Fatmir Grejqevci

Engel dënon ndalimin e hyrjes së ish-kryetares Jahjaga në Serbi

Eliot Engel: Qeveria e Serbisë duhet ta kuptojë se Kosova është shtet i pavarur dhe se e tillë do të mbetet

Eliot Engel anëtar i rangut të Komitetit të Dhomës së Punëve të Jashtme, dënoi të premten veprimin e autoriteteve serbe për ndalimin e ish-kryetares së Kosovës Atifete Jahjaga ndërsa po përpiqej të hyjë në Serbi. Jahjaga planifikoi të vizitojë Serbinë për të folur për përdorimin e përdhunimit si armë gjatë …

Më shumë...

Haradinaj: Kosova nuk e ka luksin për qeveri të lodhtë apo eksperimentale!

Haradinaj: Kosova nuk e ka luksin për qeveri të lodhtë apo eksperimentale!

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka thënë se Kosova nuk e ka luksin për qeveri të lodhtë apo eksperimentale! “Qytetarët tanë në çdo pëllëmbë të vendit po e kuptojnë dhe mbështesin masovikisht vullnetin tonë të përbashkët për ndryshim pozitiv dhe fuqizim të Kosovës. Këtë mbështetje e gjetëm sot …

Më shumë...

Hoxhaj: Entuziazëm i madh drejt fitores së pandalshme

Hoxhaj: Entuziazëm i madh drejt fitores së pandalshme

Zëvendëskryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe kandidat për deputetët në zgjedhjet e 11 qershorit, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar të premten takime me qytetarë në Lubizhdë të Prizrenit dhe në Sopi e Mushtisht të Therandës. “Me shumë qytetarë përkrahës të PDK-së. Entuziazëm i madh drejt fitores së pandalshme”, ka shkruar Hoxhaj. …

Më shumë...

Bushati: Pakti PS-PD hap rrugën për në BE

Ministri, Ditmir Bushati ka filluar vizitën në Kosovë për ta sjellë qëndrimin e Tiranës zyrtare lidhur me kufijtë

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ishte në Berlin, ku mori pjesë në Konferencën e Ministrave të Jashtëm të Europës Juglindore, takim i thirrur nga kryediplomati gjerman Sigmar Gabriel. Bushati shprehu bindjen se marrëveshja e arritur mes PS dhe PD do të jetë shumë e rëndësishme për rrugën integruese të Shqipërisë. Por …

Më shumë...

Kurti: Më 11 qershor do ta bëjmë ndryshimin e madh

Kurti: Më 11 qershor do ta bëjmë ndryshimin e madh

Lëvizja Vetëvendosje ka hapur fushatën elektorale në komunën e Pejës. Kandidati për kryeministër i kësaj lëvizje, Albin Kurti, ka thënë se më 11 qershor do ta bëjnë ndryshimin e madh në Kosovë. Ai ka deklaruar se qytetarët e Kosovës dhe Pejës kanë nevojë për një qeveri e cila nuk i vjedh …

Më shumë...

Koalicioni PDK-AAK-Nisma nënshkroi Deklaratën e mirësjelljes për zgjedhjet

Koalicioni PDK-AAK-Nisma nënshkroi Deklaratën e mirësjelljes për zgjedhjet

Zëvendëskryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka nënshkruar sot në emër të koalicionit PDK-AAK-Nisma, Deklaratën e mirësjelljes për zgjedhjet e 11 qershorit, e cila parasheh normat e sjelljes së të gjitha partive politike që garojnë në zgjedhjet parlamentare. Hoxhaj ka thënë se janë të përkushtuar që këto zgjedhje të …

Më shumë...

Haradinaj nderohet me titullin “Misionar i Paqes”

Haradinaj nderohet me titullin “Misionar i Paqes”

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, njëherësh kandidat për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, është nderuar me titullin “Misionar i Paqes” dhe me medaljen “Golden Ambassador Richard Holbrooke”. Ky titull dhe kjo medalje Haradinajt i është ndarë nga Misioni Diplomatik për Paqe dhe Prosperitet dhe Misioni Diplomatik Amerikan për …

Më shumë...

