Fatmir Grejqevci

Dita e Evropës, 9 Maji, shënohet edhe në Kosovë me moton: “Ave Caesar, morituri te salutant” (!)

Dita e Evropës, 9 Maji, sot do të shënohet me aktivitete të ndryshme edukative dhe kulturore në mbarë Kosovën dhe me ndarjen e çmimit “Evropiani i Vitit”, edhe pse BE-ja dhe Këshilli i Evropës nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe shqiptarët e vendit tonë  janë të vetmit në …

Më shumë...

Hoxhaj: 48 orët e ardhshme, vendimtare për qëndrimet e PDK-së

Enver Hoxhaj: Kandidati i vetëm për kryetar të Kuvendit është Kadri Veseli, zgjedhja e tij është e pandalshme

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Enver Hoxhaj, ka bërë me dije se si anëtar të kabinetit qeveritar dhe si anëtar të kryesisë së kësaj partie kanë presion nga anëtarësia e PDK-së që vendi të lëvizë përpara me një dinamikë të re. Në një intervistë për “Epokën e re”, ai ka …

Më shumë...

Delawie në LDK për t’i bindur për ta votuar Demarkacionin

Delawie në LDK për t'i bindur për ta votuar Demarkacionin

Ambasadori amerikan Greg Delawie do të takojë sot deputetët e LDK-së në përpjekje për të bindur ata që ta votojnë Demarkacionin. Dje kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka dështuar ta procedojë Demarkacionin pasi që ende nuk i ka bindur deputetët e tij për ta votuar atë. Takimi mbahet në zyrën e Grupit …

Më shumë...

Ilir Konushevci dhe Hazir Mala përkujtohen në Tiranë

Ilir Konushevci dhe Hazir Mala përkujtohen në Tiranë

Me rastin e 18 vjetorin të rënies së dëshmorëve Ilir Konushevci dhe Hazir Malasot do të organizohet akademi përkujtimore si dhe do të bëhen homazhe pranë varrit të Ilir Konushevcit. Akademia do të mbahet nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa. Akademia  në Muzeun Historik Kombëtar të Tiranës, ndërsa …

Më shumë...

Deputetja Emini: Rinia, prijatare në rrugën evropiane të Kosovës

Deputetja Emini: Rinia, prijatare në rrugën evropiane të Kosovës

Komisioni për Integrime Evropiane i Kuvendit të Republikës së Kosovës, me mbështetjen e GIZ-it, në kuadër të Javës së Evropës, ka organizuar sot në Prishtinë konferencën rajonale “Lidhja e Rinisë me Integrimet Evropiane”, në të cilën morën pjesë të rinj nga gjashtë vende të Ballkanit: Kosovës, Shqipërisë, Malit të Zi, …

Më shumë...

Abrashi tregon se çfarë u diskutua në mbledhjen e Kryesisë së LDK-së

Abrashi tregon se çfarë u diskutua në mbledhjen e Kryesisë së LDK-së

Ka përfunduar mbledhja urgjente e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës. Anëtari i Kryesisë së kësaj partie, Arban Abrashit, ka thënë para gazetarëve se ku takim ka qenë joformal. Ai ka theksuar se çështja e demarkacionit me Malin e Zi do të paraqitet në Qeveri dhe në Kuvend pas mocionit …

Më shumë...

Ymeri: Qeveria u zbraps, ajo duhet të bie për të shpëtuar territori i Kosovës

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri ka thënë se sot u pa edhe një zmbrapsje e Qeverisë për Demarkacionin. “Është shumë mirë që kjo marrëveshje nuk u ngjall nga Qeveria për në Kuvend. Qeveria qe dy vjet dhe sot insistoi ta dëmtojë interesin e Kosovës. Është e domosdoshme që  të …

Më shumë...

Haradinaj: Versionin aktual të Demarkacionit, populli e ka shpall të vdekur

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Deputeti i AAK-së Daut Haradinaj duke komentuar çështjen e demarkacionit ka thënë se ai është shpallur i vdekur. Në një postim në rrjetin social Haradinaj ka shkruar se “Populli e ka shpall të vdekur versionin aktual të Demarkacionit me Malin e Zi”.  Ndryshe Qeveria sot ka dështuar që ta procedojë …

Më shumë...

