Fatmir Grejqevci

Zëvendëskryeministrja bullgare, Ekaterina Zaharieva – Thaçit: Kemi nevojë për një bashkëpunim më të madh ekonomik

Zëvendëskryeministrja bullgare, Ekaterina Zaharieva - Thaçit: Kemi nevojë për një bashkëpunim më të madh ekonomik

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim zëvendëskryeministren dhe ministren e Punëve te Jashtme të Republikës së Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva. Thaçi ka shprehur mirënjohje për mbështetjen e vazhdueshme që Bullgaria i ka dhënë Kosovës gjatë procesit të shtet ndërtimit dhe anëtarësimit në organizata ndërkombëtare. “Bullgaria është …

Më shumë...

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi emëroi anëtarët e rinj të KShC të Agjencisë Kosovare të Akreditimit

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi emëroi anëtarët e rinj të KShC të Agjencisë Kosovare të Akreditimit

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka marrë vendim për emërimin e anëtarëve të rinj të Këshillit Shtetëror të Cilësisë të Agjencisë Kosovare të Akreditimit. Këtë vendim, ministri Bytyqi e ka marrë me qëllim të funksionalizimit, rritjes së cilësisë dhe efikasitetit të punës së Këshillit Shtetëror të Cilësisë. …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës dënon fuqishëm ndërhyrjen e institucioneve serbe në fushatën zgjedhore për zgjedhjet lokale në vendin tonë

Ramush Haradinaj thotë se Amerika është aleate e Kosovës, por jo e politikanëve të caktuar në vend

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dënuar ndërhyrjen e institucioneve të Serbisë në fushatën për zgjedhjet lokale në Kosovë. Ai me anë të një postimi në rrjetin social ka shkruar se aktet e tilla bien ndesh me parimin e fqinjësisë së mirë. Haradinaj ka thënë se integrimi i serbëve është …

Më shumë...

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu, ku diskutuan për bashkëpunimin ndërmjet institucioneve të vendit dhe komunitetit të biznesit. Në këtë takim gjithashtu u diskutua për masat e reja të politikave fiskale dhe u vlerësua se këto masa do të ndihmojnë zhvillimin e …

Më shumë...

Kadri Veseli: Në qeverisjen e PDK-së në Prishtinë, drejtoritë më të rëndësishme do të udhëhiqen nga gratë

Kadri Veseli: Në qeverisjen e PDK-së në Prishtinë, drejtoritë më të rëndësishme do të udhëhiqen nga gratë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se për gratë në kohë zgjedhjesh, premtohet shumë, por përtej kësaj retorike elektorale, PDK-ja e ka bërë dallimin e madh dhe u ka dhënë hapësirë grave. “Ne i shohim gratë si lidere të institucioneve dhe kryetare të komunave. Në qeverisjen …

Më shumë...

Bashota: Ne kemi dëshmuar se punojmë për të mirën e qytetarëve të Klinës tash e dhjetë vite

Bashota: Ne kemi dëshmuar se punojmë për të mirën e qytetarëve të Klinës tash e dhjetë vite

Programi i PDK-së, parasheh që zonat rurale të Komunës së Klinës të kenë një tretman të veçante në mandatin e ardhshëm 4-vjeçar, duke realizuar projekte jetike dhe të nevojshme për jetën e qytetareve. Kështu ka thënë kryetari i degës së PDK-së në Klinë, Sokol Bashota, në tubimet elektorale që ka …

Më shumë...

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi: Katër vite i humbëm kot, Prishtinën e presin katër vite zhvillim

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi: Katër vite i humbëm kot, Prishtinën e presin katër vite zhvillim

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi, ka vazhduar të mërkurën prezantimin e Programit të tij zhvillimor për Prishtinën, i cili parasheh zbatimin e 320 projekteve, të cilat janë ideuar nga qytetarët e Prishtinës dhe janë detajizuar nga ekipi i fitores i LDK-së. “Katër vite i patëm të …

Më shumë...

Zafir Berisha: NISMA është forca e vetme që mund të ndryshojë gjendjen aktuale në Prizren

Zafir Berisha: NISMA është forca e vetme që mund të ndryshojë gjendjen aktuale në Prizren

Slogani i Nisma vjen si domosdoshmëri që sjell koha dhe koha ka ardhur për Nismën. 22 tetori do të jetë dita e perspektivës së Prizrenit dhe numri 31 i kësaj partie sjell vizionin për një jetë më të mirë për qytetarët e kësaj komune. Kështu u tha sonte në tubimin …

Më shumë...