Mustafa uron 1 Qershorin: Fëmijët janë pasuria më e madhe e Kosovës

Mustafa uron 1 Qershorin: Fëmijët janë pasuria më e madhe e Kosovës

Kryeministri në detyrë i Kosovës Isa Mustafa, ka uruar 1 Qershorin, Ditën e Fëmijëve. Përmes rrjetit social, Mustafa thotë se institucionet e Kosovës u kanë borxh fëmijëve, që përmes punës dhe përkushtimit t’u hapet perspektiva jetësore. “Fëmijët dhe rinia janë pasuria më e madhe që i ka Republika e Kosovës. …

Më shumë...

Haradinaj nënshkruan memorandum mirëkuptimi me sindikatën e Shëndetësisë

Haradinaj nënshkruan memorandum mirëkuptimi me sindikatën e Shëndetësisë

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-NISMA Ramush Haradianj ka nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi me Federatën e Sindikatave të Shëndetësisë në Kosovë. Haradinaj bashkë me Veselin u zotuan se do të rrisin rrogat për punëtorët e shëndetësisë si dhe përmirësimin e kushteve të tyre. Ai tha se personeli mjekësor nga mjekët …

Më shumë...

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

Me aktivitete të ndryshme, sot në Prishtinë shënohet Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve. Në sheshin “Zahir Pajaziti” në kryeqytet, do të jetë amfiteatri i hapur, duke filluar nga ora 10:00. Ndërsa edhe Muzeu i Kosovës ka përgatitur aktivitete të ndryshme për fëmijë, të cilat aktivitete fillojnë po ashtu në ora 10:00.

Më shumë...

Daka: Të respektohet Ligji për Zgjedhjet e Përgjithshme dhe fushata zgjedhore të jetë demokratike

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka reaguar pas publikimit të videos nga diaspora lidhur me keqpërdorimin e votave

Me rastin e fillimit të fushatës zgjedhore, kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, u ka bërë thirrje partive t’u përmbahen rregullave dhe të mos përdorin gjuhë denigruese gjatë fushatës elektorale. Ajo ka thënë se Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa do të shqiptojë gjoba për ata që nuk i …

Më shumë...

Rama: Nuk kemi armiqësi me PD-në dhe me askënd që e përfaqëson këtë parti

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, njëherësh kryetar i PS-së, Edi Rama zhvilloi të mërkurën një takim me të rinjtë e Laçit, ku ironizoi kreun e PD-së Lulzim Bashën dhe ftoi votuesit e djathtë që të votojnë PS-në. Ai tha se nuk kanë armiqësi me PD-në dhe me askënd që e përfaqëson këtë …

Më shumë...

Haradinaj: Zotohem se do ta ndihmojmë bujkun dhe prodhuesin e Kosovës

Haradinaj: Zotohem se do ta ndihmojmë bujkun dhe prodhuesin e Kosovës

I nominuari për kryeministër të Kosovës nga radhët e koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, gjatë një takimi të merkurën me banorët e fshatit Bllacë të Therandës, u zotua se gjatë mandatit të tij do të punojë afër me bujkun dhe prodhuesit vendorë për të gjetur zgjidhje për problemet që rëndojnë mbi …

Më shumë...

KFOR-i organizon Ditën e Perspektivës Gjinore

KFOR-i organizon Ditën e Perspektivës Gjinore

KFOR-i do të organizojë sot Ditën e Perspektivës Gjinore të KFOR-it 2017. Qëllimi i konferencës është të mundësojë një platformë për organizatat ndërkombëtare, organizatat joqeveritare, KFOR-in dhe NATO-n, si dhe organizatat e sigurisë të Kosovës, për të diskutuar tema të lidhura me çështjet gjinore me fokus në “Perspektivën gjinore në …

Më shumë...

Certifikohet lista përfundimtare e votuesve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrton vendimet e Gjykatës Supreme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban sot mbledhjen e radhës ku do të shqyrtohet dhe miratimohet dokumenti përmbledhës për certifikimin e listës përfundimtare të votuesve për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës. Sipas një njoftimi të KQZ-së, fillimisht pritet të flas Valdete Daka, kryesuese e mbledhjes së KQZ-së, …

Më shumë...

Hoti kërkon votën në Besianë për kryeministër

Hoti kërkon votën në Besianë për kryeministër

Kandidati i koalicionit LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti, në hapjen e fushatës në qytetin e Besianës ka thënë se është i nderuar që ka marrë besimin për të udhëhequr listën e këtij koalicioni. Ai ka thënë se nga Besiana do të nisin rrugëtimin e ri, atë të fitores. Hoti ka thënë se më …

Më shumë...