Fatmir Grejqevci

Vuçiq: Të përpiqemi të jemi realistë, të mos kërkojmë diçka që e kemi humbur kohë më parë

Aleksandër Vuçiç”: Serbia do të kundërshtojë lobimin që pritet të nisë nga Turqia për njohjen e pavarësisë së Kosovës

Kryetari i Serbisë, Akleksandar Vuçiq, ka thënë se u ka bërë thirrje qytetarëve në Serbi për një dialog të brendshëm rreth Kosovës, në mënyrë që këtë të mos ua lënë gjeneratave të ardhshme. “Është koha që të mos futemi si struci nën rërë por të përpiqemi të jemi realistë, që mos …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi thërret seancën konstituive më 3 gusht

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi thërret seancën konstituive më 3 gusht

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thirrur mbledhjen e parë të legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës më 3 gusht në orën 10:00. “Kryetarin dhe Kryesinë e Legjislaturës së Pestë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, në pajtim me legjislacionin përkatës në fuqi, presidenti Thaçi i ka …

Më shumë...

Pal Lekaj: Humbësit e zgjedhjeve nuk po bashkëpunojnë, ata nuk janë të gatshëm që të jenë në shërbim të të mirës së vendit

Pal Lekaj: Humbësit e zgjedhjeve nuk po bashkëpunojnë, ata nuk janë të gatshëm që të jenë në shërbim të të mirës së vendit

Përfaqësuesi i AAK-së, Pal Lekaj në takimin me Kryetarin, Hashim Thaçi, ka fajësuar subjektet tjera që nuk i kanë fituar zgjedhjet, duke thënë se nuk janë në frymën e bashkëpunimit dhe shtetndërtimit por po dominon interesi personal dhe klanor i atyre subjekteve politike. Sipas tij, ato subjekte tanimë kanë treguar …

Më shumë...

Kryetari Thaçi kërkon koordinim të partive për seancën konstituive

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në takimin me përfaqësuesit e koalicionit PAN dhe komuniteteve pakicë, ka ftuar të gjithë partitë politike që të

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në takimin me përfaqësuesit e koalicionit PAN dhe komuniteteve pakicë, ka ftuar të gjithë partitë politike që të koordinohen për ta mbajtur seancën e parë ku do të verifikohen mandatet e deputetëve dhe t’i hapin rrugë formimit të Qeverisë. “Kjo qeveri do të jetë Qeveria …

Më shumë...

Ministri Murati rekomandon bashkatdhetarët që të konsultohen për gjendjen reale në pikat kufitare

Ministri i Diasporës Valon Murati rekomandon bashkatdhetarët që të konsultohen me aplikacionin e MPB-së në të cilin tregohet gjendja reale në pikat kufitare

Ministri në detyrë i Diasporës, Valon Murati, u ka bërë thirrje bashkatdhetarëve që po vijnë për pushime në Kosovë ta konsultojnë paraprakisht aplikacionin në faqen e Ministrisë së Punëve të Brendshme (http://www.mpb-ks.org/qkmk/#.WXWT4hWGPMz) në të cilin tregohet në kohë reale se cila është gjendja nëpër pikat kufitare. “Të dashur bashkatdhetarë, të gjithë …

Më shumë...

Vetëvendosje, LAA dhe Lista Serbe kanë refuzuar ftesën e kryetarit Thaçi për ta caktuar datën e seancës konstituive

Vetëvendosje, LAA dhe Lista Serbe kanë refuzuar ftesën e kryetarit Thaçi për ta caktuar datën e seancës konstituive

Kryetari i vendit Hashim Thaçi ka ftuar përfaqësuesit e të gjitha partive parlamentare në një takim për ta caktuar datën e seancës konstituive. “Ju njoftojmë se në orën 10:00, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, mban takim konsultativ me përfaqësuesit e partive parlamentare për caktimin e datës për mbajtjen e …

Më shumë...

Zëvendëskryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj: I preferuar i ynë për kryetar të Kuvendit është Veseli

Enver Hoxhaj: Ata mund të dëmtojnë emblemën tonë, por jo atë që përfaqëson, Kosova është shtet i pavarur dhe sovran

Zëvendëskryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka vlerësuar se emrat e deputetëve që do ta mbështesin Ramush Haradinajn për kryeministër do të dihen para seancës konstituive të Kuvendit. Ai ka treguar se gjatë javës që lamë pas Haradinaj ka marrë mbështetjen e disa deputetëve jashtë koalicionit PAN për …

Më shumë...

Ilir Meta sot do të marrë zyrtarisht detyrën si kryetar i Republikës së Shqipërisë

Ilir Meta

Kryetari i zgjedhur Ilir Meta do të marrë zyrtarisht sot detyrën si kryetar i Shtetit. Ceremonia e betimit të tij në Kuvend do të mbahet në orën 18:00. Pas kësaj, në orën 19:00, kryetari i sapobetuar do të drejtohet për në Presidencë, ku fillimisht Meta do të pritet në zyrë …

Më shumë...

