Fatmir Grejqevci

Dëshmori i kombit Bedri Shala dekorohet me Urdhrin “Hero i Kosovës”

Dëshmori i kombit Bedri Shala dekorohet me Urdhrin “Hero i Kosovës”

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci i autorizuar nga kryetari Hashim Thaçi, i ka dorëzuar nënës së dëshmorit Bedri Shala, Taibe Shala vendimin dhe Urdhrin “Hero i Kosovës”. Kjo dekoratë vlerëson sakrificën dhe trimërinë e dëshmorit Bedri Shala për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Urdhri “Hero i Kosovës” u …

Më shumë...

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri: PDK duhet të sjell një emër të besueshëm në Kuvend, për ta votuar për kryeparlamentar

Lutfi Haziri

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka thënë se Partia Demokratike e Kosovës, duhet të sjell një emër të besueshëm në Kuvend, për ta votuar për kryeparlamentar. Në një intervistë për RTK, ai ka kërkuar nga PDK që të tregojë korrektësi politike, të tërhiqet nga qeveria dhe t’i …

Më shumë...

Lekaj: Shpifjet e tilla të mediave serbe, se ish-luftëtarë e UÇK-së kanë lidhje me ISIS-in, janë më tepër se hipokrizi

Pal Lekaj: Vetëvendosje dhe LDK nuk kanë të drejtë të thonë se Autostrada e Dukagjinit nuk do të ndërtohet

Nënkryetari i AAK-së, Pal Lekaj, ka thënë se shpifjet e mediave serbe se njerëz të UÇK-së kanë lidhje me ISIS-in, janë më tepër se hipokrizi dhe se qëndrimet e Daut Haradinaj përballë këtyre organizatave terroriste dihen botërisht. Ai në një postim në rrjetin social ka reaguar ndaj shkrimeve të mediave …

Më shumë...

Drejtori i Emergjencave Civile në Shqipëri, Shemsi Prençi: Pas të nxehtit, tërmete të forta dhe shira të dendura

Drejtori i Emergjencave Civile në Shqipëri, Shemsi Prençi: Pas të nxehtit, tërmete të forta dhe shira të dendura

Vera më e thatë dhe më e nxehtë e 80 viteve të fundit që ka prekur vendin tonë, përveç problematikës aktuale të zjarreve pritet të ketë pasoja edhe gjatë vjeshtës, por edhe më tej. Drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi gjatë një takimi pune në Prefekturën e Tiranës me drejtuesit e …

Më shumë...

Pacolli: Sa më shpejtë të formohen institucionet dhe të fillojë implementimi i detyrave që kanë mbetur peng e arrogancës politike

Pacolli: Sa më shpejtë të formohen institucionet dhe të fillojë implementimi i detyrave që kanë mbetur peng e arrogancës politike

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka thënë se nuk është ai që bën ultimatume, por dëshiron të sheh lëvizje politike nga LDK-ja dhe Vetëvendosje që të formalizojnē marrëveshjen që do t’i jepte fund krizës politike, ndërsa nga PAN kërkon që sa më shpejt të vijë në seancë dhe të mos …

Më shumë...

KMDLNJ: Të zgjidhen organet drejtuese të Kuvendit dhe me një marrëveshje politike të caktohet data e zgjedhjeve të jashtëzakonshme

KMDLNJ ka reaguar kundër diskriminimit, kërcënimit dhe shantazhimit që po u bëhet liderëve serbë të Kosovës nga Beogradi zyrtar

KMDLNJ ka reaguar përmes një komunikate për media pas ndërprerjes së vazhdimit të seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës, duke thënë se nuk ka vullnet politik serioz për tejkalimin e situatës bllokuese, pasi është krijuar një mjedis ku shantazhimi është bërë një mjet legal për kundërshtimin e kandidatit për kryetar …

Më shumë...

Rama: Nga 280 vatra të zjarrit të cilat ka qenë e nevojshme ndërhyrja shtetërore, sot janë aktive vetëm 8 prej tyre

Kryeministri shqiptar Edi Rama: Nga 280 vatra të zjarrit të cilat ka qenë e nevojshme ndërhyrja shtetërore, sot janë aktive vetëm 8 prej tyre

Shteti në krye të detyrës thotë kryeministri Edi Rama lidhur me situatën e zjarreve në vend. Ai thotë se në katër vitet e ardhshme do të përpiqet seriozisht për rritjen e kapaciteteve, që vendi ynë ende i ka të ulëta. “Vijojnë aksionet për vënien nën kontroll dhe shuarjen e vatrave të zjarreve …

Më shumë...

Kadaj-Bujupi: Në këtë fazë ne kemi bllokuar Kadri Veselin sepse është kandidat i papërshtatshëm për ne

Kadaj-Bujupi: PAN mos të përpiqet të improvizojnë takime jo formale

Deputetja nga radhët e Vetëvendosjes, Donika Kadaj-Bujupi tha se edhe në seancën e katërt konstituive po shihet se PAN është bllokues i konstituimit të institucioneve. Ajo tha se do të vazhdojnë që të thërrasim PAN-in që të prezantojë kandidatin e tij. Kurse, e pyetur nëse do të marrin pjesë si …

Më shumë...

