Fatmir Grejqevci

Gjeneral Petr Pavel: Mirënjohje për angazhimin e fuqishëm të Shqipërisë në Aleancë

Gjeneral Petr Pavel: Mirënjohje për angazhimin e fuqishëm të Shqipërisë në Aleancë

Në Shqipëri po zhvillon punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO-s, e cila mbledh së bashku me shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës. Në sesionin e hapjes së kësaj konference, mori pjesë edhe kryeministri Edi Rama, i cili shoqërohej nga ministrja e Mbrojtjes,  Olta Xhaçka. Në …

Më shumë...

Haradinaj: Dialogu me Serbinë është i pa alternativë por duhet duhet të ristrukturohet dhe afatizohet

Haradinaj: Dialogu me Serbinë është i pa alternativë por duhet duhet të ristrukturohet dhe afatizohet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë gjatë se shtunës se dialogu me Serbinë është i pa alternativë dhe se duhet të ristrukturohet dhe afatizohet, duke përmbushur të gjitha marrëveshjet e arritura dhe të përmbyllet me rezultat konkret. Ai gjatë një takimi me ambasadorin e Austrisë në Prishtinë, Gernot Pfandler …

Më shumë...

Vulin: Me ministrat e Listës Serbe në qeveri do të jetë e pamundur formimi i Ushtrisë së Kosovës

Vulin: Me ministrat e Listës Serbe në qeveri do të jetë i pamundur formimi i Ushtrisë së Kosovës

Ministri i mbrojtjes në Serbi, Aleksandar Vulin duke komentuar deklaratat e kryetarit Hashim Thaçi për krijimin e Ushtrisë, ai ka thënë se rezoluta 1244 e parandalon këtë gjë. Ai ka deklaruar se shteti i Serbisë asnjëherë nuk do ta lejojë krijimin e një ushtrie në Kosovë, dhe kjo pamundësohet edhe …

Më shumë...

Ministria e Shëndetësisë nuk e ka kontraktuar gazin medicinal ‘N2O’ në QKUK

Ministria e Shëndetësisë nuk e ka kontraktuar gazin medicinal ‘N2O’ në QKUK

Ministria e Shëndetësisë përmes një komunikate për media sqaron se kjo ministri nuk e ka kontraktuar gazin medicinal ‘N2O’, i cili përdoret në sallat operative të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, siç është raportuar në disa media. Sipas MSH-së, QKUK është institucioni që ka lidhur kontratën me operatorin ekonomik për …

Më shumë...

Haradinaj: Çështja e demarkacionit do të marrë së shpejti një drejtim dhe kjo do të mundësojë lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës në BE

Haradinaj: Çështja e demarkacionit do të marrë së shpejti një drejtim dhe kjo do të mundësojë lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës në BE

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti sot në takim ambasadoren e Republikës së Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanoviq, me të cilën bisedoi për zhvillimet aktuale në Kosovë dhe rrugën e integrimeve euro-atlantike për vendin.  Duke e vlerësuar angazhimin e Kroacisë për rrugën europiane të të gjithë rajonit të …

Më shumë...

Haxhinjtë kosovarë kthehen nga Meka

Haxhinjtë kosovarë kthehen nga Meka

Vendin e shenjtë Meken sivjet e vizituan 1079 haxhilerë nga Kosova, të cilët sot në në orën 05:00 të mëngjesit u kthyen në vendlindje. Pelegrinët kosovarë, që kryen njërën nga pesë shtyllat e islamit, u pritën nga të afërmit e tyre në aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”. Megjithatë, disa haxhilerë …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pranuar telegram urimi nga kryeministri i Çekisë, Bohuslav Sobotka

Haradinaj: Në vitin 2018 do të ketë liberalizim të vizave

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka pranuar telegram urimi nga kryeministri i Republikës së Çekisë, Bohuslav Sobotka. Në urimin e kryeministrit Sobotka thuhet: Dëshiroj t’ju përgëzoj me sinqeritetin më të madh për emërimin tuaj si Kryeministër i ri i Republikës së Kosovës. Ju uroj gjithë të mirat në …

Më shumë...

Kryeministri shqiptar, Edi Rama: Shqipëria është vetë në NATO e duhet të marrë përgjegjësitë

Kryeministri shqiptar, Edi Rama: Shqipëria është vetë në NATO e duhet të marrë përgjegjësitë

​Delegacione të ushtrive të vendeve të NATO-s ndodhen në Tirane për një takim dy ditor për të diskutuar mbi stabilitetin dhe situatën e sigurisë në Ballkanin Perëndimor. Komiteti kryesohet nga komandanti Suprem i Forcave Aleate për Europën, gjeneralin Kurtis Scaparrotti dhe kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s, gjeneral Petr Pavel. …

Më shumë...

