leoni

Fatmir Grejqevci

Rama: Shqiptaret në Maqedoni nuk janë minoritet, por një etni prej me shumë së 35% e popullsisë se përgjithshme

Edi Rama

Kryeministri shqiptar Edi Rama në një intervistë për “France 24” , ka komentuar gjendjen në vend por edhe në rajon duke thënë së Ballkani nuk është më fuqi baroti për kontinentin e vjetër. Ai ka theksuar se shqiptaret në Maqedoni nuk janë minoritet ashtu siç cilësohen nga maqedonasit, por janë …

Më shumë...

Zgjedhjet për kryetar të Serbisë po të zhvillohen edhe në disa lokalitete të Kosovës të banuara me serb

Zgjedhjet në Kosovën veriore

Sot mbahen zgjedhjet për kryetar të Serbisë, të cilat do të organizohen edhe në disa lokalitete të Kosovës të banuara me popullatë serbe. Ato po zhvillohen me leje të Qeverisë së Kosovës dhe nën monitorimin e OSBE-së e cila ka bërë të ditur se do të ndërmarrë një operacion të …

Më shumë...

18 vjet nga vrasja e 86 civilëve në Kralan të Gjakovës

Më 2 prill të vitit 1999, në Kralan të Gjakovës forcat ushtarake dhe policore serbe i ndanë disa qindra djem dhe burra nga grupi prej 1.500 shqiptarëve, të cilët kishin braktisur vatrat e tyre për t’u shpëtuar krimeve serbe dhe ishin urdhëruar që të shkojnë në Shqipëri. Dy ditë më …

Më shumë...

Vujanoviç: Vendimi për demarkacionin do të jetë në të mirë të qytetarëve të Kosovës

Vujanoviç: Vendimi për demarkacionin do të jetë në të mirë të qytetarëve të Kosovës

Kryetari i Malit të Zi, Filip Vujanoviç ka thënë se do të presin me durim Kuvendin e Kosovës, për të vendosur për Demarkacionin e kufirit, i cili vendim, siç tha ai do të jetë në të mirë të qytetarëve të Kosovës. “Kemi durim që të presim ratifikimin e marrëveshjes së …

Më shumë...

Krasniqi: Kauza kombëtare e ka bërë shtetin, jo “kauza” e nënshtrimit

Krasniqi: Ideja për korrigjim kufijve është antikushtetuese por nuk është ide e Thaçit, është ide e vjetër e Serbisë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka reaguar me anë të një postimi ndaj deklaratës së kryeministrit Isa Mustafa në lidhje me demarkacionin. “Ai kërkesën e opozitës, të ekspertëve të pavarur dhe te qytetarëve për të rishikuar demarkacionin më Malin e Zi, po thotë: ‘Konsideroj po ashtu …

Më shumë...

OSBE-ja konfirmon hapjen e qendrave të votimit për zgjedhjet presidenciale serbe në Kosovë

Zgjedhjet vendore në Shqipëri u përmbyllën pa incidente të mëdha sikur ishte paralajmëruar

Misioni i OSBE-së në Kosovë ka konfirmuar se të dielën, më 2 prill, do të ndërmarrë një operacion të grumbullimit të votave, të vlefshme për zgjedhjet presidenciale në Serbi. Është bërë e ditur se do të hapen katër qendra të grumbullimit dhe degë përkatëse nëpër Kosovë, me prani të stafit …

Më shumë...

Përkujtohen 106 martirët e varë më 31 mars 1999 në Pastasellë të Rahovecit

Përkujtohen 106 martirët e varë më 31 mars 1999 në Pastasellë të Rahovecit

Në fshatin Pastasellë të Rahovecit, u përkujtuan 106 civilët e vrarë më 31 mars të vitit 1999 të cilët kanë qenë të strehuar në luginën e këtij fshati. Në 18 vjetorin e kësaj masakre u tha se këta martirë janë themeli i lirisë dhe pavarësisë së Kosovës. Kryetari i Rahovecit, …

Më shumë...

Mytaher Haskuka: Deputetët e pushtetit pas pauzës nuk kthehen në Kuvend, po dalin për fushatë

Mytaher Haskuka: Deputetët e pushtetit pas pauzës nuk kthehen në Kuvend, po dalin për fushatë

Pas ndërprerjes së seancës së Kuvendit të Kosovës në mungesë korumi ka reaguar me anë të një postimi deputeti nga radhët e Vetëvendosjes Mytaher Haskuka, me një fotografi ku shihet së në Kuvend janë vetëm deputet e opozitës.  “Deputetët e pushtetit si zakonisht pas pauzës nuk kthehen në Kuvend, ma …

Më shumë...

