Brickos

Fatmir Grejqevci

Falja e namazit të Kurban Bajramit bëhet në orën 06:37

Besimtarët në Kosovë sot festojnë pa faljen e namazit nëpër xhami për shkak pandemisë së koronavirusit

Me 1 shtator e gjithë bota islame feston Kurban Bajrami. Miliona qytetarë në gjithë globin falin namazin e Kurban Bajramit. Kjo festë vjen pas ngjarjes së pelegrinazhit në vendin e shenjtë në Mekkë ku miliona besimtarë shkojnë atje për ta vizituar këtë vend të shenjtë. Edhe në Kosovë, me 1 shtator …

Më shumë...

Haradinaj: Bajrami i vogël, festë që na forcon njerëzoren, dashurinë ndaj njëri-tjetrit, dhe sakrificën si çmim

Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj me anë të një postimi në rrjetin social i ka uruar të gjithë besimtarët e besimit islam për festën e Bajramit të vogël, duke thënë që kjo festë na forcon njerëzoren, dashurinë ndaj njëri-tjetrit, dhe sakrificën si çmim. “Të gjithë qytetarëve …

Më shumë...

Mesazhi i BIK-ut për Bajram: Të jemi më human, mëshirues e tolerant, t’i ndihmojmë skamnorët dhe jetimët

Mesazhi i BIK-ut për Bajram: Të jemi më human, mëshirues e tolerant, t'i ndihmojmë skamnorët dhe jetimët

Me rastin e festës së Kurban Bajramit, zëvendëskryetari i Kryesisë së Bashkisë Islame të Kosovës, Reshat Mexhidi ka dhënë një mesazh urimi duke thënë se kjo është festë madhështore të cilën besimtari e stolisë me përkushtim, sakrificë e flijim. Në një deklaratë për media Mexhidi, është shprehur se festa e …

Më shumë...

Zorana Mihajloviq: Pa zgjidhjen e çështjes mes Kosovës e Serbisë nuk mund të llogaritet për një të ardhme të suksesshme

Zorana Mihajloviq: Pa zgjidhjen e çështjes mes Kosovës e Serbisë nuk mund të llogaritet për një të ardhme të suksesshme

Zëvendëskryeministrja e Serbisë, Zorana Mihajloviq ka thënë sot se dialogu mes Kosovës e Serbisë flet për botën e errët dhe politikën e Millosheviqit, Koshtunicës e Tadiqit. “Unë nuk jam as e para as e fundit që them se pa zgjidhjen e çështjes mes Kosovës e Serbisë nuk mund të llogaritet …

Më shumë...

Haxhi Shala: Kuvendi konstituohet në fillim të shtatorit dhe Kadri Veseli do të zgjidhet kryeparlamentar

Haxhi Shala: Opozita duhet çdo herë të jetë e bashkuar e fuqishme dhe të mos punojë ndaras

Deputeti i Nismës për Kosovën, Haxhi Shala, është i sigurt se në javën e parë të shtatorit të këtij viti do të konstituohet Kuvendi i Kosovës, me ç’rast Kadri Veseli do të zgjidhet kryeparlamentar. Ai nuk ka dhënë shumë detaje se cili subjekt politik do ta mbështesë PAN-in për ta …

Më shumë...

Sot përfundon afati për faljen e borxheve publike të akumuluara prej datës 31 dhjetor 2008

Sot përfundon afati për faljen e borxheve publike të akumuluara prej datës 31 dhjetor 2008

Sot përfundon afati për faljen e borxheve publike për personat juridikë dhe fizikë në Kosovë, të akumuluara prej datës 31 dhjetor, 2008. Ky afat ishte paraparë deri 1 shtator por meqenëse nesër është festa e Kurban Bajramit, ky afat përfundon sot pasdite. Përndryshe deri në muajin gusht ishin rreth 600 …

Më shumë...

Uzina kimike “Arkema” në Crosby të Teksasit rrezikon të shpërthej ose të kaplohet nga zjarri gjashtë ditëve në vijim

Uzina kimike “Arkema” në Crosby të Teksasit mund të shpërthej ose të kaplohet nga zjarri në gjashtë ditët e ardhshme

Hapësirën kimike “Arkema” në Crosby të Teksasit e kërcënon shpërthimi ose zjarri në gjashtë ditët e ardhshme për shkak të vërshimeve katastrofike. Drejtori Richard Rou, ka thënë se nuk ekziston mënyrë që të parandalohet shpërthimi ose zjarri për shkak të sasisë së madhe të ujit. Sistemi i ftohjes, që prodhon …

Më shumë...

