëtar “Prishtina 2017” i cili është organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës dhe me mbështetje të Qeverisë së Kosovës, në Qendrën …

Më shumë...

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk mund t’ i bindin serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Shefi i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në qeverinë serbe, Marko Gjuriq, ka bërë të qartë se autoritetet e Kosovës nuk do të munden ta bindin Listën Serbe që të votojë pro ndryshimeve kushtetuese për formimin e ushtrisë së Kosovës. Sipas tij se me asnjë logjikë të shëndoshë serbët nuk …

Më shumë...

Kryetari Nishani u bëri thirrje partive politike në vend për dialog për kompromis

Bujar Nishani: Shqipëria duhet të iniciojë një proces izolimi ekonomik e politik ndaj platformës destruktive të Serbisë

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani reagoi në lidhje me krizën politike në të cilën ndodhet vendi prej disa kohësh dhe theksoi nevojën për dialog mes palëve politike, pasi sipas tij, vetëm përmes dialogut arrihet marrëveshja. “Asnjëherë nuk mund ta shkëpusim aktivitetin politik dhe qëndrimet politike ndaj zhvillimeve të ndryshme në …

Më shumë...

Deklarata e kryeministrit Rama për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, tronditë udhëheqësit politik në Serbi

Deklarata e kryeministrit Rama për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, trondit udhëheqësit politik në Serbi

Deklarata e kryeministrit, Edi Rama, se Shqipëria do të bashkohet me Kosovën në qoftë se perspektiva e vendeve të rajonit për të hyrë në Bashkim Evropian vazhdon të zbehet, i ka tronditur udhëheqësit politikë në Serbi. Së pari ndaj kësaj deklarate ka reaguar ministri, Vulin, i cili ka theksuar se …

Më shumë...

Thaçi: Ligji për sanksionet penale forcon sundimin e ligjit në Kosovë

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se me miratimin e Ligjit për Ekzekutimin e Sanksioneve Penale do të forcohet edhe më tutje sundim i ligjit në Kosovë. “Aprovimi i Projektligjit për Ekzekutimin e Sanksioneve Penale nga Kuvendi, do të forcojë edhe më tutje sundimin e ligjit në Kosovë. Me …

Më shumë...

Ahmeti: Lufta jonë ishte e pastër, kishte qellim të jetojmë të lirë

Ahmeti: Lufta jonë ishte e pastër, kishte qellim të jetojmë të lirë

Komuna e Prishtinës ka organizuar gjatë të martës një akademi përkujtimore me rastin e Ditës së Dëshmorëve të kësaj komune. Kryetari Shpend Ahmeti tha se familjarët e dëshmorëve duhet te jenë krenarë dhe ajo është  pasuria më e madhe që ata kanë, ndërsa pohoi se ai është kryetar i Prishtinës …

Më shumë...

Bajrami: Mocioni i mosbesimit, trazoi qetësinë e koalicionit qeverisës

Valdete Bajrami: Sa e nevojshme është që PDK-ja dhe LDK-ja të shkojnë në opozitë

Udhëheqësja e grupit parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami ka shkruar se të gjithë forcat politike, me të mirat dhe të këqijat e tyre që i kanë bërë gjatë këtyre 3 viteve, po i afrohen “ditës së gjykimit” nga populli. “Mocioni i mosbesimit ndaj qeverisë nga NISMA për Kosovën …

Më shumë...

Thaçi në SHBA, mysafir nderi i Forumit Ekonomik Ndërkombëtar

Thaçi në SHBA, mysafir nderi i Forumit Ekonomik Ndërkombëtar

Me ftesë të Forumit Ekonomik Ndërkombëtar të kontinentit të Amerikës, Kryetar i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Siç njofton zyra e kyetarit, Thaçi do të jetë mysafir nderi në edicionin e 7-të të Forumit Botëror Strategjik, i cili mbahet nën patronatin e IEFA-së …

Më shumë...

Kërkohet nisja e procedurave për blerjen e helikopterëve

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka caktuar një ekip punues ndërministror, për identifikimin e nevojave shtetërore dhe krijimin e kushteve për blerjen e helikopterëve, për t’ju përgjigjur nevojave të Republikës së Kosovës.  Në takimin e mbajtur gjatë të martës, ku ishin të pranishëm zëvendëskryeministri i parë, Hajredin Kuçi, …

Më shumë...

Vulin: Rama “po kërcënon paqen”

Vulin

Ministri për Punë, Punësim dhe Çështje Sociale i Serbisë, Aleksandar Vulin vlerësoi të martën se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama me deklaratat e tij dëshiron të nënçmojë BE-në dhe tha se “është i gatshëm që të shkaktojë luftë dhe konflikte në Ballkan”. Me rastin e deklaratës së Ramës, se nëse …

Më shumë...

Buja: Qeveria e ardhshme PDK- AAK e Nisma

Buja: Deklarata e Mustafës e pamatur por e kuptueshme për gjendjen e tij frustuese

Shukri Buja deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhet e Partisë Demokratike të Kosovës, ka thënë se Qeveria aktuale nuk është funksionale dhe ka rekomanduar që të shkohet në zgjedhje të parakohshme. Ai ka theksuar se ka shumë arsye pse kjo qeveri duhet të shkojë në shtëpi dhe kryeministri Isa …

Më shumë...

Drejtori i AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrje me dyer të mbyllura

Drejtori i AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrje me dyer të mbyllura

Driton Gashi drejtor i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, sot ka raportuar para Komisionit për Mbikëqyrjen e AKI-së.  Mbledhja e komisionit është zhvilluar me dyer të mbyllura, ndërsa pas mbledhjes në prononcim për media kryetari i këtij komisioni Haxhi Shala, tha se drejtori ka raportuar për gjendjen e sigurisë më vend …

Më shumë...