Luan Rama: LSI s’i shkel syrin askujt, dakord me Idrizin

Luan Rama: LSI s’i shkel syrin askujt, dakord me Idrizin

Nënkryetari i LSI, Luan Rama ka realizuar një takim me banorët e Bashkisë së Vaut të Dejës. “LSI është një forcë politike e dialogut dhe transparencës. LSI nuk ia luan syrin as PD-së dhe as PS-së, ajo i ka sytë tek e vërteta dhe qytetarët”, ka thënë Rama gjatë këtij …

Më shumë...

Tillerson: NATO të jetë e gatshme të mbrohet nga agresioni rus

Tillerson: NATO të jetë e gatshme të mbrohet nga agresioni rus

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka njoftuar aleatët e vet për takimin e tij të parë me kolegët nga NATO-ja në Bruksel, se SHBA-të do të mbajnë marrëveshjen e kaluar dhe do të sigurojnë se Aleanca do të jetë e gatshme që të mbrohet edhe kundër agresionit të mundshëm …

Më shumë...

E dërguara e BE-së në Kosovë, Natalya Apostolova: Nuk do të këtë mur në Mitrovicë

Bashkimi Evropian nënshkruan sot kontratë për ndihmë prej 5 milionë eurosh më Kosovën për luftimin e koronavirusit

E dërguara e BE-së në Kosovë,  Natalya Apostolova, gjatë ditës së djeshme në Mitrovicë tha “të jeni të sigurt se nuk do të këtë mur për të ndarë në pjesën e rinovuar të rrugës dhe urës mbi lumin Ibër”. Gjithashtu Apostolova, i ka komentuar edhe punimet që janë duke u …

Më shumë...

Jonuz Musliu i ka ftuar shqiptarët e Kosovës Lindore që t’i bojkotojnë zgjedhjet për kryetar të Serbisë

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Kosovën Lindore, Jonuz Musliu, u ka bërë thirrje shqiptarëve, që t’i bojkotojnë zgjedhjet për kryetar të Serbisë, më 2 prill. Ai ka thënë për agjencinë “Beta” se po e bën këtë thirrje për arsye se asnjëri prej kandidatëve në programin e tij nuk …

Më shumë...

Hoti: SHBA dhe NATO janë partnerë serioz të Kosovës dhe nuk janë kundër formimit të ushtrisë

Afrim Hoti jep dorëheqje nga pozita e Prorektorit në Universitetin e Prishtinës

Në një intervistë për “Epoka e re”, profesori i së Drejtës Ndërkombëtare Afrim Hoti ka thënë se shumë shpejt do të ketë ecje përpara në drejtim të krijimit të ushtrisë, ngase këtë të drejt nuk mund t’ia mohoj askush Kosovës. “Administrata amerikane i përkrah ndryshimet kushtetuese për krijimin e ushtrisë së …

Më shumë...

Rexhep Hoti: “PDK-ja i ka votat për Demarkacionin, po e presim LDK-në”

Rexhep Hoti

Rexhep Hoti, anëtar i Këshillit Drejtues të PDK-së, si dhe zëvendësministër i Kulturës, Rinisë e Sportit, gjatë një emisioni televiziv ka thënë së partia e tij do ta votoj demarkacionin dhe së është unike në raport me këtë çështje, ndërsa është duke e prit LDK-në. “Partia Demokratike i ka votat …

Më shumë...

Posta Shqiptare nderohet me çmimin “Sokrati” në Forumin Ndërkombëtar të Bizneseve

Posta Shqiptare nderohet me çmimin “Sokrati” në Forumin Ndërkombëtar të Bizneseve

Në “Forumin Ndërkombëtar të Bizneseve”, mbajtur në datat 28-29 mars, organizuar nga Asambleja e Biznesit të Evropës në Londër me pjesëmarrjen e me shumë se 60 kompanive nga e gjithë bota, Postës Shqiptare iu dha Çmimin Socrates. “Promovimi i “historive të suksesit” të bizneseve të fushave të ndryshme, kryesisht nga …

Më shumë...

Vazhdojnë protestat antishqiptare në Maqedoni të përkrahura nga VMRO-DPMNE

Vazhdojnë protestat antishqiptare në Maqedoni të përkrahura nga VMRO-DPMNE

E ashtuquajtura “Iniciativa për Maqedoni të përbashkët” ka vazhduar protestat kundër platformës së partive shqiptare dhe tani kundër zgjedhjes së një shqiptari për kryetar të Kuvendit të Maqedonisë. Në ditën e 32-të, protestës sllavo-maqedonase, protestuesve iu drejtuan dy ish kryeparlamentarët Lubisha Georgievski dhe Savo Klimovski, të cilët  i inkurajuan ata …

Më shumë...