Fatmir Grejqevci

Përfaqësuesit e BE-së të shqetësuar rreth incidenteve në veri

Përfaqësuesit e BE-së të shqetësuar rreth incidenteve në veri

Përfaqësuesja e Posaçme e Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalia Apostolova, shefja e Misionit të EULEX-it, Alexandra Papadopoulou dhe shefi i Misionit Vëzhgues të BE-së për zgjedhjet e 11 qershorit, Alojz Peterle, kanë shprehur shqetësimin rreth incidenteve dhe kërcënimeve dhe presionit që po ndodhin në pjesën veriore të Kosovës, në kohën …

Më shumë...

Haradinaj: Jam optimist që Trepça do të fillojë punën

Haradinaj: Jam optimist që Trepça do të fillojë punën

I nominuar për kryeministër nga PDK-AAK-Nisma Ramush Haradinaj, sot gjatë vizitës në Trepçë tek Sindikata e Pavarur e Minierave tha se kërkesat e punëtorëve ishin të shumta. Ai u shpreh optimist se me qeverisjen e tij do të bëhet përmirësimi i kushteve në gjigantin ekonomik dhe se Trepça do të …

Më shumë...

Vetëvendosje: Në Gjilan po mirëpritet kandidatura e Kurtit për kryeministër

Lëvizja Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje përmes një njoftimi për media thotë se ka intesifikuar fushatën zgjedhore në të gjitha lagjet e qytetit të Gjilanit dhe fshatrat e kësaj komune. “Kudo po vërehet një mobilizim i përgjithshëm dhe besimi në fitoren e sigurt. Vetëvendosje asnjëherë, e as kësaj radhe nuk bën premtime pa mbulesë …

Më shumë...

Daka: Personat e verbër do të votojnë plotësisht të pavarur

Daka: Personat e verbër do të votojnë plotësisht të pavarur

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka ka takuar kryetarin e Shoqatës së të Verbërve të Kosovës, Bujar Kadriu dhe drejtorin e Qendrës së ofrimit të shërbimeve për të verbër nga kjo shoqatë, Daut Tishuku. Daka tha se personat e verbër gjatë këtyre zgjedhjeve do ta shfrytëzojnë të drejtën …

Më shumë...

Nura: Shteti ynë dhe shoqëria janë përgjegjës, për t’i trajtuar dinjitetshëm veteranët e luftës

Nura: Shteti ynë dhe shoqëria, janë përgjegjës, për t’i trajtuar dinjitetshëm veteranët e luftës, ata luftuan për lirinë që e gëzojmë sot ne të gjithë

Kandidatja për deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e koalicionit PDK-AAK-Nisma, Elmaze Nura me anë të një postimi në rrjetin social ka kërkuar që shteti t’i trajtoj në mënyrë dinjitoze veteranët e luftës së UÇK-së. “Ish-luftëtarët e lirisë, janë ata që sakrifikuan më së shumti për Kosovën, prandaj meritojnë …

Më shumë...

Veseli: Do t’i shporim mbeturinat e Serbisë nga Kosova

Veseli: Do t’i shporim mbeturinat e Serbisë nga Kosova

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli tha në vendlindjen e tij në Mitrovicë se ky qytet do t’ia jep vulën fitores së PDK-së dhe Fillimit të Ri, pasi tek qytetarët po sheh një entuziazëm të shpresës. Ai premtoi edhe heqjen e strukturave paralele nga Kosova, e ndërtimin e shtëpive të shqiptarëve në …

Më shumë...

Delawie: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO, lajm i mirë për Kosovën

Ambasadori i SHBA-së, Greg Delawie: Shfuqizimi i Speciales e largon Kosovën nga Evropa dhe SHBA-ja

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, ka përshëndetur anëtarësimin zyrtar të Malit e Zi në Aleancën Veri-Atlantike. Delawie ka shkruar në llogarinë e vet në “Twitter” se anëtarësimi i shtetit malazez në NATO është një lajm shumë i mirë edhe për Kosovën. “Urime Malit të Zi – anëtarit të 29-të NATO-s. …

Më shumë...

Limaj: Kemi programin që plotëson nevojat e qytetarëve

Limaj: Kemi programin që plotëson nevojat e qytetarëve

Lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka deklaruar se programi i Nismës parasheh paketë sociale e cila është më se e nevojshme për të vënë barazi qytetare. “Ne për tri vite jemi në terren me qytetarët tanë, me ata që na kanë mbështetur e vazhdojnë që të na mbështesin. Ndërsa …

Më shumë...