74 vjet nga formimi i Lidhjes së Dytë të Prizrenit

Objekti i LSHP-së

Sot janë bërë 74 vjet që nga mbledhja e Kuvendit në Prizren, i cili zgjati deri më 20 shtator dhe ku ishte vendosur për formimin e Lidhjes së Dytë të Prizrenit, organizatë politike kombëtare, e cila do të angazhohej për bashkimin dhe mbrojtjen e trojeve etnike. Në të morën pjesë …

Më shumë...

Po qëndrojnë për dy ditë në Tiranë, 38 delegacione në Takimin e Shefave të Shtabeve të vendeve anëtare të NATO-s

Në Sot në Tiranë për herë të parë mbahet Samiti i NATO-s

Sot, për herë të parë në Tiranë mbahet Konferenca e Komitetit Ushtarak. Shefat e shtabeve të vendeve anëtare të NATO-s dje kanë mbërritur në kryeqytetin shqiptar dhe janë pritur fillimisht nga ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, e cila ka premtuar se Shqipëria do të shtojë numrin e forcave ushtarake në …

Më shumë...

Ministrja Reshitaj zotohet për një mjedis të pastër, menaxhim të mirë të ujit, lumenjve si dhe për shtimin e hapësirave të gjelbra

Ministrja Reshitaj zotohet për një mjedis të pastër, menaxhim të mirë të ujit, lumenjve si dhe për shtimin e hapësirave të gjelbra

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj është takuar me kryeministrin Ramush Haradinaj, me të cilin bisedoi mbi prioritetet e politikave të mbrojtjes së mjedisit dhe planifikimit hapësinor. Pjesë e takimit ishte edhe diskutimi për zgjidhjen e shpronësimit të pronave të banorëve të fshatrave Shipitullë dhe Hades, me ç’rast …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj ka pritur shefin e parë të Zyrës Amerikane në Kosovën e pasluftës Dale Pfeiffer

Kryeministri Haradinaj ka pritur shefin e parë të Zyrës Amerikane në Kosovën e pasluftës Dale Pfeiffer

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur të premtën shefin e parë të Zyrës Amerikane në Kosovën e pasluftës dhe njëherësh ish udhëheqës i USAID-it, Dale Pfeiffer, i cili aktualisht është anëtar i Bordit të Fondit Amerikan të Edukimit në Kosovë. Pfeiffer përgëzoi Haradinajn për zgjedhjen në krye të Qeverisë …

Më shumë...

Prokuroria Speciale e Kosovës ka paralajmëruar hapjen e hetimeve ndaj ministrit të Bujqësisë Nenad Rikalo

Prokuroria Speciale e Kosovës ka paralajmëruar hapjen e hetimeve ndaj ministrit të Bujqësisë Nenad Rikalo

Prokuroria Speciale e Kosovës ka paralajmëruar hapjen e hetimeve ndaj ministrit të Bujqësisë, Nenad Rikalo, i cili është akuzuar nga disa qytetarë të lagjes “Dardania” në Prishtinë për maltretime gjatë kohës së luftës. Pas raportimit në media  të disa deklaratave të banorëve të një ndërtese  në lagjen “Dardania” në Prishtinë,  të …

Më shumë...

Ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç: Do të vazhdojë bashkëpunimin me MFSK-në

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha priti në takim ambasadoren e Turqisë, znj. Kivilxhim Kiliç

Ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç, ka thënë se vendi i saj është i gatshëm për thellimin dhe vazhdimin e bashkëpunimit në të ardhmen në mes të Ministrisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë. Ajo këto komente i bëri gjatë një takimi me …

Më shumë...

Punëtorët teknik të disa shkollave të Prishtinës ende në grevë për pagat

Punëtorët teknik të disa shkollave të Prishtinës ende në grevë për pagat

Sindikata e Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës njofton se sot kryetari i kësaj Sindikate Jusuf Azemi me përfaqësuesit e shoqatave sindikale të punëtorëve teknik të shkollave “Asim Vokshi ”, “Gjergj Fishta”, “Dardania”, “Ismail Qemaili”, “ Pjetër Bogdani”, të cilët janë duke bërë grevë në lidhje me pagat. “Të gjithë …

Më shumë...

Haradinaj: Asociacioni i komunave me shumicë serbe vetëm sipas Kushtetutës se Kosovës, e cila, është më e vjetër se dialogu në Bruksel

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj: Kuvendi sa më shpejt ta marrë vendimin për demarkacionin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e ka quajtur “interesant” dhe të “mençur” propozimin e kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq për nisjen e dialogut të brendshëm në Serbi për Kosovën. Haradinaj ka thënë se çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe do të zgjidhet në pajtim me Kushtetutën e Kosovës, …

Më shumë...