Kryeministri i vendit: Do të sigurohet sistem më i mirë i energjisë për qytetarët

Kryeministri i vendit: Do të sigurohet sistem më i mirë i energjisë për qytetarët

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim përfaqësues nga kompania e njohur amerikane General Electrics, të kryesuar nga drejtori i Përgjithshëm për Evropën Juglindore, Gaetano Massara. Në takim është diskutuar për mundësinë e ndërlidhjes së iniciativave të biznesit në Kosovës me sektorin e energjisë. Pas një prezantimi …

Më shumë...

Veseli në Viti: Do t’i mbështesim të gjitha projektet e premtuara nga Besim Halimi

Veseli në Viti: Do t'i mbështesim të gjitha projektet e premtuara nga Besim Halimi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, (PDK), Kadri Veseli ka mbajt tubimin përmbyllës në Viti ku ka kërkuar nga qytetarët e kësaj komune që nëse e duan një Viti të zhvilluar, me perspektivë e me shumë investime, atëherë ta votojnë kandidatin për kryetar të komunës së Vitisë nga PDK-ja, Besim …

Më shumë...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj pranon urime nga kryeministri francez, Edouard Philippe

Haradinaj: Enveri është ndër dëshmorët e parë të Republikës, që mbijetesën e saj e vë para çdo interesi tjetër

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pranuar urime për zgjedhjen në krye të Qeverisë së Kosovës, nga kryeministri i Republikës së Francës, Edouard Philippe. “Ju dërgoj përgëzimet e mia për emërimin tuaj në postin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës. Pas formimit të qeverisë së re që ju …

Më shumë...

Çelaj: Pagesa për tatimin në pronë do të jetë më e ultë si dhe zonimi i ri do të rishqyrtohet

Çelaj: Pagesa për tatimin në pronë do të jetë më e ultë si dhe zonimi i ri do të rishqyrtohet

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Lirak Çelaj ka deklaruar se duke u bazuar në kërkesat e banorëve dhe investitorëve, do të lëshojnë deri në 1000 leje në vit dhe për shkak të kësaj dinamike, presin rritjen e të hyrave prej 6 milionë në 20 milionë …

Më shumë...

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, ka pritur në një takim ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, ka pritur në një takim ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, ka pritur në një takim ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert, i cili shfaqi gatishmërinë për bashkëpunim. Me këtë rast ministri Sefaj e njoftoi ambasadorin Chabert për situatën e përgjithshme të sigurisë në Kosovë duke vlerësuar se situata e përgjithshme e sigurisë …

Më shumë...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj inkurajon tregtarët të promovojnë prodhimet vendore

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj inkurajon tregtarët të promovojnë prodhimet vendore

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, bashkë me anëtarët e Klubit të Prodhuesve të Kosovës dhe ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, vizitoi sot kompaninë “Meridian Express”, me qëllim të përkrahjes së prodhuesve vendor. Ai me këtë rast theksoi se qëllimi i kësaj vizite ishte fuqizimi i ndërtimit të partneritetit …

Më shumë...

Ministri Bytyqi: Sot po i themi ‘stop trafikimit të qenieve njerëzore’, ne mund ta ndalojmë këtë gjë nëse jemi të bashkuar

Ministri Bytyqi: Sot po i themi ‘stop trafikimit të qenieve njerëzore’, ne mund ta ndalojmë këtë gjë nëse jemi të bashkuar

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka thënë se fushata kundër trafikimit me qenie njerëzore është e rëndësishme dhe se institucionet duhet të kontribuojnë që kjo dukuri negative sa më parë të jetë e minimizuar që të mos ketë viktima të pafajshme. Ai para shumë nxënësve dhe mësimdhënësve …

Më shumë...

Kandidati i LDK-së për kryetar të Besianës Agim Veliu: Llapit ia kanë mësyrë brigadat e kuqe me shpifje e intriga

Kandidati i LDK-së për kryetar të Besianës Agim Veliu: Llapit ia kanë mësyrë brigadat e kuqe me shpifje e intriga

Askund në Kosovë, Lidhja Demokratike e Kosovës nuk është më e fuqishme se në Podujevë, prandaj askund sikur në Podujevë LDK nuk po përballet me sulmin e të gjithëve kundër saj. Kështu tha sot në tubimin përmbyllë zgjedhor në Besianë, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa. Ai iu tha llapjanëve se …

Më shumë...