Republika e Kosovës dhe Republika e Shqipërisë sot diskutojnë për çmimet referente

Republika e Kosovës dhe Republika e Shqipërisë sot diskutojnë për çmimet referente

Zëvendësministrja e Financave e Republikës së Shqipërisë, Irena Beqirja, sot do të vizitojë Kosovën ku do të takohet me ministrin në detyrë të Financave, Avdullah Hoti dhe ministren në detyrë të Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami. Sipas një njoftimi të Ministrisë së Financave, në këtë takim do të marrin pjesë …

Më shumë...

Banorët e Vaslievës së Drenasit të vetë-organizuar e shtrojnë rrugën me beton

Banorët e Vaslievës së Drenasit të vetë-organizuar e shtrojnë rrugën me beton

Banorët e fshatit Vasilevë të Drenasit, pasi Komuna nuk ua ka asfaltuar rrugën, janë mobilizuar dhe me vetëfinancim kanë shtruar rrugën e fshatit me beton. Bëhet e ditur se ata kanë bërë disa kërkesa në Komunën e Drenasit, për asfaltimin e kësaj rruge, por Komuna nuk e ka paraparë në projektet …

Më shumë...

Rakiq: Lista Serbe nuk merr pjesë në takimin e nesërm të kryetarit Thaçi

Rakiq: Lista Serbe nuk merr pjesë në takimin e nesërm të kryetarit Thaçi

Lista Serbe nuk do të shkojë në konsultimet e nesërme të thirrura nga kryetari i vendit, Hashim Thaçi për caktimin e datës së seancës konstituive të Kuvendit. Këtë e ka konfirmuar kryetari i kësaj partie, Goran Rakiq, shkruan “Tanjug”. “Si kryetar i Listës Serbe i falënderoj për ftesën për të marr …

Më shumë...

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj: PDK-ja e ka kuptuar se do të mbetet në opozitë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj: PDK-ja e ka kuptuar se do të mbetet në opozitë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje!, Dardan Molliqaj, i është kundërpërgjigjur akuzave të sekretarit të degës së PDK-së në Prishtinë, Bujar Cakollit, i cili e ka quajtur Molliqajn kryebandit të Vetëvendosje!-s. Ai në llogarinë e vet në rrjetin social ka shkruar se PDK-në e ka kapur panikun. “PDK-ja e ka kuptuar tashmë që …

Më shumë...

Selami: E telefonon Bashën dhe uron për fitoren, respektoj votimin, të bashkohemi për një opozitë të fortë

Selami: E telefonon Bashën dhe uron për fitoren, respektoj votimin, të bashkohemi për një opozitë të fortë

Në deklaratën e parë publike pas shpalljes së rezultatit të zgjedhjeve për kreun e PD, të cilat nxorën fitues Lulzim Bashën, Eduard Selami deklaroi se e pranon rezultatin, duke theksuar se ai do të vazhdojë të jetë pjesë e PD-së. Sipas tij, Partia Demokratike doli më e fortë nga këto …

Më shumë...

Gjuriq: Nuk mund të këtë kurrfarë marrëveshje që do të ishte vetëm në interes të shqiptarëve

Gjuriq: Presidenti Vuçiq do ta marr në Kosovë vendimin më të mirë për serbët dhe Serbinë

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se dialogu me Kosovën është në interes të Serbisë dhe se do të dëshironte që Prishtina dhe Beogradi të arrijnë marrëveshje. “Nuk mund të ketë kurrfarë marrëveshje që do të ishte vetëm në interes të shqiptarëve. Në qoftë …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti paralajmëron padi për shpifje kundër PDK-së

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti paralajmëron padi për shpifje ndaj PDK-së

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka paralajmëruar se do ta padisë për shpifje Partinë Demokratike të Kosovës. Ky reagim i Ahmetit erdhi pas konferencës së degës së Partisë Demokratike në Prishtinë, të cilët thanë se Vetëvendosje në Prishtinë ka punësuar 486 persona me kontrata të veçanta. “Vetëvendosje është subjekti …

Më shumë...

Pas fitores së Bashës, Patozi: “Fali o Zot, se nuk dinë çfarë bëjnë!”, absurdi ka kapërcyer çdo kufi!

Pas fitores së Bashës, Patozi: "Fali o Zot, se nuk dinë çfarë bëjnë!", absurdi ka kapërcyer çdo kufi!

Astrit Patozi ka reaguar pas shpalljes së rezultatit për kreun e PD, ku Lulzim Basha u rikonfirmua me 91.3 përqind të votave. “Fali Zot, se nuk dinë çfarë bëjnë!”, e nis postimin e tij në “Facebook” Astrit Patozi, ndërsa pohon se mëngjesin e sotëm uroi Selamin për garën.  “Nuk duhet të kesh …

Më shumë...