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës në mbledhje urgjente

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur urgjentisht pas dështimit për të proceduar në Kuvend marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi. Në këtë mbledhje po merr pjesë edhe kreu i këtij subjekti, njëherësh kryeministri i Kosovës Isa Mustafa.  Ministrat e LDK-së kanë lëshuar sot mbledhjen e Qeverisë, gjysmë ore …

Më shumë...

AAK-ja dhe Nisma kanë hequr dorë nga përdorimi i gazit lotsjellës

Gaz lotësjellës

Opozita është shprehur e gatshme për ta kundërshtuar demarkacionin brenda dhe jashtë Kuvendit, duke besuar se Qeveria nuk i ka numrat e mjaftueshëm për ta ratifikuar këtë marrëveshje në Kuvend. Zyrtarët e Vetëvendosjes, të AAK-së dhe të Nismës, janë shprehur të bindur se versioni aktual i demarkacionit me Malin e Zi …

Më shumë...

Ministri Hoti në takimet vjetore të BERZH-it në Qipro

Ministri Hoti në takimet vjetore të BERZH-it në Qipro

Ministri i Financave Avdullah Hoti, në cilësinë e guvernatorit të Kosovës në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, ka udhëtuar sot për vizitë zyrtare në Qipro, ku do të marrë pjesë në takimet vjetore të BERZH-ës, që do të mbahen nga data 09 maj deri më 12 maj. Gjate kësaj vizite …

Më shumë...

Ministri Murati përkujton mendimtarin Bahri Fazliu

Murati

Ministri i Diasporës, Valon Murati ka përkujtuar Bahri Fazliun, si një ndër mendimtarët më brilant që sipas tij kishte konstatuar domosdoshmërinë dhe pashmangshmërinë e organizimit të luftës çlirimtare. “Lufta jonë çlirimtare e udhëhequr nga UÇK-ja ka ardhur nga domosdoshmëria për çlirim kombëtar. Andaj kjo luftë nuk ishte aksident historik e …

Më shumë...

Remi: Është koha për ndryshime në Qeveri

Remi

Anëtari i kryesisë i PDK-së, Rrustem Mustafa-Remi, thotë se është koha për ndryshim në Qeveri, duke theksuar se shumë ministra jokompetentë kanë bërë që të duket kjo qeverisje pa koncept. “Zgjedhje ose platformë më e mirë qeverisëse!? Performimi i dobët i Qeverisë, i dikastereve me njerëz joadekuatë, shumë ministra jokompetentë në Qeveri, …

Më shumë...

Maloku: Kush garanton se zgjedhjet e parakohshme sjellin stabilitet më të madh politik

Naim Maloku: Korrupsioni, nepotizmi, haraçi, fajdet, sistemi i drejtësisë i degraduar, shëndetësia dhe arsimi janë problemet e Kosovës

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Naim Maloku, nuk është i pajtimit që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Maloku në rrjetin social ka shtruar këtë pyetje: Kush mund të garantojë se zgjedhjet e parakohshme në këto rrethana, me këto raporte ndërpartiake mund të sjellin krijim të menjëhershëm të Qeverisë dhe …

Më shumë...

Bushati: Fitorja e Macron në Francë, një lajm i mirë edhe për Shqipërinë

Ministri, Ditmir Bushati ka filluar vizitën në Kosovë për ta sjellë qëndrimin e Tiranës zyrtare lidhur me kufijtë

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati, e ka uruar Emmanuel Macron i cili nga sot do të jetë Presidenti i ardhshëm i Francës. “Shumë urime Emmanuel Macron për fitoren! Një lajm i mirë për Francën, Europën e natyrisht edhe për ne shqiptarët që aspirojmë të bëhemi pjesë e Bashkimit Europian”, …

Më shumë...

Vetëvendosje: Demarkacioni do të bie bashkë me Qeverinë

Glauk Konjufca thotë se kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani është e denjë për kryetare të Kuvendit

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje kanë deklaruar se Demarkacioni me Malin e Zi nuk është problem vetëm për Vetëvendosjen dhe opozita por ka shkaktuar pakënaqësi edhe të deputetëve të pozitës. Glauk Konjufca nga ky subjekt, ka thënë se po bëhen dy vite kur ata kanë dhënë argumentimet e tyre për demarkacionin. …

Më shumë...