Fatmir Matoshi: Gjasat janë reale që të bashkohemi me PAN-in, jemi të zhgënjyer me LDK-në e cila po bën lojëra

Fatmir Matoshi: Gjasat janë reale që të bashkohemi me PAN-in, jemi të zhgënjyer me LDK-në e cila po bën lojëra

Kryetari i Kuvendit të AKR-së, Fatmir Matoshi, ka thënë për RTV Dukagjinin se ka gjasa reale që subjekti që përfaqëson, të bashkëqeverisë bashkë me koalicionin, PAN, por që tha se kjo varet nga Behxhet Pacolli. “Pse të mos diskutojmë, vendi është në një krizë politike”, ka thënë pos tjerash Matoshi. Ai …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa, ka pritur në takim përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur në takim përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur në takim përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, të kryesuar nga nënkryetari Migjen Shala. Në takim ku të pranishëm ishin edhe ministri në detyrë i Financave, Agim Krasniqi dhe ai i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Safet Kamberi, …

Më shumë...

Ka përfunduar me sukses provimi i maturës afati i gushtit, pjesa e dytë – rezultatet me 7 shtator

testi i matures

Komisioni Shtetëror i Maturës, pas përfundimit të pjesës së dytë të Provimit të Maturës Shtetërore 2017 (afati i gushtit) vlerëson se i tërë procesi i organizimit dhe administrimit është përmbyllur me sukses. Provimit të Maturës në këtë afat i janë nënshtruar rreth 4 mijë maturantë, të cilët i kanë plotësuar kriteret …

Më shumë...

Thaçi: E tërë shoqëria duhet të angazhohemi për çështjen e të pagjeturve

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka udhëtuar për në Britaninë e Madhe ku do të flasë për situatën politike në Kosovë

Kryetari i vendit Hashim Thaçi, ka shprehur përkushtimin që çështja e të zhdukurve gjatë luftës në Kosovë të zbardhet. Në Ditën Ndërkombëtare të të Pagjeturve, Thaçi ka thenë se të gjithë pa përjashtim duhet të angazhohen sa më shumë në këtë çështje. Ai ka theksuar së në të gjitha instancat …

Më shumë...

KQZ ka certifikuar 91 subjekte politike të cilat do të marrin pjesë në zgjedhjet lokale të 22 tetorit

KQZ bënë të ditur se është duke punuar intensivisht me regjistrimin dhe verifikimin e aplikacioneve nga jashtë vendit

Komisioni Qendror Zgjedhor ka certifikuar për zgjedhjet komunale të 22 tetorit 91 subjekte politike, nga të cilat 35 parti politike, një koalicion, 30 iniciativa qytetare dhe 25 kandidatë të pavarur. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, derisa lexoi të gjithë kandidatët për kryetar të komunave dhe listën për kandidat për kuvende …

Më shumë...

Mos konstituimi i Kuvendit lë pa paga mbi 33 mijë veteranë të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Në Gjonaj të Hasit, zbulohet busti i dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Reshat Çoçaj

Numri i madh i veteranëve të luftës është diskutuar sot edhe në mbledhjen e Qeverisë. Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Safet Kamberi shprehu shqetësim sa i përket pagesës së veteranëve. Sipas Kamberit ka mungesë të mjeteve në shumë prej 4 milion eurove për këtë muaj. “Deri më tani nuk …

Më shumë...

Haradinaj: Çështja e personave të zhdukur nuk duhet të mbetet pa epilog dhe të jetë brengë vetëm e familjarëve

Haradinaj: Çështja e personave të zhdukur nuk duhet të mbetet pa epilog dhe të jetë brengë vetëm e familjarëve

Kandidati për kryeministër nga koalicionit PAN, Ramush Haradinaj, ka vendosur lule tek Përmendorja dedikuar personave të zhdukur. Haradinaj tha se çështja e personave të zhdukur nuk duhet të mbetet pa epilog dhe të jetë  brengë vetëm e familjarëve, ndërsa është shprehur se edhe zvarritja e themelimit të institucioneve të vendit …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës e ka miratuar sot vendimin për shpronësim të pronave në Hade dhe Shipitullë

Qeveria e Kosovës e ka miratuar sot vendimin për shpronësim të pronave në Hade dhe Shipitullë

Qeveria e Kosovës sot në mbledhjen e sajë ka miratuar propozim vendimin përfundimtar për shpronësim të pronave në Hade dhe Shipitullë. Ministri i Mjedisit Ferat Shala tha se në këtë vendim nuk kanë hyre gjashtë prona të pronarëve që kanë hyrë në procesin e zhvendosjes. Sipas Shalës nga gjithsej 17 …

Më shumë...

Vlora Çitaku: Përveç dëmeve materiale asnjë shqiptar nuk është lënduar nga uragani “Harvey” në SHBA

Vlora Çitaku: Kurti të tërhiqet nga marrëveshja me NATO-n, ose mos bëj lojëra pa shije për konsum të brendshëm

Qindra familje shqiptare jetojnë në zonat e prekura nga uragani “Harvey” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por ambasadorja e Kosovës në Washington, Vlora Çitaku, ka bërë të ditur se institucioni që ajo udhëheq është përkujdesur që të komunikojë me shqiptarët në Houston të Texasit. Ajo ka njoftuar se përveç …

Më shumë...