Deputetët e koalicionit PAN, por as deputetja e LDK-së, Teuta Rugova nuk morën pjesë në seancën e sotme të Kuvendit

Deputetët fillojnë të hynë në Kuvend ku pritet të fillojë vazhdimi i seancës konstituive

Deputetja e LDK-së,  Teuta Rugova, kryesuese e Kuvendit  nuk ka marrë pjesë në seancën e sotme, pavarësisht se deputetët e LDK-së kishin qenë të pranishëm  në kuvend. Deputetja, Teuta Ibrahim Rugova javën e kaluar pati votuar propozimin e koalicionit: PDK-AAK-NISMA që të shtyhet zgjedhja e kryekuvendarit për dy orë, por …

Më shumë...

19 vjet nga rënia heroike e komandantit të UÇK-së Agim Bajramit dhe bashkëluftëtarëve të tij Xheladin Kurtaj e Besnik Begunca

Sot në Kaçanik shënohet Dita e Dëshmorëve të Kombit dhe rënia heroike e komandantit, Agim Bajrami

Sot  me aktivitete tematike e përkujtimore, shënohet  19- vjetori i rënies heroike të Komandantit, Agim Bajrami dhe  bashkëluftëtarëve: Xheladin Kurtaj e Besnik Begunca. 10 gushti shënon edhe ditën e  Dëshmorëve të Brigadës. 162 “Agim Bajrami”,  në Kaçanik. Në orën 10:00 fillojnë vizitat te Monumenti i Komandantit Agim Bajrami dhe bashkëluftëtarëve …

Më shumë...

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, uron Ramën për fitoren e zgjedhjeve

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, uron Ramën për fitoren e zgjedhjeve

Në një bisedë telefonike që ka zgjatur mbi 20 minuta, kryeministri Rama ka marrë urimet nga Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, për fitoren e zgjedhjeve. Ai ka shprehur bindjen se mandati i fortë që Partia Socialiste ka marrë për të qeverisur e vetme, e detyron këtë forcë politike të thellojë …

Më shumë...

Deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj: Institucionet e reja më së largu në fund të javës së ardhshme

Rasim Selmanaj thotë se AAK nuk e përkrah mocionin e Lëvizjes Vetëvendosje për rrëzimin e Qeverisë Hoti

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Rasim Selmanaj, ka bërë me dije se, më së largu, deri në fund të javës së ardhshme PAN-i do t’i formojë institucionet e reja. Ai ka thënë se nuk ka asnjë dilmë për konstituimin e Kuvendit dhe për formimin e Qeverisë Haradinaj meqë, sipas …

Më shumë...

Lideri i AKR-së, Behxhet Pacolli, 10 ditë kohë për Mustafën e Kurtin që të merren vesh

Behxhet Pacolli

Lideri i AKR-së, Behxhet Pacolli ka bërë të ditur se në takimet që ka pasur me Isa Mustafën dhe Albin Kurtin, u ka kërkuar që brenda dhjetë ditëve duhet të merren vesh dhe nëse nuk kanë gatishmëri ta formojnë qeverinë, atëherë nuk kuptim qëndrimi i tij aty. Në një intervistë …

Më shumë...

Në Gjinar të Elbasanit situata është alarmante, pasi zjarri rrezikon edhe shtepitë e banorëve

Ministria e Punëve të Brendshme u ka bërë thirrje qytetarëve të shmangin të gjithë shkaktarët e mundshëm të zjarrit

Në Gjinar të Elbasanit situata është bërë alarmante, pasi zjarri rrezikon edhe shtepitë e banorëve. Era dhe temperaturat e larta janë në favor të zjarrit. Gjithashtu, terreni malor pranon vetëm ndërhyrje nga ajri. Janë rreth 10 banesa shumë pranë pyllit me pisha. Banorët nuk janë larguar nga shtëpitë e tyre dhe …

Më shumë...

CIA: Sistemi i dobët gjyqësor, korrupsioni dhe zbatimi i dobët i kontratave kontribuojnë në mjedisin e varfër të biznesit në Shqipëri

Sipas një raporti të publikuar të CIA-s për Ballkanin, “një eksploziv gati të shpërthejë”

Agjencia Qendrore e Inteligjencës së SHBA-së, CIA, ka azhurnuar së fundmi të dhënat për Shqipërinë, ku sipas saj, ekonomia e Shqipërisë është përmirësuar në mënyrë të vazhdueshme dhe rritja ekonomike pritet të rritet në 3.8% në vitin 2017, shkruan Monitor. “Kodet e taksave komplekse dhe kërkesat e licencimit, sistemi i dobët gjyqësor, …

Më shumë...

VMRO-DPMNE e bllokon foltoren e Kuvendit të Maqedonisë

VMRO-DPMNE e bllokon foltoren e Kuvendit të Maqedonisë

Përdersi në Kuvendin e Maqedonisë vazhdon debati për shkarkimin e e prokurorit shtetëror, Marko Zvërlevski, deputetët e VMRO-DPMNE-së pak më parë knë bllokuar foltorën e Kuvendit. Pa të drejtë fjale në foltore fjalën e ka marrë deputeti i VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshoski, për këtë arsye  kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, ka …

Më shumë...