Rusia reagon ndaj hyrjes së Malit të Zi në NATO

Ministria e Jashtme e Rusisë njoftoi se Moska i jep të drejtën vetes që të përgjigjet ndaj “politikës armiqësore” të Podgoricës për shkak të përfundimit formal të procedurës për hyrjen e Malit të Zi në NATO. “Vazhdimi i histerisë anti-ruse në Malin e Zi te ne shkakton vetëm keqardhje. Në …

Më shumë...

Gjergji: Përdorimi i fesë gjatë fushatës, i papranueshëm

Gjergji: Përdorimi i fesë gjatë fushatës, i papranueshëm

Ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji, ka thënë të hënën se përdorimi i fesë në disa raste gjatë fushatës zgjedhore për të rritur mbështetjen është e papranueshme dhe njëherësh e dëmshme për të ardhmen tonë. “Kemi vënë re se, në disa raste, është përdorë feja si mjet për të rritur mbështetës. …

Më shumë...

Banka Botërore për sivjet parashikon rritje më të lartë ekonomike në rajonin e Kosovës me 3,9 për qind

Banka Botërore flet për rritjen ekonomike në rajon

Në raportin më të ri Banka Botërore për sivjet parashikon rritje më të lartë ekonomike në rajonin e Kosovës me 3,9 për qind. Parashikohet që Shqipëria do të këtë rritje ekonomike prej 3,5 për qind, BeH-ja 3,2 për qind, Mali i Zi 3,3 për qind, Serbia 3 për qind dhe …

Më shumë...

Haradinaj: Arsimi do të jetë prioritet i Qeverisë

Haradinaj: Arsimi do të jetë prioritet i Qeverisë

Kandidati për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka thënë se arsimi do të jetë prioritet kyç i Qeverisë se tij. Ai pas nënshkrimit të memorandumit me SBASHK-un, në profilin e vet në rrjetin social, ka shkruar se të gjithë bashkërisht duhet të angazhohen për përmirësimin e gjendjes së përgjithshme në …

Më shumë...

Festivali tradicional “I këndojmë lirisë”, shënon ditëlindjen e komandantit të UÇK-së, Mujë Krasniqi

Nesër nis Festivali “I këndojmë lirisë”

Nesër në Çabiq të Klinës fillon festivali folklorik, “I këndojmë lirisë”, i cili tradicionalisht shënon  ditëlindjen e komandantit të UÇK-së, Mujë Krasniqi. Hapja  bëhet në orën 11.00 në vendlindjen e Komandantit të UÇK-së, në fshatin Çabiq,  ndërsa  Festivali mbahet në qytezën e Klinës, për tri ditë rresht. Festivali “I këndojmë …

Më shumë...

Hoti në Prekaz: Kauzën e Adem Jasharit do ta bëjmë realitet

Hoti në Prekaz: Kauzën e Adem Jasharit do ta bëjmë realitet

Kandidati për kryeministër nga LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti, gjatë një vizite që ka zhvilluar në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ka thënë se kauzën e komandantit Adem Jashari, për një Kosovë të lirë dhe të zhvilluar do ta bëjmë realitet. “Kauza e Komandantit Adem Jasharit ka qenë një Kosovë e …

Më shumë...

Russell: Ta shpëtojmë planetin për hir të fëmijëve tanë

Russell: Ta shpëtojmë planetin për hir të fëmijëve tanë

Koordinatori i OKB-së për Zhvillim dhe Përfaqësuesi i Përhershëm i UNDP-së, Andrew Russell, me rastin e Ditës Botërore të Mjedisit, ka deklaruar se duhet të ndërmarrim veprime për të adresuar ndryshimet klimatike duke shpëtuar planetin për hir të fëmijëve tanë. Russell ka thënë se ndryshimet klimatike po ndodhin dhe ndikimi …

Më shumë...

Veseli: Brenda tre muajsh do të rregullojmë ligjin për punëtorët e viteve të 90-ta

Veseli: Brenda tre muajsh do të rregullojmë ligjin për punëtorët e viteve të 90-ta

Koalicioni PDK-AAK-Nisma ka nënshkruar marrëveshje mirëkuptimi me SBASHK-un. Me këtë rast,  i pari i PDK-së, Kadri Veseli,  premtoi se çështja e njohjes së stazhit për punëtorët e viteve të 90-ta do të rregullohet në tre muajt e parë të qeverisjes së tyre. “Brenda tre muajve ligji për stazhin e punës …